Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Vajina İç Dudak Estetiği Ameliyatı

İç Dudak Estetiği

İç dudak estetiği, iç dudakların sarkması ya da büyümesine bağlı yapılan bir genital estetik ameliyat çeşididir. Ameliyat hem estetik görünüme hem de cinsel yaşama katkı sağlar. Özgüven ve cinsel haz iç dudak estetiği ile artar.
İç Dudak Estetiği

İç Dudak Estetiği Nedir?

Genital bölgedeki büyük ve sarkmış olan iç dudakların küçültülmesi ameliyatına iç dudak estetiği denir. İç dudaklar tıbbi sözlükte labium minus olarak geçer.

İç dudaklar normalde ayakta duran bir kadında dışardan bakmakla görünmez. Büyümesi halinde dış dudaklar arasından aşağı doğru sarkarak görünür hale gelir. Bu durum normal değildir. Kadında günlük hayatta çeşitli sıkıntılara yol açar. 

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

İç dudak estetiği iç dudakların normal görünümde olmadığı durumlarda yapılan bir genital estetik ameliyattır. İç dudaklar bazı kişilerde büyük, asimetrik ya da düzensiz olabilir. Bu durumda iç dudak estetiği ile sorunlar cerrahi olarak düzeltilir.

Sorunun boyutuna göre ameliyat ortalama 1 saat sürer. Lokal ya da sedasyon anestezisi altında uygulanır. 24 saat sonra ameliyat yerinde hafif bir ödem olur. Ödem birkaç güne gidrek azalır ve 1 ay sonunda büyük oranda geçer. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. İç dudak estetiğinin iyileşme süresi yaklaşık 6-8 haftadır. 

İç dudak estetiği yapılırken temelde 2 yöntem kullanılır.

 1. Kama çıkarma yöntemi
 2. Kenar çıkarma yöntemi

Eğer iç dudak boyutunda genel bir büyüme ve hacim artışı varsa kama çıkarma tekniği kullanılır. Bu yöntemde iç dudağın orta kısmından tabanı dışa bakan üçgen şeklinde bir parça alınır. Kalan kısımlar birbirine dikilerek iç dudak küçültülür.

Kenar çıkarma yöntemi ise sarkma, büyüme ve çıkıntılı kenar durumunda uygulanabilir. Bu yöntemde vajina iç dudakları kenar kısımlarından dış tarafa paralel bir şekilde kesilerek küçültülür.  Bazen her iki yöntem birlikte yapılır. 

İç Dudak Sarması Nedenleri Nelerdir?

Yaşla birlikte kadınlarda cilt ve cilt altı doku sıkılığı azalır. Özellikle menapoza yakın dönemlerde hormonal değişime bağlı doku yapısında gevşeme daha sık görülür. 

Her kadının doku yapısı farklıdır. Bazı kadınlar doğuştan daha sıkı bir dokuya sahipken bazılarında ise daha gevşek bir yapı görülür. Özellikle sık aralıklarla fazla kilo alıp verilmesi tüm vücutta olduğu gibi iç dudaklarda da sarkmaya neden olur.

İç dudaklardaki sarkmanın önemli bir nedeni de birden fazla vajinal doğum yapılmasıdır. Her vajinal doğum genital bölgeyi esneterek sarkme ve gevşemelere yol açar. 

İç dudak kenarları bazı kadınlarda genetik olarak doğuştan düzensiz ve çıkıntılı olabilir. Daha nadiren bu çıkıntılar bazen uzun bir sapla polip şeklinde dışa doğru büyür. 

İç Dudak Sarkmasının Zararları Nelerdir?

İç dudaklar vajina girişini çevreleyen genital bölge yapılarıdır. Vajina girişini dış ortama karşı korur. Kadınlardaki erojen bölgelerden biridir. Cinsel hazzın oluşmasında klitorisle beraber rol alır. 

İç dudakların normalden büyük olması genital bölgenin nemli kalmasına neden olur. Nemli bir genital bölgede mantar ve bakteriler daha kolay ürer. Ayrıca büyük dudaklar vajinanın kötü kokmasınada yol açar.

İç dudakların sarkık olması kadının günlük yaşamını da olumsuz etkiler. İç çamaşırı giymek, tayt ve dar kot gibi kıyafetleri kullanmak zorlaşır. Yürüyüş, koşu ve spor aktiviteleri sırasında iç dudaklarda fazla terleme, sürtünme ve tahrişe bağlı kızarıklık, ağrı ve ileri dönemde açık yara gelişebilir. Enfekte olması durumunda apseye kadar giden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

İç dudakların büyük olması genital bölge ve vajinal enfeksiyon sıklığını artırır. Birçok hastada bu ameiyat sonrası vajinal enfeksiyon sıklığının azaldığı görülmektedir. 

İç dudaklardaki sarkma ve büyüme kadının cinsel yaşamını da olumsuz etkiler. Bu durum hem genital bölgenin beğenilmemesi hem de büyük iç dudakların vajina girişini kapatmasına bağlı yaşanabilir.

Genital bölgenin beğenilmemesi karşı cins ile olan ilişkilerde mesafeli davranma, çekinme ve kaygı yaratabilir. 

Tüm bu nedenlerden dolayı genital estetik ameliyatları iç dudak problemlerinin düzeltilmesini ve yaşanan sorunların giderilmesini sağlar.

İç Dudak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Vajina iç dudak estetiği ameliyatı olan kadınlar cinsel bölge temizliğine özen göstermelidir. Ameliyat yeri temiz ve kuru tutulmalıdır. Bu durum enfeksiyon oranlarını azaltmak ve sağlıklı bir iyişelme süreci için gereklidir.

İç dudak estetiği sonrası giysi seçimi konusunda bol ve terletmeyen kıyafetler tercih edilmelidir. Genital bölgenin nemli kalmaması için pamuklu iç çamaşırları önerilir. Tayt, dar kot pantolon ve sıkı kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

İç dudak estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

 • İç dudaklar ve genital bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Doktorunuzun önerdiği pansuman ve ilaçlar kullanılmalıdır.
 • İç dudak estetiği sonrası 4-6 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Banyo işlemden 24 saat sonra 7-10 gün ayaktan duş şeklinde yapılmalıdır.
 • İç dudak estetiği sonrası 1-1,5 ay küvete, havuza, denize girilmemelidir.
 • İç dudak estetiği sonrası 1-1,5 ay bisiklet ve motosiklete binilmemelidir.
 • Ameliyat sonrası 1-1,5 ay genital bölgeyi zorlayan spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.
 • İç dudakların olduğu bölge kızarıklık ve şişlik açısından ara sıra kontrol edilmelidir.

İç Dudak Estetiği Sonrası His Kaybı Olur Mu?

İç dudak estetiği sonrası his kaybı oluşmaz. Cinsel haz almada bir problem yoktur. Çalışmaların çoğu iç dudak estetiği olan kadınların cinsel hayatlarının daha iyi olduğunu göstermiştir. 

İç dudağın sarkması ve büyümesi ilişki sırasında güçlüklere neden olur. Bu da cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Kişinin ilişki sırasındaki konsantrasyonunu bozar. Oysa iç dudak estetiği sonrası genital bölge estetik olarak daha güzel görünür. Cinsel ilişkide yaşanan zorluklar ortadan kalkar. Ayrıca kişinin özgüveni yerine gelir. Bu da cinsel yaşama olumlu olarak yansır.

İç Dudak Estetiği Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılır?

İç dudak estetiği ameliyatları 18 yaş üzeri kadınlara yapılabilir. İç dudaklarda büyüme, asimetri, düzensizlik, çıkıntı ya da saplı doku uzantısı varsa bu ameliyat uygulanır.

İç Dudak Estetiği Sonrası Şişlik Olur Mu?

İç dudak estetiği sonrasında ameliyat bölgesinde ödeme bağlı hafif bir şişlik olur. Bu şişlik ameliyattan 24 saat sonra görülür. Ödem 1 ayın sonunda tama yakın geçer. 

Ancak iç dudak estetiği sonrası fazla miktarda ve asimetrik şişlik varsa bu durum doku içi kanama belirtisi olabileceğinden doktor kontrolü gerekir. Bu tür genital estetik ameliyatları sonrası dikiş açılması durumunda doku içi kanama şişlik ile bulgu verebilir. 

İç dudak estetiği sonrası şişlik ile birlikte kızarıklık, akıntı ve ısı artışının olması enfeksiyon göstergesi olabilir. Böyle bir durumda ertelemeden doktorunuza kontrole gitmeniz önerilir.

İç dudak estetiğinde hangi anestezi kullanılır?

İç dudak estetiği uygulanacak ameliyatın büyüklüğüne göre uyutarak, lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda hastanede kalmaya gerek yoktur. Ancak genel ya da sedasyon ile anestezi uygulandığında en az bir gün hastanede kalmak gerekir. Bu anestezi çeşitlerinin hepsinde hasta ağrı ve acı duymaz.

Lokal anestezide iç dudak estetiği sırasında bilinç açıktır. Uyutarak anestezide ise kişi ameliyat olduğu kısmı hatırlamaz.

İç dudak estetiği memnuniyet oranları nasıldır?

İç dudak estetiği yaptığımız bütün hastalarımızdan olumlu ve yüz güldüren sonuçlar almaktayız. İç dudak estetiği sonrası günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlar düzelmektedir.

Mayo, tayt, dar kot gibi kıyafetleri daha rahat giyebilirler. Yürüyüş, koşu ve diğer spor aktivitelerini yaparken iç dudaklarda tahtiş, ağrı ve acı olmaz. Vajinal enfeksiyon sıklığı azalır. 

Gerek tuvalet temizliği gerek kıyafet seçimi konusunda daha rahat . Cinsel yaşamları ise olumlu etkilenir. Estetik yönden güzel bir genital bölgeye kavuşmak cinsel yaşamı pozitif yönde etkileyecektir. Ayrıca özgüvenlerinin artması ilişki sıtrasında alınan hazzı artıracaktır.

İç dudak estetiğini hangi doktorlar yapar?

İç dudak estetiği kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da plastik cerrahlar tarafından yapılan genital estetik ameliyatlarıdır. Her iki branş hekimleri tecrübeleri doğrultusunda bu ameliyatları uygulayabilirler.

İç dudak estetiği ameliyatları nerede yapılır?

Bu tür ameliyatlar jinekolog ya da plastik cerrahın olduğu büyük hastanelerde yapılabilir. Günümüzde sık yapılan ve olumlu sonuçlar veren bu ameliyatlar genellikle büyük şehirlerde uygulanmaktadır.

İç dudak estetiği komplikasyonları nelerdir?

İç dudak estetiği diğer genital estetik ameliyatlar ile benzer komplikasyonlara sahiptir. Dikişlerde açılma, doku içi ve dışına kanama, enfeksiyon gelişimi görülebilecek başlıca komplikasyonlardır. Ancak deneyimli merkezlerde bu komplikasyon oranları oldukça düşüktür. Ameliyat dışında bazen anesteziye bağlı bulantı, kusma, baygınlık hissi gibi sorunlarda yaşanabilmektedir.

İç dudak ameliyatı sırasında kızlık zarı bozulur mu?

İç dudak estetiği ameliyatı sırasında kızlık zarı bozulmaz. Kızlık zarı vajinal iç kısmında girişe yakın bulunan mukozal bir katlantıdır. O nedenle iç dudakların bulunduğu kısım ile bir ilgisi yoktur. 

İç dudak estetiği sonrası kaşıntı olur mu?

İç dudak estetiği ameliyatında eriyebilen dikişler kullanılır. Dikişler 7-10 gün sonra erimeye başlar. 2-3 haftalık bir sürede dikişler büyük oranda erir. Bu süreçte dikişlerin erimesi ve iyileşme dokusuna bağlı genital bölgede hafif bir kaşıntı olabilir. Ancak fazla miktarda kaşıntı ve kızarıklık enfeksiyonu düşündürür. Bu durumunda doktor kontrolü gerekir.

İç dudak estetiği sonrası ağrı olur mu?

İç dudak estetiği sonrası anestezi etkisinin azalmasına bağlı ilk 24 saat içinde zonklayıcı tarzda bir ağrı olabilir. Bu ağrı için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar önerecektir. Zonklayıcı tarzdaki bu ağrı iyileşme süreci ile birlikte karakter değiştirebilir. Yanma, batma ve iğnelenme şeklindeki ağrılar ise 1-2 hafta içinde tamamen geçer. 

İç dudak estetiği sonrası kanama olur mu?

İç dudak estetiği sonrası kanama lekelenme tarzı az miktarda olabilir. Ancak fazla miktarda kanama görülmesi beklenmez. İç dudak estetiği sonrası kanamanın en sık nedeni dikişlerin açılmasıdır. Bu durumda dikişlerin açıldığı yer tekrar dikilmelidir. Bazen de işlem sonrası doku altına sızıntı şeklinde kanama meydana gelebilir. Yumuşak doku içine olan bu kanamaya hematom denir.

İç dudak estetiği sonrası şişlik olur mu?

İç dudak estetiği sonrası şişlik ameliyattan br gün sonra hafif ödem sonucu olur. Ancak belirgin bir şişlik ve eşlik eden morluk doku içi kan kanamayı düşündürür. Bazen de şişlik ile birlikte ciltte kızarıklık ve akıntı görülebilir. Böyle bir durum yumuşak doku enfeksiyonu için bir göstergedir. Enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavisi gerekebilir. 

İç dudak estetiği sonrası iz kalır mı?

İç dudak estetiği gibi genital estetik ameliyatlarının tecrübe ve deneyimli merkezlerde yapılması durumunda memnuniyet oranları oldukça iyidir. İç dudak estetiği ameliyatı sonrası eğer enfeksiyon ya da aşırı doku yanıtı gibi istenmeyen bir durum gelişmez ise iz kalmayacaktır.

İç dudak estetiği sonrası normal doğum yapabilir miyim?

İç dudak estetiği (labioplasti) ameliyatı ve diğer benzer genital estetik operasyonlar normal doğuma engel değildir. İç dudak estetiği olan kadınlar normal doğum yapabilir.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • I
  Iç ***28.05.2021

  Merhaba benim vajina iç dudaklarim uzun ve kalın ve siyahlar bende esmer tenliyim estetik fiyatı ne kadardır acaba ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İyi günler, fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • O
  Oyu***20.04.2021

  Merhabalar Sizden Miyom tedavisi ve ic dudak estetik amiliyet fiyat rica ederim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bizi arayınız.

 • Ö
  Özg***03.03.2021

  Ic dudak ameliyati ücretini öğrenebilir miyim. Lazerle vajina daraltma ameliyatı ile birlikte yapıldığında ne kadar olur. Ayrı ayrı ve birlikte fiyat alabilir miyim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ç
  Çok***03.01.2020

  Bende iç dudak sarkması var. Genel olarak net bir fiyat vermeseniz bile bir fiyat aralığı söyleyebilir misiniz? Şehir dışından geleceğimden meşakkatli olacak benim için. Fiyatı öğrenebilirsem iyi olacak.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi ve ameliyat detayları için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mer***11.12.2019

  iç dudak ameliyatı fiyatini öğrenmek istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • K
  Kız***20.10.2019

  Vajina da kenar dudaklar da sarkma var nedeni ne olabilir hocam

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene etmemiz uygun olacaktır detaylar için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ç
  Çiç***16.07.2019

  Merhabalar. Ben iç dudak küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorum. Fiyat alabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İç dudak küçültme ameliyatı fiyatı ve operasyon hakkında detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • E
  Eli***14.04.2019

  İyi günler. İç dudak sarması için lokal anestezi ile ameliyat olmak istiyorum. Fiyat almam mümkün mü...

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İç dudak estetiği fiyatları için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bizi arayınız.

 • A
  Ant***14.04.2019

  Cerrahi Vajina daraltma ve iç dudak küçültme kombine ameliyat fiyatını öğrenebilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajina daraltma ve iç dudak estetiği fiyatları için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bizi arayınız.

 • H
  Hat***19.02.2019

  Merhaba Bir arkadaşımın için soruyorum içdudaklar büyük estetik ol aşı gerekiyor ayrıca o bölgede ben var alınması gerekiyor kaç para

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Genital bölge estiği fiyatları ve ameliyat detayları hakkında bilgi edinmek için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621