Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Antalya Rahim Filmi Fiyatları

Rahim Filmi

Rahim filmi (Histerosalpingografi) rahim ve tüplerin canlı röntgen incelemesi (floroskopi) ile değerlendirilmesidir. İlaçlı rahim filmi sıklıkla kısırlık ve kendiliğinden düşüklerin araştırılmasında kullanılır.
Rahim Filmi

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi (Histerosalpingografi, HSG) rahim ve tüplerin canlı röntgen incelemesidir. İlaçlı rahim filmi sıklıkla kısırlık ve kendiliğinden düşüklerin araştırılmasında kullanılır. Rahim filmi ile uterus yapısı ve tüplerin açıklığı değerlendirilir.

Rahim filminde uterus içine röntgende görülebilen bir madde verilerek rahim ve tüpler değerlendirilir. Rahim filminin tıpta histerosalpingografi (HSG) ya da uterosalpingografi olarak adlandırılır.

Rahim filminde düşük doz x-ışını kullanılır. X-ışınları ile canlı röntgen görüntüleri elde edilerek rahim ve tüpler incelenir. Bu yöntem radyolojide floroskopik inceleme olarak bilinir.

Rahim Filmi Neden Çekilir?

Rahim filmi hamile kalma zorluğu çeken bayanlarda iç genital kavitenin değerlendirilmesi için kullanılır. Rahim filmi ile uterusun şekli ve yapısı, tüplerin açıklığı ve verilen ilaçlı sıvının karın içi boşluğa dağılımı incelenir.

Rahim filmi ile uterusun doğuştan ya da sonradan gelişmiş anomalilerinden kaynaklı düşüklerin araştırılması yapılır. Rahim içinde tümöral kitle, yapışıklık, miyom ve septa varlığı değerlendirilir. Ayrıca tüp açıklığı değerlendirilerek geçirilmiş enfeksiyon ya da cerrahilere bağlı tüplerin etkilenmesi araştırılır.

Rahim filmi sırasında bazen tüplerdeki tıkanıklık verilen sıvının etkisi ile açılmaktadır. Buna bağlı rahim filmi sonrası kendiliğinden hamile kalan bayanlar vardır.

Rahim filmi şu durumlarda uygulanmaz;

 • Gebelik,
 • Ani alt batın ağrısı,
 • Yeni geçirilmiş rahim ya da tüp cerrahisi durumunda yapılmaz.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekilmeden önce oluşabilecek kasık ve alt batın ağrılarını önlemek için ağrı kesici kullanılabilir. Rahim filmi için kadın röntgen masasına sırt üstü uzanır. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlenir. Sonrasında kadın doğum uzmanlarının jinekolojik muayenede kullandıkları spekulum denen alet vajinaya yerleştirilir.

Rahim ağzı görüldükten sonra içeri doğru ince bir kanül yerleştirilir. Bu kanül içinden röntgende görülebilen kontrast madde yavaşça verilir. Bu sırada ilaçlı sıvının rahim içi ve tüplerden geçişi canlı olarak izlenir. Aynı zamanda röntgen çekilerek görüntü kaydı yapılır. İşlem bitince kateter çekilip spekulum çıkartılır. Rahim filmi toplamda 30 dakikalık bir sürede tamamlanır.

Rahim filmi sırasında tüpler açıksa verilen ilaçlı sıvının tüplerden geçişi görülecektir. İlaçlı su tüplerden geçip karın boşluğuna yayılır. Bu sırada hafif bir alt batın ağrısı olabilir. Rahim filmi ile hem rahmin içi hem de tüpler değerlendirilir.

Rahim filminde tüplerin kapalı olduğunun görülmesi iki nedene bağlıdır.

 1. Tüpler yapışıklık gibi bir sebeple tıkalı olabilir.
 2. Rahim filmi sırasında ilaçlı sıvı verilince tüpler kasılarak geçişe izin vermez.

İkinci durumda tüpler aslında açıktır. Bu durumda laparoskopi ile tüpler değerlendirilir. Bazen de tam tersi bir durum olur. Rahim filmi sırasında kapalı olan tüp ilaçlı sıvı verilince açılabilir.

Rahim filmi sonrası birkaç gün hafif ağrılar olabilir. Lekelenme tarzı küçük kanamalar görülebilir.

Rahim filmi için Antalya dışından da gelebilirsiniz. Aynı gün işlem yapılarak sonuçlar değerlendirilebilir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi adet bitiminden sonraki ilk birkaç gün içinde çekilir. Bunun nedenlerinden biri kişinin hamile olmadığından emin olmak içindir. Adet bitiminden hemen sonra rahim içi zar ince olup gebelik olasılığı düşüktür. Rahim filmi öncesi hamilelik durumu olmadığından emin olmak gerekir.

Adet döneminde rahim filmi çekilirse adet kanı karın içi boşluğa geçebilir. Rahim içindeki pıhtılar kafa karıştırıcı bulgulara neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı adet sonrası ilaçlı rahim filmi çekilmesi daha uygundur.

Rahim filminin planlandığı dönemde genital bölgede aktif bir inflamasyon ya da enfeksiyon durumu varsa işlem yapılmaz. Kronik pelvik enfeksiyon ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık durumunuz varsa doktorunuz bu konuda bilgilendirilmelidir.

Rahim Filmi (HSG) Hazırlıkları

Rahim filmi çekilmeden önce daha net ve tanısal bir görüntü sağlanması açısından doktorunuz barsak temizliği isteyebilir. Böylece rahim içi ve tüpler daha net olarak görülür.

Rahim filmi öncesinde tetkikin rahat yapılması için doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir. Böylece işleme bağlı rahim kasılmalarından kaynaklanan ağrılar giderilir. Bazı doktorlar işlemden önce ya da sonra antibiyotik önerebilmektedir.

Rahim filmi için önemli noktalardan biri alerji öyküsüdür. Eğer iyotlu kontrast madde alerjiniz varsa mutlaka doktorunuza bu konuda bilgi veriniz. Ayrıca mevcut hastalıklarınız ve en son ki tıbbi durumunuz konusunda da bilgi vermeniz önerilir.

Rahim filmi çekilirken mevcut kıyafetler görüntüyü bozabileceğinden tetkik için özel giysiler verilecektir. Tetkik sırasında görüntüyü bozabilecek metalik takı ve elektronik cihazlar çıkarılmalıdır.

Eğer hamile olma ihtimaliniz varsa mutlaka doktor ve teknisyen bilgilendirilmelidir. Böylece fetüsün radyasyona maruz kalma riski önlenmiş olur.

Rahim filmi Antalya'da doktorumuz tarafından anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde çekilebilen bir tetkiktir. Rahim filmi konusundaki sorularınız ve randevu için lütfen bizi arayınız.

Rahim Filminde Görüntü Kalitesi

Rahim filmi çekilirken x-ışınları kullanılır. X-ışınları tetkik sırasında verilen ilaçlı sıvıdan daha az geçer. Bu da ekran ya da filmde rahim içi ve tüplerin beyaz renkte görünmesine neden olur. Hastayı geçen x-ışınları karşı tarafta bulunan dedektörler ile algılanarak elektronik ortamda görüntü oluşturulur. Net ve tanısal bir görüntü elde etmek için hastanın rahim filmi sırasında mümkün olduğunca hareketsiz kalması istenir.

Günümüzde radyolojik görüntüler dijital ortamda kayıt altına alınabilmektedir. Bu da görüntü üzerinde işlem yapmaya olanak tanımakta ve daha kaliteli filmler elde edilmektedir. Bu durum histerosalpingografi tetkiki içinde geçerlidir.

Rahim Filmi Riskleri

Rahim filmi çekilmesi düşük riskli bir işlemdir. Nadir komplikasyonları olan minimal invaziv bir uygulamadır. Rahim filmi kısırlık ve buna neden olan çeşitli anormallikler hakkında değerli bilgiler verir.  Bazen de rahim filmi sonrası hamile kalan bayanlar olmaktadır.

Rahim filmi düşük doz x-ışını içeren bir tetkiktir. Bu nedenle x-ışınına bağlı olası radyasyon riskleri oldukça düşüktür.

Histerosalpingografi (HSG) tetkikinde olası riskler enfeksiyon, ilaç alerjisi, kanama, baş dönmesi, baygınlık hissi, bayılma, vajina ve rahim ağzında zedelenme gibi durumlardır. Günümüzde suda eriyen kontrast maddelerin kullanımı ile alerji görülme oranı oldukça azalmıştır.

Rahim filmi sonrası birkaç gün lekelenme tarzı kanama görülebilir. Tetkikten birkaç gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Rahim filminin çekildiği gün hafif kasık ve alt batın ağrısı görülebilir. Ancak ağrı ve kanama fazla ise mutlaka doktorunuz bilgilendirilmelidir.

Rahim Filmi Ağrılı Mı?

Rahim filmi sırasında hafif kasık ve alt batın ağrısı olabilir. Ancak bu dayanılmaz bir ağrı değildir. Bazı kadınlar ise işlem sırasında hiç ağrı duymaz.

Rahim filmi sırasında rahim içi ve tüplere kontrast madde verilir. Bu madde rahim ve tüplerde kasılmalara neden olabilir. Bu da tetkik sırasında kişinin ağrı hissetmesine yol açar. Bu ağrı genellikle hafif olur.

Rahim filminden 30-45 dakika önce doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici alınması tetkikin rahat geçmesini sağlayacaktır. Rahim filmi sonrası adet sancısı benzeri kasık ağrıları ve lekelenme tarzı küçük kanamalar görülebilir.

Rahim Filmi Çektirenler

Rahim filmi çektirenler de rahim içi boşluk ve tüpler değerlendirilir. Rahim içinde gebelik oluşmasını engelleyebilecek bir sorun olup olmadığına bakılır.

Rahim filminde rahmin pozisyonu, rahim içi kavite de septum ya da bölme olup olmadığı, polip ya da miyom gibi bir kitle varlığı açısından değerlendirme yapılır.

Daha önce cerrahi işlem, enfeksiyon ya da kürtaj operasyonu geçiren bayanlarda rahim içinde yapışıklık oluşabilir. Rahim filminde bu yapışıklıkların varlığı ve miktarı saptanabilir.

Rahim filmi çekilirken verilen kontrast madde içeren sıvının tüplerden geçişi canlı olarak izlenebilir. Bu da tüplerin açık olduğunu gösterir. Ancak rahim filmi normal çıksa da bu normal bir gebelik oluşacağı anlamına gelmez.

Rahim filmi uterus ve tüpler hakkında belirli bir noktaya kadar bilgi verir. Rahim filmi ile yumurtalıklar değerlendirilemez.

Rahim Filmi Sınırlamaları

Rahim filmi ile sadece uterus ve tüplerin içindeki boşluk görüntülenir. Yumurtalıklar, rahim duvarı ve diğer pelvik yapıların patolojileri bu tetkik ile değerlendirilemez. Rahim filminde değerlendirilemeyen bu yapıların incelenmesi için ultrason ve MR görüntüleme kullanılır. Yine kısırlık nedeni olan düşük ve anormal sperm yapısı ve döllenmiş yumurtanın rahim yüzeyine yapışma sorunları rahim filmi ile saptanamaz.

Antalya Rahim Filmi Ekipmanları

Rahim filmi için floroskopi (canlı röntgen) özelliği olan röntgen cihazı, masa, spekulum, kanül, enjektör ve iyotlu kontrast madde gerekir. Röntgen cihazının monitöründen işlem süreci canlı izlenerek spot filmler alınır.

Antalya Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi uterus ve tüplerin iç boşluğunun değerlendirildiği canlı bir röntgen incelemesidir. İşlem sırasında ekran görüntü kayıtları da alınmaktadır.

Antalya Rahim filmi fiyatları için belirleyici başıca faktörle şunlardır;

 • İşlemin yapılacağı hastane,
 • İşlemin yapılacağı görüntüleme merkezi,
 • Kullanılan opak madde,
 • Kullanılan medikal malzemeler,
 • Anestezi kullanılıp kullanılmayacağı.

Güncel Antalya HSG fiyatları bilgisi için lütfen bizi arayınız.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Sağ***15.03.2022

  Histerosalpingografi (HSG) Rahim filmi ücreti nedir acaba kardeşimin eşi için ücret talebinde bulunuyorum. Sağlık Memuru yum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen yarın gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fat***07.03.2022

  Merhaba benım tuplerde hıdrasalpıns var tup bebek ıcın kapatılar ben tupları aldırıp atırmak ıstıyorum sız amalyat yapıyormusunuz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Konu hakkında bilgi için lütfen sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bal***27.10.2021

  Hsg için telefonla arasak bilgi veriyor musunuz ben ilçede yaşıyorumda

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ü
  Ümm***01.10.2021

  Rahim filmi çektirmek istiyorum ağrılı bı ıslemmi anestezi altında belden mi uyutarak mı yapılıyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Hed***02.09.2021

  Rahim filmi çektirdim hocam ikiside kapalıymış ama çikolata kirs lerim var hamile kalırmıyım

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ş
  Şey***01.08.2021

  Merhaba, Eşim işi gereği genelde il dışında falan oldugu İcin sürekli yanımda olamıyor. Yanımda oldugu zamanlar deniyoruz fakat hamile kalamıyorum. Devlet hastanesinde kontrole gittiğimde birseyin yok dedıler ama hiçbir seye bakmadılar. Benim reğlim genelde ağrılı oluyor. Hsg filmi çektirmek istiyorum uygun fiyat alabilir miyim rica etsem

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mer***28.03.2021

  Hsg filmi çektirmek istiyorum fakat anestezi almak istemiyorum acısız ağrısız sistemi olduğunu söylüyorlar doğrumu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Biz hastalarımızda ince bir kanül kullanarak anestezisiz çekim yapabiliyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 • F
  Fat***23.03.2021

  Merhaba hocam bende dogal yollarla hamile kalamadım doktorum rahim filmi cekilmesi sonrası üç ay içerisinde hamile kalabileceğimi söyledi ama kalamadm çeşitli vitaminler ilaçlar kullandm yine olmadı böylece 2 sene geçti doktorlar infertilite ve rahim ağzı yaraları gebeliği önleyebilir dedi yumurtalarm yeterince bühümüyormuş ve 3. Senede catlatma iğneleri ile hamile kalabildim ilerleyen zamanlarrda tekrar hamile kalabilmem yine zor olur mu ? Yumurtaların yeterince büyümemesi ilerleyen zamanlarda cocuk sahibi olmayı engellermi yada bi yaş sınırı var mı?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene edip değerlendirerek yorumda bulunabiliriz.

 • A
  Ayş***24.08.2020

  HOCAM MERHABA Bugün hsg filmi çektirdim tüplerim ikiside açık sorun yok sormak istediğim ilişki kaç gün sonra olmalı hsg den sonra ilişkiye girmede sorun olurmu hamile kalırsam acaba bebekte herhangi bir sorun olur mu. şimdiden teşekkürler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  1 hafta sonra ilişki olabilir.

 • S
  Sal***23.08.2020

  İlaçlı Rahim filmi fiyatı öğrenmek istiyorum. Birde muayene ücretini öğrenmek istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621