Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece kanaması çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece kanaması pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • E
  Ek***23.01.2020

  Nişanlımla ilk birlikteliğimde kanamam 3 gün sürdü aradan sonra bi kaç defa daha birlikte olduk ama her defasında kanamam oluyor ve adet kanı gibi çok fazla geldi bazen 2 gün sürüyor bazende sadece o anlık oluyor bunun sebebi nedr

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlayabiliriz.

 • I
  Irn***13.01.2020

  Kızlık zarı dikimi operasyonu sırasında ve sonrasında ağrı acı oluyor mu? Kalıcı kızlık zarı kaç yıl kalır sonradan kendiliğinden bozulur mu ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Web sitemizde bu soruların tamamı bulunmaktadır. İsterseniz daha detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Asl***05.01.2020

  Erkek arkadaşım ile anal ilişki denerken penisi kaydı ve vajinama geldi sonra bir süre sürtünme yoluyla ilişkiye devam ettik ışığı açtığımızda yatakta koyu kahverengi ve kurumuş kan vardı yatak bizim olmadığı için bizden mi kaynaklandığını bilmiyoruz. Sonraki günlerde de hiçbir şekilde kan gelmedi. Kızlık zarımda bozulma olmuş olabilir mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • B
  Bbs***04.01.2020

  Merhaba Yeni evliyim ilk gecemde kızlık zarımdan kan geldi doğal olarak ama bugün 2.gün ve kanama lekeler şeklinde devam ediyor ne yapmalıyım bilemiyorum ve vajinamda ağrılar oluyor bu ağrılar ve kanama normal mi kaç gün sürer en fazla teşekkür ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyor ise doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • S
  Sel***02.01.2020

  İyi seneler dilerim funda hanım,ilk ilişkide kendimi kasarsam ,kızlık zarı yırtığım olması gerekenden fazla mı olur?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajinal kasılma kızlık zarı yırtılma düzeyini etkileyebilir.

 • A
  Aki***31.12.2019

  İlk gecede kızlık zarı yırtığı neye bağlıdır, yırtık boyu ve kanama kasarsam fazla mı olur?cevaplarsanız sevinirim hocam iyi yıllar dilerim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlk gecede kızlık zarı yırtığı ilişkiye bağlı olabilir. Vajinal kasılma kızlık zarının yırtılma düzeyini etkileyebilir.

 • Y
  Yıl***27.12.2019

  Erkek arkadaşımla bir yakınlaşmamız oldu öncelikle parmağını içime soktu fakat kanama olmadı daha sonra penisiyle içime girmeye çalıştı hafifçe girdi ama o an ağrım çok olduğu için durduk yine kanama olmadı tuvalete gittiğimde kanama olduğunu farkettim ve sabah doktora gittim. Doktor muayenenin yasal olmadığını söyledi ve penis içine girmediyse bişey olmamıştır dedi. Üstünden 1 gün geçmesine rağmen hala lekelenme tarzında bazen açık kırmızı bazen kahverengi akıntım oluyor. Kızlık zarı bozulduğu için midir bu durum?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • S
  Sar***26.12.2019

  Erkek arkadasim ile 2 sene once birlikte oldum o vakitte penisine kan bulasmadi direk lavaboya kaçtım lavaboya oturdugumda azcik bi kan geldi sonra ic camasirimi giydim bi kac saat geçtikten sonra yeniden geldi kan bekar olmadığımi dusunuyor ne yapabilirim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mıs***13.12.2019

  Merhaba nişanlımla birkaç şey yaşadım. Mesela vajinama parmağı girdi birkaç kez ama hiç kanama olmadi. Daha sonra günlerde penisi girdi . Penisi girerken çok acım oldu. Ama kan falan gelmedi daha sonra tuvalete gidince kanın geldiğini gördüm. Sizce bu kızlık zarı bozulması mıdır?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu muayene ile anlaşılabilir.

 • S
  Ser***13.12.2019

  Merhabalar dul bir kadın ile beraberim ancak eski kocası dışında ilişkiye girmiş ligi varmıdır bunu öğrenmek mümkünmüdür?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Hayır.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621