Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Genital Siğil Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Genital Siğil Tedavisi Antalya

Genital siğil (kondilom) bir çeşit virüsün neden olduğu karnabahar şeklindeki kabarcıklı deri lezyonlarıdır. Genital siğil tedavisi Antalya’da yapılabilir. Bu tedavi ertelenmeden en kısa sürede yapılmalıdır.
Genital Siğil Tedavisi Antalya

Genital siğil tedavisi Antalya ilinde uygulanabilmektedir. Genital siğil aşısı bu virüsten korunmada oldukça etkilidir. Siğil virüsü genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Lezyonlar çoğunlukla kaşıntılı değildir. Bazen hiç belirti vermez.

Genital siğiller dış genital bölgede olabileceği gibi vajina içi ve rahim ağzında da görülebilir. Bazı kadınlarda cilt lezyonları olmasa bile siğil virüsü testi pozitif olabilir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi Antalya ilinde birçok farklı yöntem ve teknikle yapılabilmektedir. Tedavi öncesinde siğilin yeri, sayı ve boyutları belirlenir. 

Siğil virüsünün cinsel bölgede oluşturduğu deri lezyonlarına genital siğil denir. Bu lezyonlar görünüm olarak kabarcıklı olup karnabahar şeklindedir. Genital siğiller toplumda %1-2 civarında bulunur. Çoğunlukla da 18-30 yaşlar arasında cinsel aktif dönemde ortaya çıkar.

Siğil virüsünün 200’ün üzerinde tipi bulunmaktadır. Genital siğile neden olan en sık siğil virüsü tipleri ise 6,11, 16 ve 18’dir. Bu virüs %10 civarında siğil virüsü taşıyıcılığı şeklinde bulunur.

Genital Siğil Nasıl Oluşur?

Genital siğil genellikle cinsel yolla geçen viral bir enfeksiyondur. Bulaşma sonrası siğil virüsü ciltteki küçük çatlak ve zedelenme olan kısımlara yerleşerek kabarcıklı deri lezyonlarına neden olur. Virüs bulaştıktan sonra uzun bir süre lezyon görülmeden gizli olarak vücutta kalır. Yaklaşık 1-12 ay arası bir süre zarfında lezyonlar ortaya çıkar. Lezyonlar deriden kabarık, deri ile aynı ya da kahverengi olarak görülebilir.

Genital Siğil Aşısı Var mı?

Genital siğili önlemenin yollarından biri genital siğil aşısı olmaktır. Siğil aşısı genital siğilden korur. Genital siğil aşısını hem erkek hem de kadınlar yaptırabilir. Rahim ağzı kanserinde E6 ve E7 proteinleri üretilir. Genital siğil aşısı da E6 ve E7 proteinleri üzerinden etki gösterir. Siğil virüsü özellikle aktif cilt lezyonlarının olduğu dönemde oldukça bulaşıcıdır.

Prezervatif kullanmak bile bazen koruyucu olmaz. Cinsel ilişki sırasında prezervatifin korumadığı açıkta olan kısımlardan deri teması ile siğil virüsü geçişi görülebilir. Bu nedenle lezyonları fazla ve büyük olan biri ile ilişkiye girilmemelidir. Genital siğil aşısı hem siğil hem de rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur.

Genital siğil aşısı genellikle virüs ile karşılaşmamış kişilere uygulanır. 13-18 yaş aralığındaki genç kızlar genital siğil aşısı için ideal grubu oluşturur. Genital siğil aşısı enfeksiyonu geçiren kişilere de yapılabilir. Siğil virüsünün birçok farklı tipi olduğundan diğer tiplere bağışıklık kazandırmak için bu kişilere de genital siğil aşısı uygulanabilir. Bu aşının siğili olanlara da yapıldığında immüniteyi artırabileceği düşünülmektedir. Genital siğil aşısı sadece kadınlara değil erkeklere de yapılabilir. Aynı şekilde koruyucudur.

Genital Siğil Bulaşma Yolları

Genita siğil virüsü dış ortama dayanıklı bir virüstür. Bu da bulaşması için avantaj yaratır. Genital siğilde bulaşma derideki küçük çatlak ve zedelenmeler ile olur. Genital siğil genellikle siğil virüsü olan erkek ile korunmasız cinsel birliktelik sonrası bulaşır. Ancak cinsel ilişki dışında da virüs bulaşabilir.

Ortak iç çamaşırı ve banyo havlusu kullanımı da bir diğer genital siğil bulaşma yoludur. Ayrıca genital bölge traş jiletleri, ağda malzemeleri, temiz olmayan tuvaletlerin ortak kullanımı ile de bulaşma olabilir. Süs dövmeleri için kullanılan malzemelerin temiz olmaması ile de virüs geçişi görülebilir. Oral ilişki ile genital lezyonlar ağıza bulaşabilir. Bu açıdan da dikkatli olunmalıdır.

Farklı genital siğil virüsü tipleri genital bölge dışında el ve ayaklara yerleşerek siğile neden olabilir. Bu durumda genital bölge dışında da siğiller görülebilir. Yüzlerce tipi bulunan genital siğil virüsünün yaklaşık üçte birine yakını cinsel yolla bulaşmaktadır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda prezervatif kullanımı az olduğu için bu kişilerde siğil virüsü görülme sıklığı artar.

Genital Siğil Belirtileri

Genital bölgede yeni başlayan kaşıntı ve daha önce olmayan karnabahar benzeri lezyonların görülmesi siğil için önemli bir bulgudur. Genital siğiller küme yapma eğilimi gösteren cilt lezyonlarıdır. Sayı ve büyüklükleri değişkendir. Kozmetik problem oluşturmasının yanında kaşıntı, kanama ve bazen ağrı gibi şikayetlere neden olur.

Lezyonlar bazen o kadar fazladır ki makat, vajina ve genital bölgeyi kitle şeklinde doldurabilir. Kadınlarda en sık dış genital bölgede daha sonra makat çevresi, vajina ve rahim ağzında yerleşir. Vajina ve rahim ağzında yerleşen lezyonlar ilişki sırasında ağrı, vajinal yanma ve kaşıntı gibi şikayetler yapabilir.

Genital siğiller iç dudaklarda, klitoris ve klitoris cildinde, dış dudaklarda ve makat bölgesinde olabilir. Rahim ağzına yerleşebilir. Siğiller öncü lezyonlar oluşturarak rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Rahim ağzında kanserinde özellikle tip 16 ve 18 daha sık sorumludur.

Antalya Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi başlıca yakma, dondurma, cerrahi olarak çıkarma ve ilaç ile yapılır. Genital siğil tedavisinde tekrarlama olayını önlemek için siğiller tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Genital Siğil Tedavisi lezyon boyutuna göre değişir. Genital siğil kremleri ile hem bölgesel tedavi, ayrıca büyük lezyonların yakılması ile uygulanabilir.

Önemli olan noktalardan biride genital siğil lezyonları tedavi ile ortadan kaldırılsa dahi siğil virüsü hücre içinde kalarak gizli bir şekilde enfeksiyonu uzun yıllar devam ettirebilir. Ancak gözle görülen lezyonu olmayan kişilerde bu virüsün bulaştırılma olasılığı oldukça azdır.

Genital siğil tedavisi yapılırken lezyonların sayı ve boyutu fazla olan hastalarda işlem birkaç seansta planlanır. Bu şekilde kademeli olarak yapılan genital siğil tedavisi ile lezyonlar sayı ve boyut olarak azaltılıp küçültülerek tedavi yapılır.

Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2020

Antalya Genital siğil tedavisi fiyatları lezyonların sayı, boyutu ve uygulanacak tedavi yöntemine göre değişir. Genital siğil tedavi fiyatları 2020 cerrahi olarak siğilin çıkarılması, siğil yakma ve dondurma gibi yöntemlerde farklı olmaktadır. Antalya genital siğil tedavi fiyatları bu nedenler ile farklı olabildiği için jinekolojik muayene sonrası genital siğil tedavisi ücreti netleşecektir.

Bazen lezyonlar farklı zamanlarda birkaç seansta tedavi edilir. Bu durumda genital siğil tedavi fiyatları ya seans başı ya da ücretin en başta ödenmesi şeklinde belirlenebilir.

Genital Siğil Tedavisi Antalya'da Nerede Yapılır?

Genital siğil tedavisi Antalya’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yaptığı muayene sonucu planlanır. Hangi lezyona ne şekilde tedavi uygulanacağı belirlenir. Küçük tek bir lezyon ile büyük çok sayıda lezyon varsa farklı genital siğil tedavisi yöntemleri uygulanır. Büyük lezyonların cerrahi olarak çıkartılması hastane şartlarında uygulanır. Küçük tek ve birkaç lezyon kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde yakma ve dondurma gibi genital siğil tedavileri ile ortadan kaldırılabilir.

Genital Siğil Tedavisi Yöntemleri

Antalya genital siğil tedavisi yöntemleri birkaç farklı tekniği içeren uygulamalardır. Genital siğiller başlıca yakma, dondurma, cerrahi olarak çıkarma ve ilaç ile tedavi edilir. Antalya Genital Siğil Tedavisi için seçilecek yöntem siğilin yeri, sayısı ve boyutuna göre doktor tarafından belirlenir. Ayrıca daha önceki yapılmış tedaviler, kişinin gebelik durumu, akut ya da kronik hastallıkları göz önüne alınarak tedavi planı oluşturulur.

Genital siğil tedavisini hangi bölüm yapar?

Kadınlarda genital siğil tedavisi genellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca yapılır. Ancak her kadın doğum uzmanı bu tedavileri uygulamayabilir. Genital siğil tedavisini dermatoloji uzmanları da yapmaktadır.

Genital siğil tedavisi yapan doktorlar hangileridir?

Antalya genital siğil tedavisi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı (jinekolog) ve cilt hastalıkları uzmanı (dermatolog) tarafından yapılabilmektedir.

Antalya genital siğil tedavisi yapan hastaneler hangileridir?

Antalya genital siğil tedavisi çoğu hastanede uygulanabilir. Genital siğillleri yakma ve dondurma için gerekli cihazların bulunduğu hastanelerde ve merkezlerde bu tedavi uygulanabilir.

Antalya genital siğil dondurma tedavisi

Antalya genital siğil dondurma tedavisi sıvı nitrojen kullanılarak kriyoprob adı verilen cihazlar ile yapılır. Genital siğil üzerine 10-20 saniye süreli dondurma tedavisi uygulanır. Bu işleme genital siğilin kriyoterapi ile tedavisi denir. Eğer siğil boyutu büyük ve sayı fazla ise ilk önce lokal anestezi yapılabilir.

Kriyoterapi sıvı nitrojen ile genital siğilleri dondurarak yok eder. Sıvı nitrojen siğil üzerine ve hemen çevresine uygulanır. Sıvı nitrojen ile siğiller önce donar, daha sonra çözünür. Lezyonların sayı ve boyutuna göre sıvı nitrojenin uygulama süresi ve sayısı değişir.

Sıvı nitrojen uygulanırken o bölgede hafif ve orta derecede bir yanma hissi olabilir. Dış genital bölgedeki lezyonlarda genital siğil tedavisi daha kolay olurken idrar kanalı çıkışında, vajina ya da anüs girişi içindeki lezyonlara ulaşmak daha zor olabilir. Bu nedenle bu lezyonlar tedavi edilirken büyüteç benzeri bir alet kullanılabilir.

Antalya genital siğil yaktırma tedavisi nasıl olur?

Elektrokoter ile genital siğil tedavisinde düşük voltajlı elektrikli bir prob ile genital siğiller yakılır. Elektrokoter cihazı ile genital siğil yaktırma tedavisi klinik ve hastanelerde uygulanabilir. Genital siğil tedavisi öncesi lokal anestezi uygulanarak siğilin bulunduğu bölge uyuşturulur. Genital siğil sayı ve boyutuna göre işlem sedasyon anestezi ile de yapılabilir.

Antalya genital siğil yaktırma işleminden sonra iyileşme süresi çıkarılan siğillerin sayı ve boyutuna göre değişir. Genital siğil yaktırma işlemi sonrası biraz ağrı, şişlik ve kızarıklık görülebilir. İyileşme genellikle 2-4 hafta içinde gerçekleşir. Genital siğil yaktırma işlemi geniş bir doku alanına uygulandı ise iyileşme süresi uzayabilir. Bu durumda iyileşme sonrası iz kalma ihtimali vardır.

Genital siğil yakma tedavisi genellikle küçük siğil alanlarına uygulanır. Elektrokoter ile siğil yakma az ve önemsiz miktarda kanama ile tedaviyi mümkün kılmaktadır. Bu da genital siğilin güvenli bir şekilde alınmasına olanak tanır.

Genital siğil yakma tedavisi ile hastaların çoğunda 6 aylık süre içinde tekrarlama olmayan tedavi sonuçları bildirilmiştir. Genital siğil yakma tedavisinde ilaç tedavisine göre siğilin tekrarlama oranı daha düşüktür. Genital siğilin çıkarılması siğil virüsü enfeksiyonunu tamamen tedavi etmeyebilir. Genital siğil virüsü vücutta aktif olmayan bir durumda uzun süre kalabilir.

Genital siğil yaktırma tedavisi riskleri nelerdir?

Genital siğil yaktırma işleminde kanama, enfeksiyon ve ağrı gibi risk ve istenmeyen durumlar olabilir. Yakma sonrası kanama genellikle minimaldir. Çünkü genital siğil yakma işlemi sırasında elektrokoter kan damarlarını tıkar. Bu da kan kaybını önler.

Genital siğil yakma operasyonunda enfeksiyon gelişimini önlemek için işlem döneminde gereği halinde doktorunuz antibiyotik verebilir. Yakma tedavisinde işlemden sonra birkaç günmağrı görülebilir. Bu durumda doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verebilir.

Genital siğil yakıldıktan sonra iz kalır mı?

Genital siğil yakıldıktan sonra kişinin doku yanıtına göre iz kalma düzeyi değişir. Küçük siğillerin tedavisinde genital siğil yakıldıktan sonra iz kalmadan iyileşme olurken, daha büyük ve sayı olarak fazla olan genital siğil tedavisinde iz kalabilir.

Genital siğil yaktırma fiyatları ne kadar?

Antalya genital siğil yaktırma fiyatları siğilin yeri, boyutu, sayısı, tedavi yöntemi ve uygulanacak anestezi şekline göre değişir. Antalya Genital siğil fiyatları için tercih ettiğiniz kliniğin tecrübesi oldukça önemlidir. Genital siğil fiyatları açısından özellikle tercih edilen yöntem önem arz eder. Genital siğilin yaktırma, dondurma, cerrahi olarak çıkarma ve ilaç ile tedavisinde tedavi ücretleri farklı olabilmektedir.

Genital siğil yaktırma sonuçları nasıldır?

Genital siğil yaktırma işlemi hamilelikte kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak genital siğilin yakılması siğil virüsü enfeksiyonunu ortadan kaldırmayabilir. Siğil virüsüuzun yıllar boyunca aktif olmadan vücutta kalabilir. Bu nedenle genital siğil tedavisi yapılan biri virüsü bulaştırmaya devam edebilir. Prezervatif kullanımı Siğil virüsü bulaştırma oranlarını azaltır. Ancak tamamen önlemez. Genital siğilin tedavisinde her yöntemin maliyet ve tedavi sonuçları farklıdır. Bunu doktorunuzla görüşerek öğrenebilirsiniz.

Genital siğil için risk faktörleri nelerdir?

Erken yaşta birden fazla partner ile cinsel aktif yaşamın olması ve korunmasız ilişki önemli bir risk faktörüdür. İmmünitenin zayıf olduğu durumlarda genital siğil görülme riski artar. İmmünite bazı ilaçlara bağlı olarak, HIV enfeksiyonu ve diyabet hastalığı gibi durumlarında zayıf düşebilir. Sigara ve alkol kullanımı siğil gelişimi için diğer risk faktörleridir. Cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların varlığı diğer risk faktörlerini oluşturur. Genital siğil özellikle cinsel yolla geçer. Ancak ortak tuvalet ve banyo eşyalarının kullanımı, ortak iç çamaşırı kullanımı ile de geçebilir. 

Genital siğil aşısı hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir.

Siğil virüsü aktif lezyonların olduğu dönemlerde oldukça bulaşıcıdır. Prezervatif siğil virüsü bulaşmasına yönelik tam koruma sağlamaz. Ancak temas eden cilt yüzeylerini azaltır. Genital siğil aşısı hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir.

Genital siğil tedavisinde koterizasyon yöntemi nedir?

Genital siğilin düşük voltajlı elektrikli problar ile yakılması operasyonuna koterizasyon yöntemi ile tedavi denir. Bu yöntem kolay uygulanabilir. Genital siğil yakma işlemi sırasında siğili besleyen kan damarlarının tıkanması kanama riskini düşürmektedir. Siğilin yakılması sonrası tekrarlama oranları ilaç ile genital siğil tedavisine göre oldukça yüz güldürücüdür.

Gebelikte genital siğil tedavisi yapılır mı?

Gebelikte genital siğil tedavisi eğer siğiller çok büyük değil ise yapılmaz. Çünkü gebelik döneminde vücudun bağışıklık sistemi daha düşüktür. Bu nedenle gebelikte genital siğil tedavisi sonrası tekrarlama oranı oldukça yüksektir. Doğumdan sonra bulunan genital siğillerin kendiliğinden iyileşme olasılığı oldukça fazladır. Doğumdan sonra iyileşmeyen genital siğiller rahatlıkla tedavi edilebilir.

Gebelik döneminde çok büyük olan siğiller tahriş ile birlikte kopma ve kanamalara neden olabilir. Bu tür siğiller tedavi edilebilir. Tedavi edilirken krem tedavisi tercih edilmez. Lokal anestezi ile koterizasyon yapılabilir. Vajina içerisinde ve girişte yoğun siğillerin olması durumunda normal doğum tercih edilmez.

Gebelikte genital siğiller doğumun şekli konusunda önem arz eder. Genital siğiller bazen o kadar büyük olur ki vajinal kanalı tıkayıp normal doğumu güçleştirebilir. Zaten bu durumda normal doğum siğillerin bebeğe geçme olasılığı nedeni ile tercih edilmez. Bu kişilere sezaryen doğum tercih edilir.

Dış genital bölge ve vajinada fazla sayıda genital siğil bulunması normal doğum sırasında siğil virüsünün bebeğe bulaşmasına neden olabilir. Bu şekilde bebeğin siğil virüsü kapması ile üst solunum yollarında papillom denen lezyonlar gelişebilir. Papillomlar bebekte solunum sıkıntısı oluşturabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı annede genital siğil lezyonları bulunuyorsa bu gebelerde sezaryen ile doğum uygulanır.

Genital siğil tedavisi sonrası cinsellik nasıl olur?

Genital siğil tedavisi sonrası gözle görünür siğiller olmasa bile siğil virüsü gizli bir şekilde vücutta uzun süre kalabilir. Bu durumda cinsel yolla geçiş mümkündür. Eşin genital siğil aşısı ile korunması yanında cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı uygun olacaktır.

Genital siğil tedavisi yan etkileri nelerdir?

Genital siğil tedavisi sonrası deride lekelenme ve iz kalması olabilir. Bu durum daha çok sayı ve boyut açısından fazla olan siğillerin tedavisinde görülür. Genital siğil tedavisinde az miktarda kanama görülebilir. İşlem sonrası birkaç gün süren yanma tarzı ağrı olabilir. Genital siğil tedavisi sonrası nadiren enfeksiyon gelişebilir. Özellikle çok sayıda ve büyük siğillerin tedavisinde görülebilir. Enfeksiyon riski açısından doktorunuz gerek duyduğu zaman antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

Genital siğil ne zaman geçer?

Genital siğilin kendiliğinden geçme ihtimali oldukça düşüktür. Lezyon geçse bile siğil virüsü vücutta yıllarca hiçbir bulgu vermeden kalabilir. Ancak aktif cilt lezyonlarının tedavi edilmesi gerekir. Aktif lezyonların olması hem bulaşıcılık, hem de kozmetik ve fiziksel şikayetlerin giderilmesi açısından önemlidir. Aktif cilt lezyonları olan kişilerde bulaşıcılık olmayanlara göre daha fazladır.

Genital siğil tedavisi lezyonların boyut, sayı ve görünümlerine göre planlanır. Tedavide yakma, dondurma, cerrahi ve ilaç tedavisi olmak üzere farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin biri ya da birkaçı birlikte uygulanarak genital siğil tedavisi yapılır.

Genital siğil tedavisi sonrası lezyonların geçmesi kozmetik problemleri ortadan kaldırır. Bulaşıcılığı belirgin azaltır. Ancak siğil virüsü virüsü vücutta yıllarca gizli olarak kalabilir.

Genital siğil tedavi edilmez ise ne olur?

Genital siğiller oluşturduğu kozmetik problemler, virüsün eşe bulaşmasını önlemek ve siğile bağlı fiziksel şikayetleri gidermek için tedavi edilmelidir. Bu lezyonlar ayrıca cinsel isteksizlik ve ilişki sırasında eşe bulaştırma korkusu gibi endişeler yaratır.

Dış genital bölgedeki siğillerin çoğu tip 6 ve 11 dir. Bu siğillerin kanser yapıcı etkisi düşüktür. Ancak rahim ağzı siğilleri kanser öncüsü lezyonlar oluşturabilir. Bu nedenle önemlidir. Rahim ağzı siğillerinden korunmada genital siğil aşısı uygulanır.

Genital siğil ne kadar zamanda büyür?

Cinsel ilişki sonrası kadına genital siğil virüsü bulaşınca siğil hemen ortaya çıkmaz. Bir süre gizli olarak kalır. Bu süre aylar ya da yıllar sürebilir. Daha sonraki bir dönemde ciltte siğil olarak ortaya çıkar. Bazen de virüs bulaşsa bile siğil gelişmeyebilir.

Genital siğil virüsü hangileri?

Genital siğillerin %90 dan fazlasına siğil virüsü tip 6 ve 11 neden olur. Bunlar dışında siğil virüsü tip 16, 18, 31, 33 ve 35 te genital siğillere neden olabilir. Özellikle siğil virüsü tip 6 ve 11 genital siğiller dışında göz, ağız, burun ve üst hava yollarında siğile neden olabilir.

Genital siğil aşısı

Genital siğil virüslerinden tip 16 ve 18 genellikle rahim ağzı kanserlerinden sorumlu siğil virüsü tipleridir. Rahim ağzı kanserinde %70 oranda bu siğil virüsü tipleri bulunur. Rahim ağzı kanserini önlemek için bu siğil virüsü tiplerine karşı aşılar geliştirilmiştir. Antalya’da genital siğil aşıları uygulanabilmektedir.

Aşılardan bazıları ayrıca genital siğillerin %90’ında bulunan siğil virüsü tip 6, 11 ve bazı yüksek riskli siğil virüsü tiplerine karşı da koruyuculuk sağlar. Genital siğil aşıları ayrıca bu siğil virüsü tipleri ile birlikte çapraz koruma edı verilen bir fenomen ile birkaç farklı siğil virüs tipine de koruma sağlar.

Genital siğil aşıları cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları önlemez. Ayrıca bu aşılar mevcut siğil virüsü enfeksiyonlarını ve siğil virüsüne bağlı hastalığı tedavi etmez.

Genital siğil aşısı fiyatı ne kadar?

Genital siğil aşısı fiyatları uygulanan aşının tipi ve uygulayan merkeze göre değişir. Genital siğil aşı fiyatları bilgisini 0 (242) 322 9773 numaralı telefon hattımızı arayarak öğrenebilirsiniz. Genital siğil aşısı ve fiyatları hakkında sormak istediğiniz soruları Antalya’da çalışan Doktor Funda Yazıcı Erol’a sorabilirsiniz.  

Genital siğil nasıl geçer?

Genital siğil genellikle tedavi yöntemlerinin uygulanması ile geçer. Ancak nadiren vücut savunma sisteminin kuvvetli olduğu durumlarda kendiliğinden de geçebilmektedir. Ancak her şeye rağmen tekrarlayan olgularda bulunmaktadır. Genital siğil tedavi edilse bile siğil virüsü vücutta uzun süre kalabilmektedir. sSğil virüsünden korunmanın en iyi yolu genital siğil aşısı olmaktır. Bununla birlikte cinsel yaşamda dikkatli olunmalı, prezervatif kullanılmalı, ortak havlu ve iç çamaşırı kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Genital siğil nerede çıkar?

Genital siğil kadında iç dudaklar, klitoris, dış dudaklar, vajina ve rahim ağzında ortaya çıkar. Ayrıca anüs bölgesi ve çevresinde de görülür. Genital siğil tedavisi siğilin çıktığı yere, sayı ve boyutlarına göre yapılır.

Geniyal siğil farklı sayı, şekil ve boyutlarda olabilir. Genital siğil rengi cilt renginden kahverengiye kadar değişen renk tonlarında görülür. Genital siğiller genellikle görünüm olarak karnabahara benzer. Ancak değişik görünümlerde de bulunabilir. Lezyonlar ciltten kabarıktır.

Genital siğil sebepleri nelerdir?

Genitakl siğil viral bir enfeksiyon sonucu gelişir. Özellikle siğil virüsü tip 6 ve 11 genital siğilin en büyük sebebidir. Genellikle cinsel ilişki ile virüs derideki minik çatlak ve sıyrıklardan vücuda bulaşır. Ancak ortak banyo eşyası ve ortak iç çamaşırı kullanmak ile de genital siğil bulaşabilir. Siğil genellikle vücutta uzun süre sessiz kalır. Vücut direnci ve savunmasındaki azalma ile siğil lezyonları ortaya çıkabilir.

Genital siğil olduğu nasıl anlaşılır?

Genital siğil tipik karnabahar şekli ile kolaylıkla anlaşılır. Hafif kahverengi bir görünüme sahip olabilir. Ancak siğilin hangi siğil virüsü tipine sahip olduğu siğil virüsü tiplendirme testi ile belli olur.

Genital siğil ameliyatı var mı?

Genital siğil tedavisi yöntemleri arasında ameliyat ile siğilin çıkarılması da bulunur. Genital siğilin ameliyat edilmesine doktor karar verir. Siğilin yerleşim yeri, sayı ve boyutu tedavi planının ayarlanmasında önemlidir. Genital siğile cerrahi tedavi yöntemleri Antalya’da uygulanabilmektedir.

Genital siğil bulaşma süresi ne kadar?

Genital siğil cinsel ilişki ile ten tene temas sonucu bulaşabilir. Bulaşma derideki küçük zedelenme sahalarından olur. Ancak bulaşma sonrası karşı tarafta siğil gelişmeyebilir. Siğil virüsü uzun yıllar gizli bir şekilde vücutta kalabilir. Dayanıklı bir virüstür. Bulaşmadan yıllar sonra siğil oluşumuna neden olabilir. Alkol, sigara kullanımı, stresli yaşam ve vücut savunma sisteminin zayıfladığı durumlarda siğil lezyonları daha kolay ortaya çıkar.

Genital siğil cinsel ilişki dışında nasıl bulaşır?

Genital siğil virüs ile bulaşan bir hastalıktır. Genellikle cinsel ilişki dışında ortak havlu, iç çamaşırı kullanımı, ağda malzemeleri ve genital bölge traş aletleri ile de bulaşabilir.

Genital siğil sonrası cinsellik nasıl olur?

Genital siğili olan bir erkeğin ya da kadının cinsel hayatında daha rahat olması için mutlaka genital siğil tedavisi görmesi gerekir. Ayrıca partnerin genital siğil aşısı olması onu genital siğilden koruyacaktır. Siğil aşısı genital siğil tedavisi görmüş olanlara da yapılabilmektedir.

Genital siğili olan kişi ilişki sırasında bu virüsü eşine bulaştırma korku ve kaygısı taşır. Bu da cinselliği olumsuz yönde etkiler. Cinsel isteksizlik ve endişeler nedeni ile ilişkiyi sürekli ertelemek isteyebilir. Uzun vadede yaşanan cinsel sorunlar çiftleri boşanmaya kadar götürebilir.

Genital siğil tedavisi için bu durumu önce kabul edip sonra güvendiğiniz bir uzman doktor seçerek çözüm aranmalıdır. Genital siğil tedavisini ertelememek ve bir an önce sorunu çözmek kişinin yaşam kalitesini oldukça artıracaktır. Ayrıca yaşanan cinsel problemleri giderecektir.

Genital siğil çeşitleri nelerdir?

Genital siğiller iç ve dış dudaklar, klitoris, vajinal kavite ve rahim ağzında görülen siğilleri içerir. Bu genital siğil çeşitleri farklı siğil virüsü tipleri ile oluşabilir. Dış genital bölge siğilleri genellikle siğil virüsü tip 6 ve 11, rahim ağzı siğilleri ise genellikle siğil virüsü tip 16 ve 18 ile oluşur. Rahim ağzı siğilleri kanser öncüsü olduğu için önem arz eder.

Genital siğil çoğalması nasıl olur?

Genital siğil çoğalması virüs ile olur. Siğil virüsü ilk olarak hedef hücre yüzeyine bağlanır. Daha sonra kendi genetik materyalini hedef hücre içine sokar. Hücre içine giren genetik materyal burada çeşitli enzim işlemleri sonrası çoğalıp hücre dışına atılır.

Genital siğil çok kaşınır mı?

Genital siğiller çoğunlukla kaşıntılı lezyonlar değildir. Fakat bazen kaşıntı, yanma hissi olabilir. Genital siğiller ağrılı lezyonlar değildir. Kaşıntı ve kanama olduğu durumlarda bazen yanma tarzı ufak ağrılar olabilir.

Büyük genital siğillerde tahriş ve kopmalara bağlı olarak kanama meydana gelebilir. Genital bölge temizliğinde, ağda yaparken ve genital bölgeyi kaşımakla genital siğillerde kanama meydana gelebilir. .

Genital siğil neden çıkar?

Genital siğil etken virüs bulaşmış kişilerde vücut direncinin yoğun stres gibi nedenlerle azalması ya da nedeni belirsiz bir şekilde ortaya çıkabilir. Bazen siğil virüsü bulaşsa bile virüs yıllarca siğil oluşturmadan sessiz bir şekilde vücutta kalabilir.

Genital siğil erkekten kadına bulaşır mı?

Genital siğil erkekten kadına bulaşabilir. Tam tersi de olur. Siğil virüsü taşıyan her birey cinsel ilişki sırasında virüsü partnere bulaştırabilir.

Gebe bir kadın eğer gebelik dönemi ve öncesinde genital siğil tedavisi görmüş ve tedavi başarı ile yapılmış ise vajinal normal doğum yapabilir. Ancak genital siğili olan ya da tedavi sonrası tekrarlamış kadınlarda sezaryan ile doğum tercih edilir.

Genital siğile neden olan siğil virüsü tip 6 ve 11 taşıyan fakat genital bölgesinde siğili olmayan kadınlar normal vajinal doğum yapabilir. Genital siğil virüsü virüsü bu kadınlarda normal doğum ile bebeğe geçmez.

Genital siğil gebe kalmaya engel olur mu?

Genital bölgede siğil olması gebe kalmaya engel değildir. Ancak genital siğiller bulaşıcı olduğundan bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Genital siğil kendiliğinden geçer mi?

Genital siğiller genellikle kendiliğinden geçmez. Çok nadiren immünitenin virüse güçlü yanıt vermesi ile lezyonlar geçebilir.

Genital siğili Antalya’da hangi doktor tedavi eder?

Genital siğil tedavisi Antalya ilinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da cilt hastalıkları uzmanı tarafından yapılır.  

Genital siğil hamileliğe engel midir?

Genital siğil hamilelik oluşmasına engel değildir. Ancak hamilelik sonrası aktif lezyonların varlığında bebeğe siğil virüsü bulaşmaması için sezaryen doğum tercih edilir.

Genital siğil lazer tedavisi nedir?

Genital siğiller lazer ile tedavi edilebilir. Lazerle genital siğl tedavisi lokal ya da sedasyon anestezi ile yapılır. Anestezi uygulamadan lazer ile genital siğil tedavisi yapılmaz.

Genital siğil lazer tedavisi fiyatları ne kadar?

Genital siğil lazer tedavisi fiyatları siğilin yerleşim, sayı ve boyutuna göre değişir. Genital siğil lazer tedavisi fiyatlarını tam olarak öğrenebilmek için önce bu açıdan doktorunuza muayene olmanız gerekir. Doktorunuz değerlendirme sonrası genital siğil lazer tedavisi fiyatları açısından bilgi verecektir.

Genital siğil Antalya’da lokal anestezi ile alınır mı?

Genital siğil Antalya’da hem lokal hem de uyutarak anestezi şekli olan sedasyon anestezi ile alınabilir. Genital siğil tedavisinde uygulanacak anesteziye kişinin ağrı eşiği, bulunan genital siğil sayısı, boyutu ve yerleşim yeri ile karar verilir. Küçük ve az sayıdaki genital siğillere lokal anestezi uygulanabilir. Büyük ve çok sayıda genital siğil varsa uyutarak anestezi daha uygun olacaktır.

Genital siğil muayenesi nasıl yapılır?

Genital siğil muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yaptığı jinekolojik muayene ile benzerdir. Rahim ağzı siğilleri değerlendirilirken spekulum adı verilen bir alet kullanılır.

Genital siğil nasıl önlenir?

Genital siğili önlemenin en iyi yolu Genital siğil aşısı olmaktır. Her ne kadar prezervatif kullanımı, ortak eşya kullanmama ve temizliğe dikkat edilse de bir şekilde bu virüsler bulaşabilir. Siğil virüsü dış ortama dayanıklı bir virüs olduğundan bulaşması da kolaydır. Genital siğil aşısı bu açıdan oldukça önem taşır. Genital siğil aşısı her iki cinse de uygulanabilir 13-18 yaş arası genç kızlar Genital siğil aşısı için en ideal grubu oluşturur. Siğil aşısı genital siğili önlemekte kalmaz rahim ağzı kanserine karşıda koruyucudur.

Genital siğil varken cinsel ilişkiye girilir mi?

Genital siğil bulaşması cinsel ilişkiye girenlerde prezervatif kullanımı ile azalır. Ancak prezervatif kullanmak genital siğil geçişini tamamen önlemez. İlişki sırasında kadın ve erkek genital bölgesindeki temaslar ve sürtünmeler derideki minik çatlaklar ile virüsün bulaşmasına neden olabilir.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • Genital siğil şikayeti ile geldim.

  Funda Hanım güler yüzü ile insanı rahatlatan harika bir doktorsunuz. Genital siğil şikayeti ile geldim. Acısız bir şekilde tedavi oldum. Korktuğum gibi geçmedi hiçbir şey. Yaptığınız her şey için çok teşekkür ederim.

 • Güler yüzü ile insanı rahatlatan harika bir doktor.

  Funda Hanım güler yüzü ile insanı rahatlatan harika bir doktor. Genital siğil şikayeti ile geldim. Acısız bir şekilde tedavi oldum. Korktuğum gibi geçmedi hiçbir şey. Yaptığınız her şey için çok teşekkür ederim.

 • Genital bölgemde siğil problemi vardı, hepsi çözüldü.

  Dr. Funda Hanım dan çok memnun kaldım. İnanılmaz ilgili ve tüm sorularıma cevap verdi. Genital bölgemde siğil problemi vardı. Hepsi çözüldü. Siğil yakma, kontrol ve aşı ile. Bir de çok önemli bilgiler verdi siğil virüsü ile ilgili. Doktorum benimle paylaştı. Bu konuda endişem bitti. Ve ileride nasıl bakım yapmam lazım öğrendim. Çok teşekkürler. SOFİA Gulusha.

 • Beni tedavi etti ve aşımı yaptı.

  Genital bölgemde yanma şikayeti ile tedirgin ve korkarak gelmiştim. Siğillerim olduğunu ve büyük olduğunu öğrendim. Sağolsun Funda Hanım bütün korkularımı yenmeme yardımcı olarak beni tedavi etti ve aşımı yaptı. Gayet güler yüzlü ve sevecen şekilde bana yaklaşarak rahatlattı. Şu an her şey yolunda tavsiyeleri, yardımları ve ilgisi için ona minnettarım. Hiç sıkılmadan tüm sorularıma cevap verdi. Ve bana yardımcı oldu. Kendisi ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederim.

 • Bu kadar özenli ve kaliteli iş çıkardığı için...

  Dr. Funda Hanım ile genital siğil tedavisi arayışımda tanıştım. Öncesinde muayene olduğum 3 doktorun yapmadığı, çok önemsemediği bir şey yaptı. Konu hakkındaki tüm sorularımı endişelerimi özenle giderdi. Uygulama için en doğru biçime yönlendirildim. Ve uygulamam minimum ağrı düzeyinde tamamlandı. Sonraki süreçte de kontroller ile gözetimim devam etti.Bu kadar özenli ve kaliteli iş çıkardığı için Funda Hanım’a müteşekkirim.

TÜM YORUMLAR
SORU SORABİLİRSİNİZ
 • M
  Min***20.09.2020

  Kadın Doğuma gittim 4 Kez ama ne bir ilaç tedavisi nede yakma yaptılar ilgilenmediler genital sigil için ameliyathaneyi açamam dedi Dr git özelde yaptır yada git devlet hastanesine başka Dr bul dedi şaşrdm kaldım neyapacagmı şimdi benm kadın doguma mı yada dermatoloji Dr namı gitmem lazım?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Genital siğil tedavisi veya bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Min***20.09.2020

  Merhaba sorum olacak size genital siğil yaktırmanın ücreti nedir. Cin1 çıktı bende 2aydır genital bölgemde siğil çıktı bu bana kaşıntı acı yanma hissi veriyor rahatsız ediyor beni, tedavi olmaktanda korkuyorum ücret bilgisi almak istiyorum yakarken acı hissi oluyormu??

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sim***14.04.2020

  Genital bölgede dış kısımda oluşan siğil tedavisi için muayene ve tetkik ücretlerini yaklaşık olarak öğrenebilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • P
  Pın***15.03.2020

  Merhabalar Şikayetim: Makat bölgemde siğil çıktı siğil tedavisine bakıyormusunuz fiyatları nelerdir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Öncelikle muayene etmemiz gerekir. Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • Ö
  Öme***25.02.2020

  Merhaba. Genital siğil için çok endişeliyim ve bu konu hakkında çok fazla yazışmalar var fakat hiç kimse net olamıyor. Bu virüsün eşime de bulaşmasından çok korkuyorum konuyla alakalı yeterli bilgi alabilirsem en kısa sürede tedavi olmayıı çok istiyorum. Mümkünse telefon ile ulaşırsanız daha sağlıklı olur. İyi çalışmalar

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Size geri dönüş sağlayacağız.

 • G
  Gül***27.01.2020

  Genital siğil tedavisinde ücret ne kadar? Maksimum olarak yazarsanız sevinirim. Kredi kartı geçerli mi? Ona göre hazırlıklı gelmek istiyorum. Kolay gelsin.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mel***19.11.2019

  Genital siğil - kondilom yakımının fiyatı nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Ebr***08.11.2019

  Merhaba'lar Genital siğil tedavisi ve ücreti hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Ücret bilgisi için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • F
  Fcö***29.09.2019

  Genital siğil tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim acaba

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Tedavi hakkında bilgi için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • M
  Mel***18.09.2019

  Merhaba sizden genital siğil hakkkında bilgi almak istiyorum. Yakma ve dondurma işleminin fiyatını merak ediyorum. Ve bu işlemler sırasında lokal anastezi mi uyutma olarakmı yapılacak bunu öğrenmek istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İşlem ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621