Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Antalya Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus Tedavisi Antalya

Vajinismus tedavisi Antalya'da kolay ve çözümü olan bir hastalıktır. Sorunu kabul etmek ve doktora olan güven tedavide önemlidir. Dr. Funda Yazıcı Erol Antalya vajinismus tedavisi uygulamasını başarılı bir şekilde yapmaktadır.
Vajinismus Tedavisi Antalya

Vajinismus Nedir?

Vajinismus (ilişkiye girememe) hastalığı yaygın görülen bir klinik problemdir. Her on evli çiftten birinde vajinismus görülür. Vajinismus tedavisi yapan doktorlar önce hastalığın evresini belirler. Vajinismus Tedavisi Antalya gibi merkezi illerde tedavisi kolaylıkla yapılabilen bir klinik durumdur. Evre belirlendikten sonraki süreçte vajinismus tedavi merkezi ile hasta arasındaki uyum ve güven bu hastalığın çözümündeki kilit noktadır.

Vajinismus Antalya

Vajinismus Antalya ilinde tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Vajinismus tanım olarak ise cinsel birliktelik sırasında vajinal kasılmalar sonucu ilişkiye girememe durumudur.

İlişki sırasında ağrı ve acı olacağı düşüncesi vajinal kasılmaları tetikler. Kasılmalar özellikle vajina çevresindeki kas gruplarında bazen de tüm vücutta meydana gelir. Vajinismusa neden olan kasılmalar cinsel ilişki ile tetiklenir. Yoğunlaşan kasılmalar, endişe ve korku kısır bir döngü oluşturup ilişkinin gerçekleşememesine neden olur. Vajininmus tedavisinde amaç bu kasılmaları ortadan kaldırmaktır. Vajinismus tedavisinde en iyi yöntemler uygulansa da tedavi yapan doktora olan güven başarıyı kolaylaştırır.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus cinsel ilişkiye başlarken ya da genital bölgeye dokunulduğunda vajinal kasılmaların görülmesidir. Bu durum vajinismus belirtileri içinde en temel olanıdır. Kasılmalar olurken yaşanan korku, endişe ve kaygılar kısır bir döngü oluşturur. İlişkinin gerçekleşememesi kişide utanç ve suçluluk yaratır. Çevrenin çocuk baskısı ve kadının ilişkiye girememesi uzun dönemde kişiyi yalnızlık ve depresyona iter. Böylece vajinismus belirtileri içinde hem fiziksel hem de psikolojik nedenler bulunur.

Kadın içinde bulunduğu bu durumu çevresine ayıp ya da yanlış anlaşılma korkusu ile söyleyemez. Defalarca yaşadığı cinsel başarısızlık kişinin özgüvenini yitirir. Çaresizlik ve yalnızlık duygusu zamanla psikolojik olarak kadında yıpranmaya yol açar. Vajinismus tedavisini erteler.

Yıllar geçtikçe çevrenin çocuk beklentisi ve bu yöndeki baskısı artar. Vajinismus belirtilerinin yoğunlaşması ile de çiftler geçte olsa çözüm arayışına girer. Bu çiftlerin bir kısmı kendi durumlarına çözüm aramak yerine tüp bebek tedavisi bile düşünür. Ancak bu çiftlerde tüp bebek öncesi vajinismus tedavisinin yapılması en doğru yaklaşımdır.

Vajinismus Tedavisi Antalya

Vajinismus tedavisi Antalya ilinde kolay ve çözümü olan bir hastalıktır. Vajinismus tedavisi öncelikle bu sorunu kabul etmek ve doktora olan güvenle başlar.

Vajinismus tedavisine ne kadar erken başlanırsa başarıya ulaşmak o kadar kolay ve kısa olur. Bu hastalığı ertelemek, ötelemek ve geciktirmek tedavi sürecinde de olumsuz rol oynar. Doktor Funda Yazıcı Erol Antalya Vajinismus Tedavisi uygulamasını başarılı bir şekilde yapmaktadır.

Vajinismus tedavisinde önemli bir diğer nokta ise bu tedaviyi düzenli ve uyum içinde yapacakları bir doktor seçmektir. Doktora olan güven, onun verdiği ödev ve egzersizlere uymak ve vajinismus tedavisini aksatmamak bu hastalığı yenmede oldukça önemlidir.

Vajinismus tedavisinde ilk basamak doktor ile yapılan detaylı ön görüşmedir. Bu görüşme vajinismus tedavisinin planlanması yapılır. Vajinismus kliniğinin çiftte ne zamandır ve hangi evrede olduğu saptanır. Erken evre vajinismus hastalarında vajinismus tedavisi daha kolay ve kısa olmaktadır. İleri evre vajinismus hastalarında vajinismus tedavisi daha uzun sürebilmektedir. Vajinismus tedavi sürecinde bu hastalara bazı nadir kullanılan vajinismus tedavi yöntemleri de gerekebilir.

Vajinismus evresi belirlendikten sonra vajinismus tedavisi için haftada kaç kez gelineceği, evde yapılacak egzersiz ve uygulamalar planlanır. Vajinismus tedavisi için yapılan planlama her çift için farklıdır. Vajinismus tedavi planı yapılırken çiftlerin çalışma durumu, vajinismus tedavi merkezine ulaşımları gibi faktörler göz önüne alınır.

Vajinismus Tedavisi Antalya'da Nasıl Yapılır ?

Vajinismus tedavisi Antalya ili ve il dışından gelen çiftlerimize uygulanabilmektedir. Antalya vajinismus tedavisi için kilit nokta tedavi için harekete geçmektir. Tedaviyi ertelemeden güven duyduğunuz bir kliniğe başvurmak çözümü hızlandıracaktır. İstemsiz vajinal kasılmalar kademeli terapi ve egzersizlerle en kısa sürede kaybolur. Unutmayın vajinismus hastalığı çözümsüz değildir.

Vajinismus tedavisine uyum oldukça önemlidir. Uyumlu ve doktora güveni yüksek çiftlerde klinik pratikte tedavi süresinin kısaldığı bilinmektedir. Vajinismus tedavisi doktorun detaylı bir öykü alarak çiftteki vajinismus nedenlerini tespit etmesi ile başlar. Enfeksiyon, hormonal bozukluk ya da benzeri bir organik neden olup olmadığı jinekolojik muayene ve yapılacak testler ile belirlenir.

Organik nedenlerin varsa saptanıp düzeltilmesi vajinismus tedavisinde altın kuraldır. Vajinismus Antalya merkezinde tüm bu değerlendirmeler yapılarak başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Psikoterapi ile doktor çiftte vajinismus kliniğine neden olabilecek durumları belirlemeye çalışır.

Vajinal kasılmaları ilişki sırasında neyin tetiklediği öğrenilmeye çalışılır. Kişinin cinsel ilişkiye bakışı, cinsellik konusundaki yanlış bilgileri, kızlık zarı ile ilgili korku ve endişeleri saptanır. Yapılan telkinler ve egzersizleri içeren vajinismus tedavisi ile tüm bu kaygı, endişe ve korkular giderilmeye çalışılır.

Antalya Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2020

Antalya Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2020 için belirleyici temel unsur seçilen tedavi kliniğidir. Vajinismus tedavi fiyatları için bazı klinikler seans şeklinde bazı klinikler ise belirli bir tedavi ücretini alarak uygulama yapmaktadır. Vajinismus tedavisi evreye göre kısa ya da uzun sürebilmektedir. Her seansta çiftler ayrı ayrı ve birlikte terapiye alınarak tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle normal bir jinekolojik tedaviye göre daha uzun bir değerlendirme süreci ve tedavi yaklaşımı olabilmektedir.

Vajinismus tedavi seanslarının uzun sürebilmesi, çiftin uyumuna ve vajinismus evresine göre tedavi sürelerinin değişkenlik gösterebilmesi nedeniyle vajinismus tedavisinin belli bir maliyeti vardır. Kliniğimizde vajinismus tedavi süreniz ne kadar uzun olsa da toplam vajinismus tedavi fiyatı bundan etkilenmemektedir. Vajinismus tedavisi hakkında ön görüşme ve vajinismus tedavi fiyatları için detaylı bilgiyi kliniğimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

vajinismus tedavisi antalyaVajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenlerinin ortaya konması ile vajinismus daha iyi anlaşılır. Vajinismus farklı birçok nedenin bir araya gelmesi ile klinik bulgu verir. Her kişide ve çiftte vajinismus nedenleri ayrı olsa da birçok noktada ortak yön bulmak bulunur.

Çiftler başta ilişkiye girememe durumunu kabul etmek istemez. Böyle bir durumu kendilerine yakıştırmaz. O yüzden uzun süre tedavi arayışına girmezler.

Hatta yıllarca bekleyen çiftler bulunur. Bu nedenle vajinismus hastalığının bir diğer adı erteleme hastalığıdır. Tedaviyi kabul etmeyen ve öteleyen çift sayısı o kadar fazladır ki vajinismus erteleme hastalığı olarak bilinir.

Vajinismusta vajinal kasılmaları tetikleyen ve bir ağ gibi örülmüş iç içe geçmiş nedenler bulunur. Teorilerden biri vajinismusun vücudun bir savunma mekanizması şeklinde ortaya çıktığıdır.

Bu teori çocukluk çağında fitil kullanılması ya da gebeliğe karşı bir tepki gibi nedenlerle vücudun savunmaya geçmesi şeklindedir. Benzer şekilde cinsel ilişkinin ağrılı olması ya da erkekteki sertleşme sorununa tepki olarak vajinismus ortaya çıkabilir.

Vajinismus nedenlerinden bir diğeri ise cinselliğe karşı olan yanlış önyargı, endişe ve korkulardır. Gerdek gecesi nelerin olup biteceğini kestiremeyen bir kadında yersiz korku ve düşünceler gelişir. Bunlar ilk ilişkide çok acı ve ağrı olacağı, kızlık zarı yırtılırken fazla miktarda kanama görüleceği, penisin dar vajinadan giremeyeceği gibi kaygı ve düşüncelerdir. Bu yanlış korku ve düşünceler ilişkinin olmaması için vajinal kasılmaları tetikleyecektir.

Vajinismjus nedenleri içinde kızlık zarına ilişkin yanlış bilgiler gerdek gecesine ait endişeleri daha yoğunlaştırır. Kadınların bir kısmı genital bölgenin anatomik yapısını tam olarak bilmez. İç ve dış dudakların yeri, klitorisin konumu ve kızlık zarının nerede olduğu tam olarak bilinmez. Bu durumda ilişkinin nasıl olacağına ait net bir fikirleri bulunmaz.

Özellikle kızlık zarına ait yanlış bilgiler vajinismus nedenleri içinde önemli yer tutar. Kızlık zarının kalın olduğu, kızlık zarı deliğinin dar olduğu, kızlık zarı yırtılırken ilişki sırasında dayanılmaz bir acı ve kanama olacağı düşüncesi vardır. Bu kaygılar bilinç altında ilişkinin olmaması yönünde negatif bir koşullanma yaratır. Erkeğin bu durumdaki bir kadın ile ilişkiye girerken aceleci davranması vajinismus kliniğini ortaya çıkarabilir.

Vajinismus nedenleri arasında daha önce yapılmış jinekolojik muayeneler ve kontroller sırasında yoğun ağrı ve acı duyulması da yer alır. Bu kişiler ilişki sırasında da benzer ağrı ve acı beklentisi içinde olurlar. Bu durum da vajinismus kliniğini tetikleyebilir.

Vajinismus nedenlerinden bir kısmını da organik sebepler oluşturur. Vajinal bölge ile ilgili geçirilmiş ameliyatlar, çeşitli genital bölge enfeksiyonları, hormonal bozukluklar, bazı kan ve sinir hastalıkları durumunda da vajinismus gelişebilir. Vajinismus kliniği ile gelen çiftlerde organik sebepler mutlaka ekarte edilmelidir. Bu hastalarda biyolojik nedenlere ait kliniğin düzeltilmesi vajinismus tedavisi için önemlidir. Çünkü enfeksiyon ve benzeri organik nedenlere bağlı ağrılı cinsel ilişki vajinismus kasılmalarını tetikler.

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus uzun zamandır bilinen bir hastalıktır. Birçok bilimsel yayın ve eserde bu hastalığa ait bilgi ve tedaviler bulunmaktadır. Ancak cinsellikle ilgili bir sorun olması nedeni ile bu hastalık çok konuşulmamıştır. Vajinismus göz önünde olmayan ancak yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Her toplumda görülme sıklığı farklıdır. Çünkü vajinismusu doğuran nedenler toplumun kültürel ve sosyal yapısı ile ilişkilidir.

Cinselliğin daha kapalı olarak yaşandığı toplumlarda vajinismus görülme oranları artmaktadır. Cinsellikle ilgili yanlış bilgi, korku ve düşüncelerin giderilmesi vajinismus gelişimini önleyecektir. Bu nedenle cinsellik eğitimi toplum içinde bilinen birçok yanlış düşünce ve korkuları gidererek vajinismus hastalığını önleyebilir.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus egzersizleri vajinismus hastalığında vajinal girişi kademeli olarak sağlamak için doktorunuz tarafından verilen çeşitli uygulamalardır. Vajinismus egzersizleri kadının kendi genital bölgesini daha rahat tanıması ve ilişki sırasında oluşan kaygı ve korkuların yenilmesi amacı ile yapılır. Vajinismus egzersizleri hem kadının kendi hem de eşi ile birlikte uygulayacağı egzersizleri içerir.

Vajinismus egzersizleri birkaç farklı şekilde uygulanır. Uygulanacak vajinismus egzersizinin nasıl olacağı hastanın klinik evresi ile belirlenir. Yani birinci evre vajinismus hastalığı ile beşinci evre vajinismus hastalığında egzersizler farklı olacaktır. Vajinismus egzersizleri parmak ya da parmak benzeri farklı boylardaki egzersiz aletleri ile yapılır. Vajinismus evresi yüksek olan kadınlarda bu aletlerden küçük boyutlu olanları ile başlanıp kademeli olarak diğerine geçilir. Aynı zamanda kadının kendi genital bölgesini tanıması için ayna egzersizleri ile vajinal bölgeye dokunması sağlanır. Vajinismus parmak egzersizleri ise daha sonraki süreçte uygulanır.

Vajinismus tedavi sürecinde vajinismus egzersizleri ile genital bölgenin tanınması, parmak ile vajinal girişlerin yapılması kasılmaların zamanla geçmesini sağlar. Kullanılan egzersiz ve yöntemler her çift için ayrı olup doktor bunları detaylı olarak tarif edecektir.

Vajinismus parmak egzersizleri kadının kendi ve eşi ile yaptığı egzersizleri içerir. Önce tek parmak girişleri denenir. Bunda ilerleme kaydedilince çift parmak girişi uygulanarak vajinal giriş kademeli olarak sağlanır. Vajinismus parmak egzersizleri ile birlikte kişinin ilişkiye karşı korku ve endişeleri azalır. Ayrıca kendine olan güvenini kazanarak cinsel birlikteliğe hazır hale gelir. Antalya’da vajinismus tedavisi yaptığımız çiftlerde vajinismus egzersizleri ile ilgili detaylı bilgi verilmektedir.

Vajinismusu Antalya'da Yenebilirsiniz!

Vajinismus psikolojik nedenli refleks vajinal kasılmalar ile gelişir. Vajinismus tedavisindeki temel noktalardan biri doktorunuza olan güvendir. Güven, terapi ve uygun egzersizler vajinismus hastalığını çözecektir. Vajinismus hastalığını Antalya'da Op. Dr. Funda Yazıcı Erol ile yenebilirsiniz. Vajinismus tedavi detayları için vakit kaybetmeden mutlaka harekete geçiniz. 

Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus parmak egzersizleri tek ya da eşli olarak yapılır. Öncelikle kadının kendi genital bölgesine alışması ve tanıması için dokunma egzersizleri verilir. Sonra ise kademeli olarak vajinal parmak giriş egzersizleri uygulatılır. Önce tek parmak girişi denenir, bundan sonra ise çift parmak girişi ve eşli parmak girişi egzersizleri ile tedavi sürdürülür. Vajinismus parmak egzersizleri yapılırken klitorise dokunma ve klitorisin uyarılması haz alma konusundaki endişeleri de giderir.

Vajinismusta Cinsel Terapi

Vajinismus tedavisinde cinsel terapi oldukça önemlidir. Genital bölgeyi tanıma, cinselliğe karşı olan korku, endişe ve kaygıların giderilmesi ve doktora olan güvenin sağlanması için gereklidir. Vajinismus tedavisinde doktora olan güven tedavinin başarısında çok değerlidir. Vajinismus tedavi merkezine olan güven sayesinde korku ve endişeler daha kolay uzaklaşacaktır. Bu da bilinçaltının kendini daha rahat hissetmesine ve tedaviye olan uyumun artmasına neden olur.

Antalya Vajinismus Tedavi Merkezlerinde Uygulamalar

Antalya vajinismus tedavi merkezleri terapi ve egzersizler konusunda kendi deneyim ve tecrübeleri doğrultusunda farklı yöntemler uygulayabilir. O nedenle Antalya vajinismus tedavi merkezi seçiminde deneyimli klinikler ile çalışmak oldukça önem arz eder.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoz

Antalya vajinismus tedavisinde hipnoz uygulamaları son yıllarda gündeme daha sık gelmeye başlamıştır. Vajinismus tedavisinde hipnoz cinsel terapi ile birlikte ek olarak uygulanmaktadır. Hipnoz ile ilişkiye karşı olan kaygı ve korkular giderilerek özgüvenin kazanılması sağlanır. Vajinismus tedavisinde hipnozun uygulanabilmesi için kişinin hipnoza inanması ve doktora tam olarak güvenmesi gerekir. Vajinismusta hipnoz tedavisi genellikle ileri evre vajinismus hastalığı olanlara uygulanır.

Vajinismus Tanısı

Vajinismus doktorun çiftlerin verdiği detaylı bir hikaye ve jinekolojik muayene bulguları ile tanı alır. Tipik olarak gerdek gecesi ilişkiye girememe yaşanır. ilişki denemesi sırasında korku ve endişe yaşanması, bacakları kapatma ve bazı hastalarda görülen panik atak benzeri bir tablo vajinismus belirtilerindendir. Ayrıca geçmişte cinsel yaşam öyküsü ve cinselliğe bakış sorgulanıp tüm kriterler değerlendirilerek vajinismus tanısı koyulur.

Vajinismusta Jinekolojik Muayene

Vajinismusta jinekolojik muayene birinci evre vajinismus hastalığında daha kolay yapılabilirken beşinci evre vajinismusta kasılmalara bağlı jinekolojik muayene genellikle yapılamaz. Vajinismusta jinekolojik muayene ile hem vajinismusun hangi derecede olduğu, hem de organik bir sebep olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Vajinismus Antalya’daki kliniğimizde muayene ve detaylı bir değerlendirme sonrası tedavi edilmektedir.

Vajinismus tipleri nelerdir?

Vajinismus başlıca 3 tip ve şekilde görülür. Vajinismusun en bilinen şekli ilk cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında vajinanın dış kısmındaki kaslarda kasılmalar meydana gelir. Bu da ilişkinin olmasını engeller. Kasılmalar genellikle ağrılı olup cinsel ilişkiye ara verilince azalır. Bu çiftlerde kasılmalara bağlı tam bir cinsel birliktelik yaşanamaz. Jinekolog tarafından tam bir vajinal muayene yapmak zordur. Birincil vajinismus olarak bilinen bu durumun kaynağı genellikle cinsellik ile ilgili korku, kaygı ve endişelerdir.

Bir diğer vajinismus tipi ise ikincil yani sonradan ortaya çıkan vajinismustur. Bu vajinismus tipinde önceden bir cinsel ilişki yaşanmıştır. Ancak daha sonra geçirilen bir ameliyat, travma, kürtaj, düşük, doğum sırasında yaşanan zorluklar, ağır jinekolojik enfeksiyonlar ve muayeneler sonucu vajinismus görülebilir. Cinsel birliktelik sırasında ağrı ve acı olacağı beklentisi bu hastalarda vajinal kasılmaları tetikler.

Bazı kadınlar hassas bir yapıya sahiptir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, kanama ve zorlanmadan korktukları için vajinal kasları istemli olarak kasarlar. Bu durum vajina girişini kapatarak ilişkiye izin vermez. Bu şekilde görülen tipine ise durumsal vajinismus adı verilir. 

Vajinismus evreleri nelerdir?

Vajinismus 5 evreden oluşan bir hastalıktır. Her kadın aynı klinik bulgulara sahip değildir. Birinci derece vajinismus hastalığında tedavi oldukça kısa sürebilirken beşinci evre vajinismusta farklı tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir. Muayene olup vajinismus evrenizi öğrenebilirsiniz.

Vajinismjus kliniği her kadında aynı yoğunlukta yaşanmaz. Bazıları vahinismus hastalığını hafif şekilde yaşarken, bazılarında da şiddetli bulgular görülür. Klinik pratikte vajinismus 5 evrede değerlendirilir. Birinci evre vajinismus hastalığı olan kadınlarda jinekolojik muayene yapılabilir. Kişi parmağı ile vajina içine giriş yapabilir. Ancak ilişki sırasında vajinal kasılmalara bağlı penis girişi tam olmaz. Sınırlı bir penis girişi olabilir. Eşlerinin genital bölgelerine dokunmasına izin verirler. Ancak kadın ilişkiye devam etmek istemez ve eşini iter. Bu kadınlarda geçmişe ait bir cinsel travma hikayesi yoktur. Vajinismus tedavisinin en kolay yapıldığı evredir.

İkinci evre vajinismus hastalığı olanlarda jinekolojik muayene rahat olmasa da yapılır. Parmak girişi yapamazlar ancak vajina girişine dokunabilirler.  Kasılmalar ilişki ile başlar. İlişki bitince sona erer. Penis girişi kısmen olabilir. Ancak bacakları kapatma ve eşini itme sonucu ilişki sınırlı bir şekilde yaşanır. Bu tip vajinismus hastalığında da geçişte yaşanmış bir cinsel travma öyküsü bulunmaz.

Üçüncü evre vajinismus hastalığı bulunanlarda jinekolojik muayene rahat olmayarak yapılabilir. Ancak bu evrede hastalar vajinaya parmak girişi yapamazlar. Penis girişi olmamıştır. Kasılmalar ilişki ile başlar. İlişki bitince kasılmalar devam eder. Cinsel birliktelik sırasında kadın eşini iter, ilişki gerçekleşemez. Kadın kendi genital bölgesine dokunmak istemez. Hatta kendi genital bölgesini görmekten hoşlanmaz.

Dördüncü evre vajinismus hastalığı olan kadınlarda istemsiz kasılmalar daha yoğundur. Bu hastalar ilişki sırasında panik atak benzeri bir tablo yaşar. Kasılmalar ilişki sonrasında bile devam eder. Korku, kaygı ve endişe hat safhadadır. İlişki sırasında bacaklarını kapatır. Bu evrede jinekolojik muayene yapmak oldukça zordur. Vajinal parmak girişi olmaz. Penis vajinaya temas ettiği anda vajinal kasılmalar başlar. Cinsel ilişkiye bir tepki olarak kendilerini geri çekerler. Bu aslında bir korunma refleksi gibidir.

Beşinci evre vajinismus hastalığı bulunan kadında vajinal kasılmalar en yoğun şekilde görülür. Yoğun bir tiksinme, korku ve endişenin eşlik ettiği panik atak tablosu vardır. Kasılmalar sadece vajinal kaslarda değil tüm vücutta olur. Kadın kalçalarını ve bacaklarını sıkıca kapatır. Vajinal yoğun kasılmalar ile birlikte cinsel ilişki gerçekleşemez. Tabloya bulantı, kusma, baygınlık hali, gözlerde kararma gibi belirtilerde eşlik edebilir.

Beşinci evre vajinismus hastalığında jinekolojik muayene yapılamaz. Parmak girişi olmamakla birlikte hastalar vajinal bölgelerine dokunamazlar. Beşinci evre vajinismus hastalığı kliniğin en yoğun şekilde yaşandığı evredir. Vajinismus tedavisi bu evrede daha uzun sürede gerçekleşir.

Vajinismus hangi hastalıklar ile karışır?

Vajinal girişte, genital bölgede ya da alt batında ağrıya neden olabilecek enfeksiyon, iltihap ya da tümöral nedenli durumlarda cinsel ilişkiye girilemeyebilir. Bu gibi durumlar vajinismus kliniği ile örtüşerek karışabilir.

Vajinismus gelişiminde ağrı ve acının yeri nedir?

Vajinismus hastalığının sebepleri incelendiğinde ağrı ve acı beklentisi önemli yer tutar. Özellikle birincil vajinismusta yani ilk ilişkide başlayan vajinismjus kliniğinde ağrı ve acı düşüncesi vajinal kasılmaları tetikler. Bilinçaltı yapılanma sürecinde kişinin cinselliğe karşı negatif koşullanması kliniğin su üstüne çıkmasına yol açar.

Aslında ağrı ve acı beklentisi her ne şekilde olursa olsun her insanda bir tepki yaratır. Örneğin bebeklik ve çocukluk döneminde aşı olurken özellikle tekrarlayan durumlarda verilen yoğun tepki buna bir örnektir. Ağrı ve acıya verilen tepki bilinmeyen bir durum ile karşılaşıldığında aslında daha kontrolsüz ve yoğun olmaktadır.

Vajinismus hastalığında cinsellikle ilgili yetersiz ya da yanlış eğitim, cinselliğin tam anlamı ile bilinmemesi ilk gece ağrı ve acı beklentisini doğurur. Acı ve ağrı olacağı kaygısı vajinismusta ilişkiye girememe şeklinde bir tepki yaratır. Vajinal kasılmalar tetiklenir. Bacaklarda kapanma, eşini itme ve panik atak benzeri bir durum yaşanır.

Kızlık zarının gerdek gecesi yırtılırken aşırı ağrı olacağını düşünmekte vajinismus hastalığını tetikleyen bir durumdur. Kadınların çoğu aslında kızlık zarının sadece ismini duymuştur. Kızlık zarının nerede olduğu, ilk ilişkide yırtılırken ne olacağı konusunda genellikle fazla bilgileri bulunmaz. Bilinmeyen durumlar ile karşılaşmak korku ve endişe yaratır. Gerdek gecesi geldiğinde ise kaygılar vajinal kasılma şeklinde bulgu verir.

Ağrı ve acı düşüncesinin vajinismus hastalığını tetiklediği gibi gerçek vajinal ağrı ve acı yaratan hastalıklarda vajinismusa neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlar, alt batında apse, genital bölgenin deri hastalıkları, hormonal bozukluklar, kan hastalıkları gibi vajinal bölgede rahatsızlık yaratacak klinik durumlar sonrası da vajinismus gelişebilir. Vajinismus tedavisi planlanırken önce organik sebeplerin olup olmadığı, tanısı ve tedavisi öncelik taşır. İlişki sırasında ağrı ya da acı yaratabilecek apse, vajinit ve benzeri hastalıklar tedavi edilmez ise vajinismus tedavisi başarılı olamayacaktır.

Vajinismusta korku ve kaygılar önemli mi?

Vajinismus hastalığına zemin hazırlayan ve ilk ilişki ile su yüzüne çıkmasına neden olan cinselliğe karşı olan korku ve kaygılardır. Vajinismusa neden olan korku ve kaygılar aslında aylar ve yıllar içinde şekillenir. Her toplumun cinselliğe bakış açısı örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri farklıdır. Her toplum farklı kültürler ile şekillenmiş bireyler içerir. Bu nedenle kimi toplumlar cinselliği daha açık kimi tolumlar ise daha kapalı yaşar. Bunun yanında cinsellikle ilgili eğitim ve bilgilendirmeler ilişkiye olan bakış açısını etkiler.

Cinselliği kötü ve olumsuz olarak gören bir aile ortamında yetişmiş, cinsel eğitim almamış bir kadında vajinismus gelişimi kolaydır. Cinselliğe karşı olumsuz düşünceler bu kişilerde bilinçaltından başlayan ve sonra aşikar olan kaygı ve korku oluşturur.

Aile, toplum ve eğitim hayatının birlikte şekillendirdiği cinselliğe olan bakış ilk gece olan korku ve kaygıların derecesini de etkiler. Çiftlerin cinselliğe olan bakış ve algısı ne kadar olumlu ise vajinismus görülme ihtimali o kadar düşecektir. Bu nedenle korku ve kaygıların giderilmesi için etkili bir cinsel eğitim gereklidir.

Vajinismusta panik atak yaşanır mı?

İleri evre vajinismus hastaları ilişki sırasında panik atak benzeri bir klinik tablo yaşar. Panik atak vajinismus hastalığında her zaman görülmez. Ancak vajinismusta panik atak tablosu görülmesi tedavinin daha meşakkatli olacağının göstergesidir. Panik atak tekrarlayan ve endişe verici korku nöbetleridir. Vajinismjusta ilişki sırasında birden bire ortaya çıkabilir. Aniden başlar ve şiddeti artarak genellikle 5-30 dk sürebilir. Daha sonra ilişkinin bitmesi ile birlikte yavaşça azalarak geçer.

Vajinismusta panik atak yaşanması çiftleri korkutur. Tekrar ilişkiye girme denemelerini olumsuz kılar. Çiftlerin kendine olan güvenlerini zedeler ve tedaviye olan inançlarını düşürür. Panik atak tablosunda çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, titreme, sarsılma, kontrolü kaybetme gibi belirti ve bulgular görülebilir.

Vajinismus hastalığı ile kızlık zarı ilişkili midir?

Vajinismus hastalığı olan kadınların çoğunda kızlık zarına karşı farklı önyargılar bulunur. Kimi kızlık zarının kalın olduğunu, kimi ise kızlık zarı deliğinin dar olduğunu düşünür. Bazıları kızlık zarının ilişki sırasında yırtılırken dayanılmaz bir şekilde acıyacağını, bazıları da fazla miktarda kanama olacağını düşünmektedir.

Kızlık zarının yeri ve anatomisi hakkında fazla bilgileri bulunmaz. Kızlık zarına karşı olan bu olumsuz ve yanlış düşünceler ilişki öncesinde yoğun bir korku ve endişe yaratır. Kadın daha ilişkiye başlamadan, ilişkiden haz almak yerine ilişkiden nasıl zarar görmeyeceğini düşünür. Bilinçaltı bu korku ve endişeleri ilişkiye girilmemesi şeklinde bir komut ile tekrar yorumlar. İstenmeyen vajinal kasılmalar, bacaklarda kasılma ve panik hali oluşur.

Vajinismus eşlik eden ruhsal problemler nelerdir?

Vajinismus hastalığı olan ve tedavi görmemiş çiftlerde zamanla ruhsal sıkıntılar ortaya çıkabilir. Cinsen ilişkide yaşanan sıkıntılar, çevrenin çocuk baskısı ve özgüven kaybı kişide zamanla depresyon gelişmesine neden olur. Vajinismus hastalarının çoğunda az ya da çok depresif bir ruh hali vardır. Depresyonla birlikte çeşitli sosyal etkinlik ve faaliyetlerden uzaklaşma görülebilir.

Bazen de fiziksel bir nedeni olmayan bedensel yakınma ve şikayetler görülebilmektedir. Kendini dinleme, sağlık kitapları okuma, çeşitli tahliler yaptırma şeklinde bir ruh durumu da görülebilmektedir. Bazı kişilerde alkol kullanarak bu sıkıntı ve kaygılı durumdan kurtulmak isteyebilirler.

Vajinismus tedavisinde kadın genital bölgesinin önemi nedir?

Vajinismus hastalığında kadınların bir kısmı kendi genital bölgesine bile dokunamaz. Bu nedenle vajinismus hastalarına genital bölgenin anlatılması ve bu yönde bilgi verilmesi onların korkularını hafifletecektir. Kızlık zarının yapısının anlatılması, ilişki sırasında kızlık zarının nasıl olacağı konusunda bilgi verilmesi endişeleri giderecektir. Vajinismus parmak egzersizleri ile vajinal giriş kademeli olarak uygulanır. Böylece çiftlerde ilişki öncesi rahatlama ve kaygıları giderme yönünde katkı sağlar.

Vajinismus tedavisinde erkek genital bölgesinin önemi nedir?

Vajinismus hastalığı olan kadınların bir kısmı vajinanın çok dar olduğu ve ilişki sırasında penisin vajinaya giremeyeceğini düşünür. Bu da ilişkiye girememe yönünde vajinal kasılmalara yol açar. Bu kadınlara vajinanın doğumda ne kadar genişleyebilen esnek bir yapısının olduğunu anlatmak gerekir. Vajina hem enine hem de boyuna doğru artış gösterebilen bir dokudur. İlişki sırasında penisi sarar ve esneyip genişler. Bu da sağlıklı bir cinsel ilişki gerçekleşmesine neden olur. Tüm bunların çiftlere anlatılması özellikle kadınlardaki korku ve endişeyi azaltacaktır.

Vajinismus, bakirelik ve ilk gece yaşananlar nelerdir?

Vajinismus hastalığı çoğunlukla gerdek gecesi gün yününe çıkar. İlk gece ilişkiye girememe çiftlerde büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Sonraki denemelerde de başarısız olunması üzüntü, gerginlik ve stres oluşturur. Bu durumda çiftler utanma, çekinme gibi nedenlerle vajinismus tedavisi için doktora gitmeyi denemezler. Hatta vajinismus hastalığı hakkında bilgileri dahi olmayabilir. Doktora gitmeyi yıllarca erteleyen çiftler ailelerin çocuk baskısı ile birlikte artık çözüm arayışına girer.

Bu klinik durum sadece ülkemizde değil birçok toplumda görülebilmektedir. Cinselliğin ayıp sayıldığı, cinsellikle ilgili hep olumsuz şeylerin konuşulduğu bir çevrede yetişmek bilinçaltında bir tedirginlik yaratır. Dolayısı ile bu durumda kişi sağlıklı bir cinsel eğitimde alamayacaktır.

Vajinismusta cinsel isteksizlik olur mu?

Vajinismus sorunu olan kadınlarda cinsel isteksizlik sık olarak görülür. İlişkiye girme ile ilgili yaşanan kaygılar cinsel isteksizlik yaratabilir. Cinsel ilişki denemesi sırasında yaşanan ağrı, acı ve kasılmalar nedeni ile cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Fakat bazı hastalarda da cinsel isteksizlik oluşmayabilir.

Vajinismus sorununda erkekte de cinsel isteksizlik oluşabilir. Eşinin ilişki sırasında ağrı ve acı hissetmesi her ilişkinin başarısızlıkla sonuçlanacağı düşüncesi cinsel isteksizlik yaratabilir. Cinsel isteksizliğin oluşması ilişki deneme sayısını azaltır. Bu da vajinismus sorununun devam etmesine neden olur.

Antalya'da vajinismus hastalığında tüp bebek yapılır mı?

Antalya'da vajinismus hastalığı olan çiftler sorunu çözme ile ilgili umutsuzluk yaşayıp çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvurabilir. Toplumdaki çocuk sahibi olma ile ilgili ağır baskılar vajinismus tedavisi olmadan çocuk sahibi olma isteğine neden olur. Birçok vajinismus hastalığı olan çift direkt olarak tüp bebek merkezlerine başvurur. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için başvuran bir çifte mutlaka ilişkiye düzenli olarak girip girmedikleri sorulmalıdır. Bu çiftlere tüp bebek yapılması önerilmez. Öncelikli olarak vajinismus tedavisi yapmak doğru olan seçenektir.

Vajinismus tedavisi tüp bebek tedavisine göre daha yüz güldürücü bir tedavidir. Vajinismus tedavisinden sonra kısa sürede gebelik yaşanır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranları %35-50 civarındadır. Sonuç negatif olduğunda hem ilişkiye giremeyen hem de çocuğu olmayan çift çok daha umutsuz hale gelir.

Çiftler tüp bebekte ısrarcı ise tüp bebek tedavisi normal kadınlara göre daha zorlu bir süreçte olacaktır. Vajinal muayeneler, yumurta takibi, yumurta toplama işlemi ve embriyo transfer işlemi anestezi altında yapılır. Vajinismus çiftlerinin çocuk sahibi olmamalarının sebebi ilişkiye girememektir. Bu nedenle vajinismus tedavisi ile çocuk sahibi olmak daha doğrudur. Bu çiftlerde öncelikle tüp bebek tedavisi şeklinde bir yaklaşım uygun değildir.

Vajinismusta gebelik ve doğum nasıl olur?

Vajinismus sorunu yaşayan bazı çiftlerde sürtünme ile ilişki olabilir. Vajinanın girişine olan boşalmalarda spermler vajinaya ve rahme ilerleyerek gebelik olabilir. Vajinismusta gebelik oluştuğunda bu durum tedaviye başvurma sürecini uzatır. Vajinismus sorunu olan çiftlerin tedaviye başvurma nedenlerinden biride çocuk sahibi olmaktır.

Toplumsal çocuk baskısının olmaması tedaviye başvurmayı erteler. Vajinismusta gebe kalındığı taktirde çoğunlukla hasta vajinal muayeneleri yaptıramaz. Normal doğumda sorun yaşar. Çoğu sezaryen ile doğum yapar. Nadiren vajinismus olmasına rağmen normal doğum yapanda vardır.

Vajinismusu olan bir kadını normal doğuma zorlamak vajinismus sorununu ağırlaştırabilir. Vajinismus tedavisinden sonra hemen gebelik olduğunda normal doğum yapmak zor olabilir. Sezaryen ile doğum gerekebilir. Fakat vajinismus tedavisinden sonra 2-6 ay düzenli ilişki olup gebe kalınırsa normal doğum şansı artar.

Vajinismuslu kadında orgazm nasıl olur?

Vajinismus sorunu olan kadınların çoğu orgazm olabilir. Orgazmdan asıl sorumlu olan klitoristir. Klitoris vajinanın dışında bir organdır. Kiltorisin uyarılması orgazm için yeterlidir. Vajinal giriş şart değildir. Genital bölgeye dokundurmayan ileri evre vajinismuslu kadınlarda orgazm sorunun olabilir. Vajinismuslu kadınların bir kısmında da ilişki ile ilgili yaşanan korku ve kaygılar orgazm olma sorunu yaşatabilir.

Vajinismus gelişimi ve tedavisinde erkeğin rolü nedir?

Vajinismus sadece kadın ya da erkeğin değil çiftin ortak sorunudur. Bu nedenle vajinismus gelişmesinde erkeğinde önemli bir rolü vardır. Vajinismus sorunu olan çiftlerde erkeklerden bazıları eşlerine karşı aşırı nazik, kibar, eşinin canını yakmak istemeyen erkeklerdir. İlişki sırasında eşindeki en ufak ağrı belirtisi ilişkiyi bırakmasını sağlar. Bu nedenle vajinismus gelişebilir. Bazı erkeklerde ilişki sırasında daha kaba ve sert davranış sergiler.  Bu davranış şeklide kadında vajinismus gelişimine zemin oluşturur.

Vajinismus tedavisinde çift birlikte değerlendirilir. Terapilere birlikte çağrılır. İlk cinsel birliktelikte erkeğin aceleci davranması, vajina yeterince hazır olmadan ilişki denemesi kadındaki korku ve kaygıları artırır. Bu durum da vajinismusa sebep olabilir. Cinsel tecrübesi olmayan erkekler eşleri ile cinsel birliktelik yaşadıklarında vajinanın ilişkiye hazır hale gelme sürecini bilmeyebilir. İlk cinsel birlikteliğini olumsuz yaşayan kadında vajinismus sorunu daha kolay gelişebilir. Vajinismus tedavisinde de erkeğin desteği çok önemlidir. Cinsel ilişki çift olarak yapılacak bir eylemdir. Bu nedenle vajinismus tedavisi de çift olarak yapılır. Tedavide yalnız bırakılan kadınlarda vajinismus tedavi başarısı oldukça düşüktür.

Evlilikte cinsel ilişki ile kadın erkek ilişkileri birbiri ile çok bağlantılıdır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde kadın ve erkeğe davranışsal terapi de verilir. Vajinismus tedavi sürecinde erkek evdeki cinsel terapist rolünde olmalıdır. Eşini her açıdan desteklemelidir. Tedavide eşini motive edici olmalıdır. Tedavi süresince erkekler aceleci ya da pasif olmamalıdır. Vajinismus tedavisinin kademeli olarak süreceğini bilmelidir.

Erkeklerin vajinismus tedavisi sürecinde kararlı olmaları tedaviyi olumlu etkiler. Vajinismusta bazen erkekler reddedildiklerini, istenmediklerini ve sevilmediklerini düşünebilirler. Bu düşünceler sertleşme güçlüğü, cinsel isteksizlik ve erken boşalmaya sebep olabilir. Erkeğin bu sorunları yaşaması vajinismus tedavisine başvurma sürecini uzatır. Vajinismjus tedavisinde erkekteki bu sorunlarda değerlendirilip tedavi edilir.

Vajinismusta ön görüşmenin önemi nedir?

Antalya vajinismus tedavisindeki önemli noktalardan biri doktor ve çiftler arasındaki güvendir. Antalya vajinismus tedavisi öncesinde tercih ettiğiniz vajinismus tedavi doktoru ile yapacağınız ön görüşme bu nedenle önemlidir. Ön görüşmede vajinismus tedavi planı ve tedavide uygulanacak yöntem ve yaklaşımlar detaylı olarak konuşulur. Ayrıca vajinismus tedavisi ile ilgili kafanıza takılan soruları doktorunuz ile görüşmeniz tedaviye başlamaya karar vermede arz eder.

Vajinismus tedavisinde çiftler arası iletişimin önemi nedir?

Vajinismus sadece kadını ilgilendiren bir klinik değildir. Vajinismus hastalığı çiftlerin ortak yaşadığı bir sorundur. Bu nedenle vajinismus tedavisi sadece kadın ya da sadece erkek üzerinden yapılmaz. Çiftlerin tedavi boyunca telkinleri birlikte dinlemesi, verilen egzersizleri birlikte uygulaması vajinismus tedavisi için temel noktalardandır.

Vajinismus tedavisi yapılırken süreç ilerledikçe sorunların nerede olduğu ve nasıl düzeltileceği konusunda birlikte plan yapılır. Çiftlerin birbirlerini karşılıklı anlamaları vajinismus tedavisini uyum içinde ve kolay bir şekilde yürütmeyi sağlar. Eğer kadın ya da erkek bir şekilde tedaviye uyum göstermez ve eşini anlamaz ise tedavi sekteye uğrayacaktır.

Bazı çiftlerde erkek sorunu kadında görüp kendisi tedaviye katılmak istemez. Böyle çiftlerde tedaviye sadece kadının katılması ile vajinismus hastalığını çözmeyecektir. Vajinismus bir ilişki sorunudur. O nedenle erkeğinde tedavi sürecinde aktif rol alması gereklidir.

Vajinismus gebeliğe engel midir?

Vajinismusta gebelik olma ihtimali azdır. Bazen sürtünme ile olan ilişkilerde vajinanın girişine bulaşan meni sıvısı vajina içine girebilir. Buradaki hareketli spermler yumurtayı dölleyerek gebelik oluşabilir. Bu nedenle çocuğu olan vajinismus çiftleri de vardır. Bazen de vajinismus olan kadınlar aşılama ya da tüp bebek tedavisi ile de gebe kalabilir. Tüm bunlara rağmen vajinismus sorunu olan çiftlerin çoğu gebelik yaşamamıştır.

Vajinismus alkol kullanımı ile düzelir mi?

Vajinismus sorunu olan çiftlerin çoğu doktora başvurmadan önce bu sorunu çözmek için birçok yol dener. Bunlardan biri de alkol alıp ilişki denemektir. Alkol ile bilincini kaybedecek kadar sarhoş olunsa bile ilişki denemesi başarılı olmaz. Hastada vajinal ve vücuttaki kasılmalar tekrar olur. Bu nedenle vajinismus tedavisinde alkol alıp ilişki denemek önerilmez.

Vajinismus aparatları nelerdir?

Vajinismus aparatı tedavide giriş egzersizleri için kullanılan vajinal dilatörlere denir. Vajinal aparatlar penise benzeyen inceden kalına doğru olan silikon ya da plastik yapıda aletlerdir. Vajinismus aparatları ile vajinal giriş sağlanarak penis korkusu yok edilir. Vajinismus aparatlarının nasıl kullanılacağı çiftlere önce maket üzerinde gösterilir. Sonra hastanın kendisi ve eşinin uygulaması istenir. Vajinismus aparatı uygulanırken kayganlaştırıcı jel kullanmak faydalıdır. Vajinismus aparatı her çiftte ve her tedavide kullanılmaz. Vajinismus aparatlarının kullanılıp kullanılmayacağına doktor karar verir.

Vajinismus tedavisinde kasa etkili ilaçlar uygulanır mı?

Vajinismus tedavisinde kasa etki gösteren ilaç uygulaması rutinde uygulanan bir yöntem değildir. Ancak bazı özel seçilmiş vakalarda kullanılabilir. Bu vakalarda kasa etkili ilaçlar uygulaması vajina girişindeki kasılmaları engelleyerek penis girişini sağlar.

Vajinismus lokal anestezi ile tedavi edilir mi?

Vajinismus tedavisinde tek başına lokal anestezi kullanımı işe yaramaz. Lokal anestezik ilaçlar vajinal girişte hafif bir uyuşukluk hali yaratır ancak kasılmaları engellemez. Vajinismus hastalarının çoğu tedavi öncesi lokal anestezi maddelerini kullanmıştır.

Vajinismus bayıltma ile tedavi edilir mi?

Vajinismus bayıtma ile tedavi edilen bir hastalık değildir. Çift cinsel ilişki denediklerinde kadın bilinçli bir haldedir. Vajinismusta bayıltma ile kişi bilincini kaybedip ilişki yaşasa bile uyanınca aynı sorunu yaşamaya devam eder. Bu nedenle kadının uyutularak ilişkiye girmesi hem tedavi edici değildir, hem de etik değildir. Vajinismusta bayıltma uygulaması kesinlikle önerilmez.

Vajinismus tedavisinde kızlık zarı alınması faydalı mıdır?

Vajinismus tedavisinde kızlık zarı alınmasının hiçbir faydası yoktur. Çünkü vajinismusta kadında yapısal problem bulunmaz. İlişkide zorluk yaratan kızlık zarındaki bir sorun değildir. Kızlık zarının açılması, yırtılması ve çıkarılması hastaya hiçbir fayda sağlamaz. İlişki sırasındaki kasılmalar aynen devam eder.

Bazen kızlık zarındaki yapısal anomalilerle birlikte kazanılmış vajinismus durumu olabilir. Bu gurup hastalarda öncelikli olarak kızlık zarı normal anatomik yapısına kavuşturulur. Bu durum halk arasında kızlık zarının açılması şeklinde bilinir. Sonrasında bu hastalar kızlık zarı alınsa bile tekrar ilişkiye giremezler. Bu nedenle bu gurup hastalarda kızlık zarı açılması sonrası vajinismus tedavisi için cinsel terapi gerekir.

Nadiren vajinismus hastalığı olan kadınlardan bazıları kızlık zarının alınması ile ilişkiye girebileceklerini düşünürler. Bu durumun doğru olmayacağı hastaya mutlaka detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Fakat buna rağmen hasta bazen ısrarla bunu talep edebilir.  Kızlık zarı açıldığında kadın ilişkiye girebilir. Buradaki durum kızlık zarının açılmasına bağlı değildir. Hasta psikolojik olarak buna inandığı için ilişkiye girebilir.

Vajinismus evde tedavi edilir mi?

Vajinismus evde tedavi edilmez. Mutlaka doktora başvurmak gerekir. Vajinismus hastalığı olan çiftler öncelikle bu problemi kendileri çözmeyi dener. Bu hastalardan ancak %10 hafif evrede olan kısmı vajinismus hastalığını evde kendi yöntemleri ile çözebilir. Geri kalan %90 çift vajinismusu evde çözemez. Hatta tedavi geciktikçe vajinismus evresi ilerler ve tedavi süreci zorlaşır.

Vajinismus tedavisi için doktora başvurulduğunda doktorun verdiği nefes egzersizleri, Kegel egzersizleri, masajlar, gevşeme ve vajinal giriş egzersizleri (vajinal dilatör, vajinismus parmak egzersizleri ve penis girişi) evde yapılır. Evde başarısız olan vajinal dilatör ve parmak egzersizleri doktor tarafından klinikte uygulanabilir. Fakat masajlar ve penis girişi asla klinikte uygulanmaz. Vajinismus tedavisinde yapılan tüm uygulamalar çiftin izni ile olan etik işlemlerdir.

Vajinismus gevşeme egzersizleri nelerdir?

Vajinismus gevşeme egzersizleri tedavide çok önemlidir. Vajinismusta vajinal bölgedeki ve vücuttaki kaslarda kasılma meydana gelir. Kollarımız, bacaklarımız ve vajinal bölgedeki kaslarımız çizgili kaslardır. Çizgili kaslar bizim kontrol edebildiğimiz kas gruplarıdır. Kendi isteğimiz ile kasılıp gevşeyebilir. Vajinismus gevşeme egzersizleri ile kasılan kasların nasıl gevşetileceği hastaya öğretilir. Bu sayede vajinismus tedavi edilir.

Vajinismus gevşeme egzersizlerinde önemli olan bu egzersizleri düzenli yaplak gerekir. Vajinismus gevşeme egzersizleri kişinin kendini rahat hissedeceği bir ortamda yapılmalıdır. Vajinismus gevşeme egzersizleri sırasında rahatlatıcı bir müzik kullanılabilir. Vajinismus gevşeme egzersizleri ile kadın vücudundaki bütün kasları tanıyarak onları nasıl kullanacağını öğrenir.

Vajinismus tedavisinde ıkınmak faydalı mıdır?

Vajinismus tedavisinde ıkınmak faydalı olabilir. Ancak vajinismus tedavisinde ıkınma egzersizleri tek başına yeterli değildir.  Ikınmak ile vajinal girişteki kaslar esneyip gevşer. Bu durumda vajinal giriş çok daha kolay olabilir. Fakat vajinismusta vajinal kaslardaki kasılmalar. Herhangi bir temas ile artacağı için sadece ıkınmak faydalı olmaz.

Vajinismusta aşılama nasıl yapılır?

Vajinismusta aşılama hastaların talep ettiği çocuk tedavilerinden biridir. Vajinismusu tedavi etmeden aşılama yapmak önerilmez. Fakat vajinismus olup aşılama yaptıranlar olabilir. Vajinismusta aşılama yapıldığında öncelikli olarak yumurta geliştirici iğne ve haplar verilir. Sonrasında yumurtanın gelişimi karından yapılan ultrasonda takip edilir. Oluşan yumurta çatlatma iğnesi ile çatlatılır. Sonra eşinden alınan spermler hazırlanır. İnce bir kanül aracılığı ile vajinadan rahim içerisine verilir.

Aşılamada spermlerin rahim içine gönderilmesi normalde basit ve kişi uyutulmadan yapılır. Fakat vajinismusta jinekolojik muayene ve giriş yapılamadığı için spermler sedasyon anestezi altında verilir. Vajinismus sorunu olmayan kadınlarda yumurtanın büyüme takibi vajinal ultrason ile yapılır. Fakat vajinismusta vajinal ultrason yapılamadığı için karından olan ultrason kullanılır. Fakat karından olan ultrasonun hassasiyeti diğerine göre düşüktür.

Vajinismus tedavisinde kas gevşetici kullanılır mı?

Vajinismus tedavisinde kas gevşetici ilaçlar kullanılmaz. Kas gevşeticiler istemsiz olan kasılmaları engellemez. Vajinismus problemi olan hastaların çoğu doktora başvurmadan önce kas gevşetici kullanmıştır. Ancak vajinismus tedavisinde kas gevşeticilerin yeri yoktur.

Vajinismusta kanama olur mu?

Vajinismus hastalığı olan kadınlarda ilişki denemesinde kasılmalara rağmen zorlama olursa kanama meydana gelebilir. Kanama olduğu durumlarda bu hastayı daha çok korkutarak vajinismus hastalığını şiddetlendirir. Vajinismus tedavisi ile birlikte ilişki olduğunda herhangi bir kanama meydana gelmez.

Vajinismus hastalığı olana rahim filmi çekilebilir mi?

Vajinismus hastalığı olan ve tedavi olmadan gebe kalmak isteyen çiftler bulunabilir. Bu çiftlere aşılama ve tüp bebek tedavisinden önce rahim filmi çekmek gerekir. Rahim filmi vajinadan rahim içerisine röntgende görülebilen bir madde verilerek rahim içinin görüntülenmesi işlemidir. Vajinismus hastalığı olanlara rahim filmi çekilirken anestezi ile uyutmak gerekir. Bu kişilere uyutmadan rahim filmi çekilemez. Rahim filmi aşılama ve tüp bebek süreci zorlu tedavilerdir. Bunları yapmak yerine önce vajinismus tedavisi yapmak daha doğrudur.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

 • Mutluluklarını ertelemesin.

  Sevgili doktorumuz sayesinde evliliğimizin üstünden 2 sene geçtikten sonra vajinismus tedavisi olmak için Funda Hanım ile tanıştık. Onun samimiyeti, güler yüzü ve bilgisi sayesinde korkularımızı yendik. Şimdi eşimle çok daha mutluyuz. Kimse bu hastalığı ertelemesin. Mutluluklarını ertelemesin. Bi an önce Funda Hanımla tanışsınlar.

 • Eşimle oldukça zor günler yaşadık.

  1,5 yıllık evliliğimizin ilk gecesinden itibaren karşılaştığımız bu sorun yüzünden eşimle oldukça zor günler yaşadık. İlk bir yılın sonunda internetten araştırmalar yaparken vajinismus gibi bir sorunumuz olduğunu ve bunun bir tedavisinin olduğu kanısına vardık. Bütün bu süreçlerin sonunda Funda Hanım gibi alanında uzman bir doktora başvurduk. Başaramayacağımıza inandığımız bu sorunumuz Funda hanım sayesinde üstesinden geldik. 2 ay gibi kısa bir sürede emin ellerde olduğumuz güvencesiyle ilişkiye girmeyi başardık. Bu zorlu süreçte yanımızda olan Funda Hanıma her şey için çok teşekkür ederiz. Vajinismus sorunu olanlara şüphesiz tavsiyem bir an önce tedaviye başlamalarıdır. Hayatta isteyince başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.

 • Vajinismus tedavimde o kadar çok yardımcı oldunuz ki

  Merhabalar Funda Hanım öncelikle size ne kadar teşekkür etsem azdır. Vajinismus tedavimde o kadar çok yardımcı oldunuz ki tatlı dilliliğinizle güler yüzlülüğünüzle. Ve kısa bir seans içerisinde ilerlediği için ve bu tedaviyi yendiğim için çok mutluyum. Size çok çok teşekkür ediyorum. Ve sizin gibi bir doktorla tanıştığım için çok mutluyum.

 • Ne kadar teşekkür etsem az.

  Merhaba benim güzeller güzeli canım doktorum. İyi ki sizi tanımışım. Her şey için çok teşekkür ederim. İyi ki tedavi için size gelmişim. İlk size geldiğim günü hatırlıyorum da ağlamaktan bi hal olmuştum. Asla olmayacak dediğim şeyi sizin desteğinizle yaptım. Başardım sizin sayenizde. Size bir türlü teşekkür etme imkanım olmamıştı. Ne kadar teşekkür etsem az. Bu arada kendimi tanıtmayı unuttum. Ben hastanız **** **** geçen Eylül gibi başlayıp Kasımda bitmişti tedavimiz. Vajinismus tedavisi için gelmiştir. Size tekrardan çooook teşekkürler.

 • Canım doktorum Funda Hocamla yollarımız kesişti.

  Ben 7 ay önce çok sevdiğim canım eşim ile bir yuva kurdum. Evlenmeden önce aklımın ucuna bile gelmeyen ama evlendikten sonra psikolojimi alt üst eden bir sorunla tanıştım. Vajinismus. Bu hastalığın adını bile bilmezken evliliğimin ilk 5 ayı içerisinde bu soruna dair her şeyi öğrendim. Çok araştırdım ve okuduğum bütün belirtilerden sonra vajinismus olabileceğimi düşündüm. 5 ay boyunca tedavi yolları aramak yerine hem kendime hem de en büyük destekçim olan eşime resmen eziyet ettim. Daha sonra bunun daha fazla böyle gidemeyeceğini ve internetten baktığım yalan yanlış şeylerin beni iyice kötü bir ruh haline soktuğunu anladıktan sonra tedavi için iyi bir doktor arayışına girdim. Yaptığım araştırmalardan sonra canım doktorum Funda Hocamla yollarımız kesişti. İyi ki tanıdım onu. Bir arkadaşıyla edercesine öyle içten bir üslubu ve güven veren duruşuyla bana bu sorunu aşabilme güveni verdi.

 • Funda Hanım sayesinde üstesinden geldik.

  İki ay süren tedavinin sonunda Funda Hanımın güler yüzü ve uzman bilgileri sayesinde bu sorunun üstesinden geldik. Daha ilk görüşmede gözüm kapalı güvenmiştim. İyi ki güvenmiş ve sabırlı davranmışım. Eğer sizde böyle sorunlarla boğuşuyorsanız Funda Hanıma gözünüz kapalı güvenip kendinizi onun güvenli kişiliğine teslim edebilirsiniz. Şu an o kadar mutluyum ki bu yazıyı yazarken içimde kelebekler uçuşuyor. Vajinismus kesinlikle tedavisi olan bir durum. Ertelemeyin ve hayatı hem kendiniz hem hayat arkadaşınıza zehir etmeyin. Canım eşim ve canım doktoruma çok teşekkür ederim.

 • Vajinismus tedavimde o kadar çok yardımcı oldunuz ki.

  Merhabalar Funda Hanım size ne kadar teşekkür etsem azdır. Vajinismus tedavimde o kadar çok yardımcı oldunuz ki tatlı dilliliğinizle, güler yüzlülüğünüzle. Ve kısa bir seans içerisinde ilerlediği için ve bu tedaviyi yendiğim için çok mutluyum. Size çok çok teşekkür ediyorum. Ve sizin gibi bir doktorla tanıştığım için çok mutluyum.

 • Funda Hanım sayesinde üstesinden geldik.

  1,5 yıllık evliliğimizin ilk gecesinden itibaren karşılaştığımız bu sorun yüzünden eşimle oldukça zor günler yaşadık. İlk 1 yılın sonunda internetten araştırmalar yaparken vajinismus gibi bir sorunumuz olduğunu ve bunun bir tedavisinin olduğu kanısına vardık. Bütün bu süreçlerin sonunda Funda Hanım gibi alanında uzman bir doktora başvurduk. Başaramayacağımıza inandığımız bu sorunumuzun Funda Hanım sayesinde üstesinden geldik. 2 ay gibi kısa bir sürede emin ellerde olduğumuz güvencesiyle ilişkiye girmeyi başardık. Bu zorlu süreçte yanımızda olan Funda Hanıma her şey için çok teşekkür ederiz. Vajinismus sorunu olanlara şüphesiz tavsiyem biran önce tedaviye başlamalarıdır. Hayatta isteyince başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Teşekkürler Funda Hanım

 • Funda Hanım iyi ki varsınız.

  1,5 ay önce asla başaramayacağımı düşündüğüm vajinismus problemi ile Funda Hanıma geldim. Profesyonelliği, ilgisi, samimiyeti ile bende başardım. Her şey için teşekkür ederim. Funda Hanım iyi ki varsınız.

 • İyi ki gelmişim, tanımışım sizleri…

  Funda Hanıma evliliğimin 2. ayında artık cinsel ilişkiye giremediğim yani vajinismus olduğumda rastladım. Kendisini internetten araştırarak buldum.  Bir evlilik bu şekilde nasıl olur derken, Funda Hanım tüm ilgisi, sakinliğiyle bize yardımcı oldu. İyi ki gelmişim, tanımışım sizleri… Artık evliliğimin tadını çıkarıyorum, sayenizde çok mutluyum. İlginiz ve anlayışınız için çık teşekkür ederim. Bu problemi yaşayan herkes, Funda Hanımla tanışmalı diyorum. Her şey için teşekkür ederiz.

TÜM YORUMLAR
SORU SORABİLİRSİNİZ
 • G
  Gon***22.07.2020

  Vajinismus tedavisi için randevu almak istiyorum ve fiyat bilgisi rica ediyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu, Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • Z
  Zeh***10.06.2020

  Merhabalar; vajinismus tedavisi hakkında ve tedavi ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajinismus tedavisi hakkında fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Irm***26.05.2020

  Merhaba, vajinismus tedavisi hakkında fiyat bilgisi alabilir miyim? Birde ön muayene fiyatını öğrenebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • G
  Giz***10.05.2020

  Merhaba, ben afyonda yaşıyorum. bir buçuk aylık evliyim ve esimle birlikte olamıyorum. Canım acıyacak diye korkup kasılıyorum. Ve eşime birlikte olmak için izin veremiyorum. Bir kac denememiz oldu ama devamı gelmedi. Hem fiyat hem de bilgi icin yardımcı olurmusunuz.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • G
  Göz***16.04.2020

  Vajinusmus hastalığında nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz ve kaç seansta bitiyor.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fil***02.03.2020

  Vajinismus tedavisi kaç gün sürüyor , fiyat bilgilendirmesi alabilirmiyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Tedavi süresi klinik durumun derecesine göre değişmektedir. Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fun***02.03.2020

  Merhaba vajinismus tedavisi hakkında bilgi ve seans ücreti bilgisi paylaşabilir misniz. Teşekkürler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ö
  Özl***25.02.2020

  Selam Funda hanım. Bi problemim var size danışmak istedim. 8 aylık evliyim . Yalnız bi problem var vajinusmus değilim bunu biliyorum çok yakın zamana kadar ağrılı da olsa beraber olabiliyorduk. Şimdi o geçti artık ağrı olmuyor asla zevk almıyorum çok isteksizim . kadın doğum uzmanına gittim bi sorun yok dedi geri geldim onun dışında hiç bişey söylemedi. Sebebi nedir bana yardımcı olur musunuz. İyi akşamlar

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu alıp gelirseniz konu hakkında yardımcı olabiliriz.

 • T
  Tuğ***06.02.2020

  Merhabalar,vajinismus tedavi ücreti,tedavide yapilan testleri,testler icin ayri ücret varsa fiyat bilgisi alabilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • C
  Car***02.02.2020

  7 yillik evliyiz. Önce kadin dogum uzmanıyla başlayıp terapistler ve hipnoz ile devam eden ağrılı sürelerimiz oldu ama malesef ki hala çözüm bulamadık evliliğimiz bitme noktasında su an eşimi cok seviyorum ayrılmak istemiyorum ne olur bir yol gösterin bize

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Tedavi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621