Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolDoğum - Gebelik ve Kadın Hastalıkları UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece kanaması çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece kanaması pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir. 

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kızlık zarı kanaması genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Ser***24.06.2019

  Merhaba Benim eşimle ilişkiye girdik Kan geldi ve bir haftadır devam ediyor nedeni nedir acaba?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlayabiliriz.

 • T
  Tat***18.06.2019

  Biz dün ilişkiye girdik ve işin komik yanı benim adet günümün tarihini unutmam.Kanama oldu fakat âdet kanaması mı yoksa zar kanaması mı bilemiyoruz.Kanamam hala devam ediyor,adet mi yoksa zar kanaması mı anlayamadım?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarı bozulması durumunda genellikle fazla miktarda devam eden kanama olması beklenmez. Uzayan ve devam eden kanamalarda doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • B
  Ber***18.06.2019

  Hocam merhaba eşimle ilk gece zarım yırtıldı araya 12 gün girdi regl oldum kanamam çok fazla nedeni nedir acaba?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • E
  Eni***17.06.2019

  Kusura bakmayin bunu yazarken bile cekiniyorum esimle iliskiye girdigimzde kan vardi ama rengi tam rengi degildi aradan 10 dk snra tam rengi oldu ama biz iliskiyi kesmistik bu ne demek oluyo bi aciklar misinz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama devam ediyor ise ya da anormal bir renkte akıntı varsa muayene etmemiz uygun olacaktır.

 • D
  Dry***14.06.2019

  Kızlık zarı muayenesi oldm ve ilişkide Kanamamın olacagını ve normal kızlık zar ile ilişki sonrası şeklini cizerek gösterdi doktor ama içim yine rahat etmedi yanılma payı var mıdır

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu yalnız kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir.

 • A
  Aaa***05.06.2019

  Ben bir gun once erkek arkadasimla iliskiye girdim once penisi icimde hissettim cok agrim oldu yataktan kaltim yatakta pembe renkte kan vardi sonra icimden su gibi bisey geldi ondan sonra durmadan kanamma basladi icime bosaldi erkek arkadasim hamile kalabilirmiyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu durumda hamilelik olabilir. Gebelik testi ile anlaşılabilir.

 • D
  Der***27.05.2019

  Hocam ben erkek arkadaşımla yüzeysel bir şeyler yaşıyordum ve penisinin ucu çok hafif değdi girme hissetmedim ama sonradan parmağımla baktum çok az bir kan gibi parmağımın ucuna geldi daha sonra peçeteyle sildim ve pembemsi oda yok denecek kadar azdı kızlık zarım yırtılmışmıdor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının bozulup bozulmadığını ancak kızlık zarı muayenesi ile anlayabiliriz. Tel: 0 242 322 97 73

 • O
  Otl***26.05.2019

  Eşimle ilk gece ilişkimizde zarım yırtıldı fakat çok kanama oldum ve ağrım oldu bikaç gündür de hafif ağrı ile beraber kanamam devam ediyo bu bi sorun mu ben korkuyorum bu şekilde devam etmesinden

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlk ilişki sonrası kanamanın devam etmesi halinde doktora başvurmanız uygun olacaktır. Bazen yırtık vajina duvarına uzanabilir. Bu durumda müdahale edilmesi gerekir. Muayene Randevusu için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşabilirsiniz.

 • O
  Otl***26.05.2019

  Eşimle ilk gece ilişkimizde zarım yırtıldı fakat çok kanama oldum ve ağrım oldu bikaç gündür de hafif ağrı ile beraber kanamam devam ediyo bu bi sorun mu ben korkuyorum bu şekilde devam etmesinden

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlk ilişkide kanamanın devam etmesi durumunda doktora başvurmanız uygun olacaktır. Bazen kızlık zarındaki yırtılma vajina duvarına uzanabilir ve kanama miktarını artırabilir.

 • S
  Sm***12.05.2019

  Hocam merhaba 15 gündür evliyiz. Eşimle ilk gece çok canım yandığı için beraber olamadık. 4 gün sonra beraber olabildik çok az bir kanama oldu. Daha sonra ki günlerde yine birlikte olduk 5-6 defa ancak her yapmamız da bende acı ve yanma oluyor aynı zamanda az az kanama oluyor bu normal mi acı hissetmem yanma olması ve kanaması ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu durumda öncelikle bir muayene olmanız uygun olacaktır.

SORU SOR
Basından Videolar

Kadın sağlığı, gebelik ve tüp bebekle ile ilgili TV programlarımız merakla takip edilmektedir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolDoğum - Gebelik ve Kadın Hastalıkları Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621