Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Genital Siğil Nedir? Nasıl Oluşur?

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil (kondilom) bir çeşit virüsün neden olduğu karnabahar şeklindeki kabarcıklı deri lezyonlarıdır. Genital siğil tedavisi Antalya’da yapılabilir. Bu tedavi ertelenmeden en kısa sürede yapılmalıdır.
Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil

Genital siğil yüzden fazla tipi olan bir virüs tarafından meydana gelir. Bu virüs genital bölgede karnabahar benzeri kabarık lezyonların çıkmasına neden olur. Siğil virüsü genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Aşı bu virüsten korunmada oldukça etkilidir. Lezyonlar çoğunlukla kaşıntılı değildir. Bazen hiç belirti vermez.

Genital siğiller dış genital bölgede olabileceği gibi vajina içi ve rahim ağzında da görülebilir. Bazı kadınlarda cilt lezyonları olmasa bile siğil virüsü testi pozitif çıkabilir.

Genital Siğil Nedir?

Siğil virüsünün cinsel bölgede oluşturduğu deri lezyonlarına genital siğil denir. Bu lezyonlar görünüm olarak kabarcıklı olup karnabahar şeklindedir. Genital siğiller toplumda %1-2 civarında bulunur. Çoğunlukla da 18-30 yaşlar arasında cinsel aktif dönemde ortaya çıkar.

Siğil virüsünün 200’ün üzerinde tipi bulunmaktadır. Genital siğile neden olan en sık virüsü tipleri, tip 6,11, 16 ve 18’dir. Bu virüs %10 civarında siğil virüsü taşıyıcılığı şeklinde görülür.

Genital Siğil Nasıl Oluşur?

Genital siğil genellikle cinsel yolla geçen viral bir enfeksiyondur. Bulaşma sonrası siğil virüsü ciltteki küçük çatlak ve zedelenme olan kısımlara yerleşerek kabarcıklı deri lezyonlarına neden olur. Virüs bulaştıktan sonra, uzun bir süre lezyon görülmeden gizli olarak vücutta kalır. Yaklaşık 1-12 ay arası bir süre zarfında lezyonlar ortaya çıkar. Lezyonlar deriden kabarık, deri ile aynı ya da kahverengidir.

Genital Siğil Aşısı

Genital siğili önlemenin en önemli yollarından biri genital siğil aşısı olmaktır. Siğil aşısı genital siğilden korur. Genital siğil aşısını hem erkek hem de kadınlar yaptırabilir. Rahim ağzı kanserinde E6 ve E7 proteinleri üretilir. Genital siğil aşısı E6 ve E7 proteinleri üzerinden etki gösterir.

Siğil virüsü özellikle aktif cilt lezyonlarının olduğu dönemde oldukça bulaşıcıdır. Prezervatif kullanmak bile bazen koruyucu olmaz. Cinsel ilişki sırasında prezervatifin korumadığı açıkta olan kısımlardan deri teması ile siğil virüsü geçişi olabilir. Bu nedenle lezyonları fazla ve büyük olan biri ile ilişkiye girilmemelidir. Genital siğil aşısı, hem siğil hem de rahim ağzı kanserine karşı korur.

Genital siğil aşısı genellikle virüs ile karşılaşmamış kişilere uygulanır. 13-18 yaş aralığındaki genç kızlar genital siğil aşısı için ideal gruptur. Siğil aşısı enfeksiyonu geçiren kişilere de yapılabilir. Siğil virüsünün birçok farklı tipi olduğundan diğer tiplere bağışıklık kazanmak için bu kişilere de aşı uygulanabilir. Bu aşı siğili olanlara yapıldığında immüniteyi artırabilir. Genital siğil aşısı sadece kadınlara değil erkeklere de yapılabilir. Erkeklerde de aynı şekilde koruyucudur.

Genital Siğil Bulaşma Yolları

Genita siğil virüsü dış ortama dayanıklıdır. Bu da bulaşması için avantaj yaratır. Genital siğilde bulaşma derideki küçük çatlak ve zedelenmelerle olur. Genital siğil genellikle siğil virüsü olan erkek ile korunmasız cinsel birliktelik sonrası bulaşır. Ancak cinsel ilişki dışında da virüs geçişi olabilir.

Cinsel ilişki dışında virüs bulaşma yolları şunlardır;

 • Ortak iç çamaşırı ve banyo havlusu kullanımı bir diğer genital siğil bulaşma yoludur.
 • Genital bölge traş jiletleri, ağda malzemeleri, temiz olmayan tuvaletlerin ortak kullanımı ile de bulaşma olabilir.
 • Süs dövmeleri için kullanılan malzemelerin temiz olmaması ile virüs geçişi görülebilir.
 • Oral ilişki ile genital lezyonlar ağıza bulaşabilir. Bu açıdan da dikkatli olunmalıdır.

Farklı genital siğil virüs tipleri genital bölge dışında el ve ayaklara yerleşerek siğile neden olabilir. Bu durumda genital bölge dışında da siğiller görülür. Yüzlerce tipi bulunan genital siğil virüsünün yaklaşık üçte birine yakını cinsel yolla bulaşmaktadır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda prezervatif kullanımı az olduğu için bu kişilerde siğil virüs sıklığı artar.

Genital Siğil Belirtileri

Genital bölgede yeni başlayan kaşıntı ve daha önce olmayan karnabahar benzeri lezyonların görülmesi siğil için önemli bir belirtidir. Genital siğiller küme yapma eğilimi gösteren cilt lezyonlarıdır. Sayı ve büyüklükleri değişkendir. Kozmetik problem oluşturmasının yanında kaşıntı, kanama ve bazen ağrı gibi şikayetlere neden olur.

Lezyonlar bazen o kadar fazladır ki anüs, vajina ve genital bölgeyi kitle şeklinde doldurabilir. Kadınlarda en sık dış genital bölgede, daha sonra makat çevresi, vajina ve rahim ağzında yerleşir. Vajina ve rahim ağzında yerleşen lezyonlar ilişki sırasında ağrı, vajinal yanma ve kaşıntı gibi şikayetler yapabilir.

Genital siğiller iç dudaklarda, klitoris ve klitoris cildinde, dış dudaklarda ve anüs bölgesinde olabilir. Rahim ağzına yerleşebilir. Siğiller öncü lezyonlar oluşturarak rahim ağzı kanserine dönüşebilir. Rahim ağzı kanseri gelişiminde özellikle tip 16 ve 18 daha sık sorumludur.

Genital Siğil Tedavisi Antalya

Genital siğil tedavisi başlıca yakma, dondurma, cerrahi olarak çıkarma ve ilaç ile yapılır. Genital Siğil Tedavisi lezyon boyutuna göre değişir. Genital siğil tedavisi sonrası tekrarlamayı önlemek için siğiller tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Küçük lezyonlarda genital siğil kremleri kullanılarak bölgesel tedavi amaçlanır. Büyük lezyonların tedavisinde daha ileri yaklaşımlar gerekir. Genital siğil lezyonları tedavi ile ortadan kaldırılsa dahi, siğil virüsü hücre içinde kalarak gizli bir şekilde enfeksiyonu uzun yıllar devam ettirebilir. Gözle görülen lezyonu olmayan kişilerin bu virüsü bulaştırılma olasılığı oldukça azdır.

Genital siğil tedavisi planlanırken lezyonları fazla ve büyük olan hastalarda işlem birkaç seansta yapılır. Bu şekilde kademeli olarak yapılan genital siğil tedavisi ile lezyonlar sayı ve boyut olarak azaltılıp küçültülebilir.

Genital Siğil Tedavi Fiyatları 2021

Genital siğil tedavi fiyatları 2021 yılında lezyonların sayı, boyut ve yerine göre değişir. Genital siğil tedavi fiyatları cerrahi olarak siğilin çıkarılması, siğil yakma ve dondurma gibi yöntemlerde farklı olmaktadır. Antalya genital siğil tedavi fiyatları bu nedenle farklı olabildiği için jinekolojik muayene sonrası total maliyet belli olur.

Bazı lezyonlar farklı zamanlarda birkaç seansta tedavi edilir. Bu durumda genital siğil tedavi fiyatları ya seans başı ya da ücretin en başta ödenmesi şeklinde belirlenir.

Genital Siğil Tedavi Planı

Genital siğil tedavisi Antalya ilinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının yaptığı muayene sonucu planlanır. Hangi lezyona ne şekilde tedavi uygulanacağı belirlenir.

Küçük tek bir lezyonda ayrı büyük çok sayıda lezyonlarda farklı genital siğil tedavi yöntemleri uygulanır. Büyük lezyonların cerrahi olarak çıkartılması hastane şartlarında yapılır. Küçük, tek ve birkaç lezyon klinikte yakma ve dondurma gibi minimal invaziv yöntemlerle ortadan kaldırılabilir.

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri

Genital siğil tedavisi yöntemleri birkaç farklı tekniği içeren uygulamalardır. Genital siğiller başlıca yakma, dondurma, cerrahi olarak çıkarma ve ilaç ile tedavi edilir. Genital Siğil Tedavisi için seçilecek yöntem siğilin yeri, sayısı ve boyutuna göre doktor tarafından belirlenir. Ayrıca daha önceki yapılmış tedaviler, kişinin gebelik durumu, akut ya da kronik hastallıkları göz önüne alınarak tedavi planı oluşturulur.

Tedaviyi hangi bölüm yapar?

Kadınlarda genital siğil tedavisi genellikle Kadın hastalıkları ve Doğum Bölümü tarafınca yapılır. Ancak her Kadın Doğum Uzmanı bu tedavileri uygulamayabilir. Bazı hallerde genital siğil tedavisini dermatoloji uzmanları da yapmaktadır.

Genital siğil dondurma tedavisi

Genital siğil dondurma tedavisi sıvı nitrojen kullanılarak kriyoprob adı verilen cihazlar ile yapılır. Kriyoterapi sıvı nitrojen ile genital siğilleri dondurarak yok eder. Sıvı nitrojen genital siğil üzerine 10-20 saniye süre ile uygulanır. Bu yönteme genital siğilin kriyoterapi ile tedavisi denir. Eğer siğil boyutu büyük ve sayı fazla ise ilk önce lokal anestezi yapılır.

Sıvı nitrojen siğil üzerine ve hemen çevresine uygulanır. Sıvı nitrojen ile siğiller önce donar, daha sonra çözünür. Lezyonların sayı ve boyutuna göre sıvı nitrojenin uygulama süre ve sayısı değişir.

Sıvı nitrojen uygulanırken o bölgede hafif ve orta derecede bir yanma hissi olabilir. Dış genital bölgedeki lezyonlarda tedavi daha kolay olurken, idrar kanalı çıkışında, vajina ya da anüs girişi içindeki lezyonlarda daha zordur. Bu lezyonlar tedavi edilirken büyüteç benzeri bir alet kullanılır.

Genital siğil yaktırma

Elektrokoter kullanılarak, düşük voltajlı elektrikli bir prob ile genital siğiller yakılır. Elektrokoter cihazı ile genital siğil yaktırma tedavisi klinik ve hastanelerde uygulanabilir. Genital siğil tedavisi öncesi lokal anestezi uygulanarak siğilin bulunduğu bölge uyuşturulur. Sayı olarak fazla ve dev siğillerde işlem genel anestezi altında yapılır.

Genital siğil yaktırma sonrası biraz ağrı, şişlik ve kızarıklık olabilir. İyileşme genellikle 2-4 hafta içinde olur. Genital siğil yaktırma işlemi geniş bir doku alanına uygulandı ise iyileşme süresi uzayabilir. Bu durumda iyileşme sonrası iz kalma ihtimali vardır.

Genital siğil yakma tedavisi genellikle küçük siğil alanlarına uygulanır. Elektrokoter ile siğil yakma az ve önemsiz miktarda kanama ile tedaviyi mümkün kılmaktadır. Bu da siğilin güvenli bir şekilde alınmasına olanak tanır.

Genital siğil yakma tedavisi ile hastaların çoğunda 6 aylık süre içinde tekrarlama olmaz. Siğil yakma tedavisinde ilaç tedavisine göre tekrarlama oranı daha düşüktür. Siğilin cerrahi olarak çıkarılması virüsü enfeksiyonunu tamamen tedavi etmez. Genital siğil virüsü vücutta aktif olmayan bir durumda uzun süre kalabilir.

Yaktırma tedavisi riskleri

Siğil yaktırma işleminde kanama, enfeksiyon ve ağrı gibi risk ve istenmeyen durumlar olabilir. Yakma sonrası kanama genellikle minimaldir. Çünkü genital siğil yakma işlemi sırasında elektrokoter kan damarlarını yakarak tıkar. Bu da kan kaybını önler.

Genital siğil yakma sonrası enfeksiyon gelişimini önlemek doktorunuz antibiyotik verebilir. Yakma tedavisinde işlemden sonra birkaç gün ağrı olabilir. Bu durumda doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verecektir.

Genital siğil yakıldıktan sonra iz kalır mı?

Genital siğil yakıldıktan sonra kişinin doku yanıtına göre iz kalma düzeyi değişir. Küçük siğillerin tedavisinde iz kalmadan iyileşme olurken, daha büyük ve sayı olarak fazla olan genital siğil tedavisinde iz kalabilir.

Genital siğil yaktırma sonuçları

Genital siğil yaktırma işlemi hamilelikte kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak siğilin yakılması virüs enfeksiyonunu ortadan kaldırmaz. Siğil virüsü uzun yıllar boyunca aktif olmadan vücutta kalabilir. Bu nedenle genital siğil tedavisi yapılan bir kişi virüsü bulaştırmaya devam edebilir. Prezervatif kullanımı virüs bulaştırma oranlarını azaltır. Ancak tamamen önlemez.

Genital siğil risk faktörleri

Erken yaşta birden fazla partner ile cinsel aktif yaşamın olması ve korunmasız ilişki önemli bir risk faktörüdür. İmmünitenin zayıf olduğu durumlarda genital siğil görülme riski artar. İmmünite bazı ilaçlara bağlı, HIV enfeksiyonu ve diyabet gibi durumlarda düşebilir. Sigara ve alkol kullanımı siğil gelişimi için risk faktörleridir. Cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların varlığı diğer risk faktörlerini oluşturur. Genital siğil özellikle cinsel yolla geçer. Ancak ortak tuvalet ve banyo eşyalarının kullanımı, ortak iç çamaşırı kullanımı ile de geçebilir. 

Genital siğil aşısı hem kadın hem de erkeklere yapılabilir!

Siğil virüsü aktif lezyonların olduğu dönemde oldukça bulaşıcıdır. Prezervatif siğil virüsü bulaşmasına yönelik tam koruma sağlamaz. Ancak karşı tarafa temas eden cilt yüzeyini azaltır. Genital siğil aşısı hem kadın hem de erkeklere yapılabilir.

Gebelikte genital siğil tedavisi

Gebelikte görülen siğillerde eğer siğiller çok büyük değilse tedavi yapılmaz. Çünkü gebelik döneminde vücudun bağışıklık sistemi daha düşüktür. Bu nedenle gebelikte genital siğil tedavisi sonrası tekrarlama oranı oldukça yüksektir. Doğumdan sonra genital siğillerin kendiliğinden iyileşme olasılığı oldukça fazladır. Doğumdan sonra iyileşmeyen genital siğiller rahatlıkla tedavi edilebilir.

Gebelik döneminde çok büyük olan siğiller tahriş ile birlikte kopma ve kanamalara neden olur. Bu tür siğiller tedavi edilebilir. Tedavi edilirken krem tedavisi tercih edilmez. Lokal anestezi ile koterizasyon yapılabilir. Vajina içerisinde ve girişte yoğun siğillerin olması durumunda normal doğum tercih edilmez.

Gebelikte genital siğiller doğumun şekli konusunda önem arz eder. Genital siğiller bazen o kadar büyük olur ki vajinal kanalı tıkayıp normal doğumu güçleştirebilir. Zaten bu durumda normal doğum siğillerin bebeğe geçme olasılığı yüzünden tercih edilmez. Bu kişilere sezaryen doğum yaptırılır.

Dış genital bölge ve vajinada fazla sayıda genital siğil olması normal doğum sırasında virüsün bebeğe bulaşmasına neden olur. Bu şekilde bebeğin siğil virüsü kapması, üst solunum yollarında papillom denen lezyonlara yoö açar. Papillomlar bebekte solunum sıkıntısı oluşturabilir. Bundan dolayı annede genital siğil bulunuyorsa bu gebelerde sezaryen ile doğum tercih edilir.

Genital siğil tedavisi sonrası cinsellik

Genital siğili olan bir erkeğin ya da kadının cinsel hayatında rahat olması için mutlaka genital siğil tedavisi görmesi gerekir. Ayrıca partnerin genital siğil aşısı olması onu genital siğilden koruyacaktır. Siğil aşısı genital siğil tedavisi görmüş olanlara da yapılır.

Genital siğili olan kişi ilişki sırasında bu virüsü eşine bulaştırma korku ve kaygısı taşır. Bu da cinselliği olumsuz yönde etkiler. Cinsel isteksizlik ve endişeler nedeni ile ilişkiyi sürekli ertelemek isteyebilir. Uzun vadede yaşanan cinsel sorunlar çiftleri boşanmaya kadar götürür.

Genital siğil tedavisi için bu durumu önce kabul edip sonra güvendiğiniz bir uzman doktor seçerek çözüm aranmalıdır. Genital siğil tedavisini ertelememek ve bir an önce sorunu çözmek, kişinin yaşam kalitesini oldukça artıracaktır. Ayrıca yaşanan cinsel problemleri giderecektir.

Genital siğil tedavisi yan etkileri

Genital siğil tedavisi sonrası deride lekelenme ve iz kalması olabilir. Bu durum daha çok sayı ve boyut açısından fazla olan siğillerin tedavisinde görülür. Genital siğil tedavisinde az miktarda kanama görülebilir. İşlem sonrası birkaç gün süren yanma tarzı ağrı olabilir. Genital siğil tedavisi sonrası nadiren enfeksiyon gelişebilir. Özellikle çok sayıda ve büyük siğillerin tedavisinde bu risk artar. Enfeksiyon riski açısından doktorunuz gerek duyarsa antibiyotik tedavisi uygulayabilir.

Genital siğil kendiliğinden geçer mi?

Genital siğilin kendiliğinden geçme ihtimali oldukça düşüktür. Lezyon geçse bile siğil virüsü vücutta yıllarca hiçbir bulgu vermeden kalabilir. Ancak aktif cilt lezyonlarının tedavi edilmesi gerekir. Aktif lezyonların olması hem bulaşıcılık, hem de kozmetik ve fiziksel şikayetlerin giderilmesi açısından önemlidir. Aktif cilt lezyonları olan kişilerde bulaşıcılık olmayanlara göre daha fazladır.

Genital siğil tedavisi lezyonların boyut, sayı ve görünümlerine göre planlanır. Tedavide yakma, dondurma, cerrahi ve ilaç tedavisi olmak üzere farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin biri ya da birkaçı birlikte uygulanarak genital siğil tedavisi yapılır. Tedavi sonrası lezyonların geçmesi kozmetik problemleri ortadan kaldırır. Bulaşıcılığı belirgin azaltır. Ancak siğil virüsü vücutta yıllarca gizli olarak kalabilir.

Genital siğil tedavi edilmezse ne olur?

Genital siğiller oluşturduğu kozmetik problemler, virüsün eşe bulaşmasını önlemek ve siğile bağlı fiziksel şikayetleri gidermek için tedavi edilmelidir. Bu lezyonlar ayrıca cinsel isteksizlik ve ilişki sırasında eşe bulaştırma korkusu gibi endişeler yaratır.

Dış genital bölgedeki siğillerin çoğu tip 6 ve 11’dir. Bu siğillerin kanser yapıcı etkisi düşüktür. Ancak rahim ağzı siğilleri kanser öncüsü lezyonlar oluşturabilir. Bu nedenle önemlidir. Rahim ağzı siğillerinden korunmada genital siğil aşısı uygulanır.

Genital siğil büyüme hızı

Cinsel ilişki sonrası kadına genital siğil virüsü bulaşınca siğil hemen ortaya çıkmaz. Bir süre gizli olarak kalır, büyümez. Bu süre aylar ya da yıllar sürebilir. Daha sonraki bir dönemde ciltte siğil olarak ortaya çıkar. Boyutları genellikle 0,5-1 cm arasındadır. Zamanla büyüyerek bazı kişilerde birkaç santimetreyi bulur. Bazen de nadiren dev boyutlara (5-10 cm) ulaşır. Bazı kişilerde ise virüs bulaşsa bile siğil gelişmez.

Genital siğil virüsleri

Genital siğillerin %90'dan fazlasına siğil virüsü tip 6 ve 11 neden olur. Bunlar dışında siğil virüsü tip 16, 18, 31, 33 ve 35 te genital siğillere neden olabilir. Özellikle tip 6 ve 11 genital siğiller dışında göz, ağız, burun ve üst hava yollarında siğile neden olabilir.

Genital siğil aşısı koruyuculuğu!

Genital siğil virüslerinden tip 16 ve 18 rahim ağzı kanserlerinden sorumlu virüs tipleridir. Rahim ağzı kanserinde %70 oranında bu virüs tipleri bulunur. Rahim ağzı kanserini önlemek için bu virüs tiplerine karşı aşılar geliştirilmiştir. Bu aşılar rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur.

Aşılardan bazıları siğillerin %90’ında bulunan tip 6, 11 dışındaki diğer yüksek riskli tiplere karşı da koruyuculuk sağlar. Genital siğil aşıları virüs tipleri ile birlikte çapraz koruma adı verilen bir fenomen ile birkaç farklı siğil virüs tipine karşı da koruma sağlar.

Genital siğil aşıları cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları önlemez. Ayrıca bu aşılar mevcut siğil virüsü enfeksiyonlarını ve siğil virüsüne bağlı hastalığı tedavi etmez.

Genital siğil nerede çıkar?

Genital siğil kadında iç dudaklar, klitoris, dış dudaklar, vajina ve rahim ağzında ortaya çıkar. Ayrıca anüs bölgesi ve çevresinde de görülür. Genital siğil tedavisi siğilin çıktığı yere, sayı ve boyutlarına göre yapılır.

Geniyal siğil farklı sayı, şekil ve boyutlarda olabilir. Siğil cilt renginden kahverengiye kadar değişen renk tonlarına sahiptir. Genital siğiller genellikle görünüm olarak karnabahara benzer. Ancak değişik görünümlerde de bulunabilir. Lezyonlar genellikle ciltten kabarıktır.

Genital siğil sebepleri

Genitakl siğil viral bir enfeksiyon sonucu gelişir. Özellikle siğil virüsü tip 6 ve 11 lezyonların en büyük sebebidir. Genellikle cinsel ilişki ile virüs derideki minik çatlak ve sıyrıklardan vücuda girer. Ancak ortak banyo eşyası ve ortak iç çamaşırı kullanılması ile de bulaşabilir. Siğil genellikle vücutta uzun süre sessiz kalır. Vücut direnci ve savunmasındaki azalma ile lezyonları ortaya çıkar.

Genital siğil olduğum nasıl anlaşılır?

Genital siğil tipik karnabahar şekli ile kolaylıkla anlaşılır. Hafif kahverengi bir görünüme sahip olabilir. Ancak siğilin hangi virüs tipinde olduğu tiplendirme testi ile belli olur.

Genital siğil ameliyatı

Genital siğil tedavisi yöntemleri arasında ameliyat ile siğilin çıkarılması da vardır. Genital siğilin ameliyat edilmesine doktor karar verir. Siğilin yerleşim yeri, sayı ve boyutu ameliyat planının ayarlanmasında önemlidir.

Genital siğil bulaşma süresi

Genital siğil cinsel ilişki ile ten tene temas sonucu bulaşır. Bulaşma derideki küçük zedelenme ve çatlak sahalarından olur. Ancak bulaşma sonrası karşı tarafta siğil gelişmeyebilir. Siğil virüsü uzun yıllar gizli bir şekilde vücutta kalır. Dayanıklı bir virüstür. Bulaşmadan yıllar sonra siğil oluşumuna neden olabilir. Alkol, sigara kullanımı, stresli yaşam ve vücut savunma sisteminin zayıfladığı durumlarda lezyonlar daha kolay ortaya çıkar.

Cinsel ilişki dışında nasıl bulaşır?

Genital siğil virüs ile bulaşan bir hastalıktır. Genellikle cinsel ilişki dışında ortak havlu, iç çamaşırı kullanımı, ağda malzemeleri ve genital bölge traş aletleri ile de bulaşabilir.

Genital siğil çeşitleri nelerdir?

Genital siğiller iç ve dış dudaklar, klitoris, vajinal kavite ve rahim ağzında görülen siğilleri içerir. Bu genital siğiller farklı virüs tipleri ile bulaşabilir. Dış genital bölge siğilleri genellikle siğil virüsü tip 6 ve 11, rahim ağzı siğilleri ise genellikle siğil virüsü tip 16 ve 18 ile oluşur. Rahim ağzı siğilleri kanser öncüsü olduğu için önem arz eder.

Genital siğil çoğalması nasıl olur?

Genital siğil çoğalması virüs ile olur. Siğil virüsü ilk olarak hedef hücre yüzeyine bağlanır. Daha sonra kendi genetik materyalini hedef hücre içine sokar. Hücre içine giren genetik materyal burada çeşitli enzim işlemleri sonrası çoğalıp hücre dışına atılır.

Genital siğil çok kaşınır mı?

Genital siğiller çoğunlukla kaşıntılı lezyonlar değildir. Fakat bazen kaşıntı ve yanma hissi olabilir. Ağrı genellikle olmaz. Ancak kaşıntı ve kanama olduğu durumlarda bazen yanma tarzı ufak ağrılar olabilir.

Büyük genital siğillerde tahriş ve kopmalara bağlı olarak kanama meydana gelir. Genital bölge temizliğinde, ağda yaparken ve genital bölgeyi kaşımakla genital siğillerde kanama oluşabilir.

Genital siğil neden çıkar?

Genital siğil etken virüs bulaşmış kişilerde vücut direncinin yoğun stres gibi nedenlerle azalması ya da nedeni belirsiz bir şekilde ortaya çıkabilir. Bazen siğil virüsü bulaşsa bile virüs yıllarca siğil oluşturmadan sessiz bir şekilde vücutta kalabilir.

Genital siğil erkekten kadına bulaşır mı?

Genital siğil erkekten kadına bulaşabilir. Tam tersi de olur. Siğil virüsü taşıyan her birey cinsel ilişki sırasında virüsü partnere bulaştırabilir.

Gebe bir kadın eğer gebelik dönemi ve öncesinde genital siğil tedavisi görmüş ise vajinal doğum yapabilir. Ancak genital siğili olan ya da tedavi sonrası tekrarlamış kadınlarda sezaryan ile doğum tercih edilir. Bu şekilde bebeğe bulaşması önlenir.

Siğil virüsü tip 6 ve 11 taşıyan fakat genital bölgesinde siğili olmayan kadınlar normal vajinal doğum yapabilir. Genital siğil virüsü bu kadınlarda normal doğum ile bebeğe geçmez.

Genital siğil gebe kalmaya engel olur mu?

Genital bölgede siğil olması gebe kalmaya engel değildir. Ancak genital siğiller bulaşıcı olduğundan bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Genital siğil kendiliğinden geçer mi?

Genital siğiller genellikle kendiliğinden geçmez. Çok nadiren immünitenin virüse güçlü yanıt vermesi ile lezyonlar geçebilir. 

Genital siğil hamileliğe engel mi?

Genital siğil hamilelik oluşmasına engel değildir. Ancak hamilelik sonrası aktif lezyonların varlığında bebeğe siğil virüsü bulaşmaması için sezaryen doğum tercih edilir.

Genital siğil lazer tedavisi

Genital siğiller lazer ile tedavi edilebilir. Lazerle genital siğil tedavisi lokal ya da sedasyon anestezi ile yapılır. Anestezi uygulamadan lazer ile genital siğil tedavisi yapılmaz.

Genital siğil tedavisinde anestezi

Genital siğil hem lokal hem de uyutarak anestezi ile alınabilir. Genital siğil tedavisinde uygulanacak anesteziye kişinin ağrı eşiği, bulunan genital siğil sayısı, boyutu ve yerleşim yeri ile karar verilir. Küçük ve az sayıdaki genital siğillere lokal anestezi uygulanır. Büyük ve çok sayıda genital siğil varsa uyutarak anestezi tercih edilir.

Genital siğil nasıl önlenir?

Genital siğili önlemenin en iyi yolu aşı olmaktır. Her ne kadar prezervatif kullanımı, ortak eşya kullanmama ve temizliğe dikkat edilse de bir şekilde bu virüsler bulaşabilir. Siğil virüsü dış ortama dayanıklı bir virüs olduğundan bulaşması da kolaydır. Genital siğil aşısı bu açıdan oldukça önem taşır. Genital siğil aşısı her iki cinse de uygulanabilir 13-18 yaş arası genç kızlar genital siğil aşısı için en ideal grubu oluşturur. Siğil aşısı genital siğili önlemekle kalmaz rahim ağzı kanserine karşı da koruyucudur.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • Genital siğil şikayeti ile geldim.

  Funda Hanım güler yüzü ile insanı rahatlatan harika bir doktorsunuz. Genital siğil şikayeti ile geldim. Acısız bir şekilde tedavi oldum. Korktuğum gibi geçmedi hiçbir şey. Yaptığınız her şey için çok teşekkür ederim.

 • Güler yüzü ile insanı rahatlatan harika bir doktor.

  Funda Hanım güler yüzü ile insanı rahatlatan harika bir doktor. Genital siğil şikayeti ile geldim. Acısız bir şekilde tedavi oldum. Korktuğum gibi geçmedi hiçbir şey. Yaptığınız her şey için çok teşekkür ederim.

 • Genital bölgemde siğil problemi vardı, hepsi çözüldü.

  Dr. Funda Hanım dan çok memnun kaldım. İnanılmaz ilgili ve tüm sorularıma cevap verdi. Genital bölgemde siğil problemi vardı. Hepsi çözüldü. Siğil yakma, kontrol ve aşı ile. Bir de çok önemli bilgiler verdi siğil virüsü ile ilgili. Doktorum benimle paylaştı. Bu konuda endişem bitti. Ve ileride nasıl bakım yapmam lazım öğrendim. Çok teşekkürler. SOFİA Gulusha.

 • Beni tedavi etti ve aşımı yaptı.

  Genital bölgemde yanma şikayeti ile tedirgin ve korkarak gelmiştim. Siğillerim olduğunu ve büyük olduğunu öğrendim. Sağolsun Funda Hanım bütün korkularımı yenmeme yardımcı olarak beni tedavi etti ve aşımı yaptı. Gayet güler yüzlü ve sevecen şekilde bana yaklaşarak rahatlattı. Şu an her şey yolunda tavsiyeleri, yardımları ve ilgisi için ona minnettarım. Hiç sıkılmadan tüm sorularıma cevap verdi. Ve bana yardımcı oldu. Kendisi ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederim.

 • Bu kadar özenli ve kaliteli iş çıkardığı için...

  Dr. Funda Hanım ile genital siğil tedavisi arayışımda tanıştım. Öncesinde muayene olduğum 3 doktorun yapmadığı, çok önemsemediği bir şey yaptı. Konu hakkındaki tüm sorularımı endişelerimi özenle giderdi. Uygulama için en doğru biçime yönlendirildim. Ve uygulamam minimum ağrı düzeyinde tamamlandı. Sonraki süreçte de kontroller ile gözetimim devam etti.Bu kadar özenli ve kaliteli iş çıkardığı için Funda Hanım’a müteşekkirim.

TÜM YORUMLAR
SORU SORABİLİRSİNİZ
 • A
  Ale***03.04.2022

  Yoğun bir genital siğil problemim var. Fiyat ve en erken randevu tarihi hakkında bilgi almak istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • C
  Cin***22.03.2022

  Sure c nedir fiyat nekadardir esinde gelmesi gerekirmi Tadavi ucreti neye maalolur

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  E***04.11.2021

  6 yıldır genital siğil sorunu yaşıyorum. Devlet hastanesine gidiyorum ancak birkaç ay sonra tekrarlıyor. Tedavi için fiyat bilgisi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • N
  N.s***14.07.2021

  Makat bölgemde siiler oluştu tedavi süreci ve Fiat konusunda bilgi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Min***17.06.2021

  28 haftalık gebeyim ve genital bölgede yavaş yavaş çoğalan siğillerim bulunmakta . Bunların gebelikte tedavi maliyeti ne olur ayrıca cildiyle bakar mı?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız. Evet cildiye bölümüne de gidebilirsiniz.

 • M
  Min***20.09.2020

  Kadın Doğuma gittim 4 Kez ama ne bir ilaç tedavisi nede yakma yaptılar ilgilenmediler genital sigil için ameliyathaneyi açamam dedi Dr git özelde yaptır yada git devlet hastanesine başka Dr bul dedi şaşrdm kaldım neyapacagmı şimdi benm kadın doguma mı yada dermatoloji Dr namı gitmem lazım?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Genital siğil tedavisi veya bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Min***20.09.2020

  Merhaba sorum olacak size genital siğil yaktırmanın ücreti nedir. Cin1 çıktı bende 2aydır genital bölgemde siğil çıktı bu bana kaşıntı acı yanma hissi veriyor rahatsız ediyor beni, tedavi olmaktanda korkuyorum ücret bilgisi almak istiyorum yakarken acı hissi oluyormu??

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sim***14.04.2020

  Genital bölgede dış kısımda oluşan siğil tedavisi için muayene ve tetkik ücretlerini yaklaşık olarak öğrenebilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • P
  Pın***15.03.2020

  Merhabalar Şikayetim: Makat bölgemde siğil çıktı siğil tedavisine bakıyormusunuz fiyatları nelerdir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Öncelikle muayene etmemiz gerekir. Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • Ö
  Öme***25.02.2020

  Merhaba. Genital siğil için çok endişeliyim ve bu konu hakkında çok fazla yazışmalar var fakat hiç kimse net olamıyor. Bu virüsün eşime de bulaşmasından çok korkuyorum konuyla alakalı yeterli bilgi alabilirsem en kısa sürede tedavi olmayıı çok istiyorum. Mümkünse telefon ile ulaşırsanız daha sağlıklı olur. İyi çalışmalar

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Size geri dönüş sağlayacağız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621