Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Vajinal Daraltma Antalya Fiyatı

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina yaşla ve normal doğum ile birlikte zamanla genişler. Cinsel yaşamda istenmeyen sorunlara neden olur. Vajina daraltma ile bu sorunlara çözüm bulmak mümkündür. Vajina daraltma lazerle, dolgu ya da cerrahi yöntemlerle yapılır. Memnuniyet oranları yüksektir.
Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) doğum başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı genişlemiş vajinanın cerrahi yöntemlerle sıkılaştırılması işlemidir. Operasyon lazerle vajina daraltma, vajinal dolgu ya da cerrahi yöntemlerle yapılır.

Vajinanın genişlemesi kadında cinsel sorunlar başta olmak üzere, akıntı, sık gelişen vajinal enfeksiyonlar ve ağrı şeklinde sıkıntılara yol açar. Vajinanın sıkılaştırılması hem medikal sorunları çözer hemde cinsel hazzı artırır. Ayrıca kadının cinsel hayatında kendine olan güvenini tekrar kazanmasını sağlar. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Antalya

Vajina daraltma cerrahi yöntem, vajinal dolgu ya da lazerle yapılır. Vajinal kanal normalde yaklaşık 8-10 cm uzunluğundadır. Vajina duvarı içinde dairesel ve boylamasına kıvrımlar bulunur. Bu kıvrımlara ruga adı verilir. Vajina kıvrımlar sayesinde hem genişler hem de uzar. Bu vajinal kıvrımlar ayrıca ilişki sırasında cinsel haz almada da role sahiptir.

Vajina yaş, doğum ya da yapısal nedenlerle zamanla genişler. Vajina duvarındaki kıvrımlar azalır. Vajina genişlemesi ve içindeki kıvrımların silikleşmesi zamanla ilişki sırasında cinsel hazzın karşılıklı azalmasına yol açar. Vajina daraltma ameliyatı ile bu kadınlarda başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Vajina genişlemesi en sık iki ve üzerinde doğum yapmış kadınlarda görülür. Bazen ortada bir neden olmadan da yapısal vajina genişlemesi görülebilir.

Vajinal kanalın çevresinde pelvik bölge kas gurupları bulunmaktadır. Bazı kadınlarda bu kas gruplarında güçsüzlük ve zayıflama olur. Bu da vajinal kanalın daha gevşek olmasına yol açar.

Kegel egzersizleri dediğimiz vajina daraltma egzersizleri ile bu kaslar güçlendirilir. Kegel egzersizlerinden en bilineni idrar yapma sırasında idrarın tutulup bırakılmasıdır. Bu egzersiz vajina çevresindeki kasları güçlendirir. Ancak kegel egzersizleri ileri derecede vajina genişlemesinde yeterli sıkılık sağlayamaz. Bu nedenle vajina genişlemesi belirgin olan kadınlara ameliyat önerilir. 

Vajina daraltma ameliyatı Antalya ilinde halk arasında vajina gençleştirme, vajinanın sıkılaştırılması ve vajina yenileme şeklinde de ifade edilir. Bu ameliyat zor bir operasyon değildir. Günümüzde etkili ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, 18 yaş üzerinde bu ameliyata ihtiyaç duyan kadınlara yapılır. Vajina yaşla birlikte ya da normal vajinal doğum sonrası genişler. Bazen de yapısal olarak genişlemeye yatkındır. Normal doğum sırasında bebeğin iri olması, zor doğumlar ve birden fazla normal doğum vajinayı genişletir.

Vajinanın genişlemesi belli bir noktadan sonra çiftleri rahatsız etmeye başlar. Vajinal genişlemenin en büyük sorunları cinsel ilişkiden haz alamama, ses gelmesi ve gaz çıkmasıdır.

Vajinal kanalın genişlemesi ile ilişki sırasında vajina penisi yeterince saramaz. Bu durumda cinsel ilişkiden alınan karşılıklı haz azalır. Genişleme aynı zamanda ilişki sırasında içerde fazla miktarda hava birikmesine ve ilişki sonrası gaz çıkmasına yol açar. Bu da kadın için hem utanma nedeni hemde istenmeyen bir rahatsızlıktır. 

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina, rahmi dış genital bölgeye bağlayan tüp şeklinde bir yapıdır. Cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölgedir. Yaşla birlikte ve normal doğum sonrası kanalın elastik doku yapısı azalır ve genişler. Cinsel ilişki genellikle vajinanın dışa yakın olan kısmında gerçekleşir. Dolayısı ile vajinal kanalın dışa yakın 4-5 cm uzunluğundaki bir kısmının ameliyat ile daraltılması sıkılaşma için yeterli olacaktır.

Vajina daraltma uygulamaları günümüzde temelde 4 şekilde yapılır. Kadına hangi yöntemin uygulanacağına doktor karar verir. Vajina sıkılaştırma uygulamaları şunlardır;

 1. Ameliyat ile vajina daraltma,
 2. Hafif genişlemelerde vajina girişine dolgu uygulaması,
 3. Hafif genişlemelerde lazer ile vajina daraltma,
 4. Hafif genişlemelerde Kegel egzersizi ile sıkılaştırma.

Vajina daraltma ameliyatında vajina girişinden içe doğru yaklaşın 4-5 cm uzunluğunda kama şeklinde bir parça çıkartılır. Operasyon vajina arka duvarına yapılır. Daha sonra vajina duvarı kesilen yerlerden birleştirilip dikilir.

Vajina daraltma ameliyatı yaklaşık 40-45 dakika sürer. Eğer genel anestezi yapılmamışsa hastanede kalmaya gerek yoktur. Yaklaşık 6 haftalık bir süre sonunda ameliyat bölgesi büyük oranda iyileşmiş olur.

Vajina daraltma ameliyatı ile hem vajina küçülür hem de vajinayı arkadan destekleyen kas grupları birbirine yaklaşır. Bu da daha sıkı bir genital bölge anlamına gelir. 

Vajina daraltma Antalya ilinde anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır.

Vajina Daraltma Egzersizleri Nelerdir?

Vajina duvarı doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için esnek bir yapıya sahiptir. Esnek olan bu doku zamanla gevşer. Gevşeme bazen yaşla birlikte olabileceği gibi bazen de vajinal yolla yapılan doğumlar sonrasında görülür. Günümüzde stresli yaşam, kötü beslenme, sigara ve alkol kullanımı vajinal dokunun sıkılığını bozabilir. 

Hem vajinayı sıkılaştırmak hem de vajina çevresindeki kasları kuvvetlendirmek amacı ile bazı egzersizler uygulanır. Bunlardan en bilineni Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri ile vajinal kaslar çalıştırılarak vajina duvarı sıkılaştırılır. Bu egzersizler vajina daraltma egzersizleri olarak bilinir. İdrar yaparken tutup bırakma şeklinde öğrenilen bu egzersizler daha sonra istirahat halindeyken de uygulanır.

Vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi kullanılmayan kaslar zamanla zayıflar. Vajina daraltma egzersizleri ile pelvik kasları belli sıklıkta kasıp bırakmak vajinayı sıkılaştırır. Bu egzersiz ile vajina genişlemesinin önüne geçilirken idrar kaçırma gibi sorunlar da bir noktaya kadar önlenebilir.

Vajina Genişlemesi Belirtileri Nelerdir?

Vajina genişlemesi olan bir kadında ilişki sırasında vajina penisi tam olarak kavrayamaz. Bu da hem kadının hem de erkeğin ilişkiden duyacağı hazzı azaltır. Vajinanın geniş olması ilişki sırasında istenmeyen seslere neden olarak konsantrasyonu bozar. 

Vajinanın genişlemesi ilişki sırasında gaz çıkışı ve hava gelmesi gibi sorunlarada neden olur. Bu da cinsel birliktelik sırasında konsantrasyonu bozar. İlişki sırasında vajinada genişlik hissi yaşanır. Bu durumda erkek penis girişlerini tam olarak hissedemez. Cinsel haz azalır.

Bunlar dışında vajinal akıntı ve sık vajinal enfeksiyon geçirme gibi başka sağlık sorunlarınada sebep olur. Vajina genişlemesi mikroorganizmaların içerde daha rahat çoğalmasına ve iç genital organlara ulaşmasına yol açar. Bu durumda vajina ve alt batında enfeksiyon riski artar.

Vajina Daraltma Hangi Durumlarda Yapılır?

Vajina genişlemesi aslında sanıldığından daha fazladır. Çoğu kadın bu durumun farkında değildir. Bazıları da utandığı ve çekindiği için doktora gitmez.

Vajina duvarı normalde esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden vajina genişleyebilen bir dokudur. Cinsel ilişki sırasında penis gövdesini sarar ve temas halindedir. Ancak tekrarlayan normal doğumlarda bu genişleme daha belirginleşir.

Vajina daraltma ameliyatının adet dönemi ya da hemen öncesinde yapılması uygun değildir. Operasyonun adet bitiminde yapılması tercih edilir.

Vajina daraltma ameliyatı endikasyonları şunlardır;

 • Normal doğum sırasında bebeğin iri olmasına bağlı vajina genişlemesi,
 • Doğum sonrası açılan epizyotomi insizyonunun düzgün olmaması ve dikilmesindeki problemler, 
 • Vajinanın geniş olmasına bağlı ilişki sırasında istenmeyen seslerin oluşması, gaz ve hava çıkması,
 • Genişlemeye bağlı sık ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,
 • Vajina genişlemesi ile birlikte pelvik taban kaslarının zayıf olması, 
 • Cinsel ilişkinin sık olması, sık yapılan jinekolojik müdahaleler sonucu vajinanın genişlemesi.

Lazerle Vajina Daraltma Nedir?

Lazerle vajina daraltma hafif düzeylerdeki vajina genişlemesinin lazer cihazı kullanılarak giderilmesidir. Lazerin etkisi ile vajina duvarında bağ doku yeniden şekillenir. Tekrarlayan seanslarla vajina daha sıkı bir hale gelir. Lazerle vajina daraltma sırasında anestezi uygulanmaz, kesi ya da dikiş atılmaz.

Lazer cihazı ile vajina duvarında sıkılaşma meydana gelir. Bu da vajinal kanal çapının azalmasına yol açar. Vajinal genişlemenin derecesine göre seans sayısı belirlenir.

vajina daraltma

Lazer ışığı vajina duvarını uyararak yeni bağ doku oluşumu tetikler. Ayrıca vajina duvarındaki kanlanma da artarak dokunun yenilenmesi kolaylaşır. Vajina daha sıkı bir hale gelir. Ayrıca vajinal kuruluk azalır. Bu özelliği ile menopoz sonrası vajinal kuruluğun tedavisinde de kullanılabilir. Lazer uygulamanın dokudaki uyarıcı etkisi 6-8 hafta kadar devam eder.

Lazerle vajina daraltma işlemi yaklaşık 20 dakika sürer. Ancak bu süreçte uygulanacak süre ve seans sayısı vajinal sıkılığa göre doktor tarafından belirlenir. Cerrahi bir işlem olmadığından riskleri de oldukça düşüktür.

Lazerle vajina daraltma vajinal genişleme ile birlikte idrar kaçırma şikayeti olanlara, ameliyat korkusu bulunanlara, vajinal kuruluk şikayeti olan kadınlara ve buna bağlı ilişkide ağrı yaşayan kişilere tercih edilir. Vajinal kuruluk probleminin giderilmesi vajinal enfeksiyonların sıklığını azaltır.

Vajina Daraltma Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma ameliyatı yaklaşık 40-45 dakika kadar sürer. Ancak bazen hastalar vajina daraltma ile birlikte kızlık zarı dikimi, labioplasti, kliteroplasti ve dolgu gibi başka operasyonlarda istemektedir. Bu durumda süre biraz uzar.

Vajina daraltma ameliyatına iç dudakların düzeltilmesi, klitoris cildinin estetiği ve doğum dikiş izlerinin giderilmesi gibi operasyonlar da eklenirse süre bir saatin üzerine çıkabilir. Uyutarak anestezi almış kadınların o günü hastanede geçirmesi istenir.

Vajina Daraltma Sonrası İyileşme Süreci

Vajina daraltma ameliyatında atılan dikişler 2 hafta içinde erimeye başlar. Dikilen yerin iyileşmesi 4-6 haftayı bulur. Vajina daraltma sonrası genital bölgenin temiz tutulması, nemli kalmamasına özen gösterilmesi ve doktorun önerilerine uyulması ile iyileşme sürecini hızlandırır.

Vajina daraltma sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Çünkü operasyon kendiliğinden eriyebilen dikişlerle yapılır. İlk 2 hafta içinde dikişler erimeye başlar. Bu dönemde hafif bir kaşıntı ve az miktarda şeffaf, sarı bir akıntı olabilir.

Ameliyat sonrası protein ve vitamin içeren gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Antalya sıcak bir şehir olduğu için vajina daraltma sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir.

Sigara kullanımı, cinsel bölge temizliğine dikkat edilmemesi, sık geçirilen vajinal enfeksiyonlar ve kötü beslenme vajina daraltma sonrası iyileşme sürecini uzatır.

Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası vajina içine özel bir pansuman uygulanmasına gerek yoktur. Vajina daraltma sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru ılık su kullanılarak yapılmalıdır.

Doktorun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik tarzı ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Banyo ayaktan duş şeklinde işlemden birkaç gün sonra yapılmalıdır. İlk 4-6 hafta deniz, havuz ve küvet kullanımı önerilmez. Çünkü vajina içine su girmesi enfeksiyon riskini artırır. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

İşlem sonrası tuvalete çıkmada bir sakınca yoktur. Ancak özellikle büyük tuvalet yapılırken ani ve kuvvetli ıkınmalardan kaçınılmalıdır. Benzer şekilde dikişleri korumak adına bu dönemde kuvvetli öksürmek ve hapşırmak doğru değildir.

Vajina estetiği olan kadınlara en az 2 ay cinsel ilişki önerilmez. Bu dönemde cinsel ilişki hem dikişlere zarar verir hem de enfeksiyon riskini artırır.

Vajina Daraltma Riskleri

Vajina daraltma ameliyatı her cerrahi operasyonda olduğu gibi bazı riskler içerir. Vajina daraltma sonrası kanama, akıntı, enfeksiyon ve dikişlerde açılma görülebilecek risklerdir. İşlem sırasında ise rektum gibi komşu doku ve organ yaralanmaları görülebilir. Vajinoplasti sonrası doktorun önerilerine uyulması, verdiği ilaçları düzenli kullanmak ve genital bölge temizliğine dikkat etmek olası bazı risk ve komplikasyonları azaltır.

Vajina daraltma ameliyatının olası risk ve komplikasyonları şunlardır;

 • Bazı kişilerde doku yapısı normale göre daha zayıftır. Özellikle yoğun sigara kullanan kadınlarda doku elastikiyeti azaldığından dikişlerde açılma görülebilir. Dikiş açılmasının en önemli belirtisi kanamadır. Doku içine kanama hematom olarak bilinir. Belirtisi genital bölgede mor renkli şişliktir.
 • Vajina daraltma ameliyatı steril şartlarda ve steril malzemeler ile yapılmalıdır. Sterilite, cerrahi sonrası bakım ve temizliğe önem verilmezse enfeksiyon gelişmesi kaçınılmazdır. Ameliyat sonrası kötü kokulu akıntı, ateş ve ağrı enfeksiyon belirtisidir.
 • Vajina duvarı onarımı sırasında bağırsak yaralanmaları nadiren görülen bir komplikasyondur.
 • Vajinanın fazla daraltılması bir diğer istenmeyen durumdur. Vajina fazla daralmış ise cinsel ilişki sırasında zorlanma yaşanacaktır.
 • Bazen de onarım sonrası vajina içinde bant tarzı yapışıklıklar olur. Bu da ilişkiye girmeyi güçleştirir. Revizyon ameliytı ile bu sonun düzeltilmelidir.

Ameliyat sonrası vajina tekrar genişler mi?

Genellikle vajinoplasti ameliyatından sonra normal bir doğum olmadıkça tekrar vajina genişlemesi beklenmez. Normal doğum vajina genişlemesine yol açan en önemli nedendir.

Vajina dokusunun sıkılığı her kadında aynı değildir. Yapısal farklılıklar gösterir. Sigara, alkol kullanımı, kötü beslenme ve bazı kronik hastalıklar tüm vücutta olduğu gibi vajinadaki yumuşak doku sıkılığını da etkiler. Vajinoplasti ameliyatlarının başarısında ve iyileşme sürecinin sağlıklı tamamlanmasında bu faktörler önemlidir..

Vajina daraltma anlaşılır mı?

Bir kadına dışarıdan bakarak vajina daraltma yapıldığı anlaşılmaz. Vajina daraltma vajinal kanalın içine ve girişine uygulanır. Cinsel hazzın alındığı bölge burasıdır. Ameliyat genital bölgenin dışarıdan görünmeyen bir kısmında yapıldığı için anlaşılmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Dışarıdan bakıldığında ameliyatın yapıldığı anlaşılmaz.

Vajina daraltma sonrası kanama neden olur?

Vajina daraltma ameliyatından sonra lekelenme tarzında 7-10 gün süren küçük kanamalar olabilir. Ancak kanama fazla ise mutlaka doktor kontrolü gerekir. Vajina daraltma sonrası erken dönemde kanama olması genellikle dikişlerin açılması sonucu meydana gelir. Bu durumda açılan kısım ek dikiş atılarak onarılır.

Vajina daraltma ameliyatı üzerinden uzun bir süre geçti ise kanama başka nedenlere bağlı olabilir. Bu durumda jinekolojik kontrol ile kanama nedeni araştırılır.

Vajina daraltma sırasında ağrı olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı anestezi altında yapılır. Vajinal bölge uyuşturulduğu için vajina daraltma sırasında herhangi bir ağrı ya da acı olmaz. Ameliyat sonrası o bölgede bazen sızlama tarzında ağrılar görülebilir. Bu durumda doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçlar sizi rahatlatacaktır.

Ağrının çok olması ya da beraberinde kötü kokulu akıntı ve kanama görülmesi durumunda mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Ameliyatsız vajina daraltma (vajinal dolgu ve lazer)

Vajinal dolgu bir çeşit ameliyatsız vajina darltma yöntemidir. Vajina dolgusu ameliyat olamayacak ya da ameliyat ihtiyacı olmayan kadınlara tercih edilir. Vajinal dolgu temelde 2 yöntemle uygulanır. Bunlar;

 1. Hyalüronik asit enjeksiyonu,
 2. Yağ doku enjeksiyonu.

Hyalüronik asit su tutarak hacmini yüzlerce kat artıran bir maddedir. Kendi hacminin 1000 katına kadar su tutabilir. Bu özelliği sayesinde dolgu işlemlerinde yaygın olarak kullanılır. Vajina dolgusu vajenin giriş kısmına yapılır. İşlem sonrası kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. Vajinal dolgu yaklaşık 6 ay ile 1 yıl kadar etkisini gösterir. Sonra dolgu için tekrar değerlendirmek gerekir. 

Yağ doku enjeksiyonunda ise kişinin kendi yağ dokusu kullanılır. Genellikle kalça ve basenlerden alınan yağ vajina çevresine enjekte edilir. Yağ dokusu vajina çevresini sıkılaştırır. Ayrıca destek vazifesi görür. 

Ameliyatsız vajina daraltma için bir diğer yöntem lazerdir. Lazer cihazı ile dokuya uyarılmış ışınlar verilerek vajinanın sıkılaştırılması sağlanır.

Vajina daraltma yaptıranlar memnun mu?

Vajina daraltma yaptıranlar ameliyat öncesi yaşadıkları cinsel problemlerin düzeldiğini belirtmektedir. Vajinanın daralması ilişki sırasında penisi kavramayı kolaylaştırır. Bu da cinsellikten alınan hazzı artırır. Vajinoplasti yaptıranların memnun kaldıkları noktalar şunlardır;

 • Yapılan bilimsel çalışmalar bu hastaların cinsel hayatlarının ameliyat sonrası belirgin derecede düzeldiğini ortaya koymuştur.
 • Penisin ilişki sırasında genişlemiş olan vajinal duvara çarpması rahatsız edici seslerin oluşmasına ve gaz çıkmasına neden olur. Vajinanın daraltılması ile bu sorunlar düzelir.  
 • Vajina genişlemesinin düzeltilmesi vajinal enfeksiyonları da önler. Vajinal kanalın eski sıkılığına kavuşması mukus salgısının ve adet kanının vajina içinde birikimi engeller. Bu da enfeksiyon riskini azaltır. 
 • Vajina daraltma ile birlikte idrar kaçırma ve barsak sarkması ameliyatları da yapılabilir.
 • Aynı seansta doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi ve diğer genital estetik operasyonlar da uygulanabilir.
 • Bartholin bezi apsesi ya da kist gibi nedenlerle ameliyat olanlarda vajina deforme hale gelebilir. Vajinal duvarda deformasyon gelişmiş hastalara vajinoplasti uygulanarak düzelme sağlanır.
 • Vajina daraltma sonrası en önemli kazanımlardan biri de kişinin özgüveninin yerine gelmesidir. Bu kadınlar kafasında vajina genişlemesinin yarattığı sorunlar olmayınca cinsel yönden daha rahat davranıp, konforlu bir ilişki yaşayacaktır.

Vajina daraltma egzersizleri nasıl yapılır?

Vajina daraltma egzersizleri ile yaşla birlikte ortaya çıkan pelvik taban kaslarındaki zayıflamanın önüne geçilir. Bu sayede cinsel fonksiyonların korunması, idrar kesesi ve rahim sarkması gibi sorunları önlenebilir.

Vajina daraltma egzersizlerini öğrenmek için küçük tuvalet sırasında 3-5 kez idrarınızı tutun ve serbest bırakın. Tuvalet bitince vajina daraltma egzersizini birkaç kez daha tekrarlayın. İdrar yapma sırasında bu egzersizler öğrenildikten artık istirahat halinde de yapabilirsiniz. 

Vajina daraltma egzersizleri ile vajina kaslarınızı birkaç saniye kasılı tutun ve sonra gevşetin. Birkaç saniye bekledikten sonra bu hareketi tekrarlayın. Vajina daraltma egzersizlerini bu şekilde 13-15 kez yapın. Aynı gün içinde bu egzersizler 2-3 kez tekrarlanabilir.

Yapılması oldukça kolay olan vajina daraltma egzersizleri pelvik taban kaslarınızı zamanla güçlendirecektir.

Vajina daraltma egzersizleri parmak ile de yapılabilir. Parmak vajina içerisine yerleştirilir. Daha sonra idrar tutma ve bırakma şeklinde vajinal kaslar kasılarak vajinanın parmağı sıkıp bırakması sağlanır. Bu egzersiz tek ya da iki parmak ile uygulanabilir.

Vajina daraltma egzersizleri cinsel ilişki sırasında penis vajina içerisinde iken de yapılabilir. Penis vajina içerisinde iken sıkma ve bırakma şeklinde uygulanabilir. Bu egzersizi cinsel ilişki ile birlikte uyumlu yapmak alınan hazzı artırır.

Vajina daraltma egzersizleri idrar kaçırma sorunları, idrar kesesi ve rahim sarkmasına karşı bir noktaya kadar koruyucudur. Ayrıca hamile kadınların doğuma hazırlanması, doğum sonrası vajinal sıkılığın geri kazanılması, cinsel ilişkide alınan hazzın artmasınada faydalı olur.

Vajina daraltma egzersizleri kaç ay yapılmalı?

Vajina daraltma egzersizlerinden fayda görmeye başlanılması 1-1,5 ayı bulur. Ancak bu egzersizlere düzenli olarak en az 6 ay süre ile devam edilmelidir. Süre uzadıkça vajina daraltma egzersizlerinden görülen fayda da artacaktır. Bu egzersizler sırasında ağrı duyulması eşlik edebilecek bir problemin işareti olabilir. Bu durumda doktor kontrolü önerilir.

Vajinal genişleme önlenebilir mi?

Vajinal genişlik çoğu kadında zaman içinde ortaya çıkan önemli bir sorundur. Vajinanın kolay esneyip genişleyebilen bir yapısı vardır. Vajina duvarında ruga adını verdiğimiz çıkıntılar bulunur. Bu yapı vajinaya esneyip açılabilen bir özellik kazandırır. Vajinanın çevresinde ayrıca onu saran bir kas tabakası vardır.

Doğum ile birlikte vajina genişleyip açılır. Bebeğin çıkışı ile birlikte tekrar daralır. Fakat her normal doğumda rugaların sıkılığı, sayı ve hacmi azalır. Yani vajina bir miktar genişler. Normal doğum sayısı arttıkça vajinanın genişliği de artacaktır. Vajinanın etrafındaki kasların güçlendirilmesi vajinal genişlemeyi bir noktaya kadar önler.

Kilo alıp vermek dokularda gevşekliğe neden olur. Bu nedenle aşırı kilo alıp vermekten kaçınmak gerekir. 

Sağlıksız beslenme, yoğun alkol ve sigara kullanımı doku yapısını bozar. Özellikle vajina gibi mukozal dokulardaki olumsuz etkileri daha fazladır. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmeli, alkol tüketimi sınırlandırılmalı ve sigara içilmemelidir.

Vajinal genişleme olacak diye normal doğumdan kaçınmak doğru değildir. Gebelik boyunca düzenli kegel egzersizi yapmak, kilo alımına dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, doğuma yakın perine masajı yapmak doğumda vajinal yırtık oranını azaltarak genişlemeyi önler.

Antalya Vajina Daraltma Fiyatları 2024

Antalya vajina daraltma fiyatlarını 2024 yılında belirleyen başlıca faktörler şunlardır;

 • Kullanılan anestezi şekli,
 • Ek bir vajina estetiği yapılıp yapılmayacağı,
 • İşlemin cerrahi, dolgu ya da lazer ile yapılması,
 • Doktor seçimi,
 • Hastane seçimi.

Antalya Vajina daraltma fiyatları için en önemli faktör hastane ve doktor seçimidir. Vajina estetiğinde kullanılan malzemelere göre hastanelerdeki vajina daraltma fiyatı farklı olabilir.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Sal***05.02.2023

  Merhaba Funda hanım Cerrahi Vajinoplasti için geleceğim ama fiyat bilgilendirmesi yapabilirsiniz .tesekkur ederim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fat***27.12.2022

  Genital daraltma ve doğum dikiş izlerini düzeltme işleminde fiyat alabilir miyim.yaptirmak çok istiyorum ama korkuyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bah***29.11.2022

  Iyi günler sistosel tedavisi ve vajina daraltma operasyonu birlikte yapılabilir mi? Bir de fiyat bilgisi rica edebilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Y
  Yag***16.11.2022

  Lazerle vajina daraltma yapıyor musunuz ücreti nedir bilgi alabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Ale***12.08.2022

  Vajinoplasti ameliyatının Aşağı yukarı fiyatını öğrenmek istiyorum…farklı şehirden geleceğim için

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Shr***18.06.2022

  Doğumdan 8 sene sonra vajina dikiş işlemi gerceklesiyor mu ve fiyat ne verebiliyosunuz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Eme***27.05.2022

  Lazer ile Vajina daraltma yaptırmak istiyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • P
  Par***15.03.2022

  Vajına lazerle küçükleştıme hakkında detaylı bılgı ve fıyat örenmek ıstıyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sel***10.01.2022

  Ben 2 normal doğum yaptım ve şuan genişlemem var, fiyat öğrenebilirmiyim .

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Y
  Yağ***18.12.2021

  Merhaba kolay gelsin iyi çalışmalar diliyorum vajina daraltma kaç seans ve fiyatı nedir acaba bilgi alabilir miyim? Antalya'dasiniz değil mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621