Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi bir bekaret kontrolüdür. Muayene jinekolojik pozisyonda yapılır. İç dudaklar yanlara açılarak vajinal girişte görülmeye çalışılır. Kişi kendi kızlık zarlarını ayna ya da başka bir şekilde değerlendirmeleri çok zordur.
Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi (bekaret kontrolü) kızlık zarında yırtılma, bozulma ve zedelenmeyi tespit etmek için yapılan bir tür jinekolojik incelemedir. Kızlık zarı muayenesi halk arasında bekaret testi, bakirelik kontrolü, bekaret kontrolü ve kızlık muayenesi olarak da ifade edilir.

Kızlık zarı kontrolü en kolay jinekolojik pozisyonda yapılır. İç dudaklar yanlara açılarak vajinal girişte görülmeye çalışılır. Kızların kendi kızlık zarlarını ayna ya da başka bir şekilde görüp değerlendirmeleri çok zordur. Böyle yapmanın kafa karışıklığı dışında bir faydası yoktur.

Kızlık zarı muayenesi bu konuda uzman olan doktorlar tarafından yapılabilir. Kızlık zarı muayenesi Antalya kliniğimizde kızlık zarının bütünlüğü, anatomik özellikleri, delik yapısı ve yırtık varlığı ile değerlendirilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesini 18 yaşından büyük her bayan yaptırabilir. 18 yaşından küçüklerde ebeveyn onayı ile yapılır.

Kızlık zarı muayenesi (bakirelik kontrolü) litotomi pozisyonu denen kadın doğum muayenesi ile yapılır. Litotomi pozisyonunda kadın sırt üstü yatar durumda olup bacaklarını 90 derece bükmüş, 30 derece yanlara açmış ve dizlerini 70-90 derece kıvırmıştır.

Kızlık zarı muayenesi yaklaşık 5-6 dakika sürer. Kadın doğum uzmanı iç dudakları yanlara açıp kızlık zarını görerek bütünlüğünü değerlendirir. Eğer yırtık varsa yerini saat yönünde belirtir. Yırtığın yeri dışında derinliği ve vajinaya uzanımı olup olmadığını da söyler.

İstenmesi dahilinde kızlık zarı muayenesi evlenmeden önce de yapılabilir.

Kızlık Zarında Doğal Çentik Nedir?

Kızlık zarında doğal çentik olması sık görülen normal bir anatomik varyasyondur. Önemi bazen yırtık ile karışmasıdır. 

Kızlık zarı muayenesi sırasında karşılaşılan kızlık zarı çeşitlerinden biri de doğal çentikli kızlık zarıdır. Doğal çentik görünümü olan bir kadında kızlık zarının serbest kenarında doğuştan olan küçük bir girinti vardır. Bu çentik zedelenme ya da yırtık sonucu oluşmamıştır.

Tecrübeli bir kadın doğum uzmanı kızlık zarında doğal çentik olduğunu anlayabilir. Kızlık zarında doğal çentik olması %10-20 civarında görülür. Doğal çentik kızlık zarının kanamasına engel bir durum değildir. Bu kızlar bekaret raporu alabilir.

Kızlık zarı muayenesi ile küçük zedelenmeler dışındaki yırtık ve bozulmalara kızlık zarı dikimi uygulanabilir. Ancak doğal çentikli kızlık zarının dikilmesine gerek yoktur. 

kızlık zarı muayenesiKızlık Zarı Muayenesi Antalya

Kızlık zarı muayenesi Antalya ilinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve bazen de adli tabip hekimlerince yapılabilir. Kızlık zarı muayenesi sırasında birçok farklı kızlık zarı yapısı ve şekli ile karşılaşılır.

Kızlık zarı şekillerinden bazılarının klinik bir önemi olmazken bazıları ise ilişkiye girmede zorlanma, adet kanının içeride birikmesi gibi sorunlara neden olur.

Kızlık zarı muayenesinde en sık görülen tip ortasında yuvarlak deliği olan kızlık zarı çeşididir. Bunun dışında hilal şeklinde, dudaksı, bölmeli, çok delikli, saçaklı, girintili, kapalı ve esnek yapıda olan farklı bir çok kızlık zarı çeşiti ve yapısı vardır.

Kızlık zarı muayenesinde karşılaşılan bir diğer tip kapalı kızlık zarıdır. Kapalı kızlık zarı nadir görülür. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Genelde ilk adet kanamasının olmaması ve beraberinde adet dönemleri ile ilişkili karın ağrılarının bulunması ile belirti verir. Kızlık zarı ameliyatla açılarak tedavi edilir. İçerde biriken adet kanı ve salgılar dışarı boşaltılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Ayna İle Yapılabilir Mi?

Kızlık zarını kendimiz görebilmemiz için bacakların yanlara açık ve iç dudakların dışa aralanmış olması gerekir. Ancak doktor olmayan birinin kendi kızlık zarını ayna ile ayırt edebilmesi ya da görmesi zordur. Bu durum hem kafa karışıklığı yaratır hem de yanlış yorumlamalara neden olur.

O nedenle kızlık zarı muayenesinin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kızlık zarı her bayanda aynı şekil ve görünümde olmaz. O nedenle farklı tip ve görünümlerin anlaşılması ancak jinekolog hekimin yaptığı kızlık zarı muayenesi ile olabilir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Kimlere Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi yaptıranlar bekaret zarının bozulup bozulmadığını öğrenmek isteyen bayanlardır. Vajina içine parmak girmesi, düşme, çarpma, mastürbasyon ve sürtünme ile olan ilişkilerde kan gelmesi durumunda kızlık zarının bütünlüğü merak konusu olur. Bütünlüğün kızlık zarı muayenesi dışında anlaşılması mümkün değildir. Muayene dışında kızlık zarının bozulduğunu gösteren başka bir test ya da görüntüleme yöntemi bulunmaz. 

Bekaret kontrolü kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapılır. Bekaret zarında yırtılma ya da bozulma şüphesi olan 18 yaş üzeri bayanlar bu muayeneyi yaptırabilir. 18 yaş altında ebeveyn izni gerekir.

Kızlık Zarını Kendim Görebilir Miyim?

Kızlık zarı bacaklar yanlara açılıp iç dudaklar dışa aralanarak görülebilir. Fakat bu konu hakkında deneyimli olmayan biri kızlık zarını vajina duvarından ayırt edemez. Çünkü bekaret zarı ve devam eden vajina dokusu renk olarak birbirine benzer. Ayrıca kızlık zarı her bayanda aynı derinlikte, şekil ve yapıda değildir. Değerlendirme için karşıdan bakıyor olmak şarttır. Bu nedenle tecrübeli bir hekimin muayene etmesi daha uygundur. 

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

Kızlık zarı muayenesi fiyatları genellikle kadın doğum uzmanının yaptığı jinekolojik muayene ücreti ile benzerdir. Ancak farklı jinekolog doktorlar arasında kızlık zarı muayenesi fiyatları değişebilir. Kızlık zarı muayenesi bacaklar yanlara açılarak yapılan kolay ağrısız bir bekaret kontrol işlemidir.

Kızlık zarı muayenesinde kaç kişiyle ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı muayenesinde bir kadının kaç kişi ile ilişkiye girildiği belli olmaz. Ayrıca kadının kaç kişi ile ilişkiye girildiği herhangi bir tıbbi test ile de anlaşılmaz.

Kızlık zarı muayenesi ile kaç kez ilişkiye girildiği anlaşılır mı?

Kızlık zarı muayenesi ile kaç kez ilişkiye girildiği anlaşılmaz. Ayrıca bir kadının kaç kez ilişkiye girdiği herhangi bir medikal test ile belli olmaz.

Kaç kez ilişkiye girildiğinde hamile kalınır?

Yumurtlama döneminde yani iki adet zamanı ortasında ilişki olması durumunda hamile kalma şansı artar. Yumurtlama dönemi dışındaki zamanlarda ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını düşürür.

Kızlık zarı muayenesinde yanılma olur mu?

Bekaret kontrolü kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapıldı ise genellikle yanılma olmaz.

Kızlık zarı muayenesi raporu nedir?

Kızlık zarı raporu zar değerlendirildikten sonra hazırlanan belgedir. Antalya’da bekaret raporu yalnızca adli tabipler tarafınca verilir.

Kızlık zarı muayenesi raporu en kolay nasıl alınır?

Kızlık zarı muayenesi raporu yalnızca adli hekimlerce verilir. 18 yaş üzeri bayanlarda kişinin kendi yazılı izni, 18 yaş altında ise yazılı ebeveyn onamı gerekir.

Kızlık zarı muayenesi raporunda ne yazar?

Kızlık zarı muayenesi raporunda ya da bekaret raporu örneğinde zarın normal olup olmadığı yazar. Ayrıca varsa yırtık yönü, sayısı ve derinliği saat hizasında tarif edilerek belirtilir.

Kızlık zarı muayenesi sonrası bekaret raporu nereden alınır?

Bekaret raporu kızlık zarı muayenesi sonrası adli tıp birimleri tarafınca verilir. Burada görevli adli tıp uzmanı hekimlerden alınır. Bekaret raporu kişinin yazılı isteği üzerine adli tıp birimleri tarafından düzenlenir. Kişinin yazılı izni alınıp bekaret muayenesi yapılarak rapor verilir.

Gizlilik taahhütnamesi

Kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • E
  Esr***06.01.2023

  Kanama olmadı ama kasıklarım sonrasında ağrıdı. Kızlık zarı bozulmuş mudur. Doktora muayene olmalı mıyım

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • S
  Sel***01.12.2022

  Hocam ben sevgilimle ilişkiye girdim ama kan gelmedi ama bakireydim neden acaba önceden hiç ilişkiye girmedim acaba zar yirtikmiydi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • N
  Nur***14.11.2022

  Kızlık zarı bozulma belirtisi var ama sadece çok açık pembe renkli Bi damla kan gördüm ağrı sızı yanma gibi bir durum yok bakirelik buzulurmu bu durumda

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mir***28.10.2022

  Merhaba hocam benim temizlik takıntım var ve bu yüzden vajina mi çok yıkıyorum ve vajinamda ağrı yanma ve bazen de iç çamaşırını kirletecek kadar kanama oluyor .Bu durumda kızlık zarım zedelenmiş olabilir mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • A
  Ani***10.09.2022

  Merhabalar, kızlık testi yaptırmak istiyorum, muayene ücretini öğrenebilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mey***13.08.2022

  11 sene önce doğum yaptım �lk ilişkide herhangi bir kan gelmedi ama bugün tekrar ilişkiye girdim aşırı derecede kan geldi ve zar şeklinde parçacıklar mevcuttu esnek olan kızlık zarı yeni bozulmuş olabilir mi doğumda bozulmamış olabilirmi cevabınızı bekliyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • S
  Seh***07.05.2022

  Merhabalar. Ben nişanlıyım nişanlımla bir kaç ilişki denemelerimiz oldu 2.denemede yarı birliktelik oldu ve sonucunda bir kaç damla kan geldi peçeteyle sildiğimde ertesi gün tam birliktelik oldu ama çok az lekelenme olarak kan geldi nişanlım bunun zedelenme sonucu olduğunu söylüyor ön fikir olarak kızlık zarı bozulmuşmudur? Şimdiden teşekkürler.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • G
  Gül***25.02.2022

  Meraba. Bekaret testi yaptırmak istiyorum. Muayene ücreti ne kadar. Hangi tarih ve saatlerde randevu alabilirim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve randevu için lütfen yarın gün içi 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mel***22.11.2021

  Merhaba Ben sürtünürken sert darbe sonucu vajinamdan kan geldi ve yoğun bir şekildeydi ama icine penis girmedi. Hic iliskiye girmedim. Ilk penis girişinde yine az da olsa kan gelir mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mir***14.11.2021

  Muayene yaptirdim ve kizlik zarimin bozulmadiği sadece zedelenme olduğu söylendi.Ilk ilişkide kanama olmasi için bir işlem veya onarim önerirmisiniz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek yorumda bulunabiliriz.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621