Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece ilişkide kanama

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda ilk gece ilişki yaşayan çiftlerde önemsenen ve beklenen bir durumdur. Hatta öyle ki kızlık zarı kanaması olması, bunun çarşafa bulaşması aileler arasında bilinir ve takip edilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması bakirelik göstergesi olarak kabul görmüştür. Ancak bilinmelidir ki yeterli genital ıslanma varsa ilk gece ilişkide kanama olmayabilir. Kanama kızlık zarının ilişki sırasında gerilmesi ve yırtılması sonucu görülür.

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkilerde saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Ancak bu şart değildir. Zayıf kılcal damar ağı içeren kızlık zarında yırtılmaya bağlı birkaç damla kanama meydana gelir. İlişkinin devam etmesi ve tekrarlayan ilişkiler kızlık zarının diğer kısımlarında da yırtılma ve bozulmaya yol açar. Bu yüzden ilk ilişkiden sonraki ilişkilerde de küçük kanamalar olasıdır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde genellikle 1/3-1/2 oranında görülmez. Bunun nedeni yeterli vajinal kayganlığın sağlanması, kızlık zarı açıklığının fazla olması, esneyebilen elastik kızlık zarı bulunması ya da çok nadiren kızlık zarının olmamasıdır. İlk gece ilişkide kanama vajinal ıslanma ve kayganlığın yeterli olmadığı durumlarda, kişinin ilişkiye hazır olmaması ve kendini kasması durumunda görülebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renktedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede durur. Kanama sonraki 7 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilir. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenmez. Eğer kanama miktarı çok ve kanama durmuyorsa kızlık zarı yırtığının vajinal duvara doğru uzandığı düşünülür. Fazla kanamaların diğer nedenleri ise vajinal giriş ya da vajinal kanaldaki enfeksiyon, tahriş ve lezyonlara bağlı duvar zedelenmeleridir. İlk gece kızlık zarı kanamasının devam etmesi ve fazla olması durumunda doktor muayenesi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanamanın nedeni muayene ile saptanıp buna göre tedavi planı yapılır. Kızlık zarı kanaması bazen vajinal boşluk içine doğru olur. Biriken kan vajinal salgılarla birlikte sonradan kahverengi şekilde dışarı atılabilir. Bu durumda birikmiş kanın atılması ilişkiden saatler sonra olabileceği gibi ertesi günü bile bulabilir.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece ilişkide kanama çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece ilişkide kanama pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Sev***28.08.2020

  Adet dönemimin son günü ilişkiye girdim fakat bir durumdan sonra 17 saat geçmeden ertesi gün hapı kullandım. Ertesi gün hapı kullandıktan 1 hafta sonra regl olmuşcasına kanamam başladı bu durum normal midir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama devam ediyorsa muayene etmek gerekir.

 • E
  Een***27.08.2020

  İlk cinsel ilişkimde hiç bir şekilde kan gelmedi bazı durumlardan dolayı 1 yıldır ilişkiye girmemiştim. 1 yıl sonunda ilişkiye girdiğimde canım çok acıdı ve 6 gün sonra kan geldi. İlk ilişkiye girdiğimde bozulmamış 1 yıl sonra ki ilişkim de bozulmuş olma ihtimali var mıdır yoksa da bu kan ne ile ilgili olabilir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Evet öyle bir ihtimal vardır, kanama devam ederse nedeni muayene ile anlaşılabilir.

 • C
  Cra***18.08.2020

  Merhabalar gerdek gecesinde baya kal geldi 1 gun sonrada iliskiye girdik yine kan geldi bu normal mi ne yapmamiz gerekir tesekurler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyorsa muayene olmanız uygun olacaktır.

 • B
  Biç***15.08.2020

  Merhabalar eşimle dün gece ilk gecemizi yaşadık ama ben aşırı stres yapıp kendimi kastm esim zorlamadı ama ben yap diye zorladm ve birleşme oldu sonrasında aşırı kanamam oldu ve simdi lavaboya girdiğimde azda olsa kanamanın oldugunu görüyorum bu normal mi acaba ne yapmam gerekiyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanamanın devam etmesi halinde doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • A
  Anı***14.08.2020

  Merhabalar hocam sürtünme yolu ile ilişkiye geçerken yanlışlıkla içine girip çıktı o esnada çok az pembemsi bi kan geldi bundan 4 gün sonra da kanama oldu ne çok fazla ne de çok az denilecek kadar kız arkadaşım hamile kalmış olabilir mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu tür durumlarda azda olsa gebelik olasılığı bulunmaktadır. Adet gecikmesi durumunda test yapılabilir.

 • N
  Nar***12.08.2020

  Merhabalar hocam iyi akşamlar dilerim yırtılmış kızlık zarı tekrar kanar mı cevaplarsanız çok sevinirim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Evet kanayabilir.

 • X
  Xab***11.08.2020

  Merhaba eşimle ilk birliktelikten 10 gün sonra tekrar birlikte olduk ilkinde de çok acımıştı acıda değilde yanma gibi. 2.sindede aynı şekilde oldu üstüne üstelik hafif bir kan geldi. Tam anlamıyla birlikte de olamadık 2.de çünkü yine ilk günkü gibi yanma oldu. Alışana kadar bu süreç normal midir yoksa doktora görünmek gerekir mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • S
  Sss***10.08.2020

  İlk ilişkide kanama olmayıp sonraki saatlerde kanama olması normal mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Olabilir.

 • E
  Ezg***30.07.2020

  Merhaba, erkek arkadaşımla ilk ilişkimden sonra bayağı bir kan geldi. Ve bu 5. İlişkimizde de aynı şekilde ilişki esnasında gelmeye devam etti. Ama her zaman tam bir birleşme olmadı kanamadan dolayı. Acaba ileri gittikçe kanama mı oluyor anlamadık. Muayene olacağım ama asıl merak ettiğim ilk ilişkiden sonra bir kaç ilişkide kan gelmesi normal midir? Bazı arkadaşlarımında bu tarz durumları olmuş sonra geçmiş.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama şikayeti devam ediyorsa muayene olmanız uygun olacaktır.

 • E
  Eda***27.07.2020

  Merhaba. Sadece 1 kez sürtünme yoluyla ilişki yaşarken yanlışlıkla içine girip çıktı sanırım sarhoştum hatırlamıyorum. Çok fazla kan geldi normalde kızlık zarı kanaması bi kaç damla şeklinde olur diye biliyorum ama bu çoktu. 3 gün damlama şeklinde devam edip bitti. Sorum şu; o günden sonra hiç ilişkiye girmedim evlenene kadar da girmeyeceğim. Bir kaç yıl sonraki ilk ilişkimde tekrar kanama olur mu bu benim için çok önemli lütfen cevaplayın

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621