Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece kanaması çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece kanaması pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • M
  Met***28.11.2019

  Kız arkadaşımla sürtüsürken penisim bir anda içeri girdi sevgilim bakire kanama olmadi fakat 5 saat sonra tuvalete gittiğinde kahverengi bir kan sonra da ufak kanama olmuş. Ve vajinasında şişlik var. Neden olabilir. Bekareti bozulmuş müdür?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlayabiliriz.

 • A
  Ayş***25.11.2019

  Erkek arkadaşımla sürtünürken birden penisi kaydı ve penis başı içeri hızlıca girip çıktı. İkimizin de canı yandığı için devam etmeden uyuduk. Ertesi sabah tuvalete gittiğimde sümüksü pembe akıntı içerisinde damar şeklinde hafif kanama gördüm. Kesin cevap mümkün değildir ama tahmini bir cevap verir misiniz. zarım yırtılmış mıdır?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlayabiliriz.

 • B
  Büş***16.11.2019

  İyi günler ben 9 ay önce birlikte oldum kızlığım kanamadığı için erkek arkadaşım şüpheli. İlk birlikteliğim ne zaman görebilir misiniz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı muayenesi ile ilişkiye ne zaman girildiği anlaşılamaz.

 • A
  Ara***12.11.2019

  İlişkiye girdim kızlık zarım yırtıldı.ilk gece ciddi kanamam olmadi ama bir hafta süren lekelenmeler oluyor normal midir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Lekelenme tarzı ufak kanamalar olabilir. Miktarının artması ve devam etmesi halinde doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • L
  Lev***06.11.2019

  Merhaba , kız arkadaşımın ilk ilişkiden sonra kanaması 5 gündür ara ara devam ediyor bazen çok kanaması oluyor bazende çok az bunun önlemini nasıl alabiliriz veya herhangi tehlikeli bir durum söz konusu olabilir mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olması uygun olacaktır.

 • S
  Sev***02.11.2019

  İlk defa ilişkiye girdim ve zarım patladı kanaması 10 saattir devam ediyor ilk yoğundu şuan hafif bi sorun varmı diye korkuyorum ya da ne zaman geçicek merak ediyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyor ise muayene olmanız uygun olacaktır.

 • R
  Rs***30.10.2019

  merhaba ben 3 gün once evlendim ilk gece normal bir miktar kanamam oldu fakat birleşme tam olarak gerçekleşmedi daha sonra kanamam normal miktarlarda devam etti bugün tekrar birleşme denedigimiz de tam olarak birleşme gerceklesti fakat çok fazla acı ve kanamam oldu. Birleşme esnasında rahatlayamiyorum ve çok fazla kasılıyorum vajinismus olabilir mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • B
  B.d***30.10.2019

  Erkek arkadaşımla ilk defa ilişkiye girdim. İlişki esnasında çok acı çektim ama her hangi bir kanama olmadı. Yarım saat sora tuvalette girince kanama olduğunu gördüm. Normal bir miktarda kan vardı sonrasında kanama olmadı. Vajina da yanma ve ağrı olduğunda yırtılma oldugunu düşünüyorum. İlişki esnasında kanama olmaması sonra olması normal mi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Evet kanama sonradan gelebilir.

 • P
  Pdh***17.10.2019

  Merhaba ilk ilişkiden 2 gün sonra adet oldum ve normal gitti ama bu ay adetim 4 gün gecikti bu olabilir bir durum mu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Adet gecikmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Devam etmesi durumunda doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • D
  Dil***16.10.2019

  Mrb 2 yıkdır erkek arkdsmla bırlıkteyız ve ılıişkıye grdık ılk ypdımızda azcık kan geldı pecete koydum lavoboya gttmde borzcık daha fazla geldı ve 2 ci yapdmzda az daha kan geldı ama ozman adetmın son gnlerıydı sizce kızlık zarı patmıs olablrmı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu ancak muayene ile anlaşılabilir.

SORU SOR
Yorum ve Fiyat Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621