Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Gebelik Takibi Antalya

Gebelik Takibi

Gebelik takibi Antalya’daki kliniğimizde en modern yöntemlerle başarılı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Gebelik takibi ilk 6 ay ayda bir, sonraki 3 ay ise ayda iki kez yapılan kontrolleri içerir.
Gebelik Takibi

Gebelik takibi Antalya kliniğimizde hamilelik oluşmadan verilen danışmanlık ve hazırlık hizmetleri şeklinde başlar. Gebelik sonrası ise yapılan çeşitli kontrol ve testler ile devam eder.  Hamile bir kadının gebelik süreci normal bile olsa mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından gebelik takibi yapılmalıdır.

Gebelik takibi Antalya

Gebelik takibi Antalya’daki kliniğimizde en modern yöntemlerle başarılı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Gebelik takibi ilk 6 ay ayda bir, sonraki 3 ay ise ayda iki kez yapılan kontrolleri içerir. Gebelik takibi sürecinde anormal bir durum saptanırsa takip sayı ve sıklığı artırılır. Gebelik takibine başlanmadan önce varsa hastalık ve kullanılan ilaçlar doktora söylenmelidir. Böylece gebelik başlamadan önce bu hastalıklara karşı önlem alınıp kontrol sıklığı artırılabilir.

Gebelik takibi öncesi değerlendirme

Anne adayı gebelik takibi öncesi yaş, kilo, boy ve mevcut hastalıklar yönünden değerlendirilir. Burada amaç daha gebelik başlamadan hamilelik risklerini belirlemektir. Annenin 15-35 yaş aralığı dışında olması, kilosunun 45-90 aralığı dışında bulunması, hipertansiyon, şeker hastalığı, böbrek sorunları, kan hastalıkları bulunması gebelikte risk yaratır. Bununla birlikte alkol ve sigara kullanımı, rahim anomalileri ve önceki gebelik sorunları gibi farklı problemler birlikte değerlendirilerek puanlama yapılır. Hesaplama sonucu kadının gebelik takibi için yüksek riskli hamilelik durumu belirlenir.

Gebelik takibi öncesi risk skoru saptanan anne adayının hamilelikteki takip sıklığı ve tıbbi destek ihtiyacı belirlenir. Hamile bir kadın doktora başvurduğunda rutin olarak geçmişteki tıbbi öyküsü alınarak işe başlanır. Daha önce geçirdiği hastalıklar, şu an bulunan hastalıkları, kullandığı ilaçlar öğrenilir. Alkol ve sigara alışkanlıkları bilinmelidir. Varsa akraba evliliği yönünden sorgulanır.

Gebelik takibi için rutin testlerin yapılması

Gebelik takibi için kadının kilo, boy ve tansiyon değerleri önemlidir. Her kontrolde ölçümler alınıp kaydedilir. Kadının rutin fizik muayenesi yapılır. Gerekli rutin kan ve idrar testleri istenir. Eğer annede bir sağlı sorunu varsa buna yönelik gerekli testler ve tedavi planı yapılır. Tam kan sayımı, rutin biyokimya analizi, kan şeker düzeyi, hepatit testleri ve gebelikte önemli vitamin değerleri kan alınarak yapılır. Ayrıca anne kan gurubu tespiti yapılır.

Gebelik takibinde idrar yolu enfeksiyonları açısından özellikle dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonları yönünde şikayetler varsa idrar testi ve kültürü yapılır.

Gebelik takibinde ilk trimester

Gebelik takibi sürecinde 11-14 hamilelik haftalarında bebeğin ultrason ile ense kalınlığı ölçümüne ve nazal kemik varlığına bakılır. Ayrıca bu haftalarda ikili tarama testi yapılır. İkili tarama testinde kanda Beta HCG ve PAPP-A (gebeliğe özgü plazma proteini) değerlerine bakılır. Down sendromu olan gebeliklerde kanda bu protein ve hormonun değeri artar. Bilgisayar analizi ile risk değerleri hesaplanır. Gebelik takibinde ikili testte 1/250 ve üzeri sonuçlar normal değildir. Bu gebeliklerde normal hamileliklere oranla artmış Down sendromu riski bulunur.

Gebelik takibinde ikinci trimester

16-18 haftalık gebelik takibinde üçlü tarama testi yapılır. Üçlü tarama testi Down sendromu ve başka kromozomal anomaliler için uygulanır. Gebelik takibi sırasında üçlü tarama testinin 1/270 üzerinde olması kromozomal anomali açısından yüksek risk kabul edilir. Eğer hamilelik takibi sırasında üçlü tarama testi yüksek çıktı ise amniyosentez ya da koryon villus biyopsisi yapılır. Amniyosentez ultrason eşliğinde bebeğin etrafındaki sıvıdan örnek alınmasıdır. İşlem steril şartlarda, ultrasonografi kılavuzluğunda iğne kullanılarak yapılır. Bu konuda tecrübe sahibi doktorların yapması durumunda işlem riski düşüktür.

Gebelik takibi boyunca yapılacak en önemli kontrollerden biri de detaylı ultrasonografidir. Detaylı gebelik ultrasonu 20-24 hamilelik haftalarında radyoloji uzmanı tarafından yapılır. Detaylı gebelik ultrasonunda bebek anatomik olarak incelenir. Beyin gelişimi, kol, bacak, el ve ayaklar değerlendirilir. Kalp, akciğerler ve batın içi organlara bakılır.

Gebelik takibinde üçüncü trimester

Gebelik takibinde 24-28 haftalara gelindiğinde anneye glikoz yükleme testi yapılır. Glikoz yükleme testi (oral glikoz tolerans testi, OGTT) 50 gr glikoz ile yapılır. Amaç gebelikteki şeker hastalığını erken dönemde saptamaktır.

Gebelikteki şeker hastalığı gestasyonel diyabet olarak bilinir. 50 gr glikoz yükleme testi sonrası kan şekeri 130 mg/dl üzerine çıkması durumunda 100 gr glikoz yükleme testi yapılır. Test öncesi açlık kan şekerine bakılır. Daha sonra 100 gr glikoz oral yoldan verilir. Kan şeker düzeyleri 1, 2 ve 3 saat sonra ölçülür.

Test öncesi açlık kan şekeri 95 mg/dl altında olmalıdır. 1 saat sonra ki kan şekeri değeri 180 mg/dl, 2 saat sonraki değer 155 mg/dl, 3 saat sonra ki değer 140 mg/dl’nin altında olması gerekir. Bu kan şekeri değerlerinden ikisinin yüksek çıkması ile gebelik diyabeti tanısı konur.

Gebelik takibi sırasında gebelik diyabeti saptanan hamileler diyetisyen kontrolüne girer. Günlük aldıkları kalori düzeyleri kontrol altında tutulur. Kan şekeri takibi yapılır. Gebelik diyabetinde bebeklerde etkilenerek fazla kilo alır. Bebek kilosunun fazla artması doğumu zorlaştıracaktır.

Gebelik takibi yapılırken kan uyuşmazlığı bulunan 28 haftalık hamilelere kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kan uyuşmazlığı iğnesi anti-D gamma globülindir.

28-36 gebelik haftalarında kontrollerde annenin kilo, kalp hızı ve tansiyon değerlerine bakılır. Bu haftalarda özellikle gebelik tansiyonu açısından dikkatli olunmak gerekir. Özellikle idrar yolları ile ilgili şikayetler açısından anne değerlendirilir. İdrar yolu enfeksiyonlarını erken dönemde tespit edip tedavi etmek erken doğumları azaltacaktır.

36 haftalık gebeliklerde artık doğuma yaklaşılmıştır. Gebelik takibi yapılırken bu haftada artık doğum şekli planlanır. Planlama muayene bulguları ve ultrasonografi ile yapılır. Bu bulgular doğrultusunda eğer bebekte baş gelişi olmuyorsa, kilosu 4’ün üzerinde ise bebek eşinde fazla kireçlenme varsa ya da bebek eşinin rahim çıkışını kapatması durumunda sezaryen doğum tercih edilir. Ayrıca annede normal doğumu etkileyecek bir sağlık problemi mevcutsa yine sezaryen doğum tercih edilir. 36 haftanın sonunda bebeğin durumunu değerlendirmek için nonstres test (NST) yapılır. Bu test ile bebeğin kalp atımları, hareketleri ve rahim kasılmaları gözlemlenir. NST normal sürecinde giden hamileliklerde haftada bir uygulanır. 40 hafta sonrasında ise 2-3 günde bir yapılır. Annenin rutin kontrollerinde bebeğin yerleşimi ve suyuna bakılır. Anne kilo alımı, tansiyon ve ödem açısından değerlendirilir.

Gebelik takibinde hamilelik 40 hafta olduğunda artık kontrol aralıkları sıklaştırılır. 2-3 gün aralıklar ile gebe kontrol altında tutulur. 1 hafta içinde doğum başlamıyor ise anne ve bebek açısından uygun görüldüğünde suni sancı verilir.  Suni sancıda doğum eylemini başlatmak için oksitosin hormonu kullanılır. Bu hormon rahim kasılmalarını başlatarak doğumu tetikler.

Gebelik takibi Antalya’daki kliniğimizde hamilelik dönemi boyunca sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Gebelik takibi hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayıp randevu alabilirsiniz.

 • Tüm hamileliğimde kendimi güvende hissettim.

  Dünyada yapabileceğim en güzel anı sizinle yaşadığım için çok mutluyum. Sizin yanınızda tüm hamileliğimde kendimi güvende hissettim. Beni rahatlattığınız ve her zaman yanımda olduğunuz için teşekkür ederim. Poyraz Ali teyzesini çok öpüyor. Gizem.

 • Detaylı bilgilendirmesi ile içim gerçekten çok rahat.

  Gebelik takibimde Funda Hanımı tercih ettim. Çünkü daha önce vajinismus problemi yaşamıştım. Vajinismus hastalığından kısa sürede Funda Hanım sayesinde kurtuldum. Yıllarca ertelemiş olduğum bu hastalık çocuk özlemime de gölge düşürmüştü. Çok şükür her şey geride kaldı. Ve yoluna girdi. Gebelik takibinde Funda hanımın detaylı bilgilendirmesi ve takibi ile içim gerçekten çok rahat şimdi. Değerli ekibine ve kendisine çok teşekkür ederim.

 • Sabrınız, anlayışınız, stres yönetiminiz için teşekkürler.

  Sizinle bir tesadüf sonucu ama tam zamanında tanıştık. Size çok güvendik. Ve hiçbir zaman bu güvenimiz sarsılmadı. Muayene ve kontrollerimiz süresince daha da artarak devam etti. Kendinize güveninizi karşı tarafa çok iyi yansıtıyorsunuz. Vermiş olduğunuz emekler için minnettarım. Devamında vereceğiniz emekler için şimdiden teşekkürler. Sabrınız, anlayışınız, stres yönetiminiz için teşekkürler. İyi ki sizi tanımışız. Hayallerimizin mimarını hiçbir zaman unutmayacağız.

 • İnşallah salıcakla kucağımıza da alırız.

  Sevgili Funda hanım 5 yıllık geçirdiğimiz bu zorlu süreçte umutlarımızın, ümitlerimizin yavaş yavaşta olsa bittiği bu süreçte sizi tanıdık, inandık ve güvendik. Bu uzun ve meşakkatli sürece başladık. Bu süreçte ne kadar inişli, çıkışlı zorlu süreçlerden geçsek te önce rabbimin izni ve biricik eşimin çok desteğiyle ve tabi ki güzel haberleri almamızla ilk başta çok sevinmiş gibi de olsam içimde bir korku vardı. Bebeğime bir şey olursa diye. Ama yine de diyeceğim gibi eşimin destetği beni çok motive etti. Ve onun inancı beni daha da bağladı bebeğime. Ve şimdiki süreçte zamanımız az kaldı. 7. Ayımızdayız. İnşallah salıcakla kucağımıza da alırız. Zarife / Kazım Pakkan.

 • Bilgilendirme ve ultrason kalitesi çok güzeldi.

  Sevgili Funda Hanım, ben 23 haftalık hamileyim ve Google üzerinden sizi buldum. İyi ki de bulmuşum. Biz Almanya’da doğup büyüdük ve orada yaşıyoruz. Şu an tatildeyiz yani o sebepten Antalya’dayız. Böylesi güzel ilgi ve alakayı Almanya’da hiç görmedik. Kontrolümüz 45 dk sürdü ve çok memnun kaldık. Bilgilendirme ve ultrason kalitesi çok güzeldi. Sizi kesinlikle herkese hamile olan ve olmak isteyen herkese tavsiye ediyoruz. Her şey için sonsuz teşekkürler. Sevgi ve saygılarımızla, Funda ve Fatih Kömeç.

TÜM YORUMLAR
SORU SORABİLİRSİNİZ
 • I
  Ilk***17.05.2019

  Eşim 4 5 haftalık hamile gebelik testi ile öğrendik bilgi bekliyoruz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Gebelik takibi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • Y
  Yağ***25.04.2019

  gebe kalmayı planlıyorum.gebe kalmadan önceki süreç ve sonrası için fiyat alabilirmiyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Gebelik öncesi testler, gebelik takibi ve ücret bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız. Size gebelik takibi ve doğum hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 • I
  Ila***29.03.2019

  4 haftalık hamile olduğumu söyledi doktor rahimde şuan görünmüyor haftaya randevu talebinde bulusam. Yani 5 haftalık gebelikte fiyatınız ne kadar öğrenebilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ücreti için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bizi arayınız.

 • S
  Sef***07.01.2019

  Merhabalar 11 haftalık hamileyim ve hamilelik diyabeti olduğu için insulin kullanımına başladım bilgili bir doktora ihtiyacım var ve fiyat bilgisi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Detaylı bilgi ve randevu için lütfen bize ulaşınız. Tel: 0 242 322 97 73

 • M
  Mer***18.10.2018

  funda hanima hamileligimi öğrendiğimden beri gidiyorum. gayet memnunum. kadin. hastaliklar konusunda da oldukca basarili. herkese tavsiye ederim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Çok teşekkür ederim .

 • G
  Gul***11.08.2018

  Merhabalar gebelik takibi ve doğum konusunda fiyat öğrenmek istiyorum teşekkürler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Gebelik takibi, doğum fiyatları ve detaylar için sabit hattımızdan bilgi alabilirsiniz. Antalya doğum fiyatları tercih edilecek hastaneye göre değişmektedir.

SORU SOR
Yorum ve Fiyat Talebi Formu

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621