Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği tedavisi buna yol açan sebebin araştırılması ve belirlenmesi ile başlar. Adet düzensizliğine neden olabilecek durumların saptanması için jinekolojik muayene yapılır.
Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliği normalde 28 günde bir olan adet kanamasının daha sık, daha erken, seyrek ya da düzensiz olmasıdır. Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle buna yol açan nedenin ortaya konması gerekir. Adetin yeni görülmeye başlandığı ilk birkaç yıl ve menopoza yakın dönemde adet düzensizliği görülebilir. Hamilelik dönemi ve emzirme boyunca ise fizyolojik olarak adet görülmez.

Adet düzensizliği adet aralığının 21 günden sık ya da 35 günden uzun olmasına denir. Adet kanaması arasındaki bu süre değişimi yanında kanamanın az ya da çok olması da normal değildir. Adet kanamasının her ay tekrarlaması menstrual siklus denen hormonal değişimleri içeren bir döngüde olur.

Adet kanamsının ilk günü menstrual siklusun başıdır. Menstrual siklus normal durumda yaklaşık 28 gün sürer. Adet düzeninin normal olması beyin, yumurtalık ve rahim arasındaki hormonal ilişkinin düzeni ile sağlanır. Bu döngüdeki herhangi bir noktada olan bozulma adet düzenini etkileyecektir. Adet düzensizliği tedavisinde amaç bozulan adet döngüsünü tekrar düzene sokmaktır.

Adet düzensizliği tedavisi Antalya

Antalya'da adet düzensizliği tedavisi buna yol açan sebebin araştırılması ve belirlenmesi ile başlar. Adet düzensizliğine neden olabilecek durumların saptanması için jinekolojik muayene yapılır. Jinekolojik muayenede rahim ağzı değerlendirilir. Ultrason ile yumurtalık kistleri, rahim miyomları ve rahim içi polip açısından değerlendirme yapılır. Smear testi ile hormonal etkilerin tespiti yapılır.

Kan testi ile hormon değerlerine bakılır. Bazı kan hastalıkları kanama bozukluğu şeklinde kendini gösterir. Bu durumda adet kanaması miktarı fazladır. Bu hastalıklara yönelikte kan testleri uygulanır. Adet düzensizliği tedavisinde bu problemlerin ortaya konması önem arz eder.

Adet düzensizliğine yol açan nedenin ortadan kaldırılması ile tedavi sağlanır. Tedavi bazı durumlarda ilaç tedavisi bazı durumlarda ise cerrahi tedavi şeklindedir.  Adet düzensizliği tedavisi sonrası adetler düzene girmeye başlar.

Adet düzeni genellikle 28 günde bir olsa da her bayanda bu süre aynı değildir. 21-35 günlük aralıklar ile değişir. O nedenle her kadın adet görmeye başladığı günden sonra kendi adet düzenini bilmelidir. Bu düzeni bilmek farklı durumları erken saptamaya ve tedavinin gecikmemesine neden olur. Adet düzensizliği tedavisinin erken dönemde yapılması tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

Adet düzensizliği tedavisi Antalya’da Doktor Funda Yazıcı Erol tarafından başarı ile yapılmaktadır. Randevu ve bilgi için lütfen arayınız.

Adet düzensizliğinde görülen problemler

Adet döngüsünün 35 günden uzun ve düzensiz olmasına oligomenore denir. Adet döngüsünün 21 günden kısa ve düzensiz olması ise polimenore olarak ifade edilir. Menstrual siklusta adet döngüsü ile birlikte adet kanamasının miktarı da önemlidir. Adet kanaması miktarının az olmasına hipomenore, fazla olmasına hipermenore adı verilir. Adet düzensizliği tedavisi ile bu süreler normal haline getirilmeye çalışılır.

Adet düzensizliği döngünün sıklığı ve adet kanamasının miktarı ile şekillenir. Bazen adet kanaması süresi uzun olur. Bu duruma menoraji denir. Adet kanamasının düzensiz aralıklarla olmasına ise metroraji adı verilir. Bu iki adet kanaması şekli birlikte görülüyor ise bu durum menometroraji şeklinde ifade edilir. Adet düzensizliği tedavisi aynı zamanda adet kanama miktarının düzeltilmesine de katkı sağlar.

Adet düzensizliği ile karışabilecek bir durumda ovülasyon kanamasıdır. Ovülasyon kanaması iki adet kanaması arasında yumurtlamaya bağlı görülen hafif kanamalardır.

Bazen adet kanaması öncesi küçük kanamalar görülür. Bu kanamalara premestrual kanama denir. Bunlar dışında adet kanamaları arasında görülen küçük lekelenme tarzı kanamalarda olabilmektedir. Bu küçük kanamalar hormonal değişimler ya da rahim içi araç kullanımına bağlı olabilir.

Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliğine hormonal bozukluklar, rahim içi zarda kalınlaşma, yumurtalık kistleri, rahim içi polipler ve miyomlar neden olabilir. Normal olmayan adet kanamaları hormonal problemler ya da organik sebeplerden kaynaklanır. Adet düzensizliği genellikle hormonal nedenlerden kaynaklanır. Kanamanın sıklık ve süresi problemin derecesine göre değişir.

Adet gecikmesi neden olur?

Adet gecikmesi kadınlarda oldukça sık görülen bir problemdir. Adet gecikmesi olan bir bayanda öncelikle gebelik açısından değerlendirme yapılır. Gebelik doğurganlık çağındaki bir kadında adet gecikmesinin en önde gelen nedenidir.

Normalde iki adet kanaması arasında yumurtlama olur. Yumurtlamanın olmaması adet gecikmesine neden olabilir.

Adet gecikmesinin bir diğer nedeni ise yoğun stres yaşanmasıdır. Nedeni ne olursa olsun stresli bir dönem geçirmek hormonal dengeleri bozarak adet gecikmesine neden olabilir. Yılda bir iki defa adet gecikmesi yaşanması doğaldır. Ancak daha fazla sayıda olan adet gecikmelerinde doktor kontrolü gereklidir. Kontrollerde kan alınarak hormon düzeylerine bakılır.

Adet gecikmesinin bir diğer nedeni ise doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı kullanmak adet gecikmesine neden olur.

Adet kanamasının kısa sürmesi neden olur?

Adet kanamasının az olması ya da kısa sürmesi haline hipomenore denir. Yaşın ilerlemesi ve doğum kontrol haplarının kullanımı ile birlikte adet kanaması azalır. Adet düzensizliği tedavisi ile hipomenore durumu düzeltilmeye çalışılır. Sık kürtaj olan bayanlarda rahim içi yapışıklıklar adet kanamasının kısalmasına neden olur.

Adet kanamasının uzun sürmesi neden olur?

Adet kanamasının uzun sürmesine menoraji, miktarının artmasına hipermenore denir. Normal bir adet döngüsünde adet kanaması 2-7 gün arası olur. Adet kanamasının miktarı ise 25-60 ml arasında değişir. Oluşan adet kanamasının miktarı rahim kaslarındaki kasılma ve progesteron hormonu seviyesi ile belirlenir. Yumurtlamanın olması ile kan progesteron düzeyi artar. Bu süreçte kan progesteron seviyesi ve süresi adet kanaması miktarında belirleyici olmaktadır.

 • Miyomlar rahim kaslarından kaynaklanan kitlelerdir. Miyomlar yerleşim yerlerine göre rahim kaslarında kasılma problemine yol açarak adet kanamasının uzun sürmesine neden olabilir.
 • Doğurganlık dönemindeki kadınlarda adet gecikmesi sonrası fazla miktarda kanama olması düşükle sonuçlanan gebelik belirtisi olabilir.
 • Adet kanamasının uzun sürmesinin bir başka nedeni rahim içi zarın enfeksiyonudur.
 • Rahim içi araç kullanımı rahmin kasılma yeteneğini bozarak adet kanamasının uzamasına neden olabilir.
 • Adet kanamasının uzun sürmesi Polikistik Over Sendromu varlığında ve korunma iğneleri kullanımı sonucu da oluşabilir.
 • Adet düzensizliği tedavisi tüm bu sorunların saptanarak nedene yönelik tedavi uygulanası ile yapılır.

Adet düzensizliği genç kızlarda neden olur?

Adet düzensizliği ilk adet sonrası birkaç yıl görülebilir. Genç kızlarda bazen fazla miktarda olan kanamalar görülür. Bu durum genellikle yumurtlama problemlerine bağlı hormonal düzensizlikler sonucudur. Hormonal sorunlardan genellikle progesteron sorumludur. Bu hormonun salgılanmasındaki bozulma adet kanaması miktarı ve düzenini etkiler. Bu da adet düzensizliğine yol açar.

Adet kanamaları bazen fazla uzun sürer. Bu durumda eksik olan hormonun yerine konması gerekir. Doğum kontrol hapları bu tür kanamaların kontrolünde kullanılabilmektedir. Ancak doğum kontrol hapları hormon içeren ilaçlar olduğundan büyüme çağındaki genç kızlarda doktorlar tarafından dikkatli olarak kullanılabilir.

Adet düzensizliğinde lekelenme tarzı ara kanamalar neden olur?

Adet kanamaları arasında görülen düzensiz lekelenme tarzı kanamaların nedeni sıklıkla enfeksiyonlardır. Özellikle rahim ağzı ve içinde oluşan enfeksiyonlar bu türden ara kanamalarına yol açabilir. Bu tür enfeksiyonlar cinsel yolla geçebilir. Bunun dışında rahim içi araçlar, polipler, miyomlar, ilaç kullanımı ve hormonal değişiklikler ara kanamaların diğer nedenleridir.

Ara kanamalar nadiren rahim ağzı kanserinin bir belirtisi şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden ara kanamalar ciddiye alınmalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Adet düzensizliği tedavisinde ara kanamaların tedavisi sebebe yöneliktir. Adet kanamasına ek olarak ara kanamaların da görülmesi kadınlarda kansızlık problemini tetikler. Bu yüzden ihmel edilmeden tedavisi yapılmalıdır. Tedavi sıklıkla progesteron hormonu ile yapılmaktadır.

Adet düzensizliği için menapoz öncesi dönemde ne yapmalı?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurtalıkların boyutu azalır, her ay düzenli olan yumurtlama döngüsü bozulur. Yumurtalıklarda bulunan folikül sayısı ve kalitesi azalır. Yumurtlamanın olmaması ile birlikte progesteron düzeylerinde azalma görülür. 

Menopoz öncesi adet düzeni bozulur. Menopoza girilmesi ile birlikte adetler seyrekleşerek kesilir. Menopoz döneminde görülen kanamalar altta yatan bir problemin habercisi olabilir. O nedenle menopoz döneminde bu tür kanamalar olması durumunda vakit kaybetmeden jinekolojik muayene yapılmalıdır.

Adet düzensizliği tedavisinde geç kalmamak oldukça mühimdir. Antalya’da tedavi olmayı düşünen bayanlar kliniğimizden randevu alabilir.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • Z
  Zey***27.10.2022

  adet günüm başlangıçtan itibaren son günlerde leke gibi geliyor ancak 10 gün 11 gün civarı sürüyor bunun nedeni ne olabilir ve hamile kalmama bir engel teşkil eder mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • J
  Jas***09.08.2022

  Ocak ayından beri aralıksız olarak adet oluyorum doktor küçük kis var dedi ama bağlantısı yok kanamayla dedi 1 aydırlar sürekli kaşıntı var genital bölgeler de geceleri uyuyamıyorum krem verdi mantar dedi ama geçmiyor lütfen yardım edin bana

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • G
  Gok***11.05.2022

  Merhaba lütfen yardımcı olur musunuz adetim 11 gün gecikti. Test yaptım ama sonuç negatif hamile olma ihtimalim var mı ya da nedeni ne olabilir gecikmenin.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İdrar testi her zaman kesin değildir. Adet gecikme nedeninin belirlenmesi için jinekolojik muayene ve kan testi yaptırmanız gerekir.

 • E
  Ezg***03.03.2022

  ben ertesi yüzünden olan adet düzensizliği ve cinsel yolla bulasan hastalıklar icin gelmek istiyorum gerekli tüm testlerin yapılması ve muayene icin ne kadar ücret gerekiyor?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen yarın gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • K
  Kad***10.02.2022

  Adet görmüyorum bir iki aydır ve düzensiz gelen adetim gelmedi ne yapmam gerek

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • E
  Esm***01.02.2022

  2.5 yıllık evliyim son 1 yıla yakındır adet düzensizliği yaşamaktayım. Ocak ayı içerisinde 2 kez adet gördüm. Şuan hala adetim devam ediyor 7. Gün olmasına rağmen çok fazla kanama var. Kist şüphesi içindeyim özel bir hastanede 6 ay önce kontrol edildiğinde hiç kistim olmadığı söylendi. Fakat düzensizliğim devam ettiği için endişeliyim. Randevu almak istiyorum. Muayene ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ücreti ve dilerseniz randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bus***19.12.2021

  Regl gecikmesi ile ilgili başvurucaktım muayene ücreti nedir bilgi alabilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • C
  Can***11.12.2021

  Merhabalar adet düzensizliğim ve kist problemim var muayene ücretini öğrenmek istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • G
  Gül***27.06.2021

  Kızım 14 yaşında geçen ay adet görmedi bu ayda belli aralıklarla 3 kez adet gördü nasıl bir yol izlemeliyim ankarada yaşıyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • E
  Esr***15.04.2021

  Adet düzensiziğim var ve kızlık zarım hakkinda bilgi almak istiyorum fiyat bilgisi almak isterim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi ve Ücret için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621