Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanaması olmayanlar

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi ilk gece kanaması olmayanlar olabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece ilişkide kanama

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda ilk gece ilişki yaşayan çiftlerde önemsenen ve beklenen bir durumdur. Hatta öyle ki kızlık zarı kanaması olması, bunun çarşafa bulaşması aileler arasında bilinir ve takip edilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması bakirelik göstergesi olarak kabul görmüştür. Ancak bilinmelidir ki yeterli genital ıslanma varsa ilk gece ilişkide kanama olmayabilir. Kanama kızlık zarının ilişki sırasında gerilmesi ve yırtılması sonucu görülür.

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkilerde saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Ancak bu şart değildir. Zayıf kılcal damar ağı içeren kızlık zarında yırtılmaya bağlı birkaç damla kanama meydana gelir. İlişkinin devam etmesi ve tekrarlayan ilişkiler kızlık zarının diğer kısımlarında da yırtılma ve bozulmaya yol açar. Bu yüzden ilk ilişkiden sonraki ilişkilerde de küçük kanamalar olasıdır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde genellikle 1/3-1/2 oranında görülmez. Bunun nedeni yeterli vajinal kayganlığın sağlanması, kızlık zarı açıklığının fazla olması, esneyebilen elastik kızlık zarı bulunması ya da çok nadiren kızlık zarının olmamasıdır. İlk gece ilişkide kanama vajinal ıslanma ve kayganlığın yeterli olmadığı durumlarda, kişinin ilişkiye hazır olmaması ve kendini kasması durumunda görülebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renktedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede durur. Kanama sonraki 7 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilir. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenmez. Eğer kanama miktarı çok ve kanama durmuyorsa kızlık zarı yırtığının vajinal duvara doğru uzandığı düşünülür. Fazla kanamaların diğer nedenleri ise vajinal giriş ya da vajinal kanaldaki enfeksiyon, tahriş ve lezyonlara bağlı duvar zedelenmeleridir. İlk gece kızlık zarı kanamasının devam etmesi ve fazla olması durumunda doktor muayenesi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanamanın nedeni muayene ile saptanıp buna göre tedavi planı yapılır. Kızlık zarı kanaması bazen vajinal boşluk içine doğru olur. Biriken kan vajinal salgılarla birlikte sonradan kahverengi şekilde dışarı atılabilir. Bu durumda birikmiş kanın atılması ilişkiden saatler sonra olabileceği gibi ertesi günü bile bulabilir.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece ilişkide kanama çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece ilişkide kanama pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • E
  Eks***02.05.2021

  İyi günler hocam . Gerdek gecesinde Kan gelince Devam etmelimiyiz ? Ve o gece içe boşalmayı çiftlere mi bırakıyorsunuz ??

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama fazla ve devam ediyorsa ilişkiye ara verilmelidir.

 • M
  Mus***11.04.2021

  Herhangi bir tıbbı yada elektronik test yaparak en son yada son15 günde ililşki yaşanmışmıdır öğrenevilirmiyi benim dna hariç bir kalıntı varmı bunları test yoluyla öğrenebilirmiz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Böyle bir test bulunmamaktadır.

 • E
  Ece***29.03.2021

  Sevgilimle 3 gün önce ilişkiye girdik fakat kanama hala durmadi ilk yaptığımızda kanamadan sonrada devam ettik iliskiye 3 gündür kanama sürüyo bu normal mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama devam ediyor ise doktora başvurunuz.

 • K
  K5t***27.03.2021

  Merhaba Hocam yaklaşık 2 aylık evliyim ilk ilişkimizde yaklaşık 40 dakıka ön sevısmenın ardından hiç zorlamadan birleşme oldu ve ben birleşme olduğunu hissetmedim bile sonrasında 2 nokta büyüklüğünde pembe bişey bulaşmıştı çarşafa hiç bir sekılde kan gelmedi bu olasılık normal mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlk ilişkilerin bir kısmında kanama olmayabilir.

 • I
  Ism***14.03.2021

  Hocam iyi günler. Arkadaşımla sürtünme yolunla vajina ağzına baskı şeklinde ilişki denedik 20 damlaya yakın geldi sonrasında gün içinde de damla damla kan gelmeye devam etti ne oldugunu anlayamadık. Kızlık zarı bozulmuşmudur doku zedelenmesi midir ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • C
  Cil***14.03.2021

  Nişanlımla ilk defa ilişkiye girdik ama vajinama sadece ucu girdi ve eve gelince bi kanama vardı.kizlik zarım yırtılmış midir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • Y
  Yus***07.02.2021

  Merhaba sevgilim ile iliskiye girdik kanamasi cok az oldu sadece kondom kan oldu ve sonrasinda cok yaniyor demisti ve aradan 1-2 saat sonra tuvalate ciktiginda kan geldigini söyledi ve agrisi oldugunu ve hala yanma oldugunu söyledi Bakire oldugunu söyledi iliskiye girmeden önce bu dogrumudur ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlk ilişkide kanama miktarı genellikle azdır, bazen olmayabilir.

 • A
  Asd***01.02.2021

  Merhaba, 21 yaşımdayım bakireydim ve ilk cinsel birleşmemi yaşadım. İlişki sırasında gergin değildim başta acım çok az oldu ve sonrasında hiç kalmadığı için zorlanmadım ve tam olarak birleşme yaşadık. Seks esnasında kan çok az geldi fakat aynı gün günlük ped takmamı gerektirecek kadar kanamam oldu. Sonraki gün sadece lekelenme oldu ve ikinci gün ise normal ped takmamı gerektirecek kadar kanamam oldu. Şu an 2.5 gün oldu ve reglimin ilk günü seviyesinde kanamam var ve pede madeni para büyüklüğünde doku da geldi. Biraz araştırdığımda 3 güne kadar kanamanın normal olduğunu okudum fakat kanamam lekelenme şeklinde değil de daha fazla miktarda olunca tedirgin oldum. İlişkiye girdiğimde reglime yaklaşık 5-6 gün kalmıştı, regl zamanım öne gelmiş olabilir mi? Reglim erken olmadıysa da bu miktarda kanama normal midir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyorsa muayene olmanız uygun olacaktır.

 • A
  Ayş***28.01.2021

  Ben 22 yaşındayım sevgilimle bir şeyler yaşadık yanlışlıkla kızlık zarım patladı. Kanama oldu sonra geçti biraz ağrı vardı adetime 7 gün var ama içime girmedi sizde hamile olma olasılığım bir de kasıklarım ağrıdı enfeksiyon olma olasılığı var mı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile değerlendirme gerekir.

 • K
  Kal***22.12.2020

  22 yashimdayim ve bakireyim. Dugun gecemde soylediyiniz gibi zarim yirtilmish lakin kanama olmamishsa, doktor muayene edip aslinda kanamadan yirtilma oldugunu anlaya bilir mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Doktor sadece yırtılma olduğunu görebilir.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621