Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gece Kanaması

İlk Gece İlişkide Kanama

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi kamana olmayabilir. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.
İlk Gece İlişkide Kanama

İlk Gece

İlk gece ilişki denemeden önce vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesi gerekir. Bunun için ön sevişmenin yeterince uzun olması sağlanmalıdır. Vajina ilişkiye hazır değilse ilişkide vajinal yırtıklar oluşabilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması daha yoğun gelebilir. İlk gece zorlanma olması durumunda ilişkiye devam edilmemelidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kolay bir ilişki için kayganlaştırıcı jel kullanılabilir.

İlk Gece Kanaması Nedir?

Gerdek günü penis girişi ile oluşan kızlık zarı kanamasına ilk gece kanaması adı verilir. İlk gece kanaması olmayanlar da esnek kızlık zarı olabilir. İlk ilişkide yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa kanama görülmeyebilir. 

İlk İlişkide Kanaması Olmayanlar

İlk ilişkide bekaret zarı normal olsa dahi ilk gece kanaması olmayanlar olabilir. Yeterli vajinal ıslanma ve kayganlığın sağlandığı durumlarda kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda ilk gece kanaması görülmez. Bazen de esnek kızlık zarı kanamaz.

İlk Gece İlişkide Kanama

Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda ilk gece ilişki yaşayan çiftlerde önemsenen ve beklenen bir durumdur. Hatta öyle ki kızlık zarı kanaması olması, bunun çarşafa bulaşması aileler arasında bilinir ve takip edilir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması bakirelik göstergesi olarak kabul görmüştür. Ancak bilinmelidir ki yeterli genital ıslanma varsa ilk gece ilişkide kanama olmayabilir. Kanama kızlık zarının ilişki sırasında gerilmesi ve yırtılması sonucu görülür.

Kızlık zarı genellikle ilk ilişkilerde saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Ancak bu şart değildir. Zayıf kılcal damar ağı içeren kızlık zarında yırtılmaya bağlı birkaç damla kanama meydana gelir. İlişkinin devam etmesi ve tekrarlayan ilişkiler kızlık zarının diğer kısımlarında da yırtılma ve bozulmaya yol açar. Bu yüzden ilk ilişkiden sonraki ilişkilerde de küçük kanamalar olasıdır.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde genellikle 1/3-1/2 oranında görülmez. Bunun nedeni yeterli vajinal kayganlığın sağlanması, kızlık zarı açıklığının fazla olması, esneyebilen elastik kızlık zarı bulunması ya da çok nadiren kızlık zarının olmamasıdır. İlk gece ilişkide kanama vajinal ıslanma ve kayganlığın yeterli olmadığı durumlarda, kişinin ilişkiye hazır olmaması ve kendini kasması durumunda görülebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renktedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede durur. Kanama sonraki 7-14 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilir. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenmez. Eğer kanama miktarı çok ve kanama durmuyorsa kızlık zarı yırtığının vajinal duvara doğru uzandığı düşünülür. Fazla kanamaların diğer nedenleri ise vajinal giriş ya da vajinal kanaldaki enfeksiyon, tahriş ve lezyonlara bağlı duvar zedelenmeleridir. İlk gece kızlık zarı kanamasının devam etmesi ve fazla olması durumunda doktor muayenesi ile değerlendirme yapılmalıdır.

Kanamanın nedeni muayene ile saptanıp buna göre tedavi planı yapılır. Kızlık zarı kanaması bazen vajinal boşluk içine doğru olur. Biriken kan vajinal salgılarla birlikte sonradan kahverengi şekilde dışarı atılabilir. Bu durumda birikmiş kanın atılması ilişkiden saatler sonra olabileceği gibi ertesi günü bile bulabilir.

İlk Gece Kanaması Ne Zaman Olur?

İlk gece ilişkide kanama çoğunlukla ilişkinin hemen ardında meydana gelir. Bazen de az miktarda olan kanama vajina içinde kalıp pıhtılaşabilir. Ayağa kalkındığında ya da tuvalete çıkıldığında dışarı akabilir.

İlk Gece Kanaması Ne Renk Olur?

İlk gece ilişkide kanama pembe, açık kırmızı, koyu kırmızı ya da beklemişse kahverengi olabilir. İlk gece kızlık zarı kanamasının rengi vajina dışına olan kanamalarda kırmızı, vajina içine olan ve beklemiş kanamalarda koyu kırmızı ya da kahverengi şeklinde görülür. 

İlk Gece Kanaması Ne Kadar Sürer?

İlk gece kanaması çoğunlukla birkaç gün lekelenme şeklinde sürer. Fakat kanama 10-15 gün de devam edebilir. Ya da bir kez olup devam etmeyebilir. Bazen de kanama fazla olup uzun sürebilir. Yoğun olan kanamalarda doktor kontrolü gerekir. Kanama miktarının fazla olması beraberinde eşlik eden bir vajinal duvar yırtığının belirtisi olabilir.

İlk Gece Kanaması Ne Kadar Olur?

İlk gece kanama genellikle lekelenme şeklinde birkaç damla olabilir. Bazen de daha yoğun gelebilir.

İlk Gece Kanaması Kaç Gün Sürer?

İlk gece kanaması genellikle birkaç gün sürüp gittikçe azalarak kaybolur. Fakat kanamanın yoğunluğuna göre 1-2 hafta sürebilir.

İlk Geceden Sonra Denize Havuza Girilir mi?

İlk gece kanamasının az oluğu durumlarda denize ve havuza girilebilir. Ancak daha fazla olduğu durumlarda kanama azalana kadar denize ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

İlk Geceden Sonra İlişkiye Devam Edilir Mi?

Kızlık zarı kanamasının az olduğu durumlarda ilişkiye devam etmekte sakınca yoktur. Fakat yoğun olduğu durumlarda kanama azalana kadar ara vermek gerekir.

İlk Geceden Sonra Tekrar İlişkiye Devam Etmek Sakıncalı Mı?

İlk ilişkide birkaç damla az miktarda kanama gelmesi durumunda ilişkiye devam etmede sakınca yoktur. Yoğun kanamada ise devam etmek kanamayı artıracağı için sakıncalıdır.

İlk Gece Kanaması Durmuyor İse Nedeni Ne Olabilir?

İlk gece kanaması durmuyor ise kızlık zarındaki yırtılma vajinal duvara uzanıyor olabilir. Bu bölgeye tampon yapılarak önce kanamanın durması sağlanmalı ve doktora başvurulmalıdır. Yine durmuyor ise hemen doktor kontrolü gerekir. 

İlk Gece Kanama Olmaması Çocuk Sahibi Olmaya Engel mi?

İlk gece kanamasının olmaması çocuk sahibi olmaya engel değildir. Çocuk sahibi olamayan bir kişide ilk ilişki sırasında kanama olmaması gebe kalamayacağı anlamına gelmez. Gebe kalamama rahim, tüpler ve yumurtalıkları ilgilendiren sorunlara bağlı meydana gelir. Kızlık zarı durumunun bununla bir ilişkisi bulunmaz. 

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • S
  Sin***23.10.2022

  Merhaba ilk defa cinsel birleşmem oldu ama kan inanılmaz yoğun geliyo pıhtı pıhtı atıyor ne yapmalıyım çok endişeliyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • Ö
  Özl***20.10.2022

  Saygılar hocam. 2 hafta oldu evleneli ilk ilişki sırasında hafif bi leke geldi fakat ayağa kalkınca musluk açmış gibi kanamam oldu bu kanama ve karın ağrısı 2 gün sonra geçti tekrar bi ilişki için hazırlanırken sadece el ile temas ettiğimiz an tekrar kanama yapmaya başladı sizce nedeni nedir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • B
  Bkt***08.08.2022

  Hocam kendimi çok fazla kastığım için ilişki esnasında çok kasılıyorum kitleniyorum acıyı hissettiğim an izin vermiyorum bu durumu nasıl geçirebilirim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Has***29.07.2022

  İlk geceden sonra kanamam 3 gündür devam ediyor. Bazen lekelenme şeklinde bazen pıhtı bazen de ped taktıracak kadar yoğun. Adetimin gelmesine daha 9 gün var ama adet kanı olmadığını düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • R
  Rum***26.05.2022

  1 ay sonra düğünüm var ve ilk geceden cok korkuyorum kan gelmezse falan diye bide hocam ilk iliski sonrasi kan geldikten sonra iliskiye devam etmelimiyiz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Ağrı ve kanama fazla olursa ara vermek uygun olur.

 • A
  Azr***10.05.2022

  Hocam erkek arkaşımla ön sevişme yaşadık çok minik ucu girdi bi agrı hissetim ama ucu bile tam girmemişti kan geldi sonra kortuk regl günüme 2 gün kalmıştı ama o kanamadan sonra regl oldum sizce kızlık zarımı bozuldu yoksa sevişmeye bağlı olarak reglmi oldum şun regl görüyorum normal bir şekilde

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Zarın durumu muayene ile anlaşılabilir.

 • H
  Hev***08.05.2022

  Hocam ilk gece kanaması yoğun oldu 1 hafta sonra beklenen adeti etkiler mi adet olir muyum tabi hamilelik durumu olmadığında?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  İlk gece kanaması, gebelik olmadığı sürece adet zamanını etkilemez.

 • Y
  Yag***04.05.2022

  Iyi günler çikolata kıstım var ilk ilişki sonrası kanama fazla oldu.20 saat geçmesine rağmen tuvalete gidince kanamam devam ediyor bu normal mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Devam ediyor ise muayene olmanız uygun olacaktır.

 • O
  Oğu***24.03.2022

  İlk iliskimizde hemen o an kan gelmedi 1 saat sonra kan gelmesi normal mi ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Olabilir.

 • M
  M.t***22.03.2022

  Eşimle ilk gecemizin sonrasında kahverengi bir kanama geldi daha sonrasında 3günümüzde ilişki sonrasında yoğun bir kanama oldu devam etmesi durumunda ne yapmalıyım ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Doktora başvurmanız uygun olacaktır.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621