Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Antalya Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus vajinal kaslarda ilişkiye bağlı istemsiz kasılmaların olmasıdır. Vajinismus hastalığı 5 evreden oluşur. Tedaviye erken evrede başlanması, doktora olan güven ve uyum kısa sürede sonuç alınmasını sağlayacaktır.
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Nedir?

İişki sırasında istem dışı vajinal kasılmaların olmasına vajinismus denir. İlişkiye girerken ağrı ve acı olacağı düşüncesi vajinal kasılmaları tetikler. Kasılmalar özellikle vajina çevresindeki kas gruplarında bazen de tüm vücutta meydana gelir.

Vajinismusa neden olan kasılmalar cinsel ilişki ile tetiklenir. Kaygı, endişe ve korkular kasılmaların artmasına neden olur. Bu durum kısır bir döngü oluşturarak vajinismus kliniğini belirginleştirir. Antalya Vajininmus tedavisi için amacımız bu kasılmaları ortadan kaldırmaktır. Tedavide doktora olan güven başarıyı etkiyeyen önemli bir faktördür.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus hastalığında cinsel ilişkiye başlarken ya da genital bölgeye dokunulduğunda vajinal kasılmalar olur. Bu durum vajinismus belirtileri içinde en temel olanıdır. Başlıca vajinismus belirtileri şunlardır;

 • Gerdek gecesi ilişkiye girememe,
 • İstemsiz vajinal kasılmalar,
 • İlişkiye başlayınca panik atak yaşama,
 • Bacakları kapatıp, eşi itme,
 • Bulantı, baygınlık hissi,
 • Genital bölgeye elle dokunamama,
 • Jinekolojik muayene yapılamamış olması,
 • Cinsel bölgeye ayna ile bakmaktan korkma,
 • İlişki sırasında tüm vücutta kasılma ve titreme.

İlişkinin olmaması kişide utanç ve suçluluk yaratır. Çevrenin çocuk baskısı, kadının ilişkiye girememesi uzun dönemde kişiyi yalnızlık ve depresyona iter. Kadın içinde bulunduğu bu durumu çevresine ayıp ya da yanlış anlaşılma korkusuyla anlatamaz.

Defalarca yaşanılan cinsel başarısızlığa bağlı kişi özgüvenini yitirir. Çaresizlik ve yalnızlık duygusu zamanla psikolojik yıpranmaya yol açar. Vajinismus tedavisi sürekli ertelenir.

Yıllar geçtikçe çevrenin çocuk beklentisi ve baskısı daha da artar. Vajinismus belirtilerinin yoğunlaşması ile çiftler geçte olsa çözüm arayışına girer. Bu çiftlerin bir kısmı kendi durumlarına çözüm aramak yerine tüp bebek tedavisi bile düşünür. Ancak tüp bebek öncesi vajinismus hastalığının tedavi edilmesi en doğru yaklaşımdır.

Vajinal girişte, genital bölgede ya da alt batında ağrıya neden olabilecek enfeksiyon, iltihap ya da tümöral nedenli durumlarda cinsel ilişkiye girilemeyebilir. Bu gibi durumlar vajinismus kliniği ile örtüşerek karışabilir.

Vajinismus Tedavisi Antalya

Vajinismus tedavisine ne kadar erken başlanırsa başarıya ulaşmak o kadar kolay ve kısa olur. Bu hastalığı ertelemek, ötelemek ve geciktirmek tedavi sürecinde olumsuz rol oynar. Op. Dr. Funda Yazıcı Erol Antalya'da vajinismus tedavisini başarılı bir şekilde yapmaktadır.

Vajinismus tedavisinde önemli noktalardan biri çiftin bu tedaviyi uyum içinde yapacakları bir doktor seçmeleridir. Doktora olan güven, onun verdiği ödev ve egzersizlere uymak bu hastalığı yenmede oldukça önemlidir.

Vajinismus tedavisinde ilk basamak doktor ile yapılan detaylı ön görüşmedir. Bu görüşmede vajinismus tedavisinin planlaması yapılır. Vajinismus kliniğinin kadında ne zamandır ve hangi evrede olduğu belirlenir.

Erken evre vajinismus hastalarında vajinismus tedavisi daha kolaydır. İleri evre vajinismusta tedavi daha uzun sürebilmektedir. İleri evre vajinismusu olan kadınlara bazı nadir kullanılan tedavi yöntemleri de gerekebilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vajinismus tedavisinde amaç istemsiz vajinal kasılmaları gidermektir. Bunun için çeşitli terapi yöntemleri ve vajinal egzersizler kullanılır. Tedaviyi ertelemeden güven duyduğunuz bir kliniğe başvurmak çözümü hızlandıracaktır. İstemsiz vajinal kasılmalar kademeli terapi ve egzersizlerle en kısa sürede kaybolur. Unutmayın vajinismus hastalığı çözümsüz değildir.

Vajinismusun çözümünde tedaviye uyum çok önemlidir. Uyumlu ve doktora güveni yüksek çiftlerde tedavi süresinin kısaldığı bilinmektedir. Vajinismus tedavisi doktorun detaylı bir öykü alarak çifti değerlendirmesi ile başlar. Enfeksiyon, hormonal bozukluk ya da benzeri bir organik nedenler olup olmadığı jinekolojik muayene ve yapılacak testler ile belirlenir. Organik nedenler varsa saptanıp düzeltilmelidir. Vajinismus tedavisi için bu altın bir kuraldır. 

Kadın psikolojik açıdan değerlendirilerek vajinal kasılmaları neyin tetiklediği öğrenilmeye çalışılır. Kişinin cinsel ilişkiye bakışı, cinsellik konusundaki yanlış bilgileri, kızlık zarı ile ilgili korku ve endişeleri saptanır. Yapılan telkinler ve egzersizler ile tüm bu kaygı, endişe ve korkular giderilmeye çalışılır.

vajinismus tedavisi antalyaVajinismus Neden Olur?

Vajinismus nedenlerinin ortaya konması hastalığın daha iyi anlaşılmasını sağlar. Vajinismus farklı birçok nedenin bir araya gelmesi ile bulgu verir. Çiftler başta bu durumu kabul etmek istemez. Bunu kendilerine yakıştırmaz. O yüzden uzun süre tedavi arayışına girmezler.

Hatta bu şekilde tedaviyi erteleyerek yıllarca bekleyen çiftler vardır. Bu yüzden vajinismus erteleme hastalığı olarak bilinir. Vajinismusta vajinal kasılmaları tetikleyen ve devam ettiren iç içe geçmiş nedenler vardır. Vajinismus hastalığının başlıca nedenleri şunlardır;

 • Teorilerden biri vajinismusun vücudun bir savunma mekanizması şeklinde ortaya çıktığıdır. Bu teori çocukluk çağında fitil kullanılması ya da gebeliğe karşı tepki gibi nedenlerle vücudun savunmaya geçmesi şeklindedir.
 • Cinsel ilişkinin ağrılı olması ya da erkekteki sertleşme sorununa tepki olarak vajinismus ortaya çıkabilir.
 • Vajinismus nedenlerinden bir diğeri ise cinselliğe karşı olan yanlış önyargı, endişe ve korkulardır. Gerdek gecesi nelerin olup biteceğini kestiremeyen bir kadında yersiz korku ve düşünceler gelişir.
 • Vajinismusta ilk ilişkide çok acı ve ağrı olacağı, kızlık zarı yırtılırken fazla miktarda kanama görüleceği, penisin dar vajinadan giremeyeceği gibi yanlış düşünceler bulunur. Bu yanlış bilgi ve düşünceler ilişkinin olmaması için vajinal kasılmaları tetikler.
 • Vajinismjus nedenleri içinde kızlık zarına ilişkin yanlış bilgiler gerdek gecesine ait endişeleri daha yoğunlaştırır.
 • Kadınların bir kısmı genital bölgenin anatomik yapısını tam olarak bilmez. İç ve dış dudakların yerine, klitorisin konumuna ve kızlık zarının nerede olduğuna tam olarak hakim değildir. Bu durumda ilişkinin nasıl olacağına ait net bir fikirleri de yoktur.
 • Özellikle kızlık zarına ait yanlış bilgiler vajinismus nedenleri içinde önemli yer tutar. Kızlık zarının kalın olduğu, kızlık zarı deliğinin dar olduğu, kızlık zarı yırtılırken ilişki sırasında dayanılmaz bir acı ve kanama olacağı düşüncesi vardır. Bu kaygılar bilinç altında ilişkinin olmaması yönünde negatif bir koşullanma yaratır. Erkeğin bu durumdaki bir kadın ile ilişkiye girerken aceleci davranması vajinismus kliniğini ortaya çıkarabilir.
 • Vajinismus nedenleri arasında daha önce yapılmış jinekolojik muayeneler ve kontroller sırasında yoğun ağrı ve acı duyulması da yer alır. Bu kişiler ilişki sırasında da benzer acı beklentisi içinde olur. Bu durum da vajinismus kliniğini başlatabilir.
 • Vajinismus nedenlerinden bir kısmını da organik sebepler oluşturur. Vajinal bölge ile ilgili geçirilmiş ameliyatlar, çeşitli genital bölge enfeksiyonları, hormonal bozukluklar, bazı kan ve sinir hastalıkları durumunda da vajinismus gelişebilir.

Vajinismus kliniği ile gelen çiftlerde organik sebepler mutlaka ekarte edilmelidir. Bu hastalarda biyolojik nedenlere ait kliniğin düzeltilmesi vajinismus tedavisi için önemlidir. Çünkü enfeksiyon ve benzeri organik nedenlere bağlı ağrılı cinsel ilişki vajinismus kasılmalarını tetikler.

Vajinismus Ne Sıklıkta Görülür?

Yeni evli çiftlerin yaklaşık %10’unda vajinismus görülür. Vajinismus uzun zamandır bilinen bir hastalıktır. Birçok bilimsel yayın ve eserde bu hastalığa ait bilgi ve tedavilere rastlanır. Ancak cinsellikle ilgili bir sorun olması nedeni ile bu hastalık çok konuşulmamıştır.

Vajinismus göz önünde olmayan ancak yaygın görülen bir sorun olarak karşımıza çıkar. Her toplumda görülme sıklığı farklıdır. Çünkü vajinismusu doğuran nedenler toplumun kültürel ve sosyal yapısı ile ilişkilidir. 

Cinselliğin daha kapalı olarak yaşandığı toplumlarda vajinismus görülme oranları fazladır. Cinsellikle ilgili yanlış bilgi, korku ve düşüncelerin giderilmesi vajinismus gelişimini önleyecektir. Bu nedenle cinsellik eğitimi toplum içinde bilinen birçok yanlış düşünce ve korkuları gidererek vajinismus hastalığını önler.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus egzersizleri vajinismus hastalığında vajinal girişi kademeli olarak sağlamak için doktorunuz tarafından verilen uygulamalardır. Vajinismus egzersizleri kadının genital bölgesini daha rahat tanımasına ve ilişki sırasında oluşan korkuların giderilmesine yardımcı olur. Vajinismus egzersizlerini kadın kendi ve eşi ile birlikte uygular.

Vajinismus egzersizinin nasıl yapılacağı hastanın klinik evresi ile belirlenir. Yani birinci evre vajinismus hastalığı ile beşinci evre vajinismus hastalığında egzersizler farklıdır. 

Vajinismus egzersizleri parmak ya da parmak benzeri egzersiz aletleri ile yapılır. İleri evre kadınlarda bu aletlerden küçük boyutlu olanları ile başlanıp kademeli olarak diğerine geçilir. Aynı zamanda kadının kendi genital bölgesini tanıması için ayna egzersizleri ve vajinal bölgeye dokunma egzersizleri de yapılır. Vajinismus parmak egzersizleri ise sonraki süreçte uygulanır.

Vajinismus tedavisi sürecinde genital bölgenin tanınması, parmak ile vajinal girişlerin yapılması kasılmaların zamanla geçmesini sağlar. Kullanılan egzersiz ve yöntemler her çift için ayrı olup doktor bunları detaylı olarak tarif eder.

Vajinismus parmak egzersizleri kadının kendi ve eşi ile yaptığı egzersizleri içerir. Önce tek parmak girişleri denenir. Bunda ilerleme kaydedilince çift parmak girişi uygulanarak vajina kademeli olarak genişletilir. Bu egzersizler yapıldıkça kişinin korku ve endişeleri azalır. Kendine olan güveni artar. Bu şekilde kadın zamanla cinsel birlikteliğe hazır hale gelir. 

Antalya vajinismus tedavisi yaptığımız çiftlere vajinismus egzersizleri ile ilgili detaylı bilgi verilmektedir.

Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Vajinismus psikolojik nedenli refleks vajinal kasılmalar ile gelişir. Vajinismus tedavisindeki temel noktalardan biri doktora olan güvendir. Güven, terapi ve uygun egzersizler vajinismus hastalığını çözecektir. Vajinismus hastalığını Antalya'da Op. Dr. Funda Yazıcı Erol ile yenebilirsiniz.Vajinismusu yenmek için vakit kaybetmeden mutlaka harekete geçiniz. 

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismus parmak egzersizleri tek ya da eşli olarak yapılır. Öncelikle kadının kendi genital bölgesine alışması ve tanıması için dokunma egzersizleri verilir. Sonra ise kademeli olarak vajinal parmak giriş egzersizleri uygulatılır.

Önce tek parmak girişi denenir. Bundan sonra ise çift parmak girişi ve eşli parmak girişi ile tedavi sürdürülür. Vajinismus parmak egzersizleri yapılırken klitorise dokunma ve klitorisin uyarılması haz alma konusundaki endişeleri de giderecektir. 

Vajinismusta Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisinde cinsel terapi oldukça önemlidir. Genital bölgeyi tanıma, cinselliğe karşı olan korku, endişe ve kaygıların giderilmesi cinsel terapinin başlıca amaçlarıdır. 

Vajinismus tedavisinde doktora olan güven terapinin başarısı için çok değerlidir. Vajinismus tedavi merkezine olan güven sayesinde kadın korku ve endişelerinden daha kolay uzaklaşır. Bu da bilinçaltının kendini daha rahat hissetmesine ve tedaviye olan uyumun artmasına neden olur.

Vajinismus Tedavisinde Hipnozun Yeri

Antalya vajinismus tedavisi hipnoz uygulamaları cinsel terapiye ek olarak yapılır. Hipnoz ile ilişkiye karşı olan kaygı, endişe ve korkular giderilerek özgüvenin kazanılması sağlanır.

Vajinismus tedavisinde hipnozun uygulanabilmesi için kişinin hipnoza inanması ve doktora tam olarak güvenmesi gerekir. Vajinismusta hipnoz tedavisi genellikle ileri evre vajinismus hastalığı olanlara tercih edilir.

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinismus hastalığının tanısı çiftlerin verdiği detaylı bir hikaye ve jinekolojik muayene bulguları ile konur. Tipik olarak gerdek gecesi ilişkiye girememe öyküsü vardır. İlişki denemesi sırasında korku ve endişe yaşanması, bacakları kapatma ve bazı hastalarda görülen panik atak benzeri bir tablo vajinismus belirtilerindendir. Ayrıca geçmişte cinsel yaşam öyküsü ve cinselliğe bakış sorgulanıp tüm kriterler değerlendirilerek vajinismus tanısı konur. Tanı konduktan sonra jinekolojik muayene bulguları ile vajinismus evresi belirlenir. Vajinismus tedavisi kadının hangi evrede olduğuna göre yapılır. 

Vajinismusta Jinekolojik Muayene

Vajinismusta jinekolojik muayene birinci evre vajinismus hastalığında daha kolay yapılabilirken beşinci evre vajinismusta kasılmalara bağlı jinekolojik muayene yapılamaz. Vajinismusta jinekolojik muayene ile hem vajinismusun hangi evrede olduğu, hem de organik bir sebep bulunup bulunmadığı anlaşılmaya çalışılır. Vajinismus tedavisi Antalya merkezi kliniğimizde muayene ve detaylı bir değerlendirme sonrası başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus başlıca 3 tip ve şekilde görülür. Bunlar;

 1. Birincil vajinismus
 2. Sekonder vajinismus
 3. Durumsal vajinismus

Birincil vajinismus: Vajinismusun en bilinen şekli ilk cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında vajinanın dış kısmındaki kaslarda kasılmalar meydana gelir. Bu da ilişkinin olmasını engeller. Kasılmalar genellikle ağrılı olup cinsel ilişkiye ara verilince azalır. Bu çiftler kasılmalara bağlı tam bir cinsel birliktelik yaşayamaz. Jinekolog tarafından tam bir vajinal muayene yapmak zordur. Birincil vajinismus olarak bilinen bu durumun kaynağı genellikle cinsellik ile ilgili korku, kaygı ve endişelerdir.

Sekonder vajinismus: Bir diğer vajinismus tipi ise ikincil yani sonradan ortaya çıkan vajinismustur. Bu vajinismus tipinde önceden bir cinsel ilişki yaşanmıştır. Ancak daha sonra geçirilen bir ameliyat, travma, kürtaj, düşük, doğum sırasında yaşanan zorluklar, ağır jinekolojik enfeksiyonlar ve muayeneler sonucu sonradan vajinismus meydana gelir. Cinsel birliktelik sırasında ağrı ve acı olacağı beklentisi bu hastalarda vajinal kasılmaları şiddetlendirir.

Durumsal vajinismus: Bazı kadınlar hassas bir yapıya sahiptir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, kanama ve zorlanmadan korktukları için vajinal kaslarını istemli olarak kasar. Bu durum vajina girişini kapatarak ilişkiye izin vermez. Bu şekilde görülen vajinismus tipine ise durumsal vajinismus adı verilir.

Vajinismus Evreleri Nelerdir?

Vajinismus 5 evreden oluşan bir hastalıktır. Her kadın aynı klinik bulgulara sahip değildir. Birinci derece vajinismus hastalığında tedavi oldukça kısa sürebilirken beşinci evre vajinismusta farklı tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir. Muayene olup vajinismus evrenizi öğrenebilirsiniz.

Vajinismjus kliniği her kadında aynı yoğunlukta yaşanmaz. Bazıları vajinismus hastalığını hafif şekilde yaşarken, bazılarında da şiddetli bulgular görülür. Klinik pratikte vajinismus 5 evrede değerlendirilir. Bunlar;

Evre 1 vajinismus: Birinci evre vajinismus hastalığı olan kadınlarda jinekolojik muayene yapılabilir. Kişi parmağı ile vajina içine giriş yapabilir. Ancak ilişki sırasında vajinal kasılmalara bağlı penis girişi tam olmaz. Sınırlı bir penis girişi vardır. Kadın eşinin genital bölgesine dokunmasına izin verir. Ancak ilişkiye devam etmek istemez ve eşini iter. Bu kadınlarda geçmişe ait bir cinsel travma hikayesi yoktur. Vajinismus tedavisinin en kolay yapıldığı evredir.

Evre 2 vajinismus: İkinci evre vajinismus hastalığı olanlarda jinekolojik muayene rahat olmasa da yapılır. Bu kadınlar parmak girişi yapamaz. Ancak vajina girişine dokunabilirler. Kasılmalar ilişki ile başlar. İlişki bitince sona erer. Penis girişi kısmen olabilir. Ancak bacakları kapatma ve eşini itme sonucu ilişki sınırlı bir şekilde yaşanır. Bu tip vajinismus hastalığında geçişte yaşanmış bir cinsel travma öyküsü bulunmaz.

Evre 3 vajinismus: Üçüncü evre vajinismus hastalığı bulunanlarda jinekolojik muayene rahat olmayarak yapılabilir. Ancak bu evrede hastalar vajinaya parmak girişi yapamaz. Penis girişi olmamıştır. Kasılmalar ilişki ile başlar. İlişki bitince kasılmalar devam eder. Cinsel birliktelik sırasında kadın eşini iter. İlişki gerçekleşemez. Kadın kendi genital bölgesine dokunmak istemez. Hatta kendi genital bölgesini görmekten dahi hoşlanmaz.

Evre 4 vajinismus: Dördüncü evre vajinismus hastalığı olan kadınlarda istemsiz kasılmalar daha yoğundur. Bu hastalar ilişki sırasında panik atak benzeri bir tablo yaşar. Kasılmalar ilişki sonrasında devam eder. Korku, kaygı ve endişe hat safhadadır. İlişki sırasında bacaklarını kapatır. Bu evrede jinekolojik muayene yapmak zordur. Vajinal parmak girişi olmaz. Penis vajinaya temas ettiği anda vajinal kasılmalar başlar. Cinsel ilişkiye bir tepki olarak kendilerini geri çekerler. Bu aslında bir korunma refleksi gibidir.

Evre 5 vajnismus: Beşinci evre vajinismus hastalığı bulunan kadında vajinal kasılmalar en yoğun şekilde görülür. Yoğun bir tiksinme, korku ve endişenin eşlik ettiği panik atak tablosu vardır. Kasılmalar sadece vajinal kaslarda değil tüm vücutta olur. Kadın kalçalarını ve bacaklarını sıkıca kapatır. Vajinal yoğun kasılmalar ile birlikte cinsel ilişki gerçekleşemez.

Tabloya bulantı, kusma, baygınlık hali ve gözlerde kararma gibi belirtilerde eşlik edebilir. Beşinci evre vajinismus hastalığında jinekolojik muayene yapılamaz. Parmak girişi yapılamaz. Hastalar vajinal bölgelerine dokunamaz. Beşinci evre vajinismus hastalığı kliniğin en yoğun şekilde yaşandığı evredir.Vajinismus tedavisi bu evrede daha uzun sürede yapılabilir.

Genital ağrı vajinismus yapar mı?

Vajinismus hastalığının sebepleri incelendiğinde ağrı ve acı beklentisi önemli yer tutar. Özellikle birincil vajinismusta yani ilk ilişkide başlayan vajinismjus kliniğinde ağrı ve acı düşüncesi vajinal kasılmaları tetikler. Bilinçaltı yapılanma sürecinde kişinin cinselliğe karşı olan negatif koşullanması vajinismus hastalığının su üstüne çıkmasını sağlar.

Aslında ağrı ve acı beklentisi her ne şekilde olursa olsun bütün insanlarda bir tepki yaratır. Örneğin bebeklik ve çocukluk döneminde aşı olurken verilen yoğun tepki buna bir örnektir. Ağrı ve acıya verilen tepki bilinmeyen bir durum ile karşılaşıldığında aslında daha kontrolsüz ve yoğun olmaktadır.

Vajinismus hastalığında cinsellikle ilgili yetersiz ya da yanlış eğitim, cinselliğin tam anlamı ile bilinmemesi ilk gece ağrı ve acı beklentisini doğurur. Acı olacağı kaygısı vajinismusta ilişkiye girememe şeklinde bir tepki yaratır. Vajinal kasılmalar tetiklenir. Bacaklarda kapanma, eşini itme ve panik atak benzeri bir durum yaşanır.

Kızlık zarının gerdek gecesi yırtılırken patlayacağı ve aşırı ağrı olacağını düşünmek vajinismus hastalığını başlatan bir durumdur. Kadınların çoğu aslında kızlık zarının sadece ismini duymuştur. Kızlık zarının nerede olduğu ve ilk ilişkide yırtılırken ne olacağı konusunda genellikle fazla bilgileri yoktur. Bilinmeyen durumlar ile karşılaşmak korku ve endişe yaratır. Gerdek gecesi geldiğinde ise kaygılar vajinal kasılma şeklinde kendini gösterir.

Ağrı düşüncesinin vajinismusu tetiklediği gibi gerçek vajinal ağrı ve acı yaratan hastalıklarda vajinismusa neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlar, alt batında apse, genital bölgenin deri hastalıkları, hormonal bozukluklar, kan hastalıkları gibi vajinal bölgede rahatsızlık yaratacak klinik durumlar sonrası vajinismus hastalığı gelişebilir. 

Vajinismus tedavisi planlanırken organik sebeplerin olup olmadığı, tanısı ve tedavisi öncelik taşır. İlişki sırasında ağrı ya da acı yaratabilecek apse, vajinit ve benzeri hastalıklar tedavi edilmez ise vajinismus tedavisi başarılı olamaz.

Vajinismusta korku ve kaygılar

Vajinismusa zemin hazırlayan ve ilk ilişkide bu hastalığın su yüzüne çıkmasına neden olan cinselliğe yönelik korku ve kaygılardır. Vajinismusa neden olan korkular aslında aylar ve yıllar içinde şekillenir. 

Her toplumun cinselliğe bakış açısı örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri farklıdır. Her toplum farklı kültürler ile şekillenmiş bireyler içerir. Bu nedenle kimi toplumlar cinselliği daha açık, kimi tolumlar ise daha kapalı yaşar.

Cinsellikle ilgili eğitim ve bilgilendirmeler ilişkiye olan bakış açısını değiştirir. Cinselliği kötü ve olumsuz olarak gören bir aile ortamında yetişmiş, cinsel eğitim almamış bir kadında vajinismus daha kolay gelişir. Cinselliğe karşı olumsuz düşünceler bu kişilerde bilinçaltından başlayan ve sonra aşikar hale gelen korkular yaratır.

Aile, toplum ve eğitim hayatının birlikte şekillendirdiği cinselliğe olan bakış ilk gece olan korku ve kaygıların derecesini de etkiler. Çiftlerin cinselliğe olan bakışı ve algısı ne kadar olumluysa vajinismus görülme ihtimali o kadar düşer. Bu nedenle korku ve kaygıların giderilmesi için etkili bir cinsel eğitim şarttır.

Vajinismusta panik atak

Panik atak, tekrarlayan ve endişe verici korku nöbetleridir. İleri evre vajinismus hastaları ilişki sırasında panik atak benzeri bir klinik tablo yaşar. Panik atak vajinismus hastalığında her zaman görülmez.

Vajinismusta panik atak tablosu görülmesi tedavinin daha meşakatli geçeceğinin bir işaretidir. Panik atak ilişki sırasında birden bire ortaya çıkabilir. Aniden başlar ve şiddeti artarak genellikle 5-30 dakika kadar sürer. Daha sonra ilişkinin bitmesi ile birlikte yavaşça azalarak kendiliğinden geçer.

Vajinismusta panik atak yaşanması çiftleri çok korkutur. Tekrar ilişkiye girme denemelerini olumsuz etkiler. Çiftlerin kendine olan güvenlerini zedeler ve tedaviye olan inançlarını düşürür. Panik atak tablosunda çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, titreme, sarsılma, kontrolü kaybetme gibi belirti ve bulgular görülebilir.

Vajinismus hastalığı ile kızlık zarı ilişkisi

Vajinismus hastalığı olan kadınların çoğunda kızlık zarına karşı önyargılar vardır. Kimi kadın kızlık zarının kalın olduğunu, kimi ise kızlık zarı deliğinin dar olduğunu düşünür. Bazıları kızlık zarının ilişki sırasında yırtılırken dayanılmaz bir şekilde acıyacağını, bazıları da fazla miktarda kanama olacağını bekler.

Bu kadınların kızlık zarının yeri ve anatomisi hakkında bilgileri yoktur. Kızlık zarına karşı olan olumsuz ve yanlış düşünceler ilişki öncesinde yoğun bir korku ve endişe yaratır. Kadın daha ilişkiye başlamadan, ilişkiden haz almak yerine ilişkiden nasıl zarar görmeyeceğini düşünür. Bilinçaltı bu korku ve endişeleri ilişkiye girilmemesi şeklinde bir komut ile tekrar yorumlar. İstenmeyen vajinal kasılmalar, bacakları kapama ve panik hali oluşur.

Vajinismusa eşlik eden ruhsal problemler

Vajinismus hastalığı olan ve tedavi görmemiş çiftlerde zamanla ruhsal sıkıntılar ortaya çıkar. Cinsen ilişkide yaşanan sıkıntılar, çevrenin çocuk baskısı ve özgüven kaybı kişide zamanla depresyon gelişmesine neden olur. Vajinismus hastalarının çoğunda az ya da çok depresif bir ruh hali vardır. Depresyonla birlikte çeşitli sosyal etkinlik ve faaliyetlerden uzaklaşma görülebilir.

Bazen de fiziksel bir nedeni olmayan bedensel yakınma ve şikayetler görülür. Kendini dinleme, sağlık kitapları okuma, çeşitli tahliler yaptırma şeklinde bir ruh durumu da izlenebilir. Bazı kişiler alkol kullanarak bu sıkıntı ve kaygılı durumdan uzaklaşmak ister.

Her kadın genital bölgesini tanımalı!

Vajinismus hastalığında kadınların bir kısmı kendi genital bölgesine dokunamaz. Bu yüzden vajinismuslu kadınlara genital bölgenin anlatılması ve bu yönde bilgi verilmesi onların korkularını hafifletir. Kızlık zarının yapısının anlatılması, ilişki sırasında kızlık zarının nasıl olacağı konusunda bilgi verilmesi endişeleri giderir. Vajinismus parmak egzersizleri ile vajinal giriş kademeli olarak uygulanır. Egzersizler böylece çiftlere ilişki öncesi rahatlama ve kaygıları giderme yönünde katkı sağlar.

Erkek genital bölgesi hakkında bilgilendirme

Vajinismus hastalığı olan kadınların bir kısmı vajinanın çok dar olduğu ve ilişki sırasında penisin vajinaya giremeyeceğini düşünür. Bu da ilişkiye girememe yönünde vajinal kasılmalara yol açar. Bu kadınlara vajinanın doğumda ne kadar genişleyebilen esnek bir yapısının olduğunu anlatılmalıdır.

Vajina hem enine hem de boyuna doğru büyüyebilen, genişleyebilen bir dokudur. İlişki sırasında penisi sarar ve esneyip genişler. Bu da sağlıklı bir cinsel ilişki gerçekleşmesini sağlar. Tüm bunların çiftlere anlatılması özellikle kadınlardaki korku ve endişeyi azaltır.

Bakirelik ve ilk gece yaşananlar

Vajinismus hastalığı çoğunlukla gerdek gecesi gün yününe çıkar. İlk gece ilişkiye girememe çiftlerde büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Sonraki denemelerde de başarısız olunması üzüntü, gerginlik ve stres oluşturur. Bu durumda çiftler utanma, çekinme gibi nedenlerle vajinismus tedavisi için doktora gitmeyi denemezler. Hatta vajinismus hastalığı hakkında bilgileri dahi olmayabilir. Doktora gitmeyi yıllarca erteleyen çiftler ailelerin çocuk baskısı ile birlikte artık çözüm arayışına girer.

Bu klinik durum sadece ülkemizde değil birçok toplumda görülmektedir. Cinselliğin ayıp sayıldığı, cinsellikle ilgili hep olumsuz şeylerin konuşulduğu bir çevrede yetişmek bilinçaltında bir tedirginlik yaratır. Dolayısı ile bu durumda kişi sağlıklı bir cinsel eğitimde alamaz.

Vajinismusta cinsel isteksizlik olur mu?

Vajinismus sorunu olan kadınlarda cinsel isteksizlik sık görülür. İlişkiye girme ile ilgili yaşanan kaygılar cinsel isteksizlik yaratır. Cinsel ilişki denemesi sırasında yaşanan ağrı, acı ve kasılmalar sonucunda cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Vajinismusta erkekte de cinsel isteksizlik oluşabilir. Eşinin ilişki sırasında ağrı ve acı hissetmesi, her ilişkinin başarısızlıkla sonuçlanacağı düşüncesi cinsel isteksizlik yaratabilir. Cinsel isteksizlik olması ilişki sayısını azaltır. Bu da vajinismus hastalığının artarak devam etmesine neden olur.

Vajinismusta tüp bebek yaptıranlar

Vajinismus hastalığı olan çiftler sorunu çözme ile ilgili umutsuzluk yaşayıp çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvurabilir. Toplumdaki çocuk sahibi olma ile ilgili ağır baskılar vajinismus tedavisi olmadan çocuk sahibi olma isteğine neden olur. 

Vajinismus hastalığı olan çiftlerin birçoğu doğrudan tüp bebek merkezlerine başvurur. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için başvuran bir çifte mutlaka ilişkiye düzenli olarak girip girmedikleri sorulmalıdır. Bu çiftlere tüp bebek yapılması önerilmez. Öncelikli olarak vajinismus tedavisi yapmak en doğru olanıdır.

Vajinismus tedavisi tüp bebek tedavisine göre daha kolay, maliyeti düşük ve yüz güldürücüdür. Vajinismus tedavisinden sonra kısa sürede gebelik sağlanır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranları %35-50 civarındadır. Sonuç negatif olduğunda hem ilişkiye giremeyen hem de çocuğu olmayan çift çok daha umutsuz hale gelir. Ayrıca maddi kayıp yaşar.

Çiftler tüp bebekte ısrarcı ise tüp bebek tedavisi normal kadınlara göre daha zorlu bir süreçte olur. Vajinal muayeneler, yumurta takibi, yumurta toplama işlemi ve embriyo transfer işlemi anestezi altında yapılır.

Vajinismus çiftlerinin çocuk sahibi olmamalarının sebebi ilişkiye girememektir. Bu nedenle vajinismus tedavisi ile çocuk sahibi olmak daha doğrudur. Bu çiftlerde öncelikle tüp bebek tedavisi şeklinde bir yaklaşım uygun değildir.

Gebelikte vajinismus tedavisi olur mu?

Vajinismus sorunu yaşayan bazı kadınlar sürtünme ile ilişkiye girip hamile kalabilir. Vajina girişine olan boşalma ile spermler rahme ilerleyerek gebelik meydana gelir. Gebelikte vajinismus tedavisi yapılabilir. Ancak vajinismuslu kadın gebe kaldığında bu durum tedaviye başvurma sürecini uzatır.

Vajinismus sorunu olan çiftlerin tedaviye başvurma nedenlerinden biri çocuk sahibi olmaktır. Toplumsal çocuk baskısının olmaması tedaviye başvurmayı erteler. Vajinismuslu kadın gebe kalındığı taktirde çoğunlukla vajinal muayeneleri yaptıramaz. Normal doğumda sorun yaşar. Çoğu sezaryen ile doğum yapar. Nadiren vajinismus olmasına rağmen normal doğum yapanda vardır.

Vajinismusu olan bir kadını normal doğuma zorlamak vajinismus sorununu ağırlaştırabilir. Vajinismus tedavisinden sonra hemen gebelik olduğunda normal doğum yapmak zor olabilir. Sezaryen ile doğum gerekir. Fakat vajinismus tedavisinden sonra 2-6 ay düzenli ilişki sonrası gebe kalınırsa normal doğum şansı artar.

Vajinismuslu kadın orgazm olabilir mi?

Vajinismus sorunu olan kadınların çoğu orgazm olabilir. Orgazmdan asıl sorumlu olan yapı klitoristir. Klitoris vajinanın dışında bir organdır. Kiltorisin uyarılması orgazm için yeterlidir. Vajinal giriş şart değildir.

Genital bölgeye dokundurmayan ileri evre vajinismuslu kadınlarda orgazm sorunu yaşanır. Vajinismuslu kadınlardaki orgazm olamama nedenlerinden biri de yaşanan korku ve kaygılardır.

Vajinismus tedavisinde erkeğin rolü

Vajinismus sadece kadın ya da erkeğin değil çiftin ortak sorunudur. Bu nedenle vajinismus tedavi sürecinde erkeğinde önemli rolleri vardır. Vajinismus sorunu olan çiftlerde erkeklerden bazıları eşlerine karşı aşırı nazik, kibar, eşinin canını yakmak istemeyen bir tutum sergiler. İlişki sırasında eşindeki en ufak ağrı belirtisi ilişkiyi bırakmasını sağlar. Bu nedenle tam bir ilişki gerçekleşemez. Bazı erkekler ilişki sırasında daha kaba ve sert davranış sergiler. Bu davranış şeklide kadında vajinismus gelişimine zemin yaratır.

Vajinismus tedavisinde çift birlikte değerlendirilir. Terapilere birlikte çağrılır. İlk cinsel birliktelikte erkeğin aceleci davranması, vajina yeterince hazır olmadan ilişki denemesi kadındaki korku ve kaygıları artırır. Bu durum da vajinismusa sebep olur. Cinsel tecrübesi olmayan erkekler eşleri ile ilk cinsel birliktelik yaşadıklarında vajinanın ilişkiye hazır hale gelme sürecini bilmeyebilir. İlk cinsel birlikteliğini olumsuz yaşayan kadında vajinismus sorunu daha kolay gelişir.

Vajinismus tedavisinde erkeğin desteği çok önemlidir. Cinsel ilişki çift olarak yapılacak bir eylemdir. Bu nedenle vajinismus tedavisi de çift olarak yapılır. Tedavide yalnız bırakılan kadınlarda baraşı oranları oldukça düşüktür.

Cinsel ilişki ile kadın erkek arasındaki ilişki birbiriyle çok bağlantılıdır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde kadın ve erkeğe davranışsal terapi de verilir. Vajinismus tedavi sürecinde erkek evdeki cinsel terapist rolünde olmalıdır. Eşini her açıdan desteklemeli, tedavide eşini motive edici olmalıdır. Tedavi süresince erkekler aceleci ya da pasif olmamalıdır. Vajinismus tedavisinin kademeli olarak süreceğini bilmelidir.

Erkeklerin vajinismus tedavisi sürecinde kararlı olması tedaviyi olumlu etkiler. Vajinismusta bazen erkekler reddedildiklerini, istenmediklerini ve sevilmediklerini düşünebilir. Bu düşünceler sertleşme güçlüğü, cinsel isteksizlik ve erken boşalmaya sebep olur. Erkeğin bu sorunları yaşaması vajinismus tedavisine başvurma sürecini uzatır. Vajinismus tedavisinde erkekteki sorunlarda değerlendirilip tedavi bir bütün olarak ele alınır.

Vajinismus tedavisi ön görüşmesi

Antalya vajinismus tedavisi sırasında önemli noktalardan biri doktor ve çiftler arasındaki güvendir. Vajinismus tedavisi öncesinde tercih ettiğiniz vajinismus doktoru ile yapacağınız ön görüşme bu nedenle önemlidir.

Ön görüşmede vajinismus tedavi planı, tedavide uygulanacak yöntem ve yaklaşımlar detaylı olarak konuşulur. Ayrıca vajinismus tedavisi ile ilgili kafanıza takılan soruları doktorunuz ile öngörüşmede konuşabilirsiniz. 

Vajinismus tedavisinde çiftler arası iletişim

Vajinismus sadece kadını ilgilendiren bir klinik değildir. Vajinismus hastalığı çiftlerin ortak yaşadığı bir sorundur. Bu nedenle vajinismus tedavisi sadece kadın ya da sadece erkek üzerinden yapılmaz. Çiftlerin tedavi boyunca telkinleri birlikte dinlemesi, verilen egzersizleri birlikte uygulaması vajinismus tedavisi için altın kuraldır.

Vajinismus tedavisi yapılırken süreç ilerledikçe sorunların nerede olduğu ve nasıl düzeltileceği konusunda birlikte plan yapılır. Çiftlerin birbirlerini karşılıklı anlamaları vajinismus tedavisini uyum içinde ve kolay bir şekilde yürütmeyi sağlar. Eğer kadın ya da erkek bir şekilde tedaviye uyum göstermez ve eşini anlamazsa tedavi sekteye uğrar.

Bazı çiftlerde erkek, sorunu kadında görüp kendisi tedaviye katılmak istemez. Böyle çiftlerde tedaviye sadece kadının katılması sorunu tamamen çözmeyecektir. Vajinismus bir ilişki sorunudur. O nedenle erkeğinde tedavi sürecinde aktif rol alması gerekir.

Vajinismus gebeliğe engel midir?

Vajinismusta gebe kalma ihtimali azdır. Bazen sürtünme ile olan ilişkilerde vajinanın girişine bulaşan meni sıvısı vajina içine girebilir. Buradaki hareketli spermler yumurtayı dölleyerek gebelik oluşabilir. Bu nedenle çocuğu olan vajinismus çiftleri de vardır. Bazen de vajinismus olan kadınlar aşılama ya da tüp bebek tedavisi ile de gebe kalabilir. Tüm bunlara rağmen vajinismus sorunu olan çiftlerin çoğu gebelik yaşamamıştır.

Vajinismus alkol kullanımı ile düzelir mi?

Vajinismus sorunu olan çiftlerin çoğu doktora başvurmadan önce çözüm için birçok yol dener. Bunlardan biri de alkol alarak yapılan ilişki denemeleridir. Alkol ile ileri derecede sarhoş olunsa bile ilişki denemesi başarılı olmaz. Hastada vajinal ve vücuttaki kasılmalar tekrar olur. Bu nedenle vajinismus tedavisinde alkol alıp ilişki denemek önerilmez.

Vajinismus tedavisinde dilatörlerin  kullanımı

Vajinismus aparatı giriş egzersizleri için kullanılan vajinal dilatörlere denir. Vajinal aparatlar penise benzeyen inceden kalına doğru olan silikon ya da plastik yapıda aletlerdir. Vajinismus aparatları ile vajinal giriş sağlanarak penis korkusu yok edilir. Vajinismus aparatlarının nasıl kullanılacağı çiftlere önce maket üzerinde gösterilir. Sonra hastanın kendisi ve eşinin uygulaması istenir. Vajinismus aparatı uygulanırken kayganlaştırıcı jel kullanmak faydalıdır. Vajinismus aparatı her çiftte ve her tedavide kullanılmaz. Buna doktor karar verir.

Vajinismus tedavisinde ilaç kullanımı

Vajinismus tedavisinde kas dokusuna etkili ilaç uygulaması rutinde kullanılan bir yöntem değildir. Ancak bazı özel, seçilmiş vakalarda kullanılabilir. Bu vakalarda kas dokusuna etkili ilaç uygulaması vajina girişindeki kasılmaları engelleyerek penis girişini sağlar. Nadir tercih edilen bir tedavidir. Dirençli vajinismus olgularında son çare olarak düşünülebilir.

Vajinismus lokal anestezi ile tedavi edilir mi?

Vajinismus tedavisinde tek başına lokal anestezi kullanımı işe yaramaz. Lokal anestezik ilaçlar vajinal girişte hafif bir uyuşukluk hali yaratır ancak kasılmaları engellemez. Vajinismus hastalarının çoğu tedavi öncesi lokal anestezi maddelerini kullanmıştır.

Vajinismus bayıltma ile tedavi edilir mi?

Vajinismus bayıtma ile tedavi edilen bir hastalık değildir. Çiftler cinsel ilişki denediklerinde kadın bilinçli bir haldedir. Vajinismusta bayıltma ile kişi bilincini kaybedip ilişki olsa bile uyanınca aynı sorunu yaşamaya devam eder. Bu nedenle kadının uyutularak ilişkiye girmesi hem tedavi edici değildir, hem de etik değildir. Vajinismusta bayıltma uygulaması kesinlikle önerilmez.

Kızlık zarının alınması faydalı olur mu?

Vajinismus tedavisinde kızlık zarı alınmasının hiçbir faydası yoktur. Çünkü vajinismusta kadında yapısal problem bulunmaz. İlişkide zorluk yaratan kızlık zarındaki bir sorun değildir. Kızlık zarının açılması, yırtılması ve çıkarılması hastaya hiçbir fayda sağlamaz. İlişki sırasındaki kasılmalar aynen devam eder.

Bazen kızlık zarındaki yapısal anomalilerle birlikte kazanılmış vajinismus durumu olabilir. Bu gurup hastalarda öncelikli olarak kızlık zarı normal anatomik yapısına kavuşturulur. Bu durum halk arasında kızlık zarının açılması şeklinde bilinir. Sonrasında bu hastalar kızlık zarı alınsa bile tekrar ilişkiye giremez. Bu nedenle bu gurup hastalarda kızlık zarı açılması sonrası cinsel terapi gerekir.

Nadiren vajinismus hastalığı olan kadınlardan bazıları kızlık zarının alınması ile ilişkiye girebileceklerini düşünür. Bu durumun doğru olmayacağı hastaya mutlaka detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Fakat buna rağmen hasta ısrarla bunu talep edebilir.  Kızlık zarı açıldığında kadın ilişkiye girebilir. Buradaki durum kızlık zarının açılmasına bağlı değildir. Hasta psikolojik olarak buna inandığı içindir.

Evde vajinismus tedavisi yapılır mı?

Vajinismus evde tedavi edilmez. Mutlaka doktora başvurmak gerekir. Vajinismus hastalığı olan çiftler öncelikle bu problemi kendileri çözmeyi dener. Bu hastalardan ancak %10 hafif evrede olan kısmı vajinismus hastalığını evde kendi yöntemleri ile yenebilir. Geri kalan çiftlerin %90'ı vajinismusu evde çözemez. Hatta tedavi geciktikçe vajinismus evresi ilerler ve tedavi süreci zorlaşır.

Vajinismus tedavisi için doktora başvurulduğunda doktorun verdiği nefes egzersizleri, Kegel egzersizleri, masajlar, gevşeme ve vajinal giriş egzersizleri (vajinal dilatör, vajinismus parmak egzersizleri ve penis girişi) evde yapılır.

Evde başarısız olan kadınlarda vajinal dilatör ve parmak egzersizleri doktor tarafından klinikte uygulanabilir. Fakat masajlar ve penis girişi asla klinikte yapılmaz. Vajinismus tedavisinde yapılan tüm uygulamalar çiftin izni ile olan etik işlemlerdir.

Vajinismus gevşeme egzersizleri nelerdir?

Vajinismus gevşeme egzersizleri tedavide çok kullanılır. Vajinismusta vajinal bölgede ve bazen vücuttaki tüm kaslarda kasılma meydana gelir. Kollarımız, bacaklarımız ve vajinal bölgedeki kaslarımız çizgili kaslardır. Çizgili kaslar bizim kontrol edebildiğimiz kas gruplarıdır. Kendi isteğimiz ile kasılıp gevşeyebilir. Vajinismus gevşeme egzersizleri ile kasların nasıl gevşetileceği hastaya öğretilir. Bu sayede vajinismus tedavi edilebilir.

Vajinismus gevşeme egzersizlerinde önemli olan bu egzersizleri düzenli yapmaktır. Gevşeme egzersizleri kişinin kendini rahat hissedeceği bir ortamda yapılmalıdır. Egzersizler sırasında rahatlatıcı bir müzik kullanılabilir. Vajinismus gevşeme egzersizleri ile kadın vücudundaki bütün kasları tanıyarak onları nasıl kullanacağını öğrenir.

Vajinismusta aşılama nasıl yapılır?

Vajinismusta aşılama tedavisi, hastaların talep ettiği çocuk tedavilerinden biridir. Vajinismusu tedavi etmeden aşılama tedavisi yapmak önerilmez. Fakat vajinismus hastalığı olup aşılama yaptıran kadınlarda vardır.

Vajinismusta aşılama yapıldığında öncelikli olarak yumurta geliştirici iğne ve haplar verilir. Sonrasında yumurtanın gelişimi karından yapılan ultrasonla takip edilir. Oluşan yumurta çatlatma iğnesi ile çatlatılır. Sonra eşinden alınan spermler hazırlanır. Spermler ince bir kanül aracılığı ile vajinadan rahim içerisine verilir.

Aşılamada tedavisinde spermlerin rahim içine gönderilmesi basit olup kişi uyutulmadan yapılır. Fakat vajinismusta jinekolojik muayene ve giriş yapılamadığı için spermler anestezi altında verilir.

Vajinismus sorunu olmayan kadınlarda yumurtanın büyüme takibi vajinal ultrason ile yapılır. Fakat vajinismusta vajinal ultrason yapılamadığı için karından olan ultrason kullanılır. Karından yapılan ultrasonun hassasiyeti diğerine göre daha düşüktür.

Vajinismus tedavisinde kas gevşeticiler

Vajinismus tedavisinde kas gevşetici ilaçlar kullanılmaz. Kas gevşeticiler istemsiz olan kasılmaları engellemez. Vajinismus problemi olan hastaların çoğu doktora başvurmadan önce kas gevşetici kullanmıştır. Ancak vajinismus tedavisinde kas gevşeticilerin yeri yoktur.

Vajinismusta kanama olur mu?

Vajinismus hastalığı olan kadınlarda ilişki denemesinde kasılmalara rağmen zorlama olursa kanama meydana gelebilir. Kanama olduğu zaman bu durum hastayı daha çok korkutarak vajinismus kliniğini şiddetlendirir. Vajinismus tedavisi ile birlikte ilişki olduğunda herhangi bir kanama meydana gelmez.

Vajinismus hastasına rahim filmi çekilebilir mi?

Vajinismus hastalığı olan ve tedavi olmadan gebe kalmak isteyen çiftler bulunabilir. Bu çiftlere aşılama ve tüp bebek tedavisinden önce rahim filmi çekmek gerekir. Rahim filmi vajinadan rahim içerisine röntgende görülebilen bir madde verilerek yapılır.

Vajinismus hastalığı olanlara rahim filmi çekmek için anestezi uygulamak gerekir. Bu kişilere anestezi ile uyutulmadan rahim filmi çekilemez. Rahim filmi, aşılama ve tüp bebek süreci zorlu tedavilerdir. Bunların yerine önce vajinismus tedavisi yapmak daha doğru bir tercihtir.

Antalya Vajinismus Tedavi Fiyatları 2024

Vajinismus tedavisi evreye göre kısa ya da uzun sürebilmektedir. Her seansta çiftler ayrı ayrı ve birlikte terapiye alınarak tedavi yapılır. Vajinismusta normal bir jinekolojik tedaviye göre daha uzun bir değerlendirme süreci ve tedavi yaklaşımı vardır.

Antalya vajinismus tedavi fiyatları 2024 yılında belirlenirken, bazı klinikler seans başı, bazı klinikler ise toplam ücreti alarak tedaviye başlar.

Vajinismus tedavi seanslarının sayısı, çiftin uyumuna ve vajinismus evresine göre değişir. Kliniğimizde vajinismus tedavi süreniz ne kadar uzun olsa da toplam vajinismus tedavi fiyatı değişmez. Vajinismus tedavisi hakkında ön görüşme ve tedavi fiyatları için kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • F
  Fid***27.01.2024

  Fiyat bilgisi alabilir miyim vajinismus için seans olarak Funda hanıma muayene olmak istiyorum mümkünse eğer en kısa zamanda dönüş yaparsanız çok sevinirim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat, bilgi ve dilerseniz randevu için lütfen sabit hattımızdan bize ulaşınız. Tel: 0(242) 322 9773

 • H
  Haz***02.03.2023

  İyi günler vajinismus tedavi ücretiniz nedir ve ne tür bir tedavi uyguluyorsunuz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ipe***20.10.2022

  Vajinusmus için tedavi olmak istiyorum ücret ve ctesileri açıkmısınız acaba

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • D
  Duy***05.07.2022

  Merhabalar, vajinismus tedavisi için fiyat ve bilgi almak istiyorum. Kaç seans sürüyor vb.. Antalya dışında yaşıyorum ona göre planlayıp gelmek istiyorum. Teşekkürler..

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • C
  Cem***18.05.2022

  Mrb hocam iyi günler vajinismus tedavisi için gelmek istiyoruz ilk seansta sonuç alabilirmiyiz veya kaç seans sürer tedavimiz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Tedavi süreci hastaya göre değişmektedir. Ortalama 10 seans sürmektedir. Daha detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Ber***15.05.2022

  İlk ilişkide fazla kanama oldu ve kasılmadan dolayı tam ilişki olmadı. Vajinusmus olabileceğimden şüphelendim. Bunun için bilgi almak istiyorum. Muayene ücretini öğrenebilir miyim bunun için.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat, bilgi ve dilerseniz randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Eli***17.04.2022

  Vajinusmus tedavisi işe alakalı randevu talebim olacak bana dönüş yapar mısınız

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu için lütfen pazartesi gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Swe***06.03.2022

  Merhaba seans ücreti nedir? Vajinusmus tedavisi ortalama kaç seans sürüyor ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi ve fiyat için lütfen yarın gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşımız.

 • M
  Mer***15.02.2022

  Yeni evliyim ilk ilişkiye giremiyorum ne yapmam lazım.lutfen yardım edin

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fun***25.01.2022

  Vajinismus problemim olmasından şüpheleniyorum. Fiyat ve seanslar hakkkında bilgi almak istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621