Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Doğum Sezeryan Zamanı Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Burada yaptığınız gebelik haftası hesaplama adet gününüze göredir. Gebelik kaç hafta sorusu için doktorunuz ultrason ölçümü yapacaktır.

Ayrıntılı Hamilelik Hesaplama

Gebelik haftası hesaplama, ayrıntılı hamilelik hesaplama günümüzde hamileler tarafından çok kullanılan bir araçtır. Gebelerin hepsi tahmini doğum tarihlerini öğrenmek ister. Gebelik kaç hafta? Sorusunu merak ederler. Tahmini doğum zamanı hesaplama için birkaç yöntem olsa da bunlardan en sık kullanılanı son adet tarihinin ilk gününü temel alarak yapılan hamilelik hesaplamasıdır.

Gebeliğin ilk üçte birlik döneminde ultrason ile ölçümler alınarak oldukça doğru tahminler ile gebelik haftası hesaplaması yapılabilir. Gebelik haftası ilerledikçe hesaplamalardaki sapma oranları artar.

Gebelik kesesi ultrasonda ilk ortaya çıkan gebelik işaretlerinden biri olduğundan gebelik haftasının hesaplanmasında kullanılmaktadır. Ortalama gebelik kesesi çapı 2 mm civarında ise tahmini gebelik haftası 4-4,5 civarındadır. Ortalama gebelik kesesi çapı 5 mm ise hamilelik 5 hafta civarındadır.

Gebelik Haftası Hesaplama

Negele yöntemi ile gebelik haftası hesaplama çok yaygın kullanılmaktadır. Doktorlar doğum ve sezeryan için gebelik haftasını bu şekilde hesaplamaktadır. Negele yöntemi ile gebelik haftası hesaplaması yapılırken son adet tarihinin il gününü bilmek gerekir.

Bu yöntemde gebelik hesaplama ile doğum zamanı tahmininde şu formül kullanılır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 eklenip 3 ay çıkartılıp 1 yıl ileri gidilir.

Tahmini Doğum Zamanı Hesaplama (Negele Yöntemi): (Gün+7)/(Ay-3)/(Yıl+1)

Gebelik Hesaplama

Bu bilgilere göre şu anda 0 hafta 0 günlük hamilesiniz ( ± 3 gün hatapayı! ). Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) : 24.05.2022 olarak belirlendi.

Ancak adet düzeni normal olmayan ya da o ay yumurtlaması olmayan bayanlarda bu tarih değişebilir. Yani bu durumda beklenen tarih doğru hesaplanmamış olacaktır. Yumurtlama problemi olan ya da adetleri düzenli olmayan bayanlarda özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yapılan ultrason ölçümleri doğru gebelik haftasını verecektir.

Adete Göre Gebelik Hesaplama

Adet düzeni normal olmayan ya da son adet tarihini hatırlamayan bayanlarda gebelik haftasının hesaplanması ultrason ile yapılan ölçümler sonucu belirlenir. Ultrason ile gebelik haftası hesaplaması yapılırken bebeğin kafa çevresi, bacak kemiği uzunluğu ve karın çevresi ölçülür. Cihaz bu ölçümlere uyan gebelik haftasını otomatik olarak verecektir.

Ultrason ile yapılan gebelik haftası hesaplamalarında ilk 3 ayda daha doğru sonuçlar elde edilir.

Gebelik Hesaplama Ultrason

Gebelik hesaplama ultrasonu ile yapılan ölçümler ve hesaplamalar bebeğin büyümesi ve anormal durumların saptanmasında kullanılabilir. Gebelikte ultrason ile birçok farklı ölçüm ve hesaplama yapılabilmektedir.

Temel gebelik ölçümleri bebeğin baş popo uzunluğu, kafa çapı, femur kemiği uzunluğu, karın çevresi ve üst kol kemiği uzunluğundan oluşur. Bu gebelik hesaplama ölçümleri doğrultusunda gebelik haftası, doğum zamanı, rahim içi gelişme geriliği ya da farklı büyüme sorunları saptanabilir.

Beta-HCG Gebelik Hesaplama

B-HCG hamilelik hormonu olarak bilinir. B-HCG embriyonun rahme tutunması ile ultrasondan çok önce pozitif olur. Kan testi ile gebeliğin 11’inci gününde idrar testin ile gebeliğin 12-14’üncü günlerinde tespit edilebilir. Kan B-HCG seviyeleri genellikle her 48-72 saatte bir ikiye katlanır. Bu seviye gebeliğin ilk 8-11 haftasında pik düzeye ulaşır.

Hamilelik için HCG test sonucunda 25 mIU/mL üzeri kan B-HCG değerleri pozitif kabul edilir. 5 mIU/mL altı negatif, ara değerler ise şüpheli kabul edilir. Ara bir değer saptandı ise test tekrar yapılarak HCG test sonucu değerindeki artışa bakılır.

B-HCG düzeyinin 1000-2000 mlU/mL değerlerinin üzerinde olduğu durumlarda çoğunlukla vajinal ultrasonda gebelik kesesi görülebilir. Ancak farklı çalışmalarda farklı eşik değerler saptanmıştır.

Tek bir B-HCG değerinden ziyade HCG test sonuçlarında gebeliğin devamı açısından birkaç gün arayla yapılan ölçümler daha değerlidir. Çok değişkenlik gösterdiğinden B-HCG değerlerini hamilelik haftası hesaplamasında kullanmak doğru değildir.

 Hamilelik HaftasıB-HCG mIU/mL 
 3 hafta 5 - 50
 4 hafta 5 - 426
 5 hafta 18 - 7.340
 6 hafta 1.080 - 56.500
 7-8 hafta 7.650 - 229.000
 9-12 hafta 25.700 - 288.000
 13-16 hafta 13.300 - 254.000
 17-24 hafta 4.060 - 165.400
 25-40 hafta 3.640 - 117.000
 Gebe olmayan kadın <5
 Gebe kadınlar >25

Tüp Bebekte Gebelik Hesaplama

Tüp bebek uygulamalarında son adet tarihine göre yapılan gebelik hesaplaması yanıltıcı olacaktır. O nedenle embriyo transfer tarihini bilmek önemlidir.

Tüp bebek tedavisi (IVF, mikroenjeksiyon) ile gebe kalmış bayanlar gebelik haftası hesaplaması kullanırken yumurta toplama tarihi, embriyo transfer tarihi ya da blastokist transfer tarihini bilmeleri gerekir. Embriyo transferi yapıldığı tarihte gebelik 2 haftalık olarak kabul edilir.

Gebelik Kesesi Ölçümüne Göre Hamilelik Kaç Hafta

Gebelik kesesi embriyonun etrafını saran bir zardır. Gebelik kesesini daha gebeliğin erken dönemlerinde ultrason ile görmek mümkündür. Gebelik kesesi sadece embriyoyu saran bir yapı değildir. Aynı zamanda embriyonun beslenmesi ve gelişen bebeğin korunmasında rol alır.

Erken gebeliğin varlığında ultrason ile ilk bakılan yapılardan biri gebelik kesesidir. Rahim içi gebeliğe ait il güvenilir bulgu kalınlaşmış rahim zarı içinde gebelik kesesinin görülmesidir. Daha embriyo ultrason ile seçilemez iken gebelik kesesini görmek mümkündür.

Bu erken dönemde gebelik haftası hesaplama gebelik kesesinin ölçülmesi ile yapılır. Erken rahim içi gebeliği alttan bakılan ultrason ile 4-5 haftalar civarında göstermek olasıdır. Bu haftalar arasında ortalama gebelik kesesi çapı yaklaşık 2,5 mm civarındadır.

Yolk kesesi ise embriyoya bağlı bir yapıdır. Bu yapıyı ultrason ile görmek mümkündür. Yolk kesesi dolaşım sistemi gelişmeden önce embriyonun beslenmesinde rol alır. Gebelik haftası hesaplaması yapılırken bu yapının ölçümü genellikle kullanılmaz. Ancak yolk kesesi ultrason ile genellikle 5,5 haftada görünür.

Fetal Yapı ile Gebelik Haftası Hesaplama

Embriyonun tutunduğu yer genellikle rahmin üst kısmında yumurtlamanın olduğu taraftadır. Embriyonun rahme tutunması yaklaşık 3 haftalık gebelik döneminde olur.

Rahim içi gebeliğe ait en erken ultrason bulgusu tutunma yerinde görülen kalınlaşma ve beyaz odaktır. Bu bulgu gebelik haftası hesaplamada yaklaşık 3-4 haftalık hamilelik döneminde görülür. Ancak bu bulgu güvenilir bir gebelik bulgusu değildir.

Fetal yapı embriyonun hücresel düzeyden gelişerek görünür duruma geldiği haldir. Ultrason ile 6’ıncı gebelik haftasında yolk kesesinin yanında embriyo seçilebilir.

Fetal yapının boyu baş-popo uzunluğu ile ölçülür. Bu ölçüm ile erken gebelik dönemlerinde gebelik haftası hesaplaması yapılır. Ölçüm CRL (Crown Rump Lenght) olarak ifade edilir. CRL 7-13 haftalık gebeliklerde ölçülebilir. Bu haftalarda gebelik haftası hesaplamada doğru bir tahmin verir.

Kafa Çapı Ölçümü ile Gebelik Hesaplama

Kafa çapı ölçümü (BPD) başın iki yanındaki kemik yapıdan alınan çapın ölçümüdür. Bu ölçüm 13 haftalık gebeliklerden sonra yapılır. 13 haftalık bir gebelikte yaklaşık 2,4 cm olan kafa çapı gelişimini tamamlamış bir bebekte artarak 9,5 cm kadar olur.

Aynı kiloya sahip farklı bebeklerde kafa büyüklüğüne bağlı baş çapı değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hamileliğin sonraki dönemlerinde sadece baş çapı ile gebelik haftası hesaplaması yapmak güvenilir değildir.

Kafa çapı yanında baş çevresi uzunluğu da benzer şekilde 13 hafta sonrasında ölçülür.

Femur Uzunluğu ile Gebelik Hesaplama

Femur vücudumuzdaki en uzun kemiktir. Femur uzunluğu (FL) fetusun büyümesini yansıtan bir diğer ölçümdür. 14 haftalık bebekte 1,5 cm olan FL gelişimini tamamlamış bebekte yaklaşık 7,8 cm olur. Sadece femur uzunluğunu kafa çapı gibi gebelik haftası hesaplamada kullanmak güvenilir değildir.

Karın Çevresi ile Gebelik Hesaplama

Gebeliğin geç dönemlerinde bebek boyutu ve ağırlığı ile ilgili önemli bilgi veren bir ölçümdür. Yapılan ardışık ölçümler bebeğin büyümesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Sadece karın çevresi (AC) ölçümü gebelik haftası hesaplamasında güvenilir değildir.

Tahmini Bebek Ağırlığı Hesaplama

Bebeğin gebelik dönemindeki tahmini ağırlığı kafa çapı, kafa çevresi, femur uzunluğu ve karın çevresini içeren ölçümlere dayalı hamilelik hesaplamaları sonucu belirlenir. Bebek ağırlığının hesaplanmasında kullanılan bu 4 ölçüm matematiksel bir formül ile tahmini ağırlığı verecektir. Tahmini bebek ağırlığı hesaplamasında kullanılan birçok formül vardır. Ancak yine de yapılan ölçümler sonucu saptanan değerlerde hata payı olacaktır.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621