Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı (Hymen) Kontrolü

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi bir bekaret kontrolüdür. Muayene jinekolojik pozisyonda yapılır. İç dudaklar yanlara açılarak vajinal girişte görülmeye çalışılır. Kişi kendi kızlık zarlarını ayna ya da başka bir şekilde değerlendirmeleri çok zordur.
Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı kontrolü

Kızlık zarı muayenesi (hymen kontrolü) kızlık zarında yırtılma, bozulma ve zedelenmeyi tespit etmek için yapılan bir tür jinekolojik kontroldür. Kızlık zarı muayenesi halk arasında bekaret testi, bakirelik kontrolü, bekaret kontrolü ve kızlık muayenesi olarak da ifade edilir.

Kızlık zarı kontrolü jinekolojik pozisyonda yapılır. İç dudaklar yanlara açılarak vajinal girişte görülmeye çalışılır. Kızların kendi kızlık zarlarını ayna ya da başka bir şekilde görüp değerlendirmeleri çok zordur. Böyle yapmanın kafa karışıklığı dışında bir faydası yoktur. Kızlık zarı muayenesi bu konuda uzman olan doktorlar tarafından yapılabilir. Kızlık zarı muayenesi Antalya’da kızlık zarının bütünlüğü, anatomik özellikleri, delik yapısı ve yırtık varlığı ile değerlendirilir.

Kızlık zarında doğal çentik nedir?

Kızlık zarında doğal çentik olması sık görülen normal bir anatomik çeşitliliktir. Önemi bazen yırtık ile karışmasıdır. Ancak deneyimli gözler bunu fark edecektir. Kızlık zarındaki yırtık saat yönünde tanımlanarak belirtilir. Yırtık sayısı, derinliği ve varsa ek vajinal problemlere bakılır. Bazen küçük bir zedelenme, bazen yırtık görülür. Bazen de bozulmuş olup bütünlüğü ortadan kalmıştır. Kızlık zarı muayenesi ile küçük zedelenmeler dışındaki yırtık ve bozulmalara kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Kızlık zarı muayenesi sırasında karşılaşılan kızlık zarı tiplerinden biri de doğal çentikli kızlık zarıdır. Doğal çentikli kızlık zarında kızlık zarının serbest kenarında yapısal doğuştan olan bir çentik bulunur. Bu çentik zedelenme ya da yırtık sonucu gelişmez. Ancak kızlık zarı muayenesinde kenar zedelenmesi ile karışabilir.

Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından kızlık zarında doğal çentik olduğu anlaşılabilir. Kızlık zarında doğal çentik olması normal kızlık zarlarının %10-20’si civarında bulunur. Doğal çentik olması kızlık zarının kanamasına engel bir durum teşkil etmez. Bu kişiler bekaret raporu alabilir.

Kızlık zarı muayenesi yapılırken farklı çeşitlerde kızlık zarı tipleri görülebilir. Deliğinde bölme olan, çok delikli, kenarları düzensiz, kapalı ve esnek kızlık zarı gibi birçok farklı kızlık zarı çeşitleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu türden bir şekil ile karşılaşıldığında muayene olan kişiye bu konu hakkında bilgi verilir.

kızlık zarı muayenesiKızlık Zarı Muayenesi Antalya

Kızlık zarı muayenesi Antalya ilinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve bazen de adli tabip hekimlerince yapılabilir. Kızlık zarı muayenesi sırasında birçok farklı kızlık zarı şekli ve yapısı ile karşılaşılabilir.

Kızlık zarının bu özellikleri muayene sırasında anlaşılabilmektedir. Kızlık zarı şekillerinden bazılarının klinik bir önemi olmazken bazıları ise ilişkiye girmede zorlanma, adet kanının içeride birikmesi gibi sorunlara neden olur.

Kızlık zarı muayenesinde en sık görülen kızlık zarı şekli halka şeklindeki yuvarlak deliği olan kızlık zarı tipidir.

Bunun dışında hilal şeklinde, dudaksı, bölmeli, çok delikli, saçaklı, girintili, kapalı ve esnek yapıda olan farklı bir çok kızlık zarı çeşitleri ve yapısı vardır.

Kızlık zarı muayenesinde karşılaşılan bir diğer tip kapalı kızlık zarıdır. Kapalı kızlık zarı nadir görülür. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Genelde ilk adet kanamasının olmaması ve beraberinde adet dönemleri ile ilişkili karın ağrılarının bulunması şikayeti ile gelir. Kızlık zarı cerrahi açılarak tedavi edilmelidir. İçerde biriken adet kanı ve salgılar böylece dışarı drene edilir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi (bekaret kontrolü) litotomi pozisyonu denen kadın doğum muayenesi ile yapılır. Bu pozisyonda kişi sırt üstü yatar durumda bacaklarını 90 derece bükülmüş, 30 derece yanlara açmış ve dizlerini 70-90 derece kıvırmıştır. Kadın doğum uzmanı iç dudakları yanlara açıp bekaret zarını görerek bütünlüğünü değerlendirir. Eğer yırtık varsa saat yönünde belirtir.

İstenmesi dahilinde kızlık zarı muayenesi evlenmeden önce de yapılabilir.

Kızlık zarı muayenesini herkes yaptırabilir mi?

Kızlık zarı muayenesini 18 yaşından büyük her bayan yaptırabilir. 18 yaşından küçüklerde ebeveyn onayı ile yapılabilir. Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarında bölme, çok delikli yapı, küçük delik olması, labial ya da saçaklı farklı tiplerin olması klinik bulgu vermeyeceği gibi ilişki sırasında zorlanma ve ağrı gibi şikayetlere de neden olur.

Bu gibi durumlarda kızlık zarı deliğinin genişletilmesine yönelik müdahalede bulunulabilir. Kızlık zarı girişini engelleyen bölmenin çıkarılması, küçük delikli ise açılması gibi müdahalelerde bulunulabilir.

Kızlık zarı muayenesi ne kadar sürer?

Kızlık zarı muayenesi (bekaret kontrolü, kızlık testi) kadın doğum uzmanı tarafından yapılan bir çeşit jinekolojik muayene türüdür. Yaklaşık 5 dakika kadar sürer. Kızlık zarı muayenesi litotomi pozisyonunda yani bacaklar yanlara açık, dizler bükülmüş şekilde yapılır. Bu pozisyon aynı zamanda diğer jinekolojik kontroller, bazı ameliyatlar ve doğumda da kullanılır.

Daha sonra iç dudaklar yanlara açılarak zar görülür. Yırtık varsa saat yönünde yeri, sayısı ve derinliği tarif edilerek raporlanır. Kızlık zarı muayenesi Antalya’da kliniklerde kolay yapılabilen bir jinekolojik kontroldür.

Kızlık zarı muayenesi ayna ile yapılabilir mi?

Kızlık zarını kendimiz görebilmek için bacakların yanlara açık olması ve iç dudakların aralanmış olması gerekir. Ancak doktor olmayan birinin kendi kızlık zarını ayna ile ayırt edebilmesi ya da görmesi zordur. Bu durum hem kafa karışıklığı yaratır hem de yanlış yorumlamalara neden olabilir.

O nedenle kızlık zarı muayenesinin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kızlık zarı her bayanda aynı şekil ve görünümde olmaz. O nedenle farklı tip ve görünümlerin anlaşılması ancak jinekolog tarafınca yapılan kızlık zarı muayenesi ile olur. 

Kızlık zarı muayenesini kimler yaptırır?

Kızlık zarı muayenesi yaptıranlar bekaret zarının bozulup bozulmadığını öğrenmek isteyen bayanlardır. Bekaret kontrolü kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapılır. Bekaret zarında yırtılma ya da bozulma şüphesi olan 18 yaş üzeri bayanlar bu muayeneyi yaptırabilir. 18 yaş altında ebeveyn izni gerekir.

Kızlık zarı muayenesini kendimiz yapabilir miyiz?

Kızlık zarı bacaklar yanlara açılıp iç dudaklar dışa aralanarak görülebilir. Fakat bu konu hakkında deneyimli olmayan biri kızlık zarını vajina duvarından ayırt edemez. Çünkü bekaret zarı ve devam eden vajina dokusu renk olarak birbirine benzer. 

Kızlık zarı muayenesinde kaç kişiyle ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı muayenesinde kaç kişi ile ilişkiye girildiği belli olmaz. Ayrıca kaç kişi ile ilişkiye girildiği herhangi bir tıbbi test ile anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

Kızlık zarı muayenesi fiyatları genellikle kadın doğum uzmanının yaptığı jinekolojik muayene ücreti ile benzerdir. Ancak farklı jinekolog doktorlar arasında kızlık zarı muayenesi fiyatları değişebilir. Kızlık zarı muayenesi bacaklar yanlara açılarak yapılan kolay ağrısız bir bekaret kontrol işlemidir.

Kızlık zarı muayenesi ile kaç kez ilişkiye girildiği anlaşılır mı?

Kızlık zarı muayenesi ile kaç kez ilişkiye girildiği anlaşılmaz. Ayrıca kaç kez ilişkiye girildiği herhangi bir medikal test ile belli olmaz.

Kaç kez ilişkiye girildiğinde hamile kalınır?

Yumurtlama döneminde yani iki adet zamanı ortasında ilişki olması ile hamile kalmak daha olasıdır. Yumurtlama dönemi dışındaki zamanlarda ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını düşürür.

Bekaret kontrolü kızlık zarını değerlendirmek için kadın doğum uzmanı tarafından yapılan bir tür jinekolojik muayenedir. Bekaret kontrolü Antalya’da kadın hastalıkları kliniklerinde bakılabilir. 

Kızlık zarı muayenesinde yanılma olur mu?

Bekaret kontrolü kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapıldı ise genellikle yanılma olmaz.

Kızlık zarı muayenesi raporu nedir?

Kızlık zarı raporu zarın değerlendirildikten sonra hazırlanan muayene sonucu belgesidir. Antalya’da bekaret raporu adli tabiplerce verilir.

Kızlık zarı muayenesi raporu nasıl alınır?

Kızlık zarı muayenesi raporu yalnızca adli hekimlerce verilir. 18 yaş üzeri bayanlarda kişinin kendi yazılı izni, 18 yaş altında ise yazılı ebeveyn onamı da gerekir.

Kızlık zarı muayenesi raporunda ne yazar?

Kızlık zarı muayenesi raporunda ya da bekaret raporu örneğinde zarın normal olup olmadığına bakılır. Ayrıca varsa yırtık yönü, sayısı ve derinliği saat hizasında tarif edilerek belirtilir.

Kızlık zarı muayenesi raporunda neler yazar?

Kızlık zarı muayenesi raporunda kişisel bilgiler ve kızlık zarı muayene sonucu yazar.

Kızlık zarı muayenesi sonrası bekaret raporu nereden alınır?

Bekaret raporu kızlık zarı muayenesi sonrası adli tıp birimleri tarafından verilir. Burada görevli adli tıp uzmanı hekimlerden alınır. Bekaret raporu kişinin yazılı isteği ile adli tıp birimleri tarafından verilmektedir. Kişinin yazılı izni alınıp bekaret muayenesi yapılarak rapor düzenlenir.

Gizlilik taahhütnamesi

Kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Seh***07.05.2022

  Merhabalar. Ben nişanlıyım nişanlımla bir kaç ilişki denemelerimiz oldu 2.denemede yarı birliktelik oldu ve sonucunda bir kaç damla kan geldi peçeteyle sildiğimde ertesi gün tam birliktelik oldu ama çok az lekelenme olarak kan geldi nişanlım bunun zedelenme sonucu olduğunu söylüyor ön fikir olarak kızlık zarı bozulmuşmudur? Şimdiden teşekkürler.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • G
  Gül***25.02.2022

  Meraba. Bekaret testi yaptırmak istiyorum. Muayene ücreti ne kadar. Hangi tarih ve saatlerde randevu alabilirim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve randevu için lütfen yarın gün içi 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mel***22.11.2021

  Merhaba Ben sürtünürken sert darbe sonucu vajinamdan kan geldi ve yoğun bir şekildeydi ama icine penis girmedi. Hic iliskiye girmedim. Ilk penis girişinde yine az da olsa kan gelir mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mir***14.11.2021

  Muayene yaptirdim ve kizlik zarimin bozulmadiği sadece zedelenme olduğu söylendi.Ilk ilişkide kanama olmasi için bir işlem veya onarim önerirmisiniz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek yorumda bulunabiliriz.

 • S
  Sol***09.11.2021

  Hocam merhaba saat 10 yönünde tek yırtık kızlık zarı kanarmı? Allah rızası için beni aydınlatırmısınız

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek yorum yapılabilir.

 • E
  Ece***04.10.2021

  Merhaba sevgilimle sürtünerek ilişki yaşadık biran çok az bi kan geldi kızlık bozulmuş mudur

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • O
  Oğu***03.08.2021

  Kızlık zarı testi yaptırmak istiyoruz, fiyatı ve randövü He zamana verebeliyorsunuz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi, fiyat ve randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Elv***03.07.2021

  mrh hocam Sadece sürtünme yoluyla ilişkide kan geldi Adetim biteli 3 gün olmuştu Doktor sağ ve sol tarafta çentik yırtılma ve morarma görülüyor dedi.2gundur lekelenme şeklinde kanama var.Sizce kızlık zarı tamen bozulmusmudur

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mel***23.06.2021

  Hocam iyi günler kızlık Zarında tek yırtık varsa tekrar kanama ihtimali varmıdır deliğim küçük hiç cinsel birleşme yaşamadım

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İhtimal var ama, kanama olmayadabilir.

 • I
  Isi***07.06.2021

  Bakirelik testi fiyatını merak ediyorum da bilgi verir mısınız bana lütfen bende yaptırmak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621