Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece ilişkide kanama

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda ilk gece ilişki yaşayan çiftlerde önemsenen ve beklenen bir durumdur. Hatta öyle ki kızlık zarı kanaması olması, bunun çarşafa bulaşması aileler arasında bilinir ve takip edilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması bakirelik göstergesi olarak kabul görmüştür. Ancak bilinmelidir ki yeterli genital ıslanma varsa ilk gece ilişkide kanama olmayabilir. Kanama kızlık zarının ilişki sırasında gerilmesi ve yırtılması sonucu görülür.

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkilerde saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Ancak bu şart değildir. Zayıf kılcal damar ağı içeren kızlık zarında yırtılmaya bağlı birkaç damla kanama meydana gelir. İlişkinin devam etmesi ve tekrarlayan ilişkiler kızlık zarının diğer kısımlarında da yırtılma ve bozulmaya yol açar. Bu yüzden ilk ilişkiden sonraki ilişkilerde de küçük kanamalar olasıdır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde genellikle 1/3-1/2 oranında görülmez. Bunun nedeni yeterli vajinal kayganlığın sağlanması, kızlık zarı açıklığının fazla olması, esneyebilen elastik kızlık zarı bulunması ya da çok nadiren kızlık zarının olmamasıdır. İlk gece ilişkide kanama vajinal ıslanma ve kayganlığın yeterli olmadığı durumlarda, kişinin ilişkiye hazır olmaması ve kendini kasması durumunda görülebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renktedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede durur. Kanama sonraki 7 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilir. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenmez. Eğer kanama miktarı çok ve kanama durmuyorsa kızlık zarı yırtığının vajinal duvara doğru uzandığı düşünülür. Fazla kanamaların diğer nedenleri ise vajinal giriş ya da vajinal kanaldaki enfeksiyon, tahriş ve lezyonlara bağlı duvar zedelenmeleridir. İlk gece kızlık zarı kanamasının devam etmesi ve fazla olması durumunda doktor muayenesi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanamanın nedeni muayene ile saptanıp buna göre tedavi planı yapılır. Kızlık zarı kanaması bazen vajinal boşluk içine doğru olur. Biriken kan vajinal salgılarla birlikte sonradan kahverengi şekilde dışarı atılabilir. Bu durumda birikmiş kanın atılması ilişkiden saatler sonra olabileceği gibi ertesi günü bile bulabilir.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece ilişkide kanama çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece ilişkide kanama pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • U
  Umu***29.03.2020

  Efendim size bir sorum olacaktı genelde normal durumlarda ilk ilişkide beklenecek kan miktarı yaklaşık kaç ml olur sizce

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Genellikle birkaç damla olur. Ama miktar değişkendir.

 • A
  Ale***14.03.2020

  Eşimle ilk ilişkiye girdiğim de ufak bir leke oluşmuştu ama sonradan herhangi bir kanamam olmadı .eşim görev gereği filistine gitmişti 3 yıl sonra geldiğinde tekrardan ilişkiye girdik ve 4 ,5 saat sonra kanamam oldu nedeni sizce nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlayabiliriz.

 • E
  Els***10.03.2020

  Merhaba erkek arkadaşımla birlikte olmak istedim fakat canım çok acıdı geri çekildi oda fakat kanama oldu zar yırtıldı sanırım ama idrar yaptıktan sonra damla damla kan geldi fakat hızlı damlalar şeklinde tuvaletten çıktıktan sonra kan olmuyor pedim sadecd idrar sonrası var sebebi ne olabilir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlayabiliriz.

 • K
  Kız***23.02.2020

  Ben sevgilimle iliskiye girdim .Altımda şort ve iç camasirim vardi .Yatak kan olmuştu ama benim sort ta ve iç camsirda kan yoktu sonra 1 2 saat sonra benjm iç camasirim kan oldu 1 gun geçti hala kanamam durmuyor az az geliyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam etmesi durumunda doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • I
  In****17.02.2020

  Erkek arkadaşımla birliktelik yaşadım 2 kez bilektelikte kan gelmedi 3. De geldi ama kanama hâlâ durmadı 3 gün oldu ara ara lavaboya gittiğimde ya da pedimde küçük küçük kanamalar oluyor ne yapmalıyım doktora gitmeye çekiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Lekelenme tarzı ufak kanamalar ilk hafta görülebilir. Fazla kanama olması, kanamanın devam etmesi, ağrı, akıntı gibi belirtilerin olması durumunda doktor kontrolü yaptırmanız uygun olacaktır.

 • E
  Ek***23.01.2020

  Nişanlımla ilk birlikteliğimde kanamam 3 gün sürdü aradan sonra bi kaç defa daha birlikte olduk ama her defasında kanamam oluyor ve adet kanı gibi çok fazla geldi bazen 2 gün sürüyor bazende sadece o anlık oluyor bunun sebebi nedr

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlayabiliriz.

 • I
  Irn***13.01.2020

  Kızlık zarı dikimi operasyonu sırasında ve sonrasında ağrı acı oluyor mu? Kalıcı kızlık zarı kaç yıl kalır sonradan kendiliğinden bozulur mu ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Web sitemizde bu soruların tamamı bulunmaktadır. İsterseniz daha detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Asl***05.01.2020

  Erkek arkadaşım ile anal ilişki denerken penisi kaydı ve vajinama geldi sonra bir süre sürtünme yoluyla ilişkiye devam ettik ışığı açtığımızda yatakta koyu kahverengi ve kurumuş kan vardı yatak bizim olmadığı için bizden mi kaynaklandığını bilmiyoruz. Sonraki günlerde de hiçbir şekilde kan gelmedi. Kızlık zarımda bozulma olmuş olabilir mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • B
  Bbs***04.01.2020

  Merhaba Yeni evliyim ilk gecemde kızlık zarımdan kan geldi doğal olarak ama bugün 2.gün ve kanama lekeler şeklinde devam ediyor ne yapmalıyım bilemiyorum ve vajinamda ağrılar oluyor bu ağrılar ve kanama normal mi kaç gün sürer en fazla teşekkür ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyor ise doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • S
  Sel***02.01.2020

  İyi seneler dilerim funda hanım,ilk ilişkide kendimi kasarsam ,kızlık zarı yırtığım olması gerekenden fazla mı olur?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajinal kasılma kızlık zarı yırtılma düzeyini etkileyebilir.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621