Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece kanaması çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece kanaması pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • I
  Isi***20.08.2019

  Erkek arkadaşımla ilişki yaşadım ama bakire olduğum için tam birleşme olmadı acı hissedince durdu fakat yarım saat sonra pembe kanamam oldu, 3gün lekelenme sürdü, kızlık zarında zedelenmemi yoksa yırtılmamı olmuştur

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bunu ancak kızlık zarı muayenesi ile anlayabiliriz.

 • S
  Ss***17.08.2019

  Merhaba hocam,ilk cinsel ilişkim olduktan sonra ertesi gün aralıklarla kanamam oldu doktora görünmem gerekiyor mu?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama miktarı fazla ise görünebilirsiniz. Lekelenme şeklinde kanamalar olabilir.

 • P
  Pel***12.08.2019

  Merhaba hocam,eşimle ilk ilişkimize gireli 5 gün oluyor hala küçük küçük kanamalar oluyor gün içerisinde bir enfeksiyon kapma durumu olur mu? Ve kızlık bozulduktan sonra adet görür müyüz?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı kanaması lekelenme tarzı 7-10 gün sürebilir. Ancak vajinada yanma, ağrı var ise doktor kontrolü uygun olacaktır. Kızlık zarı ile adet arasında bir ilişki yoktur. Adet görebilirsiniz.

 • M
  Mer***06.08.2019

  Merhaba hocam başımdan kısa süreli bir evlilik geçti tam bir cinsel birleşme yaşamadık yapacakken ben canım acıdığı için müsaade etmedim o anda hafif bir zevk hissettim yalnız ertesi gün tuvalete gittiğimde benek benek kanama gördüm şuan evliyim eşimin penisi ince ve kısa kanama olmuyo canım acıyo sürekli aklıma takılıyor ertesi gün gördüğüm o kanama kızlık zarı ile mi alakalıydı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Tam olmayan ilişkilerde kızlık zarının bozulma ihtimali vardır.

 • Y
  Yen***06.08.2019

  Hocam merhaba, 3 gündür evliyim ilk üçü tam anlamıyla olmamakla birlikte 4 birliktelik yaşadık. 4ünde de inanılmaz acı çektim. Üstelik her sefarinde kanamam da oluyor. Vajinismus olma ihtimalini düşündüm ancak içim girene kadar bir sorun ve problem yok. Sorun ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlişki sırasında olan ağrının nedenini anlamamız için öncelikle muayene etmemiz gerekir. Dilerseniz 0 242 322 97 73 numaralı hattımızdan bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

 • G
  Gün***04.08.2019

  Merhaba Funda Hanım. İlk ilişkiye girdikten sonra kan gelmedi biz esnek olduğunu düşündük doktora gidecektik, 5 saat sonra tuvalette yuvarlak şekilde kan geldi. Kanın sonradan gelme ihtimali var mı?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bazen vajina içine olan kanamalar sonradan gelebilir.

 • N
  Nur***30.07.2019

  Hocam merhaba 27 temmuz günü evlendim ilk gece ve sonraki ilişkilerimde hem agrı hem de kanamam oldu normal mi canım ilişki sırasında çok acıyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Ağrı ve kanama devam ediyor ise muayene olmanız uygun olacaktır.

 • A
  Asu***30.07.2019

  Merhabalar evliliğimizin 10. Günü ilk ilişkimizin üzerinde 4 gün geçti fakat tam birleşme yaşayamadık. Eşim çok acı ve ağrı çekiyor gün boyunca. Gün içinde vajinasından pütürlü kan pıhtıları geliyor. Eşim bu duruma çok üzülüyor ve ağlıyor bende çok üzülüyorum. Tam birleşme ve ağrıların geçmesi için ne yapmamız gerekir.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bazı kızlık zarı çeşitleri ilişkiye girmeyi güçleştirir. Örneğin; bölmeli kızlık zarı ya da kalın kızlık zarı gibi. Bu durumda öncelikle bir jinekoloğa muayene olması uygun olacaktır.

 • A
  Ara***30.07.2019

  Sınırlarımızı zorlayıp biraz ileri gittik nisanlimla tam birlesme olmadi hafifti agrıda hissetmedim ama çok fazla kanamam var parca parca akıyor kotu bir sey varmidir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fazla kanamanız varsa muayene olmanız uygun olacaktır.

 • A
  Azz***29.07.2019

  Merhaba hocam ilk ilişkimde kanama oldu ve 2-3 gün sonra adet gördüm ikinci ilişkim adetim bittikten 5-6 gün sonra yaşandı yine bir kanama meydana geldi çok hafif bir şekilde ve ertesi gün kahverengi bir akıntı gördüm sümüksü bir kıvam da bu nedir çok endişeleniyorum lütfen yardımcı olunuz.. Şimdiden teşekkürler.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajina içinde beklemiş kızlık kanaması ve vajinal salgıya ait olabilir. Devam etmesi durumunda doktor kontrolü uygun olacaktır.

SORU SOR
Yorum ve Fiyat Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621