Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gecede İlişki

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk gece kanaması nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk gece kanaması ne zaman olur?

İlk gece kanaması çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk gece kanaması ne renk olur?

İlk gece kanaması pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk gece kanaması ne kadar olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk gece kanaması kaç gün sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre daha uzun da sürebilir.

İlk geceden sonra denize havuza girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk geceden sonra ilişkiye devam edilir mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk geceden sonra tekrar ilişkiye devam etmek sakıncalı mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk gece kanaması durmuyor ise nedeni ne olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • P
  Pdh***17.10.2019

  Merhaba ilk ilişkiden 2 gün sonra adet oldum ve normal gitti ama bu ay adetim 4 gün gecikti bu olabilir bir durum mu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Adet gecikmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Devam etmesi durumunda doktor kontrolü uygun olacaktır.

 • D
  Dil***16.10.2019

  Mrb 2 yıkdır erkek arkdsmla bırlıkteyız ve ılıişkıye grdık ılk ypdımızda azcık kan geldı pecete koydum lavoboya gttmde borzcık daha fazla geldı ve 2 ci yapdmzda az daha kan geldı ama ozman adetmın son gnlerıydı sizce kızlık zarı patmıs olablrmı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kızlık zarının durumu ancak muayene ile anlaşılabilir.

 • E
  End***02.10.2019

  Nisanlim ile 1 yildir iliski yasiyoruz ama son 2 3 aydir iliski esnasinda ve sonrasinda pembemsi kan lekeleri geliyor bu iliskiden sonra 1 saat kadar lekelenme olarak devam ediyor 1 ay oncede mantar olmus kasinmistim ondan oncede ayni sorun vardi hatta agri vardi cok fazla iliski esnasinda mantar olmadan hemen once suan yok ama arastmalarima gore rahim agzi kanseri olabilirsiniz falan yazyor bunun tek nedeni rahim agzi kanseri midir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu konu da muayene olmanız uygun olacaktır.

 • P
  Poy***28.09.2019

  Merhaba. 3 haftalık evliyiz. İlk gece eşim çok ağrı hissetti ve ilişkiyi erteledik. Ön sevişmeyi uzun tutarak ilişkiye girmeden bir hazırlık dönemi yaparak devam ettik. 2. Haftada ilişkiye girdik fakat tam bir birleşme olmadı ama yoğun şekilde kan geldi. Yine ağrı ve acı hissetti. 4 gün ara verdik. Vajinanın kendisini toplamasını bekledik. 4 gün sonra tekrar ilişkiye girdik ancak ilk sefer gibi tam bir birleşme olmadi yine kan geldi. İlk sefer gibi yoğun degildi ama yinede geldi. Bu normal mi? Bu süreç bu şekilde devam etmesi ve bir erkek olarak benim ne yapmam gerek. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olması uygun olacaktır.

 • Ç
  Çıt***20.09.2019

  İyi günler Eşimle ilk gece beraber olduğumuz da kendimi biraz sıktığım için içeri girmede zorlandı zarımdan ilk başta 1-2 damla kan geldi daha sonra eşim içeri girmeye çalışırken kanamam çoğaldı tampon yaparak kanama durdurduk sonrasın da her beraber beraber olduğumuz da eşim penisi kanlı oluyor ve lavabo gidince kanamam oluyor sonra duruyor normal mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • S
  Sev***18.09.2019

  Erkek arkdaşımla sürtünürken yanlışlikla 1 cm kadar girdi peceteyle sildim 2 3 damla kan geldi ama cok azdi ve digersi gün adet oldumm Kizlik zarim bozulmusmudur

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ederek anlaşılabilir.

 • Y
  Yas***14.09.2019

  Merhabalar , erkek arkadaşımla sürtüşmr esnasında yanlıslıkla vijanama çarpması sonucu kızlık zarım patladı bi kaç dakika baya yogun geldi sonra kesildi . Azar azar gelmeye basladı sabahı erkek arkadaşımla ilişkiye girmek istedik fakat içerden bir sızlama ve kendimi biraz sıktığım kastığım için giremedik . Sonrasında da gün içerisinde kahverengi kalıntı akıntı gibi bişeyler gelmeye basladı endişelendim yardımcı olabilirmisiniz ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanama ve ağrı devam ederse doktor kontrolü uygun olacaktır. Kahverengi kanamalar genellikle içerde birikmiş kanın sonradan atılması ile olabiliyor.

 • N
  Naz***14.09.2019

  merhaba. erkek arkadaşımla iki ay önce bir cinsel ilişki denememiz oldu. aşırı acı hissettiğim için yapamadık ama parmağının tamamını sokabildi. kan gelmedi, herhangi bir ağrı ya da acı olmadı. dün tekrar denedik. yine aşırı acı hissettim ama istemsizce kendimi kastığım için çok zor olduğunu düşünüyorum. biraz acı hissettiğim halde kısa bir süre devam ettik. durduğumuzda erkek arkadaşım hafif bir kan olduğunu farketti. ayağa kalktığım zaman kan aktı. biraz sızı vardı ama çok ciddi bir şey olduğunu hissetmedim. 24 saatten fazla oldu ama hala hafif kanamalar oluyor (günlük pedden taşmayacak şekilde) psikolojik mi bilmiyorum ama bir problemim olduğunu düşünüyorum. bu kanama ve arada hissettiğim hafif sızı normal midir? muayene olmam gerekir mi? çok teşekkürler...

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Kanamanın sürmesi ve ağrı olduğu durumlarda muayene olmanız uygun olacaktır.

 • Y
  Yar***12.09.2019

  20 yaşındayım 2hafta önce ilk kez ilişkiye girdim İlişkiye girdiğim kişide hastalık yok şuan Vajinamda kaşıntı sürekli tuvalete çıkma isteği Kaşıntı var ve idrarımdan 2 kere pembe kan geldi Sorunum nedir acaba eczaneden nasıl bi ilaç alabilirim cevap verirseniz sevinirim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Öncelikle muayene olmanız uygun olacaktır.

 • D
  Den***12.09.2019

  Erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ve vajinada fazla kaygan değildi birden bir kaç damla kan geldi diğer gün ped kullandım lekelenmeler oldu her peceteyle silisimde 3.gun ise küçük abdestime çıkarken çok daha fazla kan aktı ve kanamam devam ediyor korkuyorum doktora gitmeye bu normal mi ve kendiliğinden geçer mi ne kadar sürede gecrr

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Öncelikle muayene olmanız uygun olacaktır.

SORU SOR
Yorum ve Fiyat Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621