Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Erken Boşalma

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde boşalma refleksi çok hızlı çalışır. Erkeğin yüksek seviyelerdeki cinsel heyecanı tolere edebilme kabiliyeti azalmıştır.
Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma

Erken boşalma sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde boşalma refleksi çok hızlı çalışır.

Erkeğin yüksek seviyelerdeki cinsel heyecanı tolere edebilme kabiliyeti azalmıştır. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde cinsel partner yeteri kadar tatmin olamadan ilişki sonlandığından bu durum çiftler arası problemlere yol açar.

Erken boşalma sorunu erkekte ileri dönemlerde sertleşme problemleri, kadında ise orgazm bozukluğuna neden olabilir.

Erken boşalma tedavisinde ana noktalardan biri cinsel uyarılmanın azaltılmasıdır. Çünkü erken boşalma sorununu ortaya çıkma mekanizmasında erkeğin uyarılma eşiğinin normalin çok altında olması yatmaktadır. İlişki sırasında cinsellik dışı durumlar düşünülerek cinsel uyarıyı azaltma yöntemleri kullanmanın erken boşalma tedavisinde uygulandığı görülmüştür. Ayrıca kondom kullanımı, lokal anestezik maddelerde benzer etki ile cinsel uyarılma eşiğini yükselterek erken boşalma sorununda kullanılmıştır.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma erkeğin partneri orgazm olana kadar kendi orgazmını geciktirip kontrol edememesi durumudur. Ülkemizde erkeklerde %20 civarında sık izlenen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erken boşalmada;

 • Vajinal girişten çoğunlukla 30 saniye - 1 dk sonra boşalma olur.
 • Erkek boşalma süresini vajinal penetrasyon sonrası ya da vajinal penetrasyon olana kadar geciktiremez.
 • Cinsel ilişkiden yeterince ve karşılıklı zavk almak için erkek boşalmayı kontrol edemez.

Erken boşalma tedavisinde boşalma refleksinin ortaya çıkma eşiğinin yükseltilmesine yönelik uygulamalar geçmişten günümüze denenmiştir. Bunlar; Erkeğin boşalma hissi olmaya yakın beklemesi ve bu hissin ortadan kalması ile birlikte ilişkiye devam etmesi penil uyarıyı geciktirerek süreyi uzatacaktır.

Bir diğer tarif edilmiş yöntem ise erkeğin boşalma hissi olmaya yakın kadının vajinal kasılma ile penisin tepesini boşalma olmayacak şekilde sıkıştırmasıdır. Bu erkeğe vajina içinde boşalma kontrolünü edinmesinde katkıda bulunur. Bu yöntemler cinsel terapi ile birlikte çiftlerin vücutlarını tanımaları neticesinde daha işe yarar hale gelmektedir.

Erken Boşalıyorum Nedenleri?

Beyinde boşalmayı kontrol eden uyarıcı merkezin aşırı hassas ya da penis başının aşırı duyarlı olması durumundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak erken boşalma bu boşalmayı sağlayan bu mekanizmaların kontrol edilememesi durumunda ortaya çıkar. Erken boşalma nedenleri arasında duygu durum değişiklikleri, günlük yaşam koşulları ve stres bulunmaktadır.

Stres erken boşalma sorununun önemli bir nedenidir. Stres kaynağı çalışma hayatı, çevresel koşul ve şartlar, ekonomik durum, partner ile yaşanan sorunlar ve daha birçok neden olabilir.

Stres yanında yüksek tiroid hormon seviyeleri, prostat hastalıkları, idrar yolu sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda erken boşalmaya neden olabilir. Cinsel hayatta yaşanan uyum sorunları ve farklı cinsel fonksiyon bozuklukları da erken boşalmayı tetikleyen nedenlerdir.

Erken Boşalma Çeşitleri

 • Birincil Erken Boşalma: Bu çeşit erken boşalma da sorun ilk cinsel aktivite ile başlar. Ülkemizde %2-3 arasında görülür.
 • İkincil Erken Boşalma: İlk cinsel aktivitelerin olduğu dönemlerde herhangi bir problem olmamıştır. Erken boşalma sorunu daha sonradan herhangi bir sorun neticesinde ortaya çıkmıştır. Ülkemizde görülme sıklığı yaklaşık %3-5 arasındadır.
 • Değişken Erken Boşalma: Kişide normal ve erken boşalmanın olduğu dönemler vardır. Erken boşalma sorunu değişken bir hal almıştır. En sık görülen erken boşalma şekli budur. Ülkemizde yaklaşık %8-9 arasında görülür.
 • Psikolojik Erken Boşalma: Bu çeşit erken boşalmada arka planda psikolojik nedenler bulunur. Normalde erken boşalma yaşamayan bir kişi erken boşalma kaygısı duymaktadır. Bu da erken boşalmaya neden olur. Ülkemizde %5 civarında görülür.

Erken Boşalmaya Yol Açan Hastalıklar

Erken boşalmaya psikolojik nedenlerin yanında hormonal ve prostat ile ilişkili çeşitli hastalıklar da neden olmaktadır.

Şeker hastalığı, erkek hormonu bozuklukları, hipofiz bezi sorunları ve tiroid hastalığı erken boşalma nedeni olabilir. Yumurtalık etrafındaki toplardamarların genişlemesi olarak bilinen varikosel de erken boşalma nedenleri arasında sayılabilir.

Şeker hastalığı damar sistemini etkileyerek yapısının bozulmasına neden olur. Bu durumdan penise kan akımı sağlayan damarlar da etkilenir. Ayrıcaşeker hastalığının sinir sistemine olan olumsuz etkileri nedeni ile de erken boşalma gelişebilir.

Erkeklik hormon seviyesinin yetersizliğinin erken ya da geç boşalma ile orgazm olamama sorunlarına neden olabileceği gösterilmiştir.

Erken Boşalma ve Mastürbasyon

Mastürbasyonun cinsel ilişkideki rolü tartışmalıdır. Ancak mastürbasyon sıklığının boşalma sorununa yol açabileceği düşünülmektedir. Fazla mastürbasyon yapan kişilerde orgazmı tetikleyen penis cildindeki ve başındaki reseptörler ile beyindeki ilişkili merkezlerin çalışma düzeni bozulabilir. Bu da orgazm ve boşalma sorunlarına yol açar.

Erken Boşalma ve Alkol Kullanımı

Az miktarda alkol alımı erken boşalmayı önleyip boşalma süresini geciktirebilir. Ancak fazla miktarda alkol kullanımı sertleşme sorununa yol açabilir.

Erken Boşalma ve Sertleştirici İlaçlar

Sertleştirici ilaç kullanımının erken boşalma üzerine bir etkisi bulunmaz. Bu ilaçlar ereksiyonu devam ettirir. Ancak boşalma kontrolü üzerinde bir görevi yoktur.

Erken Boşalma Tedavisi Antalya

Erken Boşalma Tedavisi Antalya ilinde uygulanabilmektedir. Erken boşalma tedavisinde cinsel terapiler, ilaç, spor, çeşitli egzersizler, krem ve jeller, prezervatif kullanımı uygulanır.

Cinsel terapi erken boşalma tedavisinde etkili yöntemlerden biridir. Erken boşalmayı önlemek için ön sevişme periyodunun mümkün olduğunca uzun tutulması, boşalma hissini kontrol etmek için en uygun pozisyonların seçilmesi gibi yöntemler uygulanır.

Prezervatif kullanmak ten temasına bağlı hassasiyeti azalttığı için erken boşalma tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Penisin ilişki sırasında hassasiyetinin bu şekilde azaltılması ereksiyonun devam etmesine ancak ejakülasyonun gecikmesine neden olur. Bu da erken boşalma açısından istenen bir durumdur.

Bölgesel anestezi sağlayan krem ve jeller ile erken boşalma önlenebilmektedir. Bu krem ve jeller penis başı ve çevresine sürülerek ilişki sırasında oluşan hassasiyeti azaltır. Bu da boşalma süresini geciktirir. Bu kremlerin önemli avantajlarından biri de bölgesel uygulandığı için sistemik yan etkilerinin bulunmamasıdır. Ancak bu krem ve jeller kullanım miktarı fazla olursa orgazm üzerine olumsuz etki gösterebilir. Bu tarz bölgesel anestezi etkisi bulunan krem ve jeller tercih edilirken kötü kokmamasına dikkat edilmelidir. Kötü kokan bir krem ya da jel cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebilir.

Erken boşalma tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise spor ve egzersizlerdir. Pelvik kasların kuvvetlendirilmesi erken boşalma mekanizmasında rol alan bu kasların kontrol edilmesine ve erken boşalmanın önlenmesine katkı sağlar.

Pelvik kasları güçlendirmenin bilinen en iyi yöntemi Kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri idrar tutma ve bırakma şeklinde uygulanan pelvik kaslar için kuvvetlendirici egzersizlerdir. Erken boşalma esnasında bu kasların istemli kasılması idrar kesesi boynundaki kaslarında dolaylı kasılmasını sağlayarak erken boşalmayı önleyecektir. Kegel egzersizleri bu şekilde erken boşalma tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biridir.

Erken Boşalma ve Bitkisel Tedavi

Erken boşalma tedavisinde bitkiler tek başına kullanılmamaktadır. Bitkisel tedavi sertleşme sorununun giderilmesi, sperm sayısının kalitesinin artırılması için çeşitli merkezlerde uygulanabilmektedir.

Erken boşalma tedavi sonrası tekrarlar mı?

Erken boşalma tedavisinde en önemli yollardan biri altta yatan nedenin ortaya konmasıdır. Erken boşalma sorununun kökeninde genellikle psikolojik sebepler bulunur. Stres, cinsel yaşamdaki başarısızlıklar, ruhsal duygu durum bozuklukları ve uyumsuzluk psikolojik kökenli erken boşalma nedenleri arasındadır.

Erken boşalmaya neden olabilecek hastalıkların tedavisi ve kontrol altına alınması durumunda tekrarlama genellikle söz konusu değildir. Ancak tedavilerin aksatılması ya da başka ek sağlık sorunlarının ortaya çıkması erken boşalma probleminin tekrarlamasına neden olabilir.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • P
  Par***20.08.2021

  Penis başına uygulanan botox önerirmisiniz? İkincisi siz uygulama yapiyormusunuz? Üçüncüsü fiyat politikaniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu uygulamayı yapmıyoruz.

 • E
  Erk***10.08.2021

  Hocam bende erken boşalma ve penis ufaklığı var bunun tedavisi varmıdır

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bir üroloji uzmanına muayene olmanız uygun olacaktır.

 • A
  Ant***29.07.2021

  Erken boşalma için penis ucuna dolgu işlemi yapıyormusunuz bu konu hakkında bilgi istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu işlemi uygulamıyoruz.

 • O
  Osm***16.01.2020

  Hocam 8 senedir evliyim ve ilk iliski deneyimim evlenirken oldu ve o gunden beri erken bosalma sorunum var. Penis vajinaya girdikten 3 veya 10 saniye sonra oluyor ve bu durum son bir senedir beni cok yipratti son 3 ayda 15 kilo verdim bunun cerrahi bi cozumu var mi. Ne olur bu konuda bana yardimci olun.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Konu hakkında detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • T
  Tuğ***28.12.2019

  Merhaba erken boşalma ve sonrasında sertleşme problemi yaşamaktayım. Boşalma süresi ise ilişkiye girmeden hemen başlangıcında. Tedavi programınız nedir ne kadar sürede sonuç alınır ve fiyatı nedir acaba

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve tedavi hakkında bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621