Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Vajinal Akıntı, Vajinal Enfeksiyon Tedavisi, Vajinit

Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon Tedavisi

Vajinal akıntı ve vajinal enfeksiyonlar genital bölgenin oldukça sık rastladığımız sorunlarındandır. Vajinal akıntı tedavisi bir dizi farklı yöntem ile yapılır.
Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon Tedavisi

Kadınlarda günlük yaşamı ve hayat kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle vajinal akıntı gibi yakınma ve şikayetlerin başladığı dönemde vajinal enfeksiyon tedavisinin yapılması bulguların kısa sürede gerilemesini sağlayacaktır. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar yumuşak doku yayılımı ve apse ile sonuçlanabilir. 

Vajinal akıntı neden olur?

Vajinal akıntı vajinitin en önemli belirtilerinden biridir. Vajinal salgı normalde yumurta akı benzeri şeffaf belirgin kokusu olmayan bir sıvıdır. Ancak vajinit durumunda berraklığını kaybeder, daha beyaz ya da enfeksiyonun tipine göre sarı ya da yeşil olabilir. Vajinal akıntının birkaç günden fazla devam etmesi, vajinal akıntı miktarında artış, beraberinde kaşıntı, yanma ve kötü koku vajinal enfeksiyon belirtilerindendir. Vajinit belirtilerinin devam etmesi ve tedavinin yapılmaması durumunda enfeksiyon ilerleyerek çevre doku ve iç genital yapılara yayılabilir. Bu aşamadan sonra tedavi daha zorlaşacaktır. O yüzden vajinitin erken dönemde tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Vajinal enfeksiyon nedir?

Vajinal enfeksiyon (vajinit) kadın iç genital organlarını dış genital bölgeye bağlayan vajinal kanalın enfeksiyonudur. Vajinal enfeksiyonlar bakteri, mantar paraziter ve daha nadiren virüs kaynaklı olabilir. Vajinal enfeksiyonlar etkene göre farklı belirti ve bulgular ile seyreder. En sık görülen belirti ise vajinal akıntıdır.

Ergenlik dönemindeki kadınların %90’ı vajinit geçirmektedir. Vajinal enfeksiyon bulunan kadınların yaklaşık üçte birinde 2 ya da daha fazla enfeksiyon ajanı birlikte bulunmaktadır.

Vajinal salgı normal şartlarda yumurta akı benzeri şeffaf bir sıvıdır. Vajinal salgının görevi vajinanın nemli kalmasını sağlamaktır. Gebelik dönemi, yumurtlama günü ya da cinsel ilişki sırasında vajinal salgı miktarı artmaktadır. Bu nedenle tek başına vajinal salgının artması bir hastalığın işareti olmayabilir. Ancak miktarı fazla ve natürü değişmiş vajinal akıntı enfeksiyon işaretidir.

Vajinal enfeksiyon tedavisi nasıl yapılır?

Vajinal enfeksiyon tedavisi farklı tablet, fitil ya da kremleri içeren ilaçlar ile yapılabilir.

Mantara bağlı vajinal enfeksiyon tedavisinde tablet ya da krem tarzında antifungal grubu ilaçlar kullanılır.

Bakteriyel vajinal enfeksiyon tedavisi tablet ya da fitil şeklindeki antibiyotikler ile yapılmaktadır.

Paraziter vajinal enfeksiyon tedavisi oral ya da vajinal yolla kullanılan antiprotozoal ilaçlar ile yapılır. Paraziter vajinal enfeksiyon tedavisinde önemli noktalardan biri de tam bir iyileşme sağlamak için cinsel partnerin de tedavisinin yapılmasıdır.

Vajinal enfeksiyon tedavisinin ilaçla yapılması yanında kişisel hijyen kurallarına uyulması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından dikkatli davranılması bu enfeksiyonların tekrar etmemesi için önemlidir. 

Vajinal enfeksiyon nasıl olur?

Vajinitin en sık nedenleri bakteriyel ajanlardır. Bakteriyel vajinit içinde "Gardnerella Vaginalis" enfeksiyonuna oldukça sık rastlanır. Bu bakterinin vajina içinde çoğalması sonucu enfeksiyon görülür. Belirti olarak sulu, kötü kokulu, beyaz renkli vajinal akıntı görülmektedir.

Normal vajinal florada daha çok laktobasiller bulunur. Vajinit durumunda ise laktobasiller azalır. Onun yerini Gardnerella Vaginalis ve diğer bakteriler alır.

Gardnerella vajiniti cinsel yolla geçen bir enfeksiyon değildir. Bu enfeksiyonun tanısında karakteristik vajinal akıntının olması, vajina pH değerinin 4.5’in üzeri olması, vajinal akıntıda lökosit izlenmesi, gram boyama da clue hücresi olması, balık kokusu testi gibi kriterler vardır. Bu enfeksiyonun tanısında kültür tercih edilmez.

Vajinal akıntıyı önlemek için neler yapılabilir?

 • Vajinal duştan kaçının.
 • Genel temizlik ve hijyen kurallarına özen gösterin.
 • Dış genital bölgenin nemli kalmasını önleyin.
 • İç çamaşırlarınızı her gün değişin.
 • İç çamaşırda pamuklu olanları tercih edin.
 • Uzun süreli dar kot ve tayt benzeri kıyafetler giymeyin.
 • Havuz, deniz ve banyo sonrası ıslak kalmayın.
 • Genital parfüm, kokulu pedler ve kimyasallardan uzak durun.
 • Kokulu prezervatif yerine normal olanı tercih edin.
 • Kilonuzu kontrol altında tutun ve şeker hastalığından korunun.
 • İlişki sırasında prezervatif kullanmaya dikkat edin.

Vajinal akıntının özellikleri nelerdir?

Vajinal akıntı normalde her kadında az miktarda görülür. Vajinal salgının görevi vajina içini nemli ve kaygan tutarak vajinal floranın bozulmasını engelleyip mukozal yüzeyi korumaktır.

Vajinal akıntı normalde kokusuz, şeffaf ve kaygan nitelikte bir salgıdır. Bu fizyolojik bir durumdur. Özellikle cinsel ilişki sırasında fizyolojik vajinal akıntı artar. İlişki sırasında artan vajinal akıntı penisin daha rahat bir şekilde vajina içinde hareket etmesini sağlayacaktır. Yani vajinal kayganlığı sağlamak diğer bir görevidir.

Fizyolojik vajinal akıntı rahim ağzı ve vajina duvarındaki bezlerde oluşturulur. Menapoz dönemindeki bayanlarda hormonal değişime bağlı vajinal salgı azalır. Bu da vajinal kuruluk şeklinde kendini gösterir.

Yumurtlama döneminde fizyolojik vajinal akıntı artar. Bu dönemde yumurta beyazı kıvamında olan vajinal akıntı şeffaf, dokunmakla uzayan bir görünümdedir. Fizyolojik vajinal akıntı renksiz ve kokusuzdur. Miktarı kişiden kişiye göre değişir. Çünkü her kadının hormonal düzeyi ve salgı bezlerinin sayısı farklıdır.

Rahim ağzı ve vajinanın iltihabı durumunda fizyolojik vajinal akıntının bu özellikleri değişir. Vajinal enfeksiyon durumunda vajinal akıntı miktarı daha fazla artar. Daha koyu kıvamlı bir hal alır. Ayrıca vajinal akıntı kötü bir koku içerir. Rengi şeffaf görünümünü kaybeder. Vajinal akıntı enfeksiyonun şekline göre beyaz, sarı ya da yeşil bir görünüm alır.

Vajinal enfeksiyon rahim ağzına da uzanıyorsa beraberinde alt batın, bel ve kasık ağrısı olabilir.

Vajinal akıntı enfeksiyon dışında kullanılan temizlik malzemeleri, parfümler, kimyasallar, pedler, tamponlar ve alerjik nedenlere bağlı olabilir. Nadiren de kanserle ilişkili durumlarda vajinal akıntı oluşturabilir.

Fizyolojik vajinal akıntı nasıl oluşur?

Bartholin bezleri vajinal girişin her iki yanında lokalize bezelye boyutunda yapılardır. Her bez kendi kanalı aracılığı ile saat 5 ve 7 hizaları civarında vajinal girişe açılır. Bu bez vajinayı nemli tutan bir sıvı üretir. Bartholin bez kanallarının tıkanması bartholin kisti ve apsesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Vajinal akıntıya katkıda bulunan bir diğer yapı ise skene bezleridir. Skene bezleri idrar kanalı çıkışı çevresinde bulunan salgı bezleridir. Vajina ön duvarı ile üretra arasında lokalize bezler olup idrar kanalı çıkışı komşuluğunda kanalları ile dışarı açılır.

Skene bezleri klitorisin bir parçası gibidir. Bu bezler ilişki sırasında kanla şişen vajina içine uzanan bir doku ile çevrelenmiştir. Bu bezler ilişki sırasında vajinal kayganlığa katkıda bulunur. Kanallarının tıkanması sonucu enfekte olup apse gelişebilir.

Vajinit kimlerde daha sık görülür?

Vajinal enfeksiyon kişisel temizliğine dikkat eden, normal sağlıklı beslenen, sigara kullanmayan bayanlarda görülebileceği gibi diğer bazı durumlarda daha sık oluşabilir. Bu durumlar;

 • Adet döneminde ilişkiye girmek,
 • Birden fazla cinsel partneri olmak,
 • Sıkı iç çamaşır ve pantolon giymek,
 • Sigara kullanıyor olmak,
 • Rahim içi araç kullanmak,
 • Vajinal duş yapmak,
 • Yoğun stres yaşıyor olmak,
 • Vücut direncini düşüren hastalıklar,
 • Kişisel temizlik kurallarına uyulmaması,
 • Tuvalet temizliğinin özensiz yapılması.

Bakteriyel vajinitin pelvik inflamatuar hastalık, erken doğum eylemi, gebelik zarının erken yırtılması, gebelik zarının iltihabı ve doğum sonrası rahim içi zarın enfeksiyonu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Vajinal enfeksiyonun en sık nedenleri nelerdir?

Vajinit sıklıkla 3 mikrobiyal ajan ile oluşur. Bakteri, parazit ve mantarlar vajinitin en sık nedenleridir.

Bakterial vajinit en sık Gardnerella Vaginalis ile meydana gelir. Mantarlardan en sık vajinit etkeni Candida Albicans tır. Paratizer organizmalar içinde ise en sık vajinal enfeksiyona Trichomonas Vaginalis neden olur.

Bunlar dışında Giardia Lamblia, Escherichia Coli, Neisseria Gonorrhoea, Micoplasma, Chlamydia, Balantidum Coli, Entamoeba Histolytica ve Ureaplasma urealiticum gibi bakterilerde vajinite neden olabilmektedir.

Vajinal enfeksiyona zemin hazırlayan en önemli olay vajinal floranın bozularak vajinal pH’ın değişmesidir.

Bu mikrobial ajanlar çoğunlukla tek başına vajinal enfeksiyona neden olsalar da bazen de birlikte vajinit yapabilirler.

Vajinal enfeksiyondan nasıl korunuruz?

 • Vajinal enfeksiyondan korunmak için öncelikle kişisel temizlik ve hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece anüsteki mikroorganizmaların vajinaya ulaşması önlenmiş olur.
 • Sentetik ve dar pantolonlar mümkünse tercih edilmemelidir.
 • Hava geçiren bol kıyafetlerin kullanımı vajinanın nemli kalmaması açısından önem arz eder.
 • İç çamaşırların her gün değişilmesi uygun olacaktır.
 • Vajinanın sabun ve benzeri temizlik ürünleri ile yıkanması vajinal pH’ı bozarak vajinal enfeksiyon gelişimini kolaylaştırır.
 • Uzun süre ped ve tampon kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Ortak banyo kullanımı ya da aşırı klorlu havuz kullanımlarından kaçınılmalıdır.
 • Umumi tuvaletlerin kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • Mayo ile uzun süre ıslak kalmamak gerekir.
 • Çeşitli kimyasal ürünlerin vajina ile teması ve kokulu tuvalet kağıtlarının kullanımı vajinal tahriş ve alerjik reaksiyon oluşturarak vajinite neden olabilir.
 • Kontrolsüz antibiyotik kullanımı da vajinal florayı bozacağından vajinite yatkınlık oluşturur.
 • Bol şekerli gıda tüketimi de vajinal enfeksiyonları kolaylaştırabilmektedir. Bu nedenle kan şekerini artıran gıdalar kontrollü tüketilmelidir.

Vajinal enfeksiyon durumunda cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Vajinal akıntı ve vajinal enfeksiyon varlığında tedaviye başlanması ve tedavi tamamlanana kadar cinsel ilişkiye ara verilmesi uygun olacaktır. Çünkü cinsel ilişki tahrişe bağlı enfeksiyonun yayılımı ve ilerlemesini kolaylaştırır. Vajinal enfeksiyon tedavisini uzatarak iyileşme sürecini geciktirir. Ayrıca yeni enfeksiyon riskini de artırır.

Bakteriyel vajinal enfeksiyonlar nasıldır?

Bakteriyel vajinit bakteriyel vajinozis olarak ta bilinir. Gardnerella Vaginalis en sık etkendir. Doğurganlık dönemindeki kadınlarda sık görülen bir vajinal enfeksiyondur. Normal vajinal florada bulunan laktobasiller bakteriyel vajinozda azalır. Diğer bakteriler ise artar. Bu da Gardnerella Vaginalisin çoğalmasını kolaylaştırır.

Bakteriyel vajinitlerin neredeyse yarıya yakını (%40-50) belirti vermeden seyreder. Özelllikle jinekolojik sorunları olanlarda, hamilelerde ve cinsel yolla bulaşan hastalığı olanlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Bakteriyel vajinit belirtileri nelerdir?

Hastaların yarıya yakını belirti vermez. Diğerlerinde ise balık benzeri kötü kokulu vajinal akıntı görülür. Kaşıntı ve kızarıklık eşlik edebilir. Bu hastalarda vajinal enfeksiyon tedavisi yapılmazsa bulgular ilerleyip apse formasyonu oluşabilir.

Bakteriyel vajinit neden olur?

Gebelik, rahim içi araç kullanımı ve vajinal duş bakteriyel vajinosiz için risk faktörleridir.

Mantarlara bağlı vajinal enfeksiyonlar nasıldır?

Bir maya mantarı olan Candida Albicans vajinal enfeksiyonların sık nedenlerinden biridir. Bu mantar normal deri ve mukoza florasının bozulduğu durumlarda enfeksiyona neden olur.

Bu mantara bağlı vajinal enfeksiyon kadınların çoğunda bir kez yarıdan azında ise birkaç kez enfeksiyona neden olmaktadır.

Mantarlara bağlı vajinit belirtileri nelerdir?

Mantarlara bağlı vajinit genellikle vulva denen dış genital bölgeyi de içerecek şekilde görülür.  Mantara bağlı vulvovajinit olarak bilinen bu klinik kaşıntı ve kızarıklık ile belirti verir. Değişen derecelerde şişlik, farklı miktarda beyaz akıntı temel belirti ve bulgulardır.

Mantara bağlı vajinal enfeksiyon neden olur?

Candida Albicans normalde ağız içi, boğaz, barsaklar ve vajinal florada bulunur. Ancak kontrolsüz antibiyotik kullanımı, vücut direncinde düşme, yoğun stres, şeker hastalığı, obezite, doğum kontrol ürünleri, hamilelik ve RIA kullanımı gibi nedenlerle çoğalarak vajinal enfeksiyon gelişimine neden olabilir.

Paraziter vajinit nedir?

Paraziter vajinitin en sık nedeni Trikomonas Vaginalis tir. Bu mikroorganizma sık görülen bir paraziter enfeksiyondur.

Paraziter vajinit belirtileri nelerdir?

En önemli belirti diğer vajinal enfeksiyonlarda olduğu gibi kötü kokulu vajinal akıntıdır. Vajinal akıntı adet dönemi sonrası ve gebelik varlığında artar. Vajinal akıntı genellikle sarı yeşil renktedir. Vajinal akıntı yanında alt batın ağrısı, idrarda yanma, ilişki sırasında ağrı gibi belirtilerde eşlik edebilir.

Paraziter vajinit nasıl oluşur?

Trikomonas Vajinalis cinsel yolla bulaşan bir parazittir. Bu hasatlık bulunan biri ile yaşanan cinsel ilişki sonrası enfeksiyon partnere geçer.

Vajinal akıntı ve enfeksiyon tedavisinin önemi nedir?

Vajinal enfeksiyonlar sessiz seyredebilir. Küçük rahatsızlıklar ve vajinal akıntı şekli önemsenmelidir. Şikayetlerin daha başından ertelenmesi ve vajinal enfeksiyon tedavisinin yapılmaması sonraki süreçte tedavinin uzamasına ya da farklı sorunlara neden olabilir.

Tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar ve vajinal akıntılar beraberinde idrar yolları ve iç genital yapılarında enfekte olmasına yol açabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı vajinal akıntı ve enfeksiyonları lütfen önemseyiniz. Önlemek için kişisel temizlik kurallarına özden gösteriniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • A
  Ayl***10.08.2020

  Hocam merhaba ilişki sırasında acı, kötü koku geliyor isteksizlik oluyor gibi birçok şikayetim var doktora çıktığımda hep mantar tedavisi uyguladı ama sonuçta değişiklik olmadı iyi bir şekilde inceleme yapılmasını istiyorum. Tüm kontrolleri tahlilleri ne gerekiyorsa yapabilir miyiz? Evlilik hayatım ilişki zor günlere giriyor eşim uzaklaşmaya başlıyor. Ne gerekiyorsa yapmak istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Men***17.05.2020

  akıntım normalden bianda sümüksü beyaz şeffaf gelmeye başladı böyle balgamsı gibi son 2-3 gündür bi kaç damla kan geliyor adetime 8 gün olmasına rağmen 20 yaşındayım 5 aydır kimseyle birlikte olmadım hijyenimede dikkat ediyorum kan beni tedirgin etti bazen kahve gibi yoğun değil gün içerisinde damla damla

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • P
  Pın***03.02.2020

  Doktora gitmedim ama galiba mantar kaynaklı rahim iltihabı var bende.kesik süt gibi beyaz parçalar oluyor ekşimsi bir kokusu var.Bunu âdet akıntısı ile karıştırıyorum.Bu akıntı sarı da oluyor mu karıştırmamak için ne yapmalıyım?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene olmanız uygun olacaktır.

 • Ç
  Çağ***27.11.2019

  Ben muayene fiyatını öğrenmek istiyorum vajinal akıntım var bunun için gelicem

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • H
  Hat***07.11.2019

  Merhabalar benin adetim 2 hafta önce bitti 2 gündür kahve akıntım gelmeye başladı neyden kaynaklanıyor olabilir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Akıntı devam ediyor ise muayene olmanız uygun olacaktır.

 • S
  Ser***24.09.2019

  Merhabalar doktor hanım kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim, benim sorum şu,Vajinit yada diğer enfeksiyon hastalıkları cinsel ilişki olmadığı halde kanama yada lekelenme yapar mı?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Yapabilir.

 • R
  Ruk***24.09.2019

  İyi günler dilerim,ilişki dışında vajinamdan kan geliyor damlama şeklinde, başka bir şikayetim yok acaba Vajinit yada enfeksiyon olabilir mi? Vajinit yada enfeksiyon gibi hastalıklarda belirtilerin hepsimi olması gerekir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene edip değerlendirmek uygun olacaktır.

 • N
  Nad***20.09.2019

  Merhabalar, vajinal kaşıntı ve yanma şikayetlerim var, en yakın muayene müsaitliğinizi ve muayene ücretinizi öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Randevu için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Y
  Yar***13.09.2019

  Merhaba idrar yolu enfeksiyonum varken Korunarak ilişkiye girebilirmiyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Öncelikle idrar yolu enfeksiyonunun değerlendirilip tedavi edilmesi uygun olacaktır.

 • S
  Sa***22.08.2019

  Merhaba hocam ara ara beyaz renkte bir akıntı geliyor fakat kaşıntı ve ağrı yok sebebi ne olabilir?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Akıntı fazla ve ek şikayetleriniz varsa muayene olmanız uygun olacaktır.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621