Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece ilişkide kanama

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda ilk gece ilişki yaşayan çiftlerde önemsenen ve beklenen bir durumdur. Hatta öyle ki kızlık zarı kanaması olması, bunun çarşafa bulaşması aileler arasında bilinir ve takip edilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması bakirelik göstergesi olarak kabul görmüştür. Ancak bilinmelidir ki yeterli genital ıslanma varsa ilk gece ilişkide kanama olmayabilir. Kanama kızlık zarının ilişki sırasında gerilmesi ve yırtılması sonucu görülür.

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkilerde saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Ancak bu şart değildir. Zayıf kılcal damar ağı içeren kızlık zarında yırtılmaya bağlı birkaç damla kanama meydana gelir. İlişkinin devam etmesi ve tekrarlayan ilişkiler kızlık zarının diğer kısımlarında da yırtılma ve bozulmaya yol açar. Bu yüzden ilk ilişkiden sonraki ilişkilerde de küçük kanamalar olasıdır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde genellikle 1/3-1/2 oranında görülmez. Bunun nedeni yeterli vajinal kayganlığın sağlanması, kızlık zarı açıklığının fazla olması, esneyebilen elastik kızlık zarı bulunması ya da çok nadiren kızlık zarının olmamasıdır. İlk gece ilişkide kanama vajinal ıslanma ve kayganlığın yeterli olmadığı durumlarda, kişinin ilişkiye hazır olmaması ve kendini kasması durumunda görülebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renktedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede durur. Kanama sonraki 7 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilir. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenmez. Eğer kanama miktarı çok ve kanama durmuyorsa kızlık zarı yırtığının vajinal duvara doğru uzandığı düşünülür. Fazla kanamaların diğer nedenleri ise vajinal giriş ya da vajinal kanaldaki enfeksiyon, tahriş ve lezyonlara bağlı duvar zedelenmeleridir. İlk gece kızlık zarı kanamasının devam etmesi ve fazla olması durumunda doktor muayenesi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanamanın nedeni muayene ile saptanıp buna göre tedavi planı yapılır. Kızlık zarı kanaması bazen vajinal boşluk içine doğru olur. Biriken kan vajinal salgılarla birlikte sonradan kahverengi şekilde dışarı atılabilir. Bu durumda birikmiş kanın atılması ilişkiden saatler sonra olabileceği gibi ertesi günü bile bulabilir.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece ilişkide kanama çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece ilişkide kanama pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Svl***06.07.2020

  Merhabalar şunu sormak istiyorum. Sadece kızlık zarı yirtılınca hamile kalma ihtimali var mı?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajina içine meni sıvısı girmediği müddetçe hamile kalma olasılığı bulunmaz.

 • A
  Ayş***22.06.2020

  Kıyafetler üzerimizdeyken sürtünme ve baskı oldu. Sonra iki üç peçete kan geldi. Sabahında da peçeteye açık renkli kan bulaşıyor kızlık zarım bozulmuş mudur?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile zedelenme veya bozulma durumu anlaşılabilir.

 • G
  Gec***10.06.2020

  Merhabalar, esnek kızlık zarı ilişkiyle yırtılabilir mi ? Buna imkan var mı illaki doğumda mı yırtılır?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Evet, yırtılma ihtimali var.

 • E
  Emi***06.06.2020

  Merhaba. İlişkiye girmeden sadece parmak girişi sebebiyle kanamam oldu idrar yaparken de yanma mevcut. Bir iki sene sonra evlendiğimde tekrar kan gelir mi? Bunu doktor şu an bekaret testiyle bilebilir mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olarak anlaşılabilir.

 • B
  Bah***03.06.2020

  İlk cinsel ilişkide kan gelmemişse 2.cinsel ilişkide kan gelir mi?3. 4. cinsel ilişkide kanama olur mu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Evet olabilir.

 • S
  Sel***26.05.2020

  İlişkiden sonra kanamam yok denecek gibiydi görmedim. Tuvalete gittiğimde peceteye gelen kan ile gördüm. Bu gün 3.gun dün kanamam yok denecek kadardı bu gün ondan biraz artmış. Abartılacak kadar değil ama endişeleniyorum ters bir şey mi var acaba. Bazıları 1 hafta bile sürüyor dedi. Karın ağrım oluyor ama bunu gaz sancısına bağlıyorum biraz. Kafam karışık yardımcı olabilirmisiniz.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanamanın fazla olması ya da devam etmesi durumunda doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • A
  Ank***14.05.2020

  Nişanlımla birden fazla birliktelik yaşadık ama kanama olmadı sadece 4’cü ilişkiden 2 saat sonra kanamam oldu.Kızlık zarım yırtılmışmıdır acaba?Normalmi kan gelmemesi?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlaşılabilir.

 • M
  Mer***24.04.2020

  Nişanlımla birlikte oldum ama ilk gece kanamam oldu ama benim hastalığıma 10 gün var benim ilk geceden olan kanmıdır yoksa hastalığımmıdır ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • A
  Ang***20.04.2020

  Merhaba nişanlıyım. İlk gece korkularım var nişanlımla ön sevişmemiz oldu fakat kan gelmezse vs korkularım var. Kan gelmesi yada bilgilendirmeniz için destekleriniz rica olunur.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Konu hakkında detaylı bilgiyi com ve com.tr uzantılı web sitemizde bulabilirsiniz.

 • C
  Cat***10.04.2020

  Dr.Hanım Merhabalar, İlk gece kanamam oldu. Evleneli 15 gün geçmesine rağmen ilişki sırasında kanamam devam etmektedir. Bunun nedeni ne olabilir ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlaşılabilir.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621