Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği tedavisi buna yol açan sebebin araştırılması ve belirlenmesi ile başlar. Adet düzensizliğine neden olabilecek durumların saptanması için jinekolojik muayene yapılır.
Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği normalde 28 günde bir olan adet kanamasının daha sık, daha erken, seyrek ya da düzensiz olmasıdır. Adet düzensizliği tedavisi için öncelikle buna yol açan nedenin ortaya konması gerekir. Adetin yeni görülmeye başlandığı ilk birkaç yıl ve menopoza yakın dönemde adet düzensizliği görülebilir. Hamilelik dönemi ve emzirme boyunca ise fizyolojik olarak adet görülmez.

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliği adet aralığının 21 günden sık ya da 35 günden uzun olmasına denir. Adet kanaması arasındaki bu süre değişimi yanında kanamanın az ya da çok olması da normal değildir. Adet kanamasının her ay tekrarlaması menstrual siklus denen hormonal değişimleri içeren bir döngüde olur.

Adet kanamsının ilk günü menstrual siklusun başıdır. Menstrual siklus normal durumda yaklaşık 28 gün sürer. Adet düzeninin normal olması beyin, yumurtalık ve rahim arasındaki hormonal ilişkinin düzeni ile sağlanır. Bu döngüdeki herhangi bir noktada olan bozulma adet düzenini etkileyecektir. Adet düzensizliği tedavisinde amaç bozulan adet döngüsünü tekrar düzene sokmaktır.

Adet düzensizliği tedavisi nasıl olur?

Adet düzensizliği tedavisi buna yol açan sebebin araştırılması ve belirlenmesi ile başlar. Adet düzensizliğine neden olabilecek durumların saptanması için jinekolojik muayene yapılır. Jinekolojik muayenede rahim ağzı değerlendirilir. Ultrason ile yumurtalık kistleri, rahim miyomları ve rahim içi polip açısından değerlendirme yapılır. Smear testi ile hormonal etkilerin tespiti yapılır.

Kan testi ile hormon değerlerine bakılır. Bazı kan hastalıkları kanama bozukluğu şeklinde kendini gösterir. Bu durumda adet kanaması miktarı fazladır. Bu hastalıklara yönelikte kan testleri uygulanır. Adet düzensizliği tedavisinde bu problemlerin ortaya konması önem arz eder.

Adet düzensizliğine yol açan nedenin ortadan kaldırılması ile tedavi sağlanır. Tedavi bazı durumlarda ilaç tedavisi bazı durumlarda ise cerrahi tedavi şeklindedir.  Adet düzensizliği tedavisi sonrası adetler düzene girmeye başlar.

Adet düzeni genellikle 28 günde bir olsa da her bayanda bu süre aynı değildir. 21-35 günlük aralıklar ile değişir. O nedenle her kadın adet görmeye başladığı günden sonra kendi adet düzenini bilmelidir. Bu düzeni bilmek farklı durumları erken saptamaya ve tedavinin gecikmemesine neden olur. Adet düzensizliği tedavisinin erken dönemde yapılması tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

Adet düzensizliği tedavisi Antalya’da Doktor Funda Yazıcı Erol tarafından başarı ile yapılmaktadır. Randevu ve bilgi için lütfen arayınız.

Adet düzensizliğinde görülen problemler nelerdir?

Adet döngüsünün 35 günden uzun ve düzensiz olmasına oligomenore denir. Adet döngüsünün 21 günden kısa ve düzensiz olması ise polimenore olarak ifade edilir. Menstrual siklusta adet döngüsü ile birlikte adet kanamasının miktarı da önemlidir. Adet kanaması miktarının az olmasına hipomenore, fazla olmasına hipermenore adı verilir. Adet düzensizliği tedavisi ile bu süreler normal haline getirilmeye çalışılır.

Adet düzensizliği döngünün sıklığı ve adet kanamasının miktarı ile şekillenir. Bazen adet kanaması süresi uzun olur. Bu duruma menoraji denir. Adet kanamasının düzensiz aralıklarla olmasına ise metroraji adı verilir. Bu iki adet kanaması şekli birlikte görülüyor ise bu durum menometroraji şeklinde ifade edilir. Adet düzensizliği tedavisi aynı zamanda adet kanama miktarının düzeltilmesine de katkı sağlar.

Adet düzensizliği ile karışabilecek bir durumda ovülasyon kanamasıdır. Ovülasyon kanaması iki adet kanaması arasında yumurtlamaya bağlı görülen hafif kanamalardır.

Bazen adet kanaması öncesi küçük kanamalar görülür. Bu kanamalara premestrual kanama denir. Bunlar dışında adet kanamaları arasında görülen küçük lekelenme tarzı kanamalarda olabilmektedir. Bu küçük kanamalar hormonal değişimler ya da rahim içi araç kullanımına bağlı olabilir.

Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliğine hormonal bozukluklar, rahim içi zarda kalınlaşma, yumurtalık kistleri, rahim içi polipler ve miyomlar neden olabilir. Normal olmayan adet kanamaları hormonal problemler ya da organik sebeplerden kaynaklanır. Adet düzensizliği genellikle hormonal nedenlerden kaynaklanır. Kanamanın sıklık ve süresi problemin derecesine göre değişir.

Adet gecikmesi neden olur?

Adet gecikmesi kadınlarda oldukça sık görülen bir problemdir. Adet gecikmesi olan bir bayanda öncelikle gebelik açısından değerlendirme yapılır. Gebelik doğurganlık çağındaki bir kadında adet gecikmesinin en önde gelen nedenidir.

Normalde iki adet kanaması arasında yumurtlama olur. Yumurtlamanın olmaması adet gecikmesine neden olabilir.

Adet gecikmesinin bir diğer nedeni ise yoğun stres yaşanmasıdır. Nedeni ne olursa olsun stresli bir dönem geçirmek hormonal dengeleri bozarak adet gecikmesine neden olabilir. Yılda bir iki defa adet gecikmesi yaşanması doğaldır. Ancak daha fazla sayıda olan adet gecikmelerinde doktor kontrolü gereklidir. Kontrollerde kan alınarak hormon düzeylerine bakılır.

Adet gecikmesinin bir diğer nedeni ise doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı kullanmak adet gecikmesine neden olur.

Adet kanamasının kısa sürmesi neden olur?

Adet kanamasının az olması ya da kısa sürmesi haline hipomenore denir. Yaşın ilerlemesi ve doğum kontrol haplarının kullanımı ile birlikte adet kanaması azalır. Adet düzensizliği tedavisi ile hipomenore durumu düzeltilmeye çalışılır. Sık kürtaj olan bayanlarda rahim içi yapışıklıklar adet kanamasının kısalmasına neden olur.

Adet kanamasının uzun sürmesi neden olur?

Adet kanamasının uzun sürmesine menoraji, miktarının artmasına hipermenore denir. Normal bir adet döngüsünde adet kanaması 2-7 gün arası olur. Adet kanamasının miktarı ise 25-60 ml arasında değişir. Oluşan adet kanamasının miktarı rahim kaslarındaki kasılma ve progesteron hormonu seviyesi ile belirlenir. Yumurtlamanın olması ile kan progesteron düzeyi artar. Bu süreçte kan progesteron seviyesi ve süresi adet kanaması miktarında belirleyici olmaktadır.

Miyomlar rahim kaslarından kaynaklanan kitlelerdir. Miyomlar yerleşim yerlerine göre rahim kaslarında kasılma problemine yol açarak adet kanamasının uzun sürmesine neden olabilir.

 • Doğurganlık dönemindeki kadınlarda adet gecikmesi sonrası fazla miktarda kanama olması düşükle sonuçlanan gebelik belirtisi olabilir.
 • Adet kanamasının uzun sürmesinin bir başka nedeni rahim içi zarın enfeksiyonudur.
 • Rahim içi araç kullanımı rahmin kasılma yeteneğini bozarak adet kanamasının uzamasına neden olabilir.
 • Adet kanamasının uzun sürmesi Polikistik Over Sendromu varlığında ve korunma iğneleri kullanımı sonucu da oluşabilir.
 • Adet düzensizliği tedavisi tüm bu sorunların saptanarak nedene yönelik tedavi uygulanası ile yapılır.

Adet düzensizliği genç kızlarda neden olur?

Adet düzensizliği ilk adet sonrası birkaç yıl görülebilir. Genç kızlarda bazen fazla miktarda olan kanamalar görülür. Bu durum genellikle yumurtlama problemlerine bağlı hormonal düzensizlikler sonucudur. Hormonal sorunlardan genellikle progesteron sorumludur. Bu hormonun salgılanmasındaki bozulma adet kanaması miktarı ve düzenini etkiler. Bu da adet düzensizliğine yol açar.

Adet kanamaları bazen fazla uzun sürer. Bu durumda eksik olan hormonun yerine konması gerekir. Doğum kontrol hapları bu tür kanamaların kontrolünde kullanılabilmektedir. Ancak doğum kontrol hapları hormon içeren ilaçlar olduğundan büyüme çağındaki genç kızlarda doktorlar tarafından dikkatli olarak kullanılabilir.

Adet düzensizliğinde lekelenme tarzı ara kanamalar neden olur?

Adet kanamaları arasında görülen düzensiz lekelenme tarzı kanamaların nedeni sıklıkla enfeksiyonlardır. Özellikle rahim ağzı ve içinde oluşan enfeksiyonlar bu türden ara kanamalarına yol açabilir. Bu tür enfeksiyonlar cinsel yolla geçebilir. Bunun dışında rahim içi araçlar, polipler, miyomlar, ilaç kullanımı ve hormonal değişiklikler ara kanamaların diğer nedenleridir.

Ara kanamalar nadiren rahim ağzı kanserinin bir belirtisi şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden ara kanamalar ciddiye alınmalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Adet düzensizliği tedavisinde ara kanamaların tedavisi sebebe yöneliktir. Adet kanamasına ek olarak ara kanamaların da görülmesi kadınlarda kansızlık problemini tetikler. Bu yüzden ihmel edilmeden tedavisi yapılmalıdır. Tedavi sıklıkla progesteron hormonu ile yapılmaktadır.

Adet düzensizliği için menapoz öncesi dönemde ne yapmalı?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurtalıkların boyutu azalır, her ay düzenli olan yumurtlama döngüsü bozulur. Yumurtalıklarda bulunan folikül sayısı ve kalitesi azalır. Yumurtlamanın olmaması ile birlikte progesteron düzeylerinde azalma görülür. 

Menopoz öncesi adet düzeni bozulur. Menopoza girilmesi ile birlikte adetler seyrekleşerek kesilir. Menopoz döneminde görülen kanamalar altta yatan bir problemin habercisi olabilir. O nedenle menopoz döneminde bu tür kanamalar olması durumunda vakit kaybetmeden jinekolojik muayene yapılmalıdır.

Adet düzensizliği tedavisinde geç kalmamak oldukça mühimdir. Antalya’da tedavi olmayı düşünen bayanlar kliniğimizden randevu alabilir.

 • Hastasını dinleyen samimi güvenilir ve bilgili

  Funda hanim gercekten cok samimi cok icten sevgi dolu ve tabikide işini harika yapan bir kadın dogumcu.Ewet artik etrafimizda bir cok kadin dogumcu var ama benim icin onemli olan hastasini dinleyen samimi guvenilir ve bilgili olmasidir bunlarin hepsinide Funda hanimda gordum.Hasta ile diyologu cok guzel tek tek ayrintili bi sekilde anlatmasi insani rahatlattgi gbi guvende veriyor ayni zamanda .. Ve rahatlikla soru sorabildgm ayni sekilde cevabimi alabildgm.bi doktor. Kadın dogumcu arayanlara şiddetle tavsiye ederim.

TÜM YORUMLAR
SORU SORABİLİRSİNİZ
 • F
  Fer***02.10.2019

  Kolay gelsin Ben adet tarihime4 gün önce nişanlımla sürtünerek ilişkiye girdik kızlığimın üzerine boşaldı ve benim adetim tam 5 gün gecikti bı kaç defa test yaptım fakat sonuç negatif çıktı ama bunu ben ilişkiden 10 gün SONRA yaptım sorum şu ki hamile olma ihtimalin var mı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Tekrar adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testi yaptırmanız uygun olacaktır.

 • G
  Gdg***28.09.2019

  Merhabalar hocam bir sorum olucakti adet olmsdan 2 hafta once grip nedeniyle antebiyotik ve grip hapi ictim 2 hafta boyunca adetim 9 gün geçikti ve az az geldi 5 gün surdu ve adetim bittikten 9 gün sonra 20 gün boyunca her tolete girdigimde biraz kanamam geliyor ağrım yok nedenini öğrenebilirmiyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • Ş
  Şul***20.06.2019

  Regl geciktiği için endişelendim ve kontrol amaçlı randevu almak istiyorum fiyatlarınız nelerdir acaba ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisini lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızı arayarak öğrenebilirsiniz.

 • E
  Esr***19.06.2019

  Merhabalar adet düzensizliğim var muayene olmak için gelmeyi düşünüyorum ücret bilgisi almak istedim. SSK emekliden yararlanıyorum. Teşekkürler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ücreti için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • N
  Nur***25.12.2018

  Merhaba Doktor Funda Hanım, ben 40 yaşımdayım ve 4 senedir adet düzensizliği sorunu yaşıyorum. Farklı doktorlardan faklı yorumlar aldım. Biri polikistik ower var dedi, bir diğeri hiç bir şey yok her şey yolunda dedi. Bunun yanısıra şu an ciddi bir akıntı ve kaşıntı sorunum var. Zaten normalde de akıntı sorunum var idi ama rahatsız edici boyutta değildi. Bana muayene ve gerekli tüm tetkikler için bir fiyat verebilir misiniz lütfen? SGK lıyım.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene fiyatımız için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Ays***24.12.2018

  FUNDA HANIM merhaba benim sorum adet günü hesaplanırken başladığı ilk günden mi hesaplanır yoksa temizlendiğimiz günden mi saymamız gerekiyor benim günlerim. AĞUSTAOS 16; EYLÜL 14; EKİM 15 ;KASIM 19; VE ARALIK AYI 23 DE OLDUM BU NORMAL Mİ YARDIMCI OLURMUSUNUZ saygılar

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Adet tarihi başladığı ilk günden hesaplanır.

 • G
  Gün***18.12.2018

  Adetim bittikten sonra bile iki haftada bir çamaşırımda kan görüyorum erken geldiğini düşünürken birdaha gelmiyor bir hafta geçtikten sonra tekrar bir az kanama geliyor tekrar olmuyor .normal adet günümde adetim tekrar geliyor Funda hanım bu konu da bilgi vermenizi rica ederim gerekli görürseniz muayeneye de gelebilirim .iyi günler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Lekelenme tarzı adet kanamaları hormonal ya da farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Muayene için lütfen sabit hattımızdan bize ulaşınız. Tel: 0 242 322 9773

 • C
  Can***29.11.2018

  6 aylık evliyim her ay adetim düzenli olurdu ama bu ay 1 hafta geç oldum ve çok ağrılı oldu sebebi nedir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Adet düzensizliği ya da gecikmesinin stres, hormonal faktörler ya da gebelik gibi birçok nedeni olabilir.

 • M
  Mav***20.09.2018

  Bakire iken hep düzensizdi nişanlımla birlikte olduktan sonra 7 gün sürdü bitti ve 2 Ay gelmedi test yaptım hamile değilim ama neden oldu muayene fiyatınız nedir dönermisiniz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene fiyatı ve randevu için lütfen sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Ayl***11.08.2018

  Adet düzensizliği,gebelik?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Adet düzensizliği olan bayanlarda öncelikle buna sebep olan nedenin araştırılması gerekir. Stres, Polikistik Over Sendromu, hormonal bozukluklar ve benzeri birçok sebep adet düzensizliğine neden olabilir. Hamilelik düşünen bayanlarda bu sorunun tedavisi gebe kalmayı kolaylaştıracaktır. Muayene ve randevu için lütfen bize telefon hattımızdan ulaşınız.

SORU SOR
Yorum ve Fiyat Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621