Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık Zarı

Kızlık zarı vajina girişine 1-2 cm mesafede bulunan, 1-3 mm kalınlığında, 2-3 cm çapında bir zardır. Ortasında 10-15 mm çaplı bir delik vardır. Ergenlikte kızlık zarı elastik bir yapıdadır.
Kızlık Zarı

Kızlık Zarı (Hymen) Nedir?

Kızlık zarı (hymen) vajina girişinin 1-2 cm derininde yerleşen, 1-3 mm kalınlığında, 2-3 cm çapında halkasal bir doku kıvrımıdır. Ortasında 10-15 mm çaplı bir delik vardır. Kızlık zarı rengi ağız içi dokumuza benzer.

Kızlık zarı normalde beyaz renkte olmaz. Bozulduğunda kanamayı sağlayan bir kılcal damar ağına sahiptir. Kızlık zarında sinir ağı zayıftır. Ergenlik döneminde daha elastik bir yapıdadır.

Kızlık zarı özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vajinal kanalı kısmen kapatarak bakteri ya da mantar girişine karşı fiziksel bir bariyer oluşturur. Bazı toplumlarda bekaret organı olarak görüldüğünden bütünlüğünün korunması önem arz eder. Halk arasında kızlık perdesi, bekaret zarı, bekaret halkası ve kızlık organı olarak ta ifade edilir. Medikal makalelerde hymen (himen) şeklinde belirtilir.

Kızlık zarı ilişki sonrası mutlaka kanamaz. Ancak tekrarlayan ilişki ile kanama ihtimali artar. Kızlık zarı yırtılınca bazen çıkan kan vajina içinde birikir. Bu durumda bazen pıhtılı ve koyu renkli kan ertesi gün ya da sonra vajinadan çıkar. Kızlık zarı vajinanın içine herhangi bir cisim girmesi ile birlikte zarar görüp kanar. Bu ilişki ile olabileceği gibi ilişki dışı nedenlerle de olabilir.

Kızlık Zarı Neye Benzer?

Kızlık zarı 2-3 cm çaplı şekli halka veya çembere benzeyen bir vajina parçasıdır.  Rengi ağız içi dokumuzla aynıdır. Beyaz değildir. İlişki sırasında vajina girişi içine penisin girmesi ile gerginliği artarak yırtılabilir. Kızlık zarı yırtılması en sık saat 5-7 arasında olur. Çünkü bu kısımlar penis girişi sırasında en fazla gerilime maruz kalır. Bu kısımlar dışında kızlık zarı saat 3 yönünde ve 9 yönünde de sıklıkla yırtılabilir.

Cinsel ilişki dışında mastürbasyon, çarpma, düşme sonrası diğer kesimlerle de kızlık zarı yırtılması olabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı ilk ilişkide genellikle bozulur. Ancak esnek kızlık zarı olanlarda ya da ilk ilişkide vajinanın yeterince esnemesi ve gevşemesi durumunda ilk ilişkide bozulmayabilir. Kızlık zarı vajina girişinde bulunur. İlişki sırasında penisin girmesi ile birlikte ortasındaki açıklıktan kenarlara doğru yırtılarak bozulur. En sık saat 5 ve 7 hizasından iki yırtık ya da 6 hizasında tek yırtık şeklinde bozulur. Fakat kişisel farklılıklar gösterebilir.

Uzun süre ilişkiye girmeyince kızlık zarı kendiliğinden kapanmaz. Bozulan kızlık zarı ise uzun süre ilişki olmadığında kendini onarmaz. Ancak dikilerek tamir edilebilir.

Kızlık Zarı İlişki Dışında Bozulur Mu?

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında mastürbasyon, yere düşme, çeşitli spor aktiviteleri gibi farklı nedenlerle bozulabilir. Vajinaya başka bir cismin girmesi de (parmak, vibratör, jinekolojik muayene aleti ve transvajinal ultrason probu gibi) bekaret zarını bozar.

Kızlık zarı sert yere düşme ile genital bölgeyi çarpma sonucu bozulabilir. Yere düşme sonrası vajinal kanama gelmesi durumunda muayene ile kontrol önerilir.

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Durur?

Kızlık zarı kanaması az olduğu durumlarda kendi kendine durur. Herhangi bir müdahale yapmaya gerek yoktur. Fakat yoğun kanama olması durumunda kendiliğinden durmayabilir. Vajinal tampon ya da dikiş atılması gerekebilir.

Kızlık Zarı Kanayınca İlişkiye Devam Edilir Mi?

Kızlık zarı kanayınca gelen kan miktarı az ve lekelenme tarzında ise ilişkiye devam edilebilir. Eğer kanama miktarı fazla ise kanama azalana kadar ilişkiye ara vermek gerekir.

Kızlık Zarı İle Adet Kanı Arasındaki Fark Nedir?

Kızlık zarı kanı vajina girişinden, adet kanı ise rahim içinden kaynaklanır. Kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla açık pembe ya da kırmızı renkli olur. Adet kanaması ise biraz daha yoğun, pıhtılı ve daha kırmızı görünür.

Adet kanaması içinde küçük doku parçaları olabilir. Fakat kızlık zarı kanaması ve adet kanaması kişiye ve duruma göre farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle kişinin kendisinin bunu ayırt etmesi güçtür. Ancak gelen kanın yerini anlamak için jinekolojik muayene gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Adet Kanamasını Etkiler Mi?

Kızlık zarı dikimi adet kanamasını direkt olarak etkilemez. Bekaret zarının adet döngüsü ile ilgili bir görevi yoktur. Bekaret zarına yapılan işlem adet döngüsünü bozmaz. Fakat operasyona bağlı stres ve kullanılan ilaçlar nedeni ile adet kanaması etkilenebilir. Adet düzensizliği oluşabilir. Adet kanamasının miktarı değişebilir.

Kızlık Zarı Bozulunca Adet Kanaması Etkilenir Mi?

Kızlık zarı bozulunca adet kanaması etkilenmez. Himen yerleşim olarak vajina girişindedir. Adet kanaması ile bir ilgisi bulunmaz. Fakat kızlık zarının bozulması kişide stres yaratırsa adet kanaması da bundan dolaylı olarak etkilenebilir.

Bakireler tampon, fitil kullanabilir mi?

Bakireler tampon ya da fitil kullanamaz. Tampon ya da fitil vajinanın içine yerleştirilir. Bu nedenle vajinaya tampon ya da fitil yerleştirilmesi sırasında kızlık zarı bozulabilir. Bundan dolayı önerilmez.

Kızlık zarının yırtılması için kaç cm gerekir?

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm iç kısmındadır. Vajinanın içine herhangi bir giriş olması ile bozulabilir. Cinsel ilişki, vajinal muayene, vajinal tampon kullanımı, vajinal fitil kullanımı, vajinaya parmak girişi kızlık zarını bozar.

Ayrıca dıştan olan temaslarda da (mastürbasyon, sürtünme, çeşitli sporlara bağlı travmalar) bekaret zarı bozulabilir. Vajinal akıntı nedeni ile vajinadan jinekolog tarafından alınan kültür kızlık zarını bozmaz.

Kızlık zarı bazı bayanlarda yapısal olarak vajinanın girişi ve kızlık zarı daha dışta olabilir. Dışarıdan gelen travmalarda daha kolay bozulabilir. Bekaret zarının yapı olarak daha ince olması ve küçük delikli olması daha kolay bozulmasına neden olabilir.

Kızlık zarının esnek olduğu durumlarda ilişki olmasına rağmen bozulmaz. Ayrıca kızlık zarı deliğinin normalden geniş olması durumunda da bozulmayabilir. Bozulması durumunda kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu?

Kızlık zarı sürtünme ile bozulabilir. Sürtünme ile olan ilişkilerde penisin vajinal girişe temas etmesi ile bozulabilmektedir. Çünkü bekaret zarı vajinal girişe yakın yerleşimlidir. Bu nedenle sürtünmeyle yırtılabilir. Sürtünme ile bozulması durumunda kızlık zarı dikimi ile onarım uygulanır.

Kızlık zarı pantolon üzerinden bozulur mu?

Kızlık zarı pantolon üzerinden bozulabilir. Eğer kıyafet olarak bol ve ince bir pantolon tercih edilmiş ise pantolon üzerinden vajinal girişe temas olabilir. Bu durumda kızlık zarı etkilenebilir.

Kızlık zarı öksürmek ya da ıkınmakla bozulur mu?

Öksürmek ya da ıkınmak kızlık zarını bozmaz. Bekaret zarının bozulabilmesi için vajinal giriş olması gerekir.

Kızlık zarım bozulmadı kanamadı ne yapmalıyım?

Kızlık zarı her bayanda aynı şekil ve yapıda değildir. Bazı bayanlarda esnek yapıda olabilir. Bu durumda bekaret zarı bozulmaz. Kızlık zarı bozulmadı ise esnek kızlık zarı olma ihtimali yüksektir. Nadiren doğuştan olmayabilir. Bazen de kalıntı şeklinde bulunur. Deliğinin geniş olması da bozulmamasının bir başka nedenidir. Eğer bu durumlar varsa ve kanama sağlanması isteniyorsa kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Kızlık zarı ilişki ile nasıl bozulur?

Kızlık zarı ilişki sırasında penisin vajinaya girmesi ile genişleyerek yırtılır. Bozulma genellikle saat 5 ve 7 arasında iki yırtık ya da saat 6 civarında tek yırtık şeklindedir. Çünkü ilişki sırasında kızlık zarındaki doku gerginliğinin en fazla olduğu noktalar burasıdır. Ancak kızlık zarı şekli normal bile olsa yeterli vajinal ıslanma sağlandı ise bozulma hemen olmayabilir.

Kızlık zarı ilişki dışında bozulur mu?

Kızlık zarı ilişki dışında birçok nedenle bozulabilir. Tekvando, jimnastik, futbol ve benzeri sporlar sırasında vajinal girişe darbe ile kızlık zarı bozulabilir. Ayrıca bisiklet, motosiklet, ata binme sırasında düşme ve çarpma ile vajinal girişe darbe alınması kızlık zarını bozabilir. 

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı?

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu yakın zamanda oldu ise anlaşılabilir. Kızlık zarı bozulduktan 7-10 gün içinde doktora gidilirse bozulmanın bu süre içinde olduğu söylenebilir. Fakat 10-15 günden sonra olan kızlık zarı muayenesinde doku iyileşmesi olduğu için bozulmanın ne zaman olduğu belirlenemez.

Kızlık zarının nasıl bozulduğu anlaşılır mı?

Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının nasıl bozulduğunu anlamak oldukça zordur. Çünkü kızlık zarı birçok farklı sebepten dolayı bozulabilir. Ancak ilk ilişki ile olan yırtılmalar genellikle saat 5-7 arasında bir ya da iki yerden meydana gelir. Diğer yerlerden olan yırtılmaların ne şekilde olabileceği net olarak söylenemez.

Kızlık zarının bozulduğunu erkek genellikle hissetmez. İlişki sırasında kızlık zarının bozulması çoğunlukla birkaç damla kan gelmesi ile anlaşılır. Erkek ve bayanların çoğunun eğer doktor değil ise bu açıdan değerlendirme ve yorum yapmaları zordur.

Kızlık zarını kendin görmek mümkün mü?

Kızlık zarını bir kişi bacaklarını yanlara açıp, iç dudaklarını dışa aralandığında kendi ayna ile görebilir. Ancak bütünlüğünü ve görünümünü değerlendirmek deneyim ve tecrübe gerektirir. 

Kızlık zarı çok geride olabilir mi?

Kızlık zarı normalde vajinal açıklığın 1-2 cm derinindedir. Ancak nadiren biraz daha içerde olabilir. Kızlık zarının ne kadar geride olduğu kızlık zarı kontrolünde belli olur.

Normal ve yırtık kızlık zarı

Kızlık zarı yırtılınca bütünlüğü bozulur. Bu durumda kızlık zarı deliği normal yuvarlak görünümünü kaybederek düzensiz kenarlı olur. İlk ilişkiden sonra bu bölgede birkaç adet büyük kalıntı doku parçaları kalır. Ancak tekrarlayan ilişkiler ile bu parçalarda da zedelenme ve bozulma olur.

10-15 günden sonra eğer kızlık zarı muayenesi yapılırsa kızlık zarının ne zaman bozulduğu söylenemez. Ancak 7-10 gün içinde kızlık zarı muayenesi yapıldığında kızlık zarının yırtılmasının yeni olduğu söylenebilir. Her iki durumda da geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi yapmak mümkündür.

Kızlık zarı mastürbasyon ile bozulur mu?

Kızlık zarı mastürbasyon sırasında bozulabilir. Mastürbasyon sırasında eğer vajinal girişe parmak sokulursa kızlık zarının bozulma ihtimali artar. Bu nedenle mastürbasyon sırasında kızlık zarının yırtılabileceği akılda bulundurulmalıdır.

Kızlık zarı yırtılırken acır mı? 

Kızlık zarı zayıf sinir ağı içeren bir dokudur. Ancak her zar aynı oranda sinir ağı içermez. Kimi bayanda kızlık zarının sinir bağlantıları az iken kimi bayanda biraz daha fazladır. Bu da kızlık zarı yırtılırken hissedilen acı miktarı ve süresini etkileyecektir. Genel itibari ile kızlık zarı yırtıldığında hafif bir acı duyulabilir. Acının fazla miktarda olması ve eşlik eden fazla kızlık zarı kanaması görülmesi vajinal yırtık belirtisi olabilir. Bu açıdan dikkatli olunmalıdır.

Kızlık zarı acısı genellikle kısa süreli ve ilişki sırasında olur. Sonradan hafif sızlama şeklin de bir acı duyulabilir. Fazla miktarda ve dayanılmaz acı olması normal değildir. Bu durumda sebebin anlaşılması açısından jinekolojik muayene gerekebilir.

Kızlık zarı acısı genellikle hafif şekilde olan bir acıdır. Küçük çizik ve kesiklerde duyulan acıya benzeyebilir. Vajinal duvarda yırtılma varsa duyulan acı miktarı artar. Bu nedenle ilişkiye girilmeden önce vajinal kayganlığın yeterli duruma gelmesi önem arz eder. Kızlık zarı dikimi sonrası ilişkide de benzer durumlar yaşanır.

Kızlık zarı yere sert düşmeyle bozulur mu?

Kızlık zarının düşmeyle bozulması vajinal girişe çarpma ya da sert darbe alınması ile olabilir. Eğer düşme sırasında genital bölge etkilenmedi ise kızlık zarı genellikle bozulmaz. 

Kızlık zarı ters ilişkide bozulur mu?

Kızlık zarı ters ilişkide bozulmaz. Kızlık zarının bozulması için vajinal giriş olması gerekir. Ter ilişkide bu durum söz konusu değildir. Bu nedenle kızlık zarı ters ilişkide bozulmaz.

Kızlık zarı giysi varken bozulur mu?

Bazı durumlarda kızlık zarı giysi varken bozulabilir. Burada giysinin nasıl olduğu önem arz eder. Bol ve ince giysiler üzerinden vajinal girişe temas kolay olabileceğinden bu tür giysiler varken bozulabilir. Ancak kalın ve kot tarzı sıkı giysiler varsa çok düşük ihtimalle bozulabilir.

Kızlık zarını bozmadan kürtaj yapılır mı?

Kızlık zarını bozmadan kürtaj yapmak mümkündür. Kürtaj sırasında kızlık zarına zarar vermemek için ince kanüller kullanılarak işlem daha nazik olarak yapılır. Ancak ne kadar hassas ve dikkatli olunsa da kürtajın etkin bir şekilde yapılması için kızlık zarı zarar görebilir. Bu durumda eğer talep edilirse kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri nelerdir?

Kızlık zarı bozulma belirtileri içinde en önemli olanı ilişki sırasında birkaç damla kanama olmasıdır. Kanama dışında ilişki sırasında vajinal girişte hafif ağrı olabilir. Kızlık zarındaki yırtılma ve bozulmalar en net şekilde kızlık zarı muayenesi ile ortaya çıkacaktır. Bozulma belirtileri varsa kızlık zarı dikimi istenebilir.

Vajinal fitil kullanmak kızlık zarını bozar mı?

Vajinal fitil kullanmak kızlık zarını bozabilir. Bu nedenle bakire olanlara vajinal fitil önerilmez. Vajinal fitil kullanımı sırasında kızlık zarı yırtılabilir.

Sonda takılması kızlık zarını bozar mı?

Kızlık zarı sonda takılması ile bozulmaz. Bazı cerrahi işlemlerde hasta anestezi alacak ise idrar sondası takılabilmektedir. İdrar sondası vajinal bölgede idrar kanalı çıkışına takılır. Anatomik olarak burası kızlık zarını bozacak bir yerde değildir.

Vajinal tampon kızlık zarını bozar mı?

Tampon kullanmak kızlık zarını bozabilir. Bakire bir bayana vajinal tampon kullanması önerilmez. Vajinal tampon kullanılması sırasında kızlık zarında yırtılma ve bozulma olabilir. Vajinal tampona bağlı yırtılmalarda kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi?

Bozulma ve yırtılmalar sonrası kızlık zarı kendi kendine iyileşip eski haline dönmez. Ancak yırtık kenarlarında normal doku iyileşmesi görülür. Bu iyileşme kızlık zarı bütünlüğünü tekrar kazandırmaz. Kızlık zarı yırtılmış ise kızlık zarı dikimi dışında bir onarım yöntemi bulunmamaktadır.

Kızlık zarı kendiliğinden kapanmaz. Kapalı kızlık zarı çeşiti genellikle doğuştan vardır. Bu durumda genç kız ilk adetini göremez ve kan içerde birikir. Tedavide kızlık zarı açılarak biriken kan dışarı alınır. Gerek duyulursa sonradan bu bayanlara kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Kızlık zarı kendiliğinden bozulur mu?

Kızlık zarı kendiliğinden bozulmaz. Bozulması için mutlaka vajinanın içine parmak, penis girişi, spor aktiviteleri sırasında çarpma, düşme veya şiddetli bir vajinal enfeksiyon gibi bir durumun olması gerekir. Ancak kızlık zarı kalın, ince, sert ya da esnek olabilir. Bu durumda bazı bayanların kızlık zarı daha rahat, bazı bayanlarınki ise daha zor bozulur.

Kızlık zarı sürekli kanar mı?

Kızlık zarı yırtılınca genellikle birkaç damla kanama olur. Ancak çoğunlukla sürekli kanamaz. Kızlık zarı kanamasının fazla olduğu durumlarda beraberinde eşlik eden bir vajinal yırtık olabilir. O nedenle kızlık zarı kanaması çok olduğunda doktor muayenesi ile vajinal yırtık durumuna bakılır.

Kızlık zarı sürtünme ile yırtılır mı?

Kızlık zarı sürtünme ile olan ilişkilerde penisin vajinal girişe teması ile yırtılabilir. Bu durumda bazen birkaç damla kanama olurken bazen de kanama görülmeyebilir. Kızlık zarının sürtünme ile bozulup bozulmadığı kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Bekaret kontrolü ile bozulma saptanırsa kızlık zarı dikimi ameliyatı uygulanabilir.

Kızlık zarı giyinikken genellikle bozulmaz. Ancak geniş, bol ve ince kıyafetler üzerinden herhangi bir şekilde vajinal girişe temas olursa bozulma ihtimali vardır. Ama kot pantolon gibi kalın giysiler üzerinden kızlık zarının bozulma olasılığı oldukça azdır.

Rahim tersliği kızlık zarı için önemli mi?

Rahim tersliği kızlık zarı için önemli değildir. Rahim genellikle bayanların çoğunda anatomik olarak öne doğru açılıdır. Rahmin bu pozisyonuna antevert uterus adı verilir. Ancak bazı bayanlarda rahim öne değil de arkaya dönüktür. Bu durumu kürtaj gibi bazı medikal işlemlerde önceden bilmek önemlidir. Fakat kızlık zarı açısından bu durumun bir önemi bulunmaz. Ayrıca rahmin ters olması kızlık zarı dikimi için bir sorun oluşturmaz.

Kızlık zarı ağır kaldırmakla bozulur mu?

Kızlık zarı ağır kaldırmak ile bozulmaz. Ancak kızlık zarı dikimi sonrası ağır kaldırmak dikişlerin açılmasına neden olabilir. Bu durumda kızlık zarı dikişlerinin açılması ile hafif kanama görülebilir. O nedenle kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme döneminde ağır kaldırmak gibi zor işlerden kaçınılmalıdır.

Tam bir ilişki olmadan kızlık zarı bozulur mu?

Tam bir ilişki olmadan kızlık zarı bozulabilir. Kızlık zarı dış genital açıklıkta bulunur. Bu nedenle tam bir ilişki olmadan sürtünme yolu ile olan cinsel birlikteliklerde kızlık zarı yırtılabilir. Penisin tam bir giriş olmadan vajinal açıklığa teması ya da kısmen girişi ile bozulabilir.

Kızlık zarı doğuştan yırtık olur mu?

Kızlık zarında doğuştan yırtık olmaz. Ancak kızlık zarı çok nadiren doğuştan olmayabilir. Bazen de kalıntı şeklinde bulunabilir. Kızlık zarının doğuştan olan birçok tipi vardır. Bu himen tiplerinden bazıları kızlık zarı muayenesinde yırtık ile karışabilir.

Yırtılan kızlık zarı tekrar kanar mı?

Yırtılan kızlık zarı tekrar kanayabilir. Çünkü ilk ilişkide tamamen bozulmayabilir. Bu durumda sonraki ilişkilerde kızlık zarının diğer kısımlarında yırtılma oluşur. Çok sayıda ilişki ve vajinal doğumdan sonra ise artık kızlık zarı bütünlüğünü büyük oranda kaybeder. Bu durumda vajinal girişte kalıntı şeklinde izlenir.

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden eski görünümünü kazanacak şekilde iyileşmez. İyileşme sadece kızlık zarının yırtılan kenarlarında olur. Ancak iyileşme sonrası yırtılan uçlar birleşmez. Bu durumda kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı dikimi ile yırtılan uçlar birleştirilerek onarım yapılır.

Kızlık zarı yırtılınca nasıl kan gelir?

Kızlık zarı zayıf sinir ağı ve kılcal damarlar içerir. Kızlık zarı yırtılınca kanama olması bu kılcal damar ağı nedeniyledir. Kızlık zarı yırtılınca genellikle birkaç damla kırmızı renkte kanama olur. Ancak ilişkide zorlanma olursa kızlık zarı yırtılınca vajinal duvara kadar uzanabilir. Bu durumda kanama daha fazla olur. Kanama devam ederse ve miktarı artarsa doktor müdahalesi gerekir.

Kızlık zarı yırtılınca kanama olur mu?

Kızlık zarı yırtılınca genellikle birkaç damla kanama olur. Ancak bazı bayanlarda yırtılınca kanamayabilir. Bu bayanlarda kızlık zarının kılcal damar ağı oldukça zayıftır. Bu nedenle kızlık zarı yırtılınca kanama olmayabilir. Bazı bayanlarda ise kızlkık zarı kalın ve damarsal yapısı belirgindir. Bu bayanlarda en ufak bir yırtılma ile kızlık zarı kanaması görülebilir.

Kızlık zarı yırtılınca adet sancısı azalır mı?

Kızlık zarı yırtılınca adet sancısı bu durumdan etkilenmez. Adet sancısını oluşturan mekanizmalar zinciri kızlık zarı ile ilgili değildir. Adet sancısı adet döneminde rahim içini döşeyen zarın dökülmesi için salgılanan kimyasal yapılar ve rahmin kasılması gibi mekanizmalar ile oluşur. Kızlık zarının yırtılması ile adet sancısının bu nedenle bir ilgisi yoktur. Ancak kızlık zarının kapalı olması ya da küçük delikli olması durumunda adet döneminde kan içerde birikeceği için fazla ağrı olabilir.

Kızlık zarı yırtılırken ses çıkar mı?

Kızlık zarı yırtılırken ses çıkmaz. Kızlık zarı vücudumuzdaki diğer yumuşak dokular ile benzer yapıdadır. Bu nedenle kızlık zarının yırtılması durumunda ses çıkmaz. İlişki sırasında duyulabilecek ses vajina girişindeki hareket sonucu olabilir.

Kızlık zarı yırtılınca ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı yırtılınca eğer fazla miktarda bir kanama olmadı ise ilişkiye devam edilmesinde bir sakınca bulunmaz. Ancak kızlık zarı kanamasının  fazla olduğu durumlarda ilişkiye o gün ara vermek uygun olacaktır.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra kanama devam eder mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra genellikle birkaç damla kanama görülür. Bazen kanama lekelenme tarzı birkaç gün sürer. Ancak ilişki sırasında kızlık zarı yırtığı vajina duvarına doğru uzanırsa kanama miktarı artabilir. Fazla miktarda kanama görülmesi bu durumun bir göstergesi olabilir. Böyle bir durumda doktor muayenesi gerekecektir. Bu muayene Antalya’da yapılabilen bir kontroldür.

Kızlık zarı yırtılınca denize girilir mi?

Kızlık zarı yırtılınca gelen kanama miktarına göre bu durum değişebilir. Eğer kızlık zarı yırtılması sonrasında birkaç damla kanama oldu ise denize ve havuza girmede sakınca yoktur. Ancak daha fazla kanama olması durumunda, beraberinde eşlik eden yanma ve acı varsa deniz ve havuzu şikayetler geçene kadar ertelemek doğru olacaktır.

Kızlık zarının çıkarılması (hymenektomi) nedir?

Kızlık zarının çıkarılması (hymenektomi) kızlık zarının açılması ya da kesilmesi şeklindeki cerrahi operasyonu tanımlamaktadır. Kızlık zarı bazı bayanlarda deliksiz olur. Bu da ilk adet döneminden itibaren kanın içerde birikmesine yol açar. Adet kanı vajina ve rahim içinde birikir. Bu durum adet kanamasının olmaması ve şiddetli karın ağrısı ile belirti verir. Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının kapalı olduğu görülür.

Kapalı himen nadir görülen kızlık zarı çeşitlerindendir. Bu durumun tedavisinde içerde biriken kanın dışarı çıkması için kızlık zarına birkaç cerrahi kesi uygulanır. Böylece içeride biriken kan dışarı akar. İşlem anestezi altında uygulanır. Kızlık zarı çıkarılması kısa süren bir tedavi yöntemidir. İyileşme 2 hafta içinde olur. Hastanın şikayetleri hemen geriler.

Kızlık zarı çıkarılması sonrasında ağrı kesici ve antibiyotikler gerek duyulduğunda doktor tarafından reçete edilecektir. İşlem sonrası hemen ilişki önerilmez. İyileşme dönemi sonrasında ilişkiye girmek uygun olacaktır. Kızlık zarı çıkarılması Antalya’da yapılabilen bir cerrahi işlemdir.

Kızlık zarının çıkarılması ile ilk 2 hafta lekelenme tarzında kanama görülebilir. Kanama ilk günlerde kırmızı olup sonra rengi açılır ve miktarı azalır. Kızlık zarı çıkarılması sonrası fazla miktarda kanama görülmesi durumunda kızlık zarı muayenesi gerekir. Ayrıca bu dönemde olası bir enfeksiyondan korunmak için sık ped değişimi yapılmalıdır. Ayrıca dar kıyafet giymemeye özen gösterilmelidir. Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmelidir. İlişki ise iyileşme sürecinden sonra olmalıdır.

Kızlık zarının açılması kızlık zarının kapalı olması, küçük delikli olması, bölmeli ya da ilişkiye izin vermeyen bir tipte olması durumunda uygulanabilir. Kızlık zarının kapalı olması durumunda işlem hem tedavi hem de ilişkinin sağlanması için yapılır. Eğer ilişki sırasında zorlanma ve ağrı gibi durumlar yaşanıyor ise ilişkiyi kolaylaştırmak için kızlık zarı deliği şekli ve boyutu değerlendirilerek gerek duyulursa bir miktar açılır.

Kalın kızlık zarı nedir?

Kalın kızlık zarı kızlık zarının normale göre kalın (3 mm üzeri) doku yapısında olması durumudur. Kalın kızlık zarı olanlarda ilişki sırasında zorlanma, kızlık zarının yırtılması durumunda normale göre biraz daha belirgin kanama ve ağrı olabilir. Kızlık zarının kalın olması ve deliğinin küçük olması durumunda ilişkiye girmeyi kolaylaştırmak için kızlık zarı açılması uygulanabilir.

Kızlık zarının alınması, genellikle kapalı kızlık zarı olanlardaki kızlık zarının açılması işlemi için kullanılır. Kızlık zarı alınması genellikle kapalı, küçük delikli, bölmeli, çok delikli kızlık zarı gibi durumlarda uygulanabilir. Bu tip kızlık zarı bulunan bayanlarda adet kanı dışarı rahat bir şekilde çıkamayabilir. İlişkiye girmede zorluk yaşanabilir. Bu durumda kızlık zarı açıklığı açılan cerrahi kesiler ile sağlanır.

Kızlık zarının dışarı çıkartılması şeklindeki ifade ile kızlık zarının açılması için kullanılır. Kızlık zarı kapalı olduğunda ya da farklı kızlık zarı çeşitleri bulunan bayanlarda bu operasyon uygulanabilmektedir. Kızlık zarı çıkarılması ameliyatı ile adet kanı daha rahat olarak dışarı akar. İlişkiye girme sırasında yaşanan zorluk ve sorunlar düzelir.

Kızlık zarı dışarı sarkar mı?

Kızlık zarı vajinal girişin birkaç santim içinde bulunur. Ancak her kadında aynı seviyede olmayabilir. Bazı kişilerde biraz daha derinde bazı kişilerde ise girişe daha yakındır. Ancak kızlık zarının dışarı sarkması söz konusu değildir. Eğer vajinal girişten sarkan bir doku parçası var ise bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Kızlık zarı kanayınca dışarı çıkmaz. Kızlık zarı yırtılması ile geriye kalan doku parçaları vajinal girişe yakın kalıntı şekilde bulunur. Daha sonra tekrar ilişki olursa bu kalıntı parçaların boyutu azalır. Bazen yeterli sayı ve boyutta kalıntı parça varsa kızlık zarı dikimi ile bunlar uç uca birleştirilebilir. 

Kızlık zarı yırtılınca hemen kanar mı?

Kızlık zarı yırtılınca genellikle birkaç damla fazla olmayan kırmızı renkte kanama görülür. Ancak kızlık zarı kanaması vajina içine yani geriye doğru olursa burada biriken kan daha sonra dışarı çıkabilir. Kişilerin doku yapısına göre kanama miktarı ve süresi değişebilir. Fazla kanama olması durumunda vajinal duvar yırtığından şüphelenilir.

Kızlık zarının bozulma belirtileri nelerdir?

Genital bölgeye alınan bir darbe ya da ilişki sonrası genital bölgeden gelen kanama kızlık zarının bozulma belirtisi olabilir. Fakat her kanamada kızlık zarının bozulduğu anlamına gelmez.

Genital bölgesine daha önceden bakmış olan bir bayan önceki görüntüye göre izlenen bir farklılık saptaması (o bölgede kızarıklık, morluk gibi bulgular) kızlık zarının bozulmuş olabileceğini düşündürebilir. Yine herhangi bir darbeden sonra genital bölgede ağrı, acı ya da sızlama olması da kızlık zarının bozulmuş olabileceğini gösterir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri varsa kontrol sonrası gereği halinde kızlık zarı dikimi Antalya’da uygulanabilir.

Kızlık zarının bozulması adeti geciktirir mi?

Kızlık zarı ile adet düzeni arasında herhangi bir ilişki yoktur. Kızlık zarının bozulmasından sonra adet gecikmesi ya da adetin erken gelmesi gibi bir durum meydana gelmez. Fakat kişinin kızlık zarı dikimi gibi bir operasyon geçirmesi vücutta strese sebep olarak adet düzensizliği yapabilir. Aynı zamanda işlem sonrasında kullanılan ilaçlarda adet düzensizliğine sebep olabilir.

Kızlık zarı bozulması başka organlarda değişiklik yaratır mı?

Kızlık zarının bozulması ile vücutta ve başka organlarda değişiklik oluşması durumunun tıbbi olarak açıklanmış bir mekanizması bilinmemektedir. Ancak halk arasında kızlık zarının bozulması ile vücut yapısının değişebileceği yönünde inanışlar bulunur. Bu algı daha çok kızlık zarının bozulması ve akabinde gebeliğin verdiği vücut değişimlerini kastediyor olabilir.

Kızlık zarının bozulması adet kanamasını etkiler mi?

Kızlık zarının bozulması adet kanamasının düzenini, süresini, miktarını etkilemez. Daha önceden nasılsa adet düzeni aynı şekilde devam eder. Anak kişinin stresli olduğu durumlarda adet düzeni etkilenebilir. Kızlık zarının bozulması bazı bayanlarda stres, korku ve kaygı yaratır. Böyle bir durumda yaşanan strese bağlı adet düzensizliği görülebilir. 

Kızlık zarının bozulmasını erkek nasıl anlar?

İlişki sırasında kızlık zarının bozulduğunun erkek tarafından anlaşılması her zaman mümkün olmayabilir. Kanamanın olması, ağrının olması kızlık zarının bozulduğunu gösterebilirken bir bulgu olmayabilir. Bazen de tam bir ilişki olmadığı durumlarda kanama ve ağrı olmasına rağmen kızlık zarı bozulmamış olabilir. Bozulmuş kızlık zarı ya da kızlık zarı dikim operasyonu da erkek tarafından anlaşılmaz.

Kızlık zarının yırtılması kolay mıdır?

Kızlık zarının yırtılması sanıldığının aksine o kadar da kolay değildir. Ancak vajina içine bir cismin girmesi ya da içeri doğru bir darbe ile bozulabilir. Öksürme, hapşırma, ıkınma, düşme ile kızlık zarı yırtılmaz. Ancak düşme sırasında genital bölgeye bir şeyin girmesi sonucu yırtılma olabilir.

Kızlık zarının yırtılmasında ne kadar kan gelir?

Kızlık zarı yırtıldığı zaman yırtılmanın derecesine bağlı hafif pembemsi, kahverengi kan gelebileceği gibi daha derin yırtıklarda damlama şeklinde kırmızı ya da pedi dolduracak kadar yoğun pıhtılı kanama da gelebilir. Çoğunlukla pembemsi ya da 1-2 damla kırmızı kanama gelir. Bazen de hiç kanama gelmeyebilir.

Kızlık zarının yırtılmaması neden olur?

İlişki sırasında vajinanın ilişkiye yeterince hazır olduğu durumlarda (yeterince esneme ve kayganlaşma) kızlık zarında bir yırtılma meydana gelmeyebilir. Sadece esneyip açılır. Kızlık zarının ortasındaki dekliğin geniş olduğu durumlarda da kızlık zarında yırtılma meydana gelmez. Bu tür kızlık zarına esnek kızlık zarı demekteyiz. Kızlık zarının yırtılmaması hamile kalmayı engellemez. Fakat normal doğum sırasında kızlık zarı mutlaka yırtılır.

Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını nasıl anlayabiliriz?

Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını bir kişinin kendisinin anlaması çok zordur. Çünkü kızlık zarının yapısı çevre dokular ile çok benzerdir. Bunu deneyimli olmayan biri ayırt edebilir. Böyle bir şüphe olduğu durumlarda mutlaka bu konuda uzman birine başvurmak gerekir.

İlk gece ne kadar kan gelir?

İlk gece kızlık zarının bozulmasına bağlı olan kanama kişiden kişiye farklılık gösterir. Genellikle 1-2 damla pembe-kırmızı renkte kanama meydana gelir. Ve kendi kendine durur. Herhangi bir müdahaleye gerek kalmaz. Kızlık zarının esnek olduğu durumlarda hiç kan gelmeyebilir.

Zorlama ile yapılan ilişkilerde ise kendi kendine durmayacak kadar yoğun kanamalar olabilir. Bu nedenle ilk gece ilişkiye girmekte güçlük çekiliyorsa zorlanmamalı ve bu konuda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü kızlık zarı kızlık zarının bazı anatomik bozuklukları ya da vajinismus durumu olabilir. Bunlar farklı tedavi yöntemleri gerektirir.

İlk gece ilişkiye girme zorluğunun kızlık zarı ile ilişkisi var mıdır?

İlk gece ilişkiye girerken zorluk çekilmesi durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. İlişkiye girmede zorluğun birçok nedeni vardır. Vajinal darlıklar, bartholin kisti, vulvar vestibulit sendromu, idrar yolu enfeksiyonu ve genital enfeksiyonlar ilişkiye girme zorluğu yaratacağı gibi kızlık zarındaki darlık ve septa gibi anomalileri de ilişkiye girmeyi güçleştirebilir.

Bazende yapısal hiçbir sorun olmamasına rağmen vajinal kasların kasılması sonucu vajinismus durumu oluşur. Bundan dolayı ilk gecede ilişkiye girme güçlüğünde her zaman sebep kızlık zarı olmayabilir.

Kızlık zarı ile adet kanaması nasıl ayırt edilir?

Kızlık zarı kanaması ile adet kanaması aslında aynı kandır. Fakat adet kanı vajina içinde bekelerken pıhtılaşıp rengi daha koyulaşır. Kızlık zarı kanaması genellikle açık kırmızı renkli bir kanamadır. Adet kanı daha yoğun bir kanamadır. Kızlık zarı kanaması ise genellikle birkaç damla olan miktarı daha az bir kanamadır.

Adet döneminde ilişkiye girilirse kızlık zarı kanaması ile adet kanını ayırt etmek oldukça güçtür. Adetin başlangıcı ya da son döneminde adet kanının miktarı azalır ve rengi koyulaşır. Bu dönemde olan ilişkilerde de kızlık zarı kanaması ile adet kanaması birbirine benzeyebilir. Bu konuda doğru bilgi edinmek için doktora başvurmak gerekir.

Kızlık zarının ne zaman yırtıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarı yırtıldıktan itibaren 10-15 gün içerisinde yırtık kenarları kırmızı olarak görülür. Bu yeni bir yırtığın belirtisidir. 15 günden sonra yırtık kenarları epitelize olarak iyileşir. Kızlık zarı yırtığındaki kızarıklıklar geçer. Dolayısı ile 10-15 günden sonra yapılan muayenelerde kızlık zarının ne zaman yırtıldığına ait bilgi edinmek zordur.

Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarındaki yırtığın 10-15 gün içinde mi ya da 15 günden daha önce mi olduğu söylenebilir. Yani 1 ay önce bozulan kızlık zarı ile 10 yıl önce bozulan bir kızlık zarı arasında muayenede hiçbir fark yoktur.

Kaç kişi ile ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı muayenesi ile ya da herhangi bir testle (kan ya da idrar testi) daha önce kaç kişi ile ilişkiye girildiği belli olmaz. Ancak tecavüz gibi adli vakalarda kısa dönemde genital bölgeden alınan sperm örnekleri incelenerek anlaşılabilir. Fakat bu tür testler rutin uygulamada bulunmaz. Antalya kliniğimizde bu soru ile sık karşılaşmaktayız.

Kiminle ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı muayenesi, kan testi, idrar testi, pelvik ya da transvajinal ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve sintigrafi ile kiminle ilişkiye girildiği anlaşılamaz. Sadece adli vakalarda yakın zamanlı olarak genital bölgeden alınan sperm örnekleri ile erkekten alınan sperm örnekleri karşılaştırılarak o kişi ile ilişkiye girip girmediği anlaşılabilir. Bu tür testler Antalya’da normal hastanelerde yapılmamaktadır.

Kızlık zarının nasıl bozulduğu anlaşılır mı?

Kızlık zarı ilişki sırasında bozulduğunda genellikle 2 ya da 3 yerinden derin yırtık oluşur. Bazen de mastürbasyonla, sürtünme ile kızlık zarında zedelenmeler olabilir. Bunlar genellikle 2-3 milimetrelik küçük yırtıklardır. Fakat bunlar genellemelerdir. Dolayısı ile kızlık zarı muayenesi yapılarak kızlık zarının nasıl bozulduğu her zaman anlaşılamaz.

Kızlık zarının ortasındaki açıklığın geniş olması durumunda da kızlık zarında sadece küçük zedelenmeler meydana gelebilir. Yine düşmeye bağlı genital bölgeye bir cismin girmesi, sürtünme ya da mastürbasyon ile derin yırtıklar oluşabilir. Kızlık zarı dikimi bütünlüğünü kaybetmiş himen için ilk gece kanamasının sağlanmasında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yöntem işlemin geçici ya da kalıcı olması durumuna göre farklı kızlık zarı dikimi fiyatları ile yapılır.

Kızlık zarı şeffaf mıdır?

Kızlık zarı vajinal girişe yakın 1-2 cm içerde bulunan mukozal bir katlantıdır. Şeffaf bir yapıya sahip değildir. Ağız içi dokusuna benzer. Zar olarak ifade edilse de yapısı gerçek bir zar özelliği göstermez. Tanım olarak bu şekilde ifade edilir. 

Gizlilik taahhütnamesi

Kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • A
  Ayş***06.05.2023

  Merhaba, adetimin ilk günüydü, ped ve pantolon varken yere oturdum. Ama kalktığımda vajina kısmımı pantalonun fazla sıktıgını ve basinç oldugunu fark ettim. Ve kalktıgımda kanamam oldu. Böyle durumlarda kızlık zarının bozulma ihtimali varmıdır?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • P
  Pel***11.04.2023

  septalı kızlık zarına sahibim ameliyat olmak istemiyorum ortadaki et elastik ve ince bir kıvamda. ilişkiye girmede sakınca var mıdır ameliyat zorunlu mu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • Z
  Zey***13.08.2022

  Hocam mrb parmak sokmuşlugum var ama hiç ilişki yaşamadım zar bozulmuş mudur bozulmaması ihtimali varmi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • S
  Sel***20.10.2021

  Hocam iki aydır evliyim ve ilişkiye giremiyorum kasılıyorum ve birleşme bir türlü olmuyor vajinismus muyum diye düşünmeye başladım ne yapmalıyım?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız gerekir.

 • B
  Bur***18.09.2021

  Merhabalar kızlık zarım kalın olduğu için ilişki içerisine giremiyorum aldırmak istiyorum fiyat bilgisi alabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • K
  Kaf***11.08.2021

  Mrhblrr bir sorum olackdi. Kizlik zarı ile ilgili erkek arkadsm ilişki esnasında parmağının bir bütünü ile vajina icerise soktu o an hafif ağrı hissettim ama kanama olmadı daha snra aynı gün içinde yani iç çamaşırım da kan gördüm pecete ile dokununca pembemsi leke ve kan bida geldi bozulmuş olabilirmi ihtimal varmı?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • R
  Ruk***08.08.2021

  Hocam ben erkek arkadaşımla sürtünme yollu ilişki yaşadım, kıyafetlerimiz yoktu. Ama penisi vajinama girmedi. Sadece vajinamın yan tarafına baskı uyguladı. Birazda sürtünme oldu. Olaydan 20 dakika sonra iç çamaşırımı giydim daha sonra kan geldiğini gördüm ama tam kan gibi değildi. Pembe sıvı gibiydi yani kan mı emin değilim. Peçeteye sürdüğümde hiçbir şey gelmedi. Daha sonra da beyaz akıntı geldi. Özür dilerim biraz ayrıntılı anlattım ama kafama çok takıldı. Kızlık zarım bozulmuş olabilir mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • E
  Eda***26.07.2021

  Merhaba, kalın kızlık zarı için yapılan cerrahi işlem nedir koterle mi yakılır kesi olarak mı alınır, iyileşme süreci kaç gündür, maliyeti nedir öğrenebilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve işlem hakkında detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Ser***26.07.2021

  Merhaba ben muayene oldum doktor 5 ve 7 yönünde problem yok dedi baska bir şey demedi yani bu ne demek oluyor bakıre miyim kafam cok karıstı yardımcı olursanız cok sevinirim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olduğunuz doktora sormanız uygun olacaktır.

 • G
  Giz***27.06.2021

  İlişki sırasında sadece sürtünme oldu içine girmedi ve bittikten sonra az birşey kan geldi acaba kızlık zarı bozuldumu yoksa tahrismi oldu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621