Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk Gece

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanaması olmayanlar

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi ilk gece kanaması olmayanlar olabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece ilişkide kanama

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda ilk gece ilişki yaşayan çiftlerde önemsenen ve beklenen bir durumdur. Hatta öyle ki kızlık zarı kanaması olması, bunun çarşafa bulaşması aileler arasında bilinir ve takip edilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması bakirelik göstergesi olarak kabul görmüştür. Ancak bilinmelidir ki yeterli genital ıslanma varsa ilk gece ilişkide kanama olmayabilir. Kanama kızlık zarının ilişki sırasında gerilmesi ve yırtılması sonucu görülür.

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkilerde saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Ancak bu şart değildir. Zayıf kılcal damar ağı içeren kızlık zarında yırtılmaya bağlı birkaç damla kanama meydana gelir. İlişkinin devam etmesi ve tekrarlayan ilişkiler kızlık zarının diğer kısımlarında da yırtılma ve bozulmaya yol açar. Bu yüzden ilk ilişkiden sonraki ilişkilerde de küçük kanamalar olasıdır.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde genellikle 1/3-1/2 oranında görülmez. Bunun nedeni yeterli vajinal kayganlığın sağlanması, kızlık zarı açıklığının fazla olması, esneyebilen elastik kızlık zarı bulunması ya da çok nadiren kızlık zarının olmamasıdır. İlk gece ilişkide kanama vajinal ıslanma ve kayganlığın yeterli olmadığı durumlarda, kişinin ilişkiye hazır olmaması ve kendini kasması durumunda görülebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renktedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede durur. Kanama sonraki 7-14 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilir. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenmez. Eğer kanama miktarı çok ve kanama durmuyorsa kızlık zarı yırtığının vajinal duvara doğru uzandığı düşünülür. Fazla kanamaların diğer nedenleri ise vajinal giriş ya da vajinal kanaldaki enfeksiyon, tahriş ve lezyonlara bağlı duvar zedelenmeleridir. İlk gece kızlık zarı kanamasının devam etmesi ve fazla olması durumunda doktor muayenesi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanamanın nedeni muayene ile saptanıp buna göre tedavi planı yapılır. Kızlık zarı kanaması bazen vajinal boşluk içine doğru olur. Biriken kan vajinal salgılarla birlikte sonradan kahverengi şekilde dışarı atılabilir. Bu durumda birikmiş kanın atılması ilişkiden saatler sonra olabileceği gibi ertesi günü bile bulabilir.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece ilişkide kanama çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece ilişkide kanama pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre 1-2 hafta sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • T
  Tem***11.10.2021

  Merhaba nişanlımla ilk denememizde penis başı girince zar patladı ve kanamam oldu daha sonra devam etmek istedik her defasında daha içine girmeden kanama oldu çokça ne yapmam gerekli

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olur.

 • B
  Ber***05.10.2021

  Merhaba hocam nişanlım ile ilk defa yakınlaşmamız oldu kazayla içime sert bir şekilde girdiği için mi bilmiyorum çok kanamam oldu bacaklarıma kadar kan aktı sonra korktuk devam etmedik aradan 1 saat sonra tekrardan aynı yoğunlukta kanamam oldu şuan iyiyim ama sizce bi doktora gitmeli miyim bukadar çok kanaması normalmidir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyor ise muayene olmanız uygun olacaktır.

 • E
  Ere***04.10.2021

  Merhaba hocam nişanlımla ilişkiye girdik ve kan gelmedi bir sonraki ilişkide gelme ihtimali varmi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Evet ihtimal var.

 • M
  Mis***22.09.2021

  Merhaba,İlk cinsel ilişkiden sonra vajinamda bir et parçası çıktı. Bunun sebebi nedir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene etmemiz gerekir.

 • M
  Mic***17.09.2021

  Hocam merhaba ilk ilişkide kanamam çok yoğun oldu ve 3 gün devam eden ufak kanamalar oldu ve idrarla beraber yanma bugun yani 5.gün kanamam aşırı arttı adetden bile fazla ve 1 2 kere ufak parçalar geldi sebebi nedir acaba internette gördüğümde kızlık zarı kalın ise bu tarz sebepler olurmuş biraz daha bekliyimmi yoksa doktora gideyim mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olur.

 • A
  Ayş***10.09.2021

  Yeni evliyim hamilelik düşünmüyorum eşim korunuyor ama prezervatifin yeterli derece korunmadığı söyleniyor hamile kalma riski var mı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Korunma yöntemleri hakkında bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fun***22.08.2021

  Hocam oncelıkle 3 yıllık evlıyım parmak atınca ilişkı sırasında kan gelıyor ne olabılır çok merak edıyorum teşekur ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile değerlendirmek gerekir.

 • M
  Muh***05.08.2021

  İlk gecemizi yaşadıktan sonra kanama oldu ve ilişkiye girmeyi bıraktık aradan 2 gün geçti yine ilişkiye girdik ama kanama yine ilk günkü gibi oldu ve yine ilişkimizi yarıda bıraktık ve 2 gün sonra üçüncü kez denedik yine kanama devam etti bunun nedeni nedir acaba ? Yardımınız için teşekkür ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mel***03.08.2021

  Ilk gecede kan gelmedi ve ertesi 2 gün yine denedik ama yine gelmedi eşim vajinaya giriş yaparken fazla acı hissetmedim ama tamamen vajinaya giriş yaptı ve boşaldı ama hayla kan yoktu sonra kadınlarımda ve bel bölgemde ağrı hisettim ama aşırı derecede değildi normal bir adet sancısı gıbı arastirmalarimiza gore kızlık zarı esnek olduğu için kan gelmez ve fazla acı hisedilemez diyor gerçekten kızlık zarı esnek olduğu için mi kan gelmiyor bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

 • M
  Mel***03.08.2021

  Ilk gecede kan gelmedi ve ertesi günler tekrar ilişkiye girdik ama yine kan gelmedi ilişkiye girerken fazla acı olmadi. Neden böyle olmuştur.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ile anlaşılabilir.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621