Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Antalya Vajinoplasti Fiyatları

Vajina Daraltma

Vajina yaşla ve normal doğum ile birlikte zamanla genişler. Cinsel yaşamda istenmeyen sorunlara neden olur. Vajina daraltma ile bu sorunlara çözüm bulmak mümkündür. Vajina daraltma lazerle ya da cerrahi yöntemle yapılır. Sık yapılır ve memnuniyet oranları yüksektir.
Vajina Daraltma

Vajina daraltma nedir?

Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) doğum başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı genişlemiş vajinanın sıkılaştırılması işlemidir. Operasyon lazerle vajina daraltma ya da cerrahi yöntem ile uygulanır. Vajina estetiği sık yapılan bir ameliyattır. Vajinoplasti Antalya ve halk arasında vajina gençleştirme, vajinanın sıkılaştırılması ve vajina yenileme şeklinde de ifade edilir.

Vajina daraltma Antalya

Vajina daraltma (vajinoplasti) cerrahi yöntem ya da lazerle yapılır. Vajinal kanal normalde yaklaşık 8-10 cm uzunluğundadır. Vajina duvarı içinde dairesel ve boylamasına kıvrımlar vardır. Bu kıvrımlara ruga adı verilir. Vajina kıvrımlar sayesinde hem genişler hem de uzar. Ayrıca bu kıvrımlar ilişki sırasında cinsel haz almada da önemli role sahiptir.

Vajina yaş, doğum ya da yapısal nedenlerle zamanla genişler. Vajina duvarındaki kıvrımlar azalır. Vajina genişlemesi ve içindeki kıvrımların silikleşmesi zamanla ilişki sırasında cinsel hazzın karşılıklı azalmasına yol açar. Vajina daraltma operasyonu ile bu kadınlarda başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Vajina genişlemesi en sık 2 ve üzeri doğum yapmış kadınlarda görülür. Ancak bazen ortada bir neden olmadan da yapısal vajina genişlemesi olabilir. Vajinal kanalın çevresinde pelvik bölge kas gurupları bulunmaktadır. Bazı kadınlarda bu kas gruplarında güçsüzlük ve zayıflama olur. Bu da vajinal kanalın daha gevşek olmasına yol açar.

Kegel egzersizleri dediğimiz vajina daraltma egzersizleri ile bu kaslar güçlendirilir. Kegel egzersizlerinden en bilineni idrar yapma sırasında idrarın tutulup bırakılmasıdır. Bu egzersiz vajina çevresindeki kasları güçlendirir. Ancak kegel egzersizleri ileri derecede vajina genişlemesinde yeterli sıkılık sağlayamaz.

Vajina daraltma ameliyatı kimlere yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, 18 yaş üzerinde bu ameliyata ihtiyaç duyan kadınlara yapılabilir. Vajina yaşla birlikte ya da normal vajinal doğum sonrası genişler. Bazen de yapısal olarak genişlemeye yatkındır. Normal doğum sırasında bebeğin iri olması, zor doğumlar ve birden fazla normal doğum vajinayı genişletir.

Vajinanın genişlemesi belli bir noktadan sonra çiftleri rahatsız etmeye başlar. Vajinal genişlemenin en büyük sorunlarından biri cinsel ilişkide problem yaşanmasıdır. Vajinal kanalın genişlemesi ile ilişki sırasında vajina penisi yeterince saramaz. Bu durumda cinsel ilişkiden alınan karşılıklı haz azalır.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina, rahmi dış genital bölgeye bağlayan tüp şeklinde bir yapıdır. Cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölgedir. Yaşla birlikte vajinal kanalın elastik doku yapısı azalır ve genişler.

 • Cinsel ilişki vajinanın dışa yakın olan kısmında gerçekleşir. Dolayısı ile vajinal kanalın dışa yakın 4-5 cm uzunluğundaki bir kısmının ameliyat ile daraltılması ve sıkılaştırılması yeterli olacaktır.
 • Vajina daraltma ameliyatı vajina girişinden içe doğru yaklaşın 4-5 cm uzunluğundaki bir kısma uygulanır. Bu kısımda vajina arka duvarından kama şeklinde bir doku parçası çıkartılır. Daha sonra vajina duvarı kesilen yerden birleştirilip dikilir.
 • Vajina daraltma ameliyatı yaklaşık 40-45 dakika sürer. Eğer uyutarak anestezi yapılmamışsa hastanede kalmayı gerektirmez. Yaklaşık 6 haftalık bir sürede ameliyat bölgesi büyük oranda iyileşmiş olur.
 • Vajina daraltma ameliyatı ile hem vajinal kanal çapı küçülür hem de vajina kanalını arkadan destekleyen kas grupları birbirine yaklaşır. Bu da ameliyatın başarısı için oldukça önemlidir. 

Vajina daraltma Antalya ilinde anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır.

Vajina daraltma egzersizleri

Vajina duvarı doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için esnek bir yapıya sahiptir. Esnek olan bu doku zamanla gevşer. Gevşeme bazen yaşla birlikte olabileceği gibi bazen de vajinal yolla yapılan doğumlar sonrasında görülür. Günümüzde stresli yaşam ve sigara kullanımı da doku elastikiyetini bozarak gevşemelere yol açabilir.

Hem vajinayı sıkılaştırmak hem de vajina çevresindeki kasları kuvvetlendirmek amacı ile bazı egzersizler uygulanabilir. Bunlardan en sık bilineni kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri ile vajinal kaslar çalıştırılarak vajina duvarı sıkılaştırılır. Bu egzersizler vajina daraltma egzersizleri olarak bilinir. İdrar yaparken tutup bırakma şeklindeki egzersiz bu bölge kaslarını kuvvetlendirecektir.

Vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi kullanılmayan kaslar zamanla zayıflar. Vajina daraltma egzersizleri ile pelvik kasları belli sayı ve sıklıkta kasıp bırakmak vajinayı sıkılaştırmak için yapılır. Bu egzersiz ile vajina genişlemesinin önüne geçilirken idrar kaçırma gibi sorunlar da bir noktaya kadar düzeltilebilir.

Vajina genişlemesi

Vajina genişlemesi olan bir kadında ilişki sırasında vajina penisi tam kavrayamaz. Bu da hem kadının hem de erkeğin ilişkiden duyacağı hazzı azaltır. Vajinanın geniş olması ilişki sırasında istenmeyen seslere neden olarak konsantrasyonu bozar.

Vajinanın genişlemesi ilişki sırasında hava çıkarma sesi gibi durumlara neden olur. Bu da cinsel birliktelik sırasında konsantrasyonu bozar. İlişki sırasında vajinada genişlik hissi yaşanır. Bu durumda erkek penis girişlerini tam olarak hissedemez. Cinsel haz azalır.

Vajina daraltma ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Vajina genişlemesi aslında sanıldığından daha fazladır. Çoğu kadın bu durumun farkında değildir. Bazıları da utandığı ve çekindiği için doktora gitmez.

Vajina duvarı normalde esnek bir yapıya sahiptir. Bu yüzden vajina genişleyebilen bir dokudur. Cinsel ilişki sırasında penis gövdesini sarar ve temas halindedir. Ancak tekrarlayan normal doğumlarda bu genişleme daha belirginleşir. Vajina daraltmaya ihtiyaç duyulan haller şunlardır;

 • Bebeğin iri olması, doğum sonrası açılan epizyotomi insizyonunun düzgün olmaması ve dikilmesindeki problemler vajinanın genişlemesine neden olur.
 • Vajinanın geniş olması ilişki sırasında hoş olmayan istenmedik seslerin çıkmasına neden olur. Bu da cinsel birliktelik sırasında konsantrasyonun bozulmasına yol açar.
 • Vajina genişlemesi mikroorganizmaların daha rahat çoğalmasına ve iç genital organlara ulaşmasına yol açar. Bu durumda da vajina ve alt batında enfeksiyon riski artar.
 • Vajina çevresindeki kasların zayıflaması sadece vajinanın genişlemesine neden olmaz. Bu hastaların bazılarında beraberinde idrar kaçırma problemi görülür. 
 • Cinsel ilişkinin sık olması, sık yapılan jinekolojik müdahaleler de vajinanın genişlemesine neden olabilir.

Vajinoplasti (vajina daraltma) Antalya

Vajina daraltma Antalya ilinde hastanelerde anestezi ile ağrısız olarak uygulanır. Ameliyatın yapıldığı dışarıdan bakmakla anlaşılmaz. Vajina daraltma sonrası eriyen dikişler alınmaz. En az iki ay cinsel ilişkiye girilmemelidir. Genital bölge temizliği önden arkaya ılık su ile yapılmalıdır. Bu ameliyat normal doğuma engel değildir.

Vajina daraltma (vajinoplasti) fiyatları 2022

Antalya vajina daraltma fiyatları 2022 yılında;

 • Kullanılan anestezi şekli,
 • Ek bir vajina estetiği yapılıp yapılmayacağı,
 • İşlemin cerrahi ya da lazer ile yapılmasına göre değişir.

Vajina daraltma fiyatları için en önemli faktör ise işlemin yapıldığı hastane ve doktor seçimidir. Vajina estetiğinde kullanılan malzemelere göre hastanelerdeki vajina daraltma fiyatları farklı olabilmektedir.

Lazerle vajina daraltma

Lazerle vajina daraltma işlemi vajina genişlemesinin lazer cihazı kullanılarak giderilmesidir. Lazerin etkisi ile vajina duvarında bağ doku yeniden şekillenir. Lazerle vajina daraltma sırasında anestezi uygulanmaz, kesi ya da dikiş atılmaz.

Lazer cihazı ile vajina duvarında sıkılaşma meydana gelir. Bu da vajinal kanal çapının azalmasına yol açar. Vajinal genişlemenin derecesine göre seans sayısı belirlenir. Lazerle vajina daraltma Antalya ilinde uygulayabildiğimiz bir yöntemdir.

vajina daraltma

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

Lazerle vajina daraltma vajinanın sıkılaştırılması amacı ile uygulanır. Lazer ışığı vajina duvarındaki bağ dokuyu uyarmakta ve bunun sonucunda yeni bağ doku oluşumu tetiklenerek sıkılaşma sağlanmaktadır. Ayrıca vajina duvarındaki kanlanma da artarak dokunun yenilenmesi kolaylaşır. Vajinal kuruluk azalır. Bu özelliği ile menopoz sonrası vajinal kuruluğun giderilmesinde kullanılabilir.  Lazer uygulamanın dokudaki uyarıcı etkisi 6-8 hafta kadar devam eder.

Lazerle vajina daraltma kimlere yapılır?

Lazerle vajina daraltma uygulamasına doktor yapacağı jinekolojik muayene ve hastanın şikayetleri doğrultusunda karar verir.

Lazerle vajina daraltma vajinal genişleme ile birlikte idrar kaçırma şikayeti olanlara, ameliyat korkusu bulunanlara, vajinal kuruluk şikayeti olan kadınlara ve buna bağlı ilişkide ağrı yaşayan kişilere tercih edilir. Vajinal kuruluk probleminin giderilmesi vajinal enfeksiyonların sıklığını azaltır.

Lazerle vajina daraltma fiyatları

Lazerle vajina daraltma fiyatları Antalya’da kullanılan lazer cihazının modeline göre değişir. Antalya lazerle vajina daraltma genellikle birkaç seansta yapılır. Bazı merkezler lazerle vajina daraltma fiyatları için seans başı ücret uygular.

Lazerle vajina daraltma ne kadar sürer?

Lazerle vajina daraltma işlemi yaklaşık 20 dakika sürer. Ancak bu süreçte uygulanacak süre ve seans sayısı vajinal sıkılığa göre doktor tarafından belirlenir. Cerrahi bir işlem olmadığından riskleri de oldukça düşüktür.

Vajina daraltma anlaşılır mı?

Dışarıdan bakarak vajina daraltma anlaşılmaz. Vajina daraltma vajinal kanalın girişe yakın 1/3’lük kısmına uygulanır. Cinsel hazzın alındığı bölge burasıdır. Ameliyat genital bölgenin dışarıdan görünmeyen bir kısmında yapıldığı için anlaşılmaz.

Vajina daraltma ne kadar sürer?

Vajina daraltma Antalya’da yaklaşık 40-45 dakika kadar sürer. Ancak bazen hastalar vajina daraltma ile birlikte kızlık zarı dikimi gibi başka operasyonlarda istemektedir. Bu durumda süre hafif uzar. Vajina estetiği şeklinde iç dudakların düzeltilmesi, klitoris cildinin estetiği ve doğum dikiş izlerinin giderilmesi gibi operasyonlar da eklenirse süre bir saatin üzerine çıkabilir. Uyutarak anestezi almış kadınların o günü hastanede geçirmesi istenir.

Vajina daraltma ameliyatı ne zaman iyileşir?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası atılan dikişler 2 hafta içinde erimeye başlar. Dikilen yerin büyük oranda iyileşmesi 4-6 haftayı bulur. Vajina daraltma sonrası genital bölgenin temiz tutulması, nemli kalmamasına özen gösterilmesi ve doktorun önerilerine uyulması ile iyileşme süreci kısalır.

Ameliyat sonrası protein ve vitamin ağırlıklı beslenme iyileşme sürecinin sağlıklı geçirilmesini sağlar. Antalya sıcak ve nemli bir şehir olduğu için vajina daraltma sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir.

Vajina daraltma sonrası bakım

Vajina içine özel bir pansuman uygulanması önerilmez. Vajina daraltma sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru ılık su kullanılarak yapılmalıdır. Doktorun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik tarzı ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Banyo ayaktan duş şeklinde işlemden birkaç gün sonra yapılmalıdır. Küvet, havuz ve denizin ilk 4-6 hafta kullanılmaması uygundur.

İşlem sonrası tuvalete çıkmada bir sakınca yoktur. Ancak özellikle büyük tuvalet yapılırken ani ve kuvvetli ıkınmalardan kaçınılmalıdır. Benzer şekilde dikişleri korumak adına bu dönemde kuvvetli öksürmek ve hapşırmak istenmez.

Vajina daraltma sonrası iyileşme süreci

Vajina daraltma operasyonu cerrahi bir işlemdir. Vajina daraltma sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Çünkü kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır. İlk 2 hafta içinde dikişler erimeye başlar. Bu dönemde hafif bir kaşıntı ve minimal şeffaf, sarı bir akıntı olabilir.

Vajina daraltma sonrası iyileşme süreci 4-6 haftadır. Sigara kullanımı, cinsel bölge temizliğine dikkat edilmemesi, sık geçirilen vajinal enfeksiyonlar ve kötü beslenme vajina daraltma sonrası iyileşme sürecini uzatır.

Vajina daraltma riskleri

Vajina daraltma ameliyatı tecrübe ve deneyimli bir uzman doktor tarafından yapılırsa işleme bağlı riskler azalır. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da bazı riskler vardır.

Vajina daraltma sonrası kanama, akıntı, enfeksiyon, dikişlerde açılma görülebilecek risklerdir. İşlem sırasında ise rektum gibi komşu doku ve organ yaralanmaları görülebilir. Vajinoplasti sonrası doktorun önerilerine uyulması, verdiği ilaçları düzenli kullanmak ve genital bölge temizliğine dikkat etmek riskleri azaltacaktır.

Olası risk ve komplikasyonlar şunlardır;

 • Bazı kişilerde doku yapısı normale göre daha zayıftır. Özellikle yoğun sigara kullanan kadınlarda doku elastikiyeti azaldığından cerrahi dikişlerde açılma görülebilir. Dikiş açılmasının en önemli belirtisi kanamadır. Doku içine kanama hematom olarak bilinir. Belirtisi genital bölgede morumsu şişliktir.
 • Vajina daraltma ameliyatı steril şartlarda ve steril malzemeler ile yapılmalıdır. Sterilite, cerrahi sonrası bakım ve temizliğe önem verilmezse enfeksiyon gelişmesi kaçınılmazdır. Ameliyat sonrası kötü kokulu akıntı, ateş ve ağrı enfeksiyon belirtisidir.
 • Vajina duvarı onarımı sırasında barsak yaralanmaları nadiren görülen bir komplikasyondur.
 • Vajinanın fazla daraltılması bir diğer istenmeyen durumdur. Vajina fazla daralmış ise cinsel ilişki sırasında zorlanma yaşanacaktır.
 • Bazen de onarım sonrası vajina içinde bant tarzı yapışıklıklar olur. Bu da ilişkiye girmeyi güçleştirir. Tekrardan vajina genişliğinin düzeltilmesi gerekir.

Vajina daraltma sonrası ilişki

Vajina daraltma ameliyatından yaklaşık 2 ay sonra iyileşme büyük oranda tamamlanır. İyileşme süreci bitince cinsel ilişkiye girilebilir. Eğer bu süreden önce cinsel ilişki olursa dikişlerde açılma, kanama ve enfeksiyon gibi riskler vardır. Bu nedenle vajina daraltma sonrası iyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için ameliyat sonrası ilişki süresine uyulması önemlidir.

Vajina daraltma sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 • Vajina daraltılması sonrası doktorunuzun önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Kullanmanız için verdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ihmal edilmemelidir.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrası genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Genital bölge önden arkaya doğru ılık su ile yıkanmalıdır. Özel bir pansumana gerek duyulmaz.
 • Vajina daraltma ameliyatından yaklaşık 2-3 gün sonra ayaktan duş şeklinde banyo yapılabilir. Ancak oturarak ve küvette banyo yapılması önerilmez. Çünkü vajina içine su girmesi enfeksiyon riskini artırır. Bu da iyileşme sürecini olumsuz etkiler.
 • Vajina estetiği olan kadınlara en az 2 ay cinsel ilişki önerilmez. Bu dönemde cinsel ilişki hem dikişlere zarar verir hem de enfeksiyon gelişme riskini artırır.
 • Vajina daraltma ameliyatı adet dönemi ya da öncesinde tercih edilmez. Ancak bir sonraki dönemde adet görmek problem oluşturmaz. 

Vajina daraltma teknikleri

Vajina daraltma operasyonu günümüzde temelde 2 şekilde yapılır. Bunlardan biri vajinanın cerrahi olarak daraltılması diğeri ise lazerle vajina daraltmadır. Her iki yöntem Antalya’da uygulanabilir. Lazerle vajina daraltma ameliyatsız, dikişsiz,  kolay bir uygulamadır. Anestezi uygulanmaz. Bir ya da birkaç seansta vajina sıkılaştırma sağlanır. Ancak her hastaya uygulanmaz. Buna doktor vajina genişliğinin derecesi ve başka bulgulara göre karar verir.

Vajina daraltma ameliyat ile yapılıyorsa genellikle vajinanın girişinden sonraki 1/3’lük kesime daraltma uygulanır. Bu da yaklaşık kişiden kişiye değişmekle birlikte 4-5 cm’ye tekabül eder.

Vajina arka duvarından kama yani üçgen şeklinde bir doku parçası çıkarılır. Çıkarılan kısmın açıkta kalan uçları birleştirilerek vajina çapı daraltılır. Dikişlerin erimesi ile birlikte 1,5-2 ay civarında iyileşme sağlanır. Vajina daraltma ameliyatı cerrahi bir işlem olduğu için anestezi ile yapılır. Standart cerrahi prosedürler uygulanır.

Vajinoplastiden sonra vajina tekrar genişler mi?

Genellikle vajinoplasti ameliyatından sonra normal bir doğum yapmadıkça tekrar vajina genişlemesi olmaz. Normal doğum vajina genişlemesine yol açan en önemli nedendir.

Vajina dokusunun sıkılığı her kadında aynı değildir. Yapısal farklılıklar gösterebilir. Sigara kullanımı ve bazı kronik hastalıklar tüm vücutta olduğu gibi vajinal yumuşak doku sıkılığını da etkiler. Vajinoplasti ameliyatlarının başarısında ve iyileşme sürecinin sağlıklı tamamlanmasında bu faktörler de önemlidir.

Vajina daraltma sonrası dikişler ne zaman alınır?

Vajina daraltma ameliyatında kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır. Bu nedenle vajinoplasti sonrası dikişler alınmaz. Vajina daraltma sonrası dikişler genellikle 7-14 günlük bir sürede erir. Vajinoplasti dikişlerinin erimesinden 4-6 hafta sonra da iyileşme süreci büyük oranda tamamlanır. Kendiliğinden eriyen dikişler sayesinde dikiş aldırma gibi bir işlem gerekmez.

Vajina daraltma ameliyatı dışarıdan belli olur mu?

Vajina dışarıdan görülmez. Vajina daraltma ameliyatı vajina girişinden içe doğru olan kısma ve arka duvara uygulanır. Bu nedenle dışarıdan görülmesi mümkün değildir. Vajina daraltma ameliyatı vajinanın sıkılaştırılmasına yönelik uygulanmaktadır. Diğer genital estetik operasyonlar ise dış genital bölgeye uygulanmaktadır.

Vajinoplasti sonrası iz kalır mı?

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Vajinoplastii ameliyatı iç genital kısımda vajinal kanala uygulanır. Dışarıdan bakıldığında vajinoplasti ameliyatı yapıldığı anlaşılmaz. Vajinoplasti ile vajinal kanal genişliği düzeltilip vajinal sıkılık yeniden sağlanır.

Vajina daraltma sonrası kanama olur mu?

Vajina daraltma ameliyatından sonra lekelenme tarzında 7-10 gün süren küçük kanamalar olabilir. Ancak kanama fazla ise mutlaka doktor kontrolü gerekir. Vajina daraltma sonrası erken dönemde kanama olması genellikle dikişlerin açılması sonucu meydana gelir. Bu durumda açılan kısım ek dikiş atılarak onarılır. Ancak vajina daraltma ameliyatı üzerinden uzun bir süre geçti ise kanama başka nedenlere bağlı olabilir. Bu durumda jinekolojik kontrol ile kanama nedeni araştırılır.

Vajina daraltma sırasında ağrı olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı anestezi ile yapılır. Vajinal bölge uyuşturulduğu için vajina daraltma sırasında herhangi bir ağrı ya da acı olmaz. Ameliyat sonrası o bölgede bazen sızlama tarzında ağrılar görülebilir. Bu durumda doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçlar sizi rahatlatacaktır. Ancak ağrının çok olması ya da beraberinde kötü kokulu akıntı ve kanama görülmesi durumunda mutlaka doktor kontrolü gerekir. Olası bir enfeksiyon ya da istenmeyen durumlar açısından erken önlem alınmalıdır.

Vajina daraltmayı hangi doktorlar yapar?

Vajina daraltma Antalya’da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi hekimleri tarafından yapılmaktadır. Vajina daraltma Antalya ilinde Op. Dr. Funda Yazıcı Erol ile başarılı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Vajina daraltma fiyatları için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı telefonumuzu arayınız.

Ameliyatsız vajina daraltma

Ameliyatsız vajina daraltma lazer ile yapılır. Lazer cihazı ile dokuya uyarıcı etki verilerek vajinanın sıkılaştırılması sağlanır. Lazer dışında kegel egzersizleri de vajina çevresindeki kasları güçlendirerek bir noktaya kadar vajinal gevşemeyi sınırlar.

Vajina daraltma yaptıranlar memnun kalır mı?

Vajina daraltma yaptıranların ameliyat öncesi yaşadıkları cinsel problemler düzelir. Vajinanın daralması ile birlikte ilişki sırasında penisi kavraması kolaylaşır. Bu da cinsellikten alınan hazzı artırır. Vajinoplastinin yararları şunlardır;

 • Yapılan bilimsel çalışmalar bu hastaların cinsel hayatlarının vajinoplasti sonrası belirgin derecede düzeldiğini ortaya koymuştur.
 • Vajinal genişlemeye bağlı gelişen bir başka sorun ise ilişki sırasında istenmeyen rahatsız edici seslerin oluşmasıdır. Penisin ilişki sırasında genişlemiş olan vajinal duvara çarpması rahatsız edici seslerin oluşmasına neden olur. Vajinanın daraltılması ile bu sesler gider.  
 • Vajina genişlemesinin düzeltilmesi vajinit ve benzeri enfeksiyonları da önler. Vajinal kanalın eski sıkılığına kavuşması mukus salgısının ve adet kanının vajina içinde birikimi engeller. Bu da enfeksiyon riskini dolaylı olarak azaltır. 
 • Vajina daraltma ile birlikte idrar kaçırma ve barsak sarkması ameliyatları da yapılabilir. Ayrıca aynı seansta doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi ve diğer genital estetik operasyonlar da uygulanabilir.

 • Bartholin bezi apsesi ya da kist gibi nedenlerle ameliyat olanlarda vajina deforme olabilir. Vajinal duvarda deformasyon gelişmiş hastalara da vajinoplasti uygulanarak düzeltme sağlanır.
 • Vajinoplasti sonrası en önemli kazanımlardan biri de kişinin özgüveninin yerine gelmesidir. Kafasında vajina genişlemesinin yarattığı sorunlar olmayınca cinsel yönden daha rahat davranıp, konforlu bir ilişki yaşayacaktır.

Vajina daraltma kızlık zarı dikimi ile yapılır mı?

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte kızlık zarı dikimi de yapılabilmektedir. Hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı dikimi vajinoplasti operasyonu ile aynı seansta yapılabilir. Vajina daraltma kızlık zarı dikimi ile birlikte yapılacak olursa işlem süresi biraz uzar.

Vajina daraltma ameliyatı yaptıranlar 

Vajina daraltma ameliyatı yaptıranların sayısı günümüzde oldukça fazladır. Normal doğum sonrası vajinal genişlemelerin düzeltilmesi talep görmekte ve istenmektedir. Vajina daraltma ameliyatı yaptıranlar hem cinsel hayatın yoluna girmesi hem de vajina genişlemesine bağlı medikal sorunlar açısından rahatlamaktadır.

Vajina daraltma öncesi ve sonrası

Vajina daraltma öncesi vajinanın geniş olmasından kaynaklı cinsel ilişki sırasında zevk almama, istenmeyen sesler çıkması ve nispeten daha sık görülen vajinal enfeksiyon durumuları yaşanmaktadır. Vajina daraltma sonrası vajina çapının azaltılması ve vajenin sıkılaştırılması ile öncesinde yaşanan problem ve sıkıntılar giderilmektedir.

Vajina daraltma sırasında cerrahi kama rezeksiyonu yapılır. Yani buradan üçgen şeklinde bir doku parçası alınarak kalan doku uçları dikilir. Böylece vajina çapı daraltılarak ilişki sırasında penisi daha iyi kavraması sağlanır.

Bunun neticesinde cinsel birliktelik sırasında karşılıklı alınan haz artar. Ayrıca vajinanın geniş olmasından kaynaklı olarak ilişki sırasında çıkan seslerinde önüne geçilmiş olunur.

Vajina daraltma ameliyatı olanların yorumları nasıldır?

Vajina daraltma ameliyatı olan hastalarımızın bize yaptığı geri bildirim ve yorumlar oldukça sevindiricidir. Çoğu hastamız yaşadığı bu sorunu çeşitli nedenlerle ertelemiş ve bazen de tedaviyi en son çare olarak görmüştür. Oysa vajina genişlemesine bağlı yaşamış olduğu sorunlardan kurtulması oldukça kısa süren vajinoplasti operasyonu ile mümkündür.

Vajina daraltma egzersizleri ne işe yarar?

Vajina daraltma egzersizleri vajina etrafını saran kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Vücudumuzdaki kaslar kullanıldığı sürece sıkılığını korumaktadır. Kaslar kullanılmaz ise zamanla hacmi azalır ve destek olduğu anatomik bölgeyi zayıflatır.

Vajina çevresinde bu bölge anatomisini koruyan ve destek olan bir gurup kas tabakası bulunur. Bu kaslara aşk kasları adı verilir. Ancak medikal yönden pelvik taban kasları olarak ifade edilir. Bu kaslar leğen kemiği içinde bulunmaktadır. Pelvik taban kasları hem vajina hem de anüsü çevreleyerek destek olur.

Vajina çevresindeki bu kasları istemli olarak kasarak güçlendirmek ve sıkılaştırmak mümkündür. Vajina daraltma egzersizlerinin temeli buna dayanır. Bu kasları idrar yaparken ya da idrarımızı tutarken kontrol edebiliriz. İdrarımız geldiğinde bu kasları kasarak idrarın kaçmasını engelleriz. Tuvalete çıkınca ise gevşeterek serbest bırakırız.

Vajina daraltma egzersizleri nasıl yapılır?

Vajina daraltma egzersizlerinde kullandığımız bu kaslar cinsel ilişkide, normal doğumda, idrar yaparken ve büyük tuvalet sırasında da fonksiyon görmektedir. Vajina daraltma egzersizleri Kegel egzersizleri ile yapılır. Vajina daraltma egzersizlerinde amaç aşk kaslarını güçlendirmektir.

Vajina daraltma egzersizleri ile yaşla birlikte ortaya çıkan pelvik taban kaslarındaki zayıflamanın önüne geçilebilir. Bu sayede cinsel fonksiyonların korunması, idrar kesesi ve rahim sarkması gibi sorunların önüne geçebilmek mümkündür.

Vajina daraltma egzersizleri şu şekilde uygulanmaktadır;

 • Küçük tuvalet sırasında idrarınızı yaparken 3-5 kez idrarınızı tutun ve serbest bırakın. Bu egzersiz ile aşk kasları kasılıp gevşer.
 • Tuvalet bitince bu vajina daraltma egzersizini birkaç kez daha tekrarlayın.
 • İdrar yapma sırasında bu egzersizler öğrenildikten sonra artık idrar yokken uygulanmaya başlanır.
 • Vajina daraltma egzersizleri ile vajina kaslarınızı birkaç saniye kasılı tutun ve sonra gevşetin. Birkaç saniye bekledikten sonra bu hareketi tekrarlayın.
 • Vajina daraltma egzersizlerini bu şekilde 13-15 kez yapın. Aynı gün içinde tarif edilen bu egzersizler 2-3 kez yapılır.

Yapılması oldukça kolay olan bu vajina daraltma egzersizleri pelvik taban kaslarınızı zamanla güçlendirecektir.

Vajina daraltma egzersizleri parmak ile nasıl yapılır?

Vajina daraltma egzersizleri parmak ile de yapılabilir. Parmak vajina içerisine yerleştirilir. Daha sonra idrar tutma ve bırakma şeklinde vajinal kaslar kasılarak vajinanın parmağı sıkıp bırakması sağlanır. Bu egzersiz tek ya da iki parmak ile uygulanabilir.

Vajina daraltma egzersizleri ilişki sırasında yapılabilir mi?

Vajina daraltma egzersizleri cinsel ilişki sırasında penis vajina içerisinde iken de yapılabilir. Penis vajina içerisinde iken sıkma ve bırakma şeklinde vajina daraltma egzersizleri uygulanabilir. Bu egzersizi cinsel ilişki ile birlikte uyumlu olarak yapmak alınan hazzı artıracaktır.

Vajina daraltma egzersizlerinin faydaları nelerdir?

Vajina daraltma egzersizleri idrar kaçırma sorunları, idrar kesesi ve rahim sarkmasına karşı bir noktaya kadar koruyucudur. Ayrıca hamile kadınların doğuma hazırlanması, doğum sonrası vajinal sıkılığın geri kazanılması, cinsel ilişkide alınan hazzın artırılmasında da faydalı olur.

Antalya vajina daraltma egzersizleri ne kadar yapılmalıdır?

Vajina daraltma egzersizlerinden fayda görmeye başlanması 1-1,5 ayı bulur. Ancak bu egzersizlere düzenli olarak en az 6 ay süre ile devam edilmelidir. Süre uzadıkça vajina daraltma egzersizlerinden görülen fayda da artacaktır. Bu egzersizler sırasında ağrı duyulması eşlik edebilecek bir problemin işareti olabilir. Bu durumda doktor kontrolü uygun olacaktır.

Vajinal genişleme önlenebilir mi?

Vajinal genişlik çoğu kadında zaman içinde ortaya çıkan önemli bir sorundur. Buna bağlı cinsel hayatta sorunlar yaşanır. Çözüm için vajinoplasti ameliyatına ihtiyaç duyulur. Vajinanın kolay esneyip genişleyebilen bir yapısı vardır. Vajina duvarında ruga adını verdiğimiz çıkıntılar bulunur. Bu yapı vajinaya esneyip açılabilen bir özellik kazandırır. Vajinanın çevresinde onu saran bir kas tabakası bulunur.

Doğum ile birlikte vajina genişleyip açılır. Bebeğin çıkışı ile birlikte tekrar daralır. Fakat her normal doğumda rugaların belirginliği azalır. Yani vajina bir miktar genişler. Normal doğum sayısı arttıkça vajinanın genişliği de artacaktır. Vajinanın etrafındaki kasların güçlendirilmesi vajinal genişlemeyi önler. Bunun için Kegel egzersizleri önerilir.

Vajina daraltma için Kegel egzersizi

Kegel egzersizi şu şekilde yapılır. İdrarınızı tutar gibi yaparak derin bir nefes alıp 5’e kadar sayılır. Sonrasında yapınca nefes vererek idrar yapar gibi rahat bırakılır. Kegel egzersizine günde 50 kez ile başlayıp günlük 100-150 kez yapmak vajinal kaslarda belirgin güçlenme sağlar. Ayrıca idrar kaçırma ihtimalini azaltır. Daha kolay ve güçlü bir orgazm sağlar.

Vajina genişlemesi için alınacak önlemler

 • Kilo alıp vermek dokularda gevşekliğe neden olur. Bu nedenle aşırı kilo alıp vermelerden kaçınmak gerekir. 
 • Sağlıksız beslenme, yoğun alkol ve sigara kullanımı doku yapısını bozar. Özellikle vajina gibi mukozal dokulardaki olumsuz etkileri daha fazladır. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmeli, alkol tüketimi sınırlandırılmalı ve sigara içilmemelidir.
 • Vajinal genişleme olacak diye normal doğumdan kaçınmak doğru değildir. Gebelik boyunca düzenli kegel egzersizi yapmak, kilo alımına dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, doğuma yakın perine masajı yapmak doğumda vajinal yırtık oranını azaltarak genişlemeyi önler.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Genital Estetik Konuları

 • Vajina daraltma işleminden çok memnun kaldım.

  Funda Hanımla 6 yıldır görüşüyoruz. Her sıkıntımda gelemesem de telefonda bile yardımcı olur. Ama bu yıl vajina daraltma estetiği ile daha memnun kaldım. Çok güvenilir. Onunla konuşmak rahatlatıyor. Söylediklerimi bile anlıyor. Vajina daraltma işleminden çok memnun kaldım. Ve çok korkuyordum. Ama hiç sıkıntı çekmedim. Funda Hanımın sayesin de. Funda hanımı tanıdığım için böyle tatlı dilli güler yüzlü bir doktorum olduğu için çok şanslıyım. Her konuda mükemmelsiniz.

 • Vajina daraltma işleminden çok memnun kaldım.

  Funda Hanımla 6 yıldır görüşüyoruz. Her sıkıntımda gelemesem de telefonda bile yardımcı olur. Ama bu yıl vajina daraltma estetiğinden çok memnun kaldım. Çok güvenilir. Onunla konuşmak rahatlatıyor. Söyleyemediklerimi bile anlıyor. Vajina daraltma işleminden çok memnun kaldım. Çok korkuyordum. Ama hiç sıkıntı çekmedim. Funda Hanımın sayesinde. Funda Hanımı tanıdığım için, böyle tatlı dilli, güler yüzlü bir doktorum olduğu için çok şanslıyım. Her konuda mükemmelsiniz.

 • İşini özenle yapan nadir insanlardan.

  Tanıdığım en naif doktorlardan bir tanesi Sayın Funda Yazıcı Erol. Gerek geçirdiğim operasyon esnasında gerekse sonrasındaki ilgisi ve hassasiyeti çok hoş. İşini özenle yapan nadir insanlardan. Kendisini tanımış olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tekrar tekrar teşekkürler doktor hanım J

 • Estetik görünümüyle şu an çok mutluyum.

  Funda hanımı 3 ay önce tanıdım. Bir kadın olarak hem bedenime hem ruhuma dokunarak bana her konuda yardımcı oldu. 47 yaşındayım iki doğum yaptım. Yıllardır vajinal genişlemeden dolayı mutsuzdum. Funda Hanım vajinoplasti ve iç dudak küçültme operasyonumu gerçekleştirdi. Estetik görünümüyle şu an çok mutluyum. Ve özgüvenimi geri kazandım. Funda Hanım bir jinekolog dan öte insanın ruhuna dokunarak tedavi ediyor. Funda hanıma teşekkürlerimi sunuyorum.

 • Son derece profesyonel bir şekilde düzeltti.

  Doktorum Funda hanıma çok teşekkür ederim. 2. Çocuğumu doğurduktan sonra vajinada meydana gelen deformasyonu son derece profesyonel bir şekilde düzeltti. Kendisini tanıdığıma çok memnun oldum. İnsanı rahatlatan tavrıyla gönlümüzü kazandı. Bence bu deformasyonu her doktor yapamazdı. Şanslıyım ki işinin ehli bir doktora denk geldim. Her şey için çok teşekkürler Funda Hanım.

 • Ama şimdi çok mutluyum.

  Merhaba; Kızlarım olduktan sonra her geçen gün beni daha da üzen aslında büyük bir sıkıntı sandığım ama sizinle tanıştıktan sonra hiçte öyle olmadığını anladığım sorunumdu vajina genişliği. Normal doğumlardan sonra kaçınılmaz olan sıkıntımdan sizin sayenizde kısa bir sürede kurtuldum. Çok az bir ağrı oldu operasyondan sonra. Ama şimdi çok mutluyum. İyi ki sizi tanımışım. İyi ki varsınız

 • Teşekkürler Funda hanım, herşey için teşekkürler.

  Merhabalar ben o kadar rahatsız oldum ki son 2 yılda kadın olduğuma isyankar hale geldim. Dr Funda Hanım sayesinde rahatsızlıklarımdan kurtuluyorum. Funda hanımdan önce bazı bilgilerim eksikti. Ameliyatım ve verdiği tavsiyeler sayesinde Allahın da izniyle iyi oldum. Daha da iyi olacağım inşallah. Teşekkürler Funda hanım. Her zaman aklımda söylediğiniz sözler tavsiyeler. Herşey için teşekkürler.

TÜM YORUMLAR
SORU SORABİLİRSİNİZ
 • P
  Par***15.03.2022

  Vajına lazerle küçükleştıme hakkında detaylı bılgı ve fıyat örenmek ıstıyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sel***10.01.2022

  Ben 2 normal doğum yaptım ve şuan genişlemem var, fiyat öğrenebilirmiyim .

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Y
  Yağ***18.12.2021

  Merhaba kolay gelsin iyi çalışmalar diliyorum vajina daraltma kaç seans ve fiyatı nedir acaba bilgi alabilir miyim? Antalya'dasiniz değil mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bur***22.10.2021

  Merhaba...Eşim ile 45 yaşında 3 doğum gerçekleştirdi.doğum sonrası vajinada genişleme oldu.uzun zaman ihmal ettik.sizden öğrenmek istediğim vajina daraltma için geç kalınmışmıdır ? ayrıcı vajina daraltma için tahmini fiyat öğrenme şansım mevcut mu ? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum.. Teşekkürler ve iyi çalışmalar..

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bel***16.10.2021

  7 yıl önce bir normal doğum yaptim. Dar olması sebebiyle bir kesi atıldı. Ilişki esnasında ve yürürken bile sesler çıkıyor çok rahatsızlık duyuyorum. Çok deforme olduğunu düşünüyorum. Nasıl bir operasyon yapılabilir. Süreç ve fiyat bilgisi talep ediyorum iyi calismalat

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • N
  Nar***18.08.2021

  Marhaba vaginaplasti yaptirmai dusuniorum nwrede yapiorsunuz ve fiati nekader.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Z
  Züh***02.06.2021

  Benim vajinamda doğumdan dolayı genişleme ve görüntüsünde bozulma oldu ve şu anda da polim oluştu bunların ameliyatının fiyatını öğrenmek istiyorum bana bilgi verebilir mısınız

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Hav***30.05.2021

  Iyi günler gecen yil aralik ayinda sizinle itibata gecmisdik, vagina daraltma ilgili, 6 Austos 2021 rendevu almak istiyorum, lütfen bana waats app ulasin saygilar Hava Sisman

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Size geri dönüş sağlayacağız.

 • S
  Sud***03.05.2021

  Merhaba vajina daraltma ameliyatı ücreti nedir acaba genel anestezi ile

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Hue***25.03.2021

  Slm benim bir sorum var vaginoplasti ameliyati ne kadar ? Ve G noktasi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Size geri dönüş sağlayacağız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621