Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Dış Dudak Dolgunlaştırma

Vajina Dış Dudak Dolgusu

Operasyon bölgesel ya da uyutarak anestezi ile uygulanır. Vajina dış dudak dolgusunda vücudun diğer kısımlarından alınan yağ dış dudaklara enjekte edilir. Dolgu sonrası aynı gün normal hayata geçilebilir.
Vajina Dış Dudak Dolgusu

Vajina Dış Dudak Dolgusu Nedir?

Vajina dış dudak dolgusu yaşla birlikte normal hacmi azalmış dış dudaklara yapılan hyaluronik asit veya yağ doku enjeksiyonlarıdır. Cilt altı ile kas tabakası arasında bulunan yağ doku hacminin azalması dış dudakların estetik olarak görünümünü bozar. Bu durum kilo alıp verme, yaşlanma ile olabileceği gibi yapısal olarak ta meydana gelebilir. Dolgu işlemleri ile dış dudaklara hacim kazandırılıp genital bölgenin bir bütün olarak estetik görünmesi sağlanır.

Vajina Dış Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Vajina dış dudak dolgusu temelde 2 şekilde yapılır.

1. Hyaluronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu: Vajina dış dudak dolgusu için kullanılan temel yöntem hyaluronik asit enjeksiyonudur. Hyaluronik asit kendi ağırlığının 1000 katına kadar su tutabilen doğal bir maddedir. Cildin önemli bir yapısal bileşenidir. Cilt elastikiyeti, dolgunluğu ve nemini korumada önemli bir yere sahiptir. Hyaluronik asit hacmi küçülmüş dış dudaklara uygulandığında genital bölgeyi estetik bir görünüme kavuşturur. Hyaluronik asit ile yapılan vajina dış dudak dolgusunun kalıcılık süresi 6-12 ay arsında değişir. Daha sonra istenirse yenileme yapılabilir.

2. Yağ enjeksiyonu: Yağ enjeksiyonunda vücudun diğer kısımlarından alınan yağ dış dudaklara enjekte edilir. Vajina Dış Dudak Dolgunlaştırma için enjekte edilecek olan yağ kalça, basen, karın gibi vücudun yağ fazlalığı olan kısımlarından alınır. Yağ genellikle liposakşın yöntemi ile alınarak dış dudaklara enjekte edilir.

İşlem süresi enjekte edilecek yağın miktarına göre 1 saate kadar uzayabilir. Dolgu işleminde ağrı olmaması için bölgesel ya da uyutarak anestezi uygulanır. Bu iki anestezi şeklinden genellikle uyutarak olanı tercih edilir. Vajina dış dudak dolgusu sonrası aynı gün normal hayata geçilebilir.

Vajina Dış Dudak Dolgusu Sonrası

Vajina dış dudak dolgusu sonrası genel hijyen kurallarına uyulması ve genital bölgenin temiz tutulması yeterli olacaktır. Vajina dış dudak dolgusundan sonra iyileşme 2-3 hafta içinde büyük oranda tamamlanır. O nedenle vajina dış dudak dolgusu yapılan kadınlar bu süre sonunda cinsel ilişkiye girebilirler.

Vajina Dış Dudak Dolgunlaştırma Riskleri

Vajina dış dudak dolgusu operasyonu düşük riskleri olan güvenli bir işlemdir. Kanama ve enfeksiyon nadiren görülebilecek risklerdir. Vajina dış dudak dolgusu sonrası memnuniyet oranları oldukça iyidir. Bu operasyon ile hem genital estetik açıdan düzelme sağlanır hem de kişinin özgüveni yerine gelir. Bu da cinsel yaşamı olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca bu sorun nedeni ile kadınlar bikini, dar kot ve benzeri giyemedikleri kıyafetleri daha rahat giyebilecektir.

Vajina Dış Dudak Küçültme

Bazı kadınlarda dış dudaklar fazla kilo ya da yapısal nedenlerle büyük olabilir. Bu durum hem genital estetik yönden hem de terleme ve kıyafet sorunları gibi nedenlerle problem yaratır. Dolgun olan dış dudaklar bölgesel ya da uyutarak anestezi altında küçültülebilir.

Dış dudakların büyük olması ter bezleri açısından zengin olan bu bölgede mantar başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara zemin hazırlar. Ayrıca genital bölgenin kötü kokmasına neden olur. Bu da cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca genital bölgenin temizlenmesinde de güçlük yaratır.

Vajina dış dudak küçültme Antalya’da anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde uyguladığımız bir operasyondur.

Vajina Dış Dudak Küçültme Nasıl Yapılır?

Vajina dış dudak küçültme ameliyatı temelde iki şekilde uygulanır. Bunlardan biri sadece yağ aldırma şeklindeki liposakşın yöntemidir. Diğeri ise dış dudakta hem boyut artışı hem de sarkma varsa uygulanan cerrahi yöntemdir. Vajina dış dudakları küçültme işlemi cerrahi olarak yapıldığında yağ doku ve sarkmaya neden olan fazla cilt kıvrımları alınır. Vajina dış dudaklarda büyüme olan kadınlarda genellikle pubik bölge denen ön kemik bileşkenin olduğu yerde de hacim artışı vardır. Aynı seansta pubik bölge yağ dokusu da alınabilir. Böylece genital estetik işlemi bir bütün olarak yapılmış olur.

Vajina Dış Dudak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Vajina dış dudak küçültme ameliyatları genital bölgenin şekillenme sürecinin tamamlandığı ergenlik döneminin bitimi sonrası uygulanabilir. Yani 18 yaşını bitirmiş kadınlara bu operasyon yapılabilir.

Vajina dış dudak küçültme ameliyatı için evli ya da bekar olmak, doğum yapmış ya da yapmamış olmanın bir önemi bulunmaz. Vajina dış dudak küçültme operasyonu kızlık zarına zarar vermez. Çünkü kızlık zarı vajinal girişin içinde bulunur. Bizim cerrahi bölgemiz ile bir ilgisi yoktur.

Vajina dış dudak küçültme operasyonu oldukça kolay ve iyileşme süreci kısa bir işlemdir. Vajina dış dudakları küçültme genital estetik kaygılarını ortadan kaldırarak özgüveni yeniden sağlar. Bu da cinsel yaşamı pozitif yönde etkiler. 

Vajina Dış Dudak Sarkması

Vajina dış dudak sarkması cerrahi olarak fazla olan deri katlantısının cerrahi olarak çıkarılması operasyonudur. Vajina dış dudak sarkmasına eğer yağ doku hacim artışı da eşlik ediyor ise öncesinde yağ doku alınması işlemi de uygulanır.

Vajina Dış Dudak Kararma Sorunu

Vajina dış dudak kararması gebelik, hormonal nedenler, doğum kontrol ilaçları ve yaşa bağlı olarak olabilir. Vajina dış dudak kararması için çeşitli kremler vardır. Ancak lazer ile vajina dış dudak kararmasını gidermek daha kalıcı olmaktadır.

Vajina Dış Dudak Dolgusu ile Kliteroplasti

Klitoris estetiği (kliteroplasti) özel bir genital estetik şeklidir. Çoğu kadın tarafından bilinmez. Klitoris kadında cinsel haz oluşturan en önemli genital yapıdır. Binlerce duyu siniri ile bu işlev gerçekleştirilir. Klitorisi penisin anotomik karşılığı olarak düşünebiliriz.

Klitoris tıpkı penis gibi her kadında aynı boyut ve görünümde değildir. Kimi kadında daha büyük, kimi kadında ise küçüktür. Bazen de klitorisi örten deri kıvrımında farklılıklar olabilir. Kiltorisin işlevini daha rahat yapabilmesi ve estetik görünebilmesi için kliteroplasti cerrahisi uygulanabilir. Klitoris estetiği genellikle klitoris üzerindeki cilt fazlalığına yönelik yapılır.

Klitoris üzeri bir deri kıvrımı ile kaplıdır. Bu deri kıvrımı bazı kadınlarda fazla olur klitorisi kapatır. Bu durumda cinsel haz alma problemleri ortaya çıkabilir. Böyle bir sorun varsa dolgu ile birlikte klitoris estetiği yapılarak fazla olan deri kıvrımı cerrahi olarak çıkartılabilir. Fazlalık olan deri kısmı klitoris yanlarından alınır. Mümkün olduğunca klitoris tepesini örten cilt bölümü korunur.

Kliteroplasti ameliyatında klitoris başının üzerinde kısmın açıkta kalmaması önem arz eder. Klitoris estetiği sonrası çıkartılan deri parçası sonrası klitoris baş kısmı daha rahat uyarılabilecektir.

Klitoris estetiği deneyim ve tecrübe gerektiren bir ameliyattır. İstenildiği şekilde yapılamaz ise tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. O nedenle bu tür genital estetik operasyonları deneyimli merkezlerde yaptırmanız daha yüz güldüren sonuçlar doğurur.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • B
  Brc***20.01.2022

  Merhaba istanbuldan yaziyorum size.dis dudak elastikiyet kaybi icin fazlaliktan kurtulmak adina yapilacak olan islem ve sonrasinda dolgunluk icin liposuction islemi icin fiyat bilgisi rica edebilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • C
  Can***13.11.2021

  Merhaba dış dudak sarkması ve ten rengi açmak istiyorum bununla ilgili bilgi rica ediyorum fiyatı nedir, yapılıyormu dış dudak sarkması var

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sul***16.03.2021

  Merhaba hocam. İç dudaklar çok büyük ve dış dudaklar, özellikle de pubis bölgesi çok çıkıntılı, yağlı. Lokal anastezi olursa ne kadar,genel sedasyonda ne fiyat olur

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat için lütfen 0 242 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Azr***02.06.2020

  18 yaşındayım. Genital bölge dış dudak dolgusu ve beyazlatma işlemi uygulatmak istiyorum. Vücudumda alınabilecek yağ var. Fiyat araştırıyorum. Bilgi verebilir misiniz?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • G
  Gam***29.05.2020

  Hocam merhabalar vajina dış dudak dolgusu yaptırmak istiyorum fiyat alabilirmiyim ve kalıcıliğı ne kadar oluyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Hug***16.07.2019

  Dış dudak dolgusu ameliyatı için fiyat nedir ?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız. Size detaylı bilgi verecegiz.

 • D
  Dis***26.06.2019

  Fiyat

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Dış dudak dolgusu fiyatı için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sem***26.06.2019

  Merhaba vajina dudak kısmı çökük ve buruşuk bu beni çok rahatsız ediyor .. hem vajina bölgesi açma işlemi hem de dolgu işlemi yaptırmak istiyorum.. bunun yapılabilirliği hakkında Bilgi be maliyet hakkında da Bilgi rica ediyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajina estetiği ameliyatları hakkında detaylı bilgi ve ücret için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ö
  Özl***06.01.2019

  Merhaba Vajina dış dudak dolgusu ücret ne kadr bide kalıcı mi etkisi ne kadar sürüyor

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Vajina dış dudak dolgusu fiyatları 2019 ve işlem detayları için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • G
  Gam***22.12.2018

  Merhabalar hocam ben genital bölge iç dudaklarin tamamen alinmasini dis dudaklara dolgu pubis esnetiği ve renk açtırmak istiyorum tahminen fiyat ne kadar gider

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Genital estetik fiyatlarımız ve ameliyat detayları için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621