Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Bebeğin Hafta Hafta Resimli Gelişimi

Hafta Hafta Gebelik

Hafta hafta gebelik (hamilelik) mucizesi rahimde tek bir hücreden mucizevi olarak başlar. Gebelik sonunda tek bir hücreden karmaşık bir organizma olan insan oluşur. Adet gecikmesi hamileliğin en önemli habercisidir.

Hafta Hafta Gebelik Resimli

Kanda hamilelik hormonunun artması ile hafta hafta gebelik serüveni başlar. Adet gecikmesi yanında hafta hafta gebelik ilerledikçe başka belirtilerde görülür. Sabah bulantıları, midede yanma ve ekşime olur. Koku ve tat alma duyularında değişiklik meydana gelir. Hamilelikle birlikte bel bölgesi yavaş yavaş genişler. Sabah ve akşam kiloları arasındaki fark belirginleşir. Sık idrara çıkma, karında şişkinlik, yorgunluk, açlık hissi, baş ve boyun ağrıları görülmeye başlar. Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissedilir.

6, 7 ve 8 Haftalık Gebelik

Ultrasonda bebeğinizin kalp atımlarını duymak size heyecan verecektir. 6 haftalık gebelikte bebeğinizin kalp atımlarını ultrason ile duymaya başlarız. Hafta hafta gebelik hikayesinde en önemli olaylardan biri anne ve babanın bebeğin kalp atımlarını ilk kez duymasıdır. Beyin, omurilik kas ve kemikler oluşmaya başlar.

7 haftalık bir bebek yaklaşık bir fasülye tanesi boyutundadır. Kol ve bacak tomurcukları uzamaya devam eder. Parmaklar hafiften belirmeye başlar. Başı öne doğru eğimli karnı bombe görünümdedir. Gözler önceki haftalara göre daha belirgin hale gelir.

Anne karnı 7 haftalık bir gebelikte büyük değildir. O nedenle test ya da ultrason yapılmamış ise gebeliğin anlaşılması zor olabilir. Bebeğin yüzü artık yavaş yavaş oluşmaya başlıyor.

8 haftalık bir gebelikte bebek yaklaşık bir 15-16 mm civarındadır. İç organlar bu haftalarda gelişmeye başlar. O nedenle radyasyon, ilaç ve kimyasal maddelere karşı hassasiyet ve etkilenme bu haftalarda daha yüksektir. Kalp ve damar gelişimi devam ederken dakikadaki kalp atımı sayısı 140-150 civarındadır. Kol ve bacaklarda diz ve dirsekler belirginleşmeye başlar. El ve ayak parmakları uzar. Kas hareketleri görülebilir.

9, 10, 11 ve 12 Haftalık Gebelik

Hafta hafta gebelik için bir diğer önemli olay kol, bacak, el ve ayaklarda hareketlenme görülmesidir. Beyin ve sinir sistemi gelişimini sürdürür. İç organların gelişimi tamamlanır. Bu haftada ultrason ile henüz cinsiyet söylenemez. Yüzün gelişimi ile birlikte gözler, burun ve dudaklar iyice belirginleşir. Göz kapakları oluşur. Gözler bu haftalarda kapalıdır. El ve ayak parmaklarında tırnak oluşumu başlar. Kafa derisinde saç kökleri oluşur.

Bebek görünüm olarak büyük oranda şekillenmiştir. Artık bu hafta sonunda embriyonel dönem sonlanır. Fetal dönem başlar. Bebeğin başı gövde ile eşitlenmiştir. Üst damak kapanarak ses telleri oluşur. 

Annenin bel çevresi artmaya devam eder. Bulantılar azalır. Karın, göğüs ve bacaklarda cilt altı toplardamarlar belirginleşir. Rahim boyutu artar.

Bu hafta sonunda cinsiyet ultrason ile görülebilir.

13, 14, 15 ve 16 Haftalık Gebelik

Bebek artık içinde yüzdüğü amniyon sıvısını yutarak idrar şeklinde atar. Bu olay bebeğin yutma ve üriner sisteminin çalıştığının bir göstergesidir. Eğer bu döngüde bir sorun yaşanırsa amniyon sıvısı azalır. Bebek amniyon sıvısını içeri çekerek nefes alma hareketi yapar. Kemikler güçlenir. Tat alma duyusu oluşmaya başlar.

Bebeğin cildinde lanugo adı verilen ince tüyler belirir. Bebeğin cildi bu haftalarda oldukça incedir. Cilt altı yağ doku hacmi azdır.

Bebek boyutu arttığı için anne bebek hareketlerini yavaş yavaş hissetmeye başlar. Bebek emme hareketi yapabilir. Bu haftalar arasında cinsiyet ultrason ile görülebilir. 16 haftalık gebelikte ise cinsiyet ayrımı ultrason ile daha rahat yapılabilir. Hafta hafta gebelik serüveninde cinsiyetin bu haftalarda ultrason ile görülebilmesi önemlidir.

Sıçrama, bükülme, tekme, irkilme, kol ve bacak hareketleri ultrason ile kolaylıkla görülür. Ultrason ile parmak emme, esneme ve yutkunma gibi hareketler izlenebilir. Ses dalgaları karın içine ulaşabilir. Bebeğin işitme fonksiyonu oluşmaya başladığından müzikleri yavaş yavaş algılamaya başlar.

Bulantılar daha önceki haftalara göre azalır. Bebek hareketleri hissedilmeye başlar. Karnın alt kısımlarında kasılma ve kramp tarzı ağrılar görülebilir.

17, 18, 19, 20 ve 21 Haftalık Gebelik

Bebeğin kasları kuvvetlendiği ve hareket alanı uygun olduğu için bebek hareketleri bu haftalarda daha iyi hissedilebilir. Bebeğin sindirim sisteminin gelişmesi ile barsak içinde dışkı oluşumu başlar. Bu dışkıya mekonyum adı verilir.

Normal bir gebelikte bu dışkılar dışarı atılmaz. Barsakların içinde doğuma kadar birikir. Eğer doğum öncesi bu dışkı bebeğin içinde yüzdüğü sıvıya geçerse bebeğin akciğerlerine kaçabilir. Bu durumda doğum sonrası solunum güçlüğü oluşabilir.

Hafta hafta hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi devam ederken derisi vernix caseosa denen beyaz bir madde ile örtülür. Bu madde bebeğin cildini koruyan bir katman oluşturur. Akciğerlerde haça kesecikleri oluşmaya başlar. Kalp ve damar sistemi anneden gelen temiz kanı tüm vücuda dağıtır.

Bebeğin duyu organları gelişimini sürdürür. Bebeğin anne karnında uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Uyanık olduğu zaman hareketlidir. Dışarıdan gelen seslere tepki verebilir. Dışarıdan gelen müzik ve sesleri duyabilir. Hafta hafta gebelik serüveninde bebeğin sesleri algılaması bir başka dikkate değer olaydır.

Anne karnı içinde bebek uğultulu bir ortamda yaşar. Bebeğin duyduğu bu sesler annenin kalp, solunum ve barsak hareketleri tarafından oluşturulur. Bebek hafta hafta gebelik boyunca bu uğultulu seslere o kadar alışır ki doğumdan sonra ağladığı dönemlerde uğultulu bir ses onu sakinleştirebilir.

Bebeğin büyüme hızı bu haftaların sonunda ilk haftalara göre azalır. Bebek anne karnında yarı oturur bir pozisyondadır. Artık kilo alma zamanı gelmiştir. Saçları uzar. Kaş ve kirpikleri belirginleşir. Uyku ve uyanıklık dönemleri yavaş yavaş düzene girmeye başlar.

15-18 haftalık gebeliklerde üçlü tarama testi yapılır. Üçlü tarama testi riskli sonuç gelen gebelere amniyosentez önerilir. 18-22 haftalık gebeliklerde detaylı ultrason yapılır. Detaylı gebelik ultrasonu ile radyoloji uzmanı bebeği morfolojik olarak değerlendirir. Baş, nazal kemik, beyin, beyin boşlukları, gövde, kalp, akciğerler, karın içi organlar, kol ve bacaklar detaylı gebelik ultrasonunda değerlendirilir. İç genital organların gelişimi bu hafta sonunda tamamlanır.

Gebelik hormonlarının etkisi ile annenin cildinde renk değişiklikleri ve koyulaşmalar görülebilir. Rahim boyutunun artması ile birlikte zaman zaman kabızlık görülmeye başlar. Özellikle ayak bilekleri düzeyinde ödem ve şişlik görülebilir.

Anne karnı büyümüştür. O nedenle artık daha geniş kıyafetler tercih edilir. Göğüsler büyür. Meme başı ve çevresi koyulaşır. Diş ve diş etlerinde hassasiyet oluşabilir. Gebelik bulantıları önceki haftalara göre azalmıştır.

22, 23, 24, 25 ve 26 Haftalık Gebelik

Bu gebelik haftaları ile artık kilo alımı daha belirgin hale gelir. Bebeğin dış görünümü yeni doğan bir bebeğe oldukça benzemektedir. Göz kapakları ve kaşları oluşmuştur. Göz rengi henüz belli değildir. Dudaklar dolgunlaşarak daha belirgin hale gelir. Diş tomurcukları oluşmaya başlar.

Anne karnında solunum hareketi yapar. Cildindeki kırışıklıklar azalır. El ve ayak çizgileri belirginleşir. İç kulak kemikçiklerinin gelişimini tamamlaması ile birlikte dışarıdan gelen seslere ve gürültüye daha net tepkiler verir. Bebek hareketleri anne tarafından rahatlıkla hissedilir. Ayrıca bebeğin tat alma duyusu da bu haftalarda oluşur.

Beyin ile göz arasındaki sinirsel bağlantılar oluşur. Bu haftalarda bebek anne karnından geçen ışığı algılayabilir. Uyanık olduğu dönemlerde gözlerini açarak ışığı görebilir. Rahim duvarından geçen gün ışığının etkisi ile bebek hareketlenebilir. Bebeğin ışığa olan bu tepkisi hafta hafta gebelik serüveninin mucizevi olaylarından biridir.

24 haftaya gelen bir bebek doğduğunda anne karnı dışında özel bir ortamda yaşatılabilmektedir. Bu dönem hafta hafta gebelik serüveninde kritik bir noktadır. Akciğer kesecikleri gelişimini sürdürürken iç kısımlarındaki hücrelerden solunumu kolaylaştıracak özel bir madde salgılanır. Bu madde bebek doğduğunda akciğer keseciklerinin sönmesini engeller. Bu maddenin üretiminde bozulma olursa doğum sonrası bebek solunum güçlüğü yaşayabilir.

Gebeliğin getirdiği heyecan ve duygusal değişimler bu haftalarda biraz daha belirgin olarak izlenebilir. Uyku düzeninde bozulmalar, sinirli bir ruh hali zaman zaman yaşanabilir. Gebeler kendilerine olan ilginin azaldığı izlenimine kapılabilir. Mutsuzluk ve yorgunluk hali görülebilir. Duygusal değişimlerin olabileceğini bilmek ve bunların üstesinden gelmek eşinizin ve ailenizin desteği ile daha kolay olacaktır.

Bacak ve ayaklarda zaman zaman kramplar oluşabilir. İstirahat ve dinlenme ile kramplar azalacaktır. Yorulmak ve ayakta kalmak krampları artıracaktır. Karnın büyümesi ile birlikte ciltte çatlaklar oluşabilir. Sırt ve bel ağrıları görülebilir.

27, 28, 29, 30 ve 31 Haftalık Gebelik

Bebeğin ağırlığı artık 1-1,5 kg civarındadır. Bu haftalarda uyku düzeni sağlanmıştır. Bebek gözlerini açıp kapayabilir. Anne karnına gelen sesleri duyabilir. Koku ve tat duyusu gelişmiştir. Esneme, parmak emme, hıçkırma gibi hareketler yapar. Karın duvarından ışığın geçmesi sonucu gece ve gündüzün farkındadır. Vücudunu kaplayan tüyler dökülmeye başlar.

Cilt altı yağ dokusu doğuma kadar artmaya devam eder. Yağ dokusunun artması bebeğin vücut ısısının korunmasında oldukça önemlidir.

Kas ve kemik yapılar daha güçlü hale gelmiştir. Erkek bebeklerde testisler yumurtalıklara doğru iner. Kız bebeklerde klitoris belirginleşir.

Karnın büyümesi ile birlikte rahmin diyaframa yaptığı basınç nefes almada zorluk yaratabilir. Yan yatmak, yüksek yastık kullanmak daha rahat olmayı sağlayabilir. Gebelik haftalarının ilerlemesi ile birlikte rahim idrar kesesine bası yapar. Bu da kendini sık idrara çıkma ve zaman zaman idrar kaçırma şeklinde gösterir.

Bacaklarda yüzeyel venöz yapılar belirginleşir. Önceden varis olanlarda bu damarlar daha belirgin hale gelir. 30 haftaya girildiğinde rahmin gerginliğini sağlayan kasılmalar görülmeye başlar. Bu kasılmalar sırasında kasık ağrıları hissedilebilir.

32, 33, 34, 35 ve 36 Haftalık Gebelik

Hafta hafta gebelik serüveni tüm hızı ile devam ederken 32 haftalık bir bebeğin ağırlığı yaklaşık 1700 gram olmuştur. Cilt altı yağ doku kalınlaşmaya devam eder. Yağ dokudaki bu artış bebeğin cildinin kırmızıdan pembeye doğru kaymasına yol açar. Kilo artışının nedeni sadece yağ doku değildir. Kas ve kemik yapılarda gelişimini hızla sürdürür.

Bebeğin boyu uzadıkça ve ağırlığı arttıkça rahim içindeki hareket alanı azalır. Bu da bebek hareketlerinin daha az hissedilmesine neden olur.

Bebek bu haftalarda başını sağa ve sola hareket ettirir. Cilt kıvrımları ve katlantıları daha belirgin hale gelir. Kafatası kemik yapılar doğumun kolay ve rahat olabilmesi için esnektir.

Bebek gününün büyük kısmını uyuyarak geçirir. Bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı bu haftalarda en fazla miktara ulaşır. Bebek anne karnında başı aşağı pozisyonda durur.

Bebeğe anneden kan yolu ile antikor geçişi olur. Bu da bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bu dönemin sonuna doğru kalp ve dolaşım sistemi, akciğerler ve bebeğin iç organları oldukça gelişmiştir. Baş doğum kanalına doğru iner. Rahmi doğuma hazırlayan kasılmaların sıklığı artar.

Anne bu haftalarda uyku problemleri yaşayabilir. Sol yan pozisyonda uyumak anneyi rahatlatacaktır. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte anne bel ve sırt ağrıları yaşayabilir.

37, 38, 39 ve 40 Haftalık Gebelik

Hafta hafta gebelik resimli serüvende artık sona yaklaşılmıştır. Bebek bu haftalarda artık doğuma hazır hale gelir. Bebeğin cilt altı yağ dokusu artmış. Akciğerlerdeki hava keseciklerinin içi özel bir madde ile kaplanmıştır. Bebek ellerini açıp tutma ve bırakma şeklinde hareketleri yapabilir.

Bebek başını sağa sola çevirip etrafa bakabilir. Çevreden gelen sesleri rahatlıkla duyar.

Bu dönemde ağrısız rahim kasılmaları sıklaşır. Ağrı hissedilmesi ve kasılmaların sıklaşması ile doğum başlar. Su kesesi genellikle doğum sancıları başladıktan sonra açılır. Doğum yaklaştıkça kasılmalar belirginleşir. Kanlı ya da sümüksü bir akıntı olan suyun gelmesi ile birlikte doğum eylemi başlar.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621