Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Genital Estetik Ameliyatı

Genital Estetik

Genital estetikle birlikte hem cinsel bölgenin görsel olarak güzelleştirilmesi sağlanırken hem de vajina estetiği ile fonksiyonel düzeltme mümkün olmaktadır. İşlem bölgesel ya da uyutarak anestezi ile yapılabilir.
Genital Estetik

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik Antalya ameliyatları dış genital bölge ve vajinaya uygulanan estetik operasyonlara denir. En sık yapılan genital estetik ameliyatları labioplasti ve vajina daraltma operasyonlarıdır. Labioplasti ile iç dudaklar küçültülür. 

Vajina genişlemesi olan kadınlara daraltma ameliyatı uygulanır. Ayrıca genital bölge cildine renk açma ve beyazlatma işlemleri yapılmaktadır. Genital estetik Antalya uygulamaları ile tüm bu operasyonlar tek ya da birlikte yapılabilir.

Bunlar dışında dış dudak dolgusu ve klitoris üzerindeki sarkık ve katlantılı derinin alınması (kliteroplasti) operasyonlarıda genital bölgenin estetik uygulamalarıdır.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik teknik ve yöntemleri farklı bir dizi ameliyatı içerir. Cinsel bölge estetiği iç ve dış dudaklara, vajinal bölgeye, klitoris cildine ve doğum dikiş izlerine yapılır. En sık yapılan ameliyatlar ise labioplasti ve vajina daraltmadır.

İç dudaklarda doğumsal ya da sonradan olan büyüme ve sarkma şeklinde fazlalıklar görülebilir. Bazen de iç dudaklar asimetrik olur. İç dudaklar normalde ayakta ve bacaklar kapalı iken dış dudaklar arasından görülmemelidir.

İç dudak ameliyatı başlıca 2 şekilde yapılır. İlki iç dudağın fazlalık olan kısmının cerrahi olarak alınmasıdır. Buna kenar çıkarma (rezeksiyon) yöntemi denir. Bazen iç dudaklarda fazlalıktan ziyade genelinde bir büyüme olur. Bu durumda iç dudakların orta kesiminden kama şeklinde bir parça çıkartılıp kalan kısımlar uç uca dikilir. Buna kama çıkarma yöntemi denir.

Vajina daraltma ameliyatı ise vajinanın arka duvarına uygulanır. Vajina girişine arka duvardan kama şeklinde bir parça çıkarılır. Kalan kısımlar dikilerek birleştirilir. Bu ameliyat vajinanın dış üçte birlik kısmına yapılır. 

Genital Estetik Neden Yapılır?

Genital estetik çeşitli nedenlerle kadının cinsel bölgesinden hoşlanmaması durumunda yapılır. Normalde ayakta ve bacaklar kapalı iken iç dudaklar dışarıdan görünmez. Ancak iç dudak sarkması ya da büyümesi varsa dış dudaklar arasından uzanarak görülebilir. Bu durum labioplasti ameliyatı ile düzeltilir. 

İç dudaklarda asimetri, büyüme ve sarkma o bölge cildinde tahriş ve kızarıklığa yol açar. Bu durumda kadın kendi cinsel bölgesinden hoşnut değildir. İç dudaklardaki büyüme estetik olarak kadının kendine olan güvenini azaltır. 

Yaşlanma ile birlikte dokuların elastikiyeti azalır. Bu da iç dudaklarda sarkma ve vajinada genişlemeye yol açar. İç dudaklarda büyüme olması genital bölgenin nemli kalmasına yol açarak ciltte tahriş ve kızarıklığa neden olur. Böylece mantar ve bakteriyel enfeksiyonların gelişmesi kolaylaşır.

İç dudaklardaki büyüme cinsel ilişkiyi ve vajinal penetrasyonu zorlaştırır. İç dudak sarkması aktif spor yapan ve hareketli kadınlarda daha çok sıkıntı yaratır. Genital bölgede kaşıntı, ağrı ve kızarıklık bu kadınlarda daha fazladır. Genital estetik ile sarkmanın düzeltilmesi ciltteki mekanik sürtünme ve tahrişi azaltır.

Tuvalet sırasında genital bölge temizliği iç dudaklarda büyüme olması durumunda zorlaşır. Genital bölge temizliğinin yeterince yapılamaması tahriş olmuş cilt ve dokularda enfeksiyon gelişimini kolaylaştırır.

İç dudakta sarkma olması bikini, mayo ve tayt gibi dar kıyafetleri kullanırken rahatsızlık yaratır. Sarkık iç dudak mayo ve bikini kenarından dışa doğru çıkarak ciltte tahriş, kaşıntı, ağrı ve acı gibi şikayetlere neden olur.

Bazen somut bir şikayet olmasa bile görsel olarak iç dudakların asimetrik olması cinsel bölgeden hoşnutsuzluğa yol açar. Bu durum bazı kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğunun sebebidir. 

Genital Estetik Antalya

Genital estetik Antalya ameliyatının adet bitiminde yapılması daha uygundur. Eğer adet dönemi yakınsa adet geciktirici kullanılarak ta ameliyat yapılabilir. Çünkü adet görmek işlem sonrası kanama takibini zorlaştırır.
Kanama takibi cerrahi operasyonlar için çok önemlidir. Bu nedenle Antalya genital estetik randevusu planlanırken adet zamanı göz önünde bulundurulmalıdır. Genital estetik hazırlıkları şunlardır;

 • Genel anestezi ile yapılan işlemlerde operasyon öncesi 6-8 saatlik açlık istenir. Su ve sigara dahil bir şey yiyip içmemelidir.
 • Genital estetik için kliniğe gelirken mümkün olduğunca bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Pamuklu iç çamaşırlar kullanılmalıdır.
 • Naylon ve dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Genital bölgenin havalanması ve terlememesi enfeksiyon riskini azaltır.
 • İşlem günü şart olmamakla birlikte bir refakatçi ile gelinmesi önerilir.

Genital Estetik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Genital estetik sonrasında doktorun önerilerine uyulmalı, verdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Özel bir pansuman yapmaya genellikle ihtiyaç duyulmaz. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Temizlik önden arkaya doğru ılık su ile yapılmalıdır.
 • Genital bölgenin temizlik sonrası kuru tutulmasına çözen gösterilmelidir. Nemli ve ıslak bırakılması mantar ve bakteri enfeksiyonlarının gelişimini kolaylaştırır.
 • Banyo genellikle işlemden 3-4 gün sonra ayaktan duş şeklinde olmalıdır. Küvet içinde yıkanmak dikişlerin açılmasına, enfeksiyona ve iyileşme sürecinin uzamasına yol açabilir. İyileşme süreci bitince yani 6-8 hafta sonra normal banyo yapılabilir. 
 • Genital estetik yapıldıktan sonra 1-2 ay deniz ve havuza girmek önerilmez. 
 • İlk 1-2 ay iyileşme süreci açısından daha önemli olduğundan bu süre içinde cinsel ilişkiye girilmemesi istenir.
 • Genital estetik sonrası bu bölgenin fiziksel olarak korunması önemlidir. İşlem sonrası en az bir ay bisiklet ve motosiklete binilmemelidir. Ayrıca bacak germe, açma gibi genital bölge ve çevresindeki kasları zorlayıcı spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.
 • Genital estetik sonrası dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kabız kalmamaktır. Bol lifli gıdalar ve bol sıvı tüketimi kabızlığı önleyecektir.
 • Tuvalet sırasında şiddetli ıkınmak dikişlerin açılmasına neden olabilir. Yine kuvvetli öksürme ve hapşırmadan kaçınılmalıdır. Bu gibi durumlar karın içi basıncını ani olarak artırıp dikişlerin açılmasına neden olabilir.

Genital Estetik Ameliyatı Yaptıranlar Riskleri

Genital estetik ameliyatı diğer cerrahi işlemler ile benzer riskler içerir. Genital estetik yapan doktorun deneyimli ve tecrübeli olması komplikasyon görülme riskini düşürecektir.

Genital estetik sonrası ödem, kanama, dokuda kan birikmesi, enfeksiyon ve dikişlerde açılma gibi riskler vardır. Ancak tecrübeli ellerde bu riskler oldukça düşüktür.

Genital Estetik Sonrası İyileşme Süreci

Genital estetik ameliyatı cerrahi bir işlemdir. İşlem standart steril şartlarda yapılır. Ameliyat genel ya da bölgesel anestezi ile uygulanır. Ameliyat sonrası genital bölge bakım ve temizliğine dikkat edilmesi sağlıklı bir iyileşme süreci geçmesini sağlar.

Dikişlerde herhangi bir açılma ya da atma olmaması için kuvvetli öksürüp ıkınılmamalıdır. Dikiş açılması doku iyileşirken iz kalmasına neden olabilir. Genital estetik ameliyatı sonrası iyileşme 6-8 haftada tamamlanır.

İlk birkaç ay protein ve vitaminden zengin gıdalarla beslenmek, sigara ve alkol tüketimizi azaltmak dokunun daha hızlı ve estetik iyileşmesini sağlar. Doku iyileşme sürecinde bazı kişilerde skar dediğimiz abartılı bir doku yanıtı olan fazlalıklar görülebilir. Bunun olmaması için doktorunuz gerek duyarsa size bazı kremler önerebilir. 

Genital bölgeye yağ dolgusu nasıl yapılır?

Yaşlanma ile birlikte dış dudakların yağ doku hacmi azalır. Bu da genital bölgenin estetik görünümünü olumsuz etkiler. Bu kadınlarda vajina dış dudaklara yağ dolgusu (yağ enjeksiyonu) yapılarak genital bölge dolgunlaştırılır.

Dış dudak hacmi menapoz öncesi dönemde hormonal değişime bağlı azalmaya başlar. Bunun nedeni yağ doku hacminin azalmasıdır. Dış dudaklarda sarkmalar ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu durum yaşlanmaya bağlı olabileceği gibi bağ doku hastalıklarına, sigara, alkol ve ilaç kullanımına bağlı da gelişebilir.

Genital bölge yağ dolgusu yaparken en sık göbek ya da bacak iç kısımlarında alınan yağ kullanılır. Bu bölgelerdeki fazlalık yağ liposakşın yöntemi ile alınarak dış dudaklara verilir. Dolgu işlemi anestezi altında uygulanır. Yağ dolgusu genellikle 2-3 seans şeklinde yapılır. Çünkü her seansta verilen yağın hacmi %30 civarına iner. Tam bir dolgunluk elde edilmesi birkaç seansı bulur. 

Klitoris estetiği (kliteroplasti) nedir?

Klitoris kadında cinsel haz almaya yarayan genital organ parçasıdır. Ters V şeklinde bir anatomik görünüme sahiptir. Baş kısmı iç dudakların yukarı birleşim yerinde bulunur. İki adet kuyruğu ise dışarıdan görülmez ve vajina ön duvarının yanlarına uzanır.

Klitorisin baş kısmı hassas bir yapıya sahip olup kadın orgazmında görev alan en önemli erojen yapıdır. Klitorisin baş kısmını çevreleyen bir cilt katlantısı vardır. Bu katlantı yaşla ve zamanla gevşeyerek sarkık ve kırışık bir hal alır. Bu cilt katlantısının estetik operasyonuna kliteroplasti denir.

Bu deri kıvrımının büyümesi ve sarkması cinsel hazzı azaltabilir. Estetik olarak ta görünümü olumsuz etkiler. Bu yüzden kliteroplasti ameliyatı genital estetik operasyonları içine sıklıkla dahil edilir. 

Genital estetik ameliyatı ne kadar sürer?

Genital estetik ameliyatları genellikle 30-40 dakika arasında sürer. Ancak yapılan hazırlıklar ve gözlem ile birlikte toplam süre birkaç saati bulur. Lokal anestezi ile yapılan küçük operasyonlarda kişi aynı gün ayaktan taburcu edilir. Ameliyat süresini belirleyen en önemli faktör hangi operasyonun uygulanacağı ve doktorun bu konudaki deneyimidir. 

Genital estetik sonrası hastanede kalmam gerekir mi?

Genital estetik ameliyatı lokal anestezi ile yapılırsa hastanede kalmaya gerek yoktur. Ancak ameliyatın uyutularak yapılması durumunda bir gece hastanede kalmak gerekir. Çünkü genel anesteziye bağlı yan etkiler açısından kadın gözlem altında tutulur. Hastanede kaldığı gün genital bölge dikişler, kanama ve ağrı yönünden kontrol edilir. Herhangi bir koplikasyon gelişmedi ise ertesi gün taburcu olabilir.

Genital estetik ameliyatına il dışından gelebilir miyim?

Genital estetik Antalya dışından gelen hastalarımıza da yapılabilir. İşlem sonrası genellikle hastalarımız 3-4 saat gözlendikten sonra taburcu edilebilir. Uyutarak anestezi yapılmış ise o gece hastanede kalması gerekir. Durumu uygun olan hastalarımıza o geceyi Antalya’da geçirmesini ya da aynı gün hastanede kalmasını önermekteyiz.

Genital estetik en erken kaç yaşında yapılabilir?

Genital estetik 18 yaş ve üzeri kadınlara yapılabilir. Hatta 60 yaş ve üzeri kadınlara da uygulanabilir. Genital estetik yaptırabilmek için kişinin evli, bekar ya da bakire olması gerekmez. İç dudak sarkması ve büyümesine yönelik yapılan ameliyatlar bakire olanlara uygulanabilir. Bu türden genital estetik ameliyatlar ile kızlık zarı bozulmaz.

Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi nedir?

Normal doğumlarda bebeğin başı çıkarken doğumu kolaylaştırmak için epizyotomi denen bir kesi yapılır. Epizyotomi bebek başının rahat çıkması amaçlı vajinal girişine uygulanır. Bu kesi 4-5 cm uzunluğundadır. Doğumdan sonra hemen dikilir.

Epizyotomi kesisinin özensiz dikilmesi ya da iyileşirken skar dokusu dediğimiz nedbe dokusunun sert, kalın ve düzensiz olması estetik açıdan kötü görünür. Bazen de epizyotomi kesisi dikildikten sonra enfekte olur. Bu durumda da kötü bir şekilde iyileşebilir.

Epizyotomi bölgesindeki iyileşmenin kötü olması aynı zamanda cinsel ilişki sırasında ağrı oluşturabilir. Bazen de bu bölgede his kaybına neden olur.

Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi 15-25 dakika süren kolay bir işlemdir. Bu bölgedeki sertleşmiş doku cerrahi olarak alınır ve estetik dikim uygulanır. Aynı seansta diğer genital estetik operasyonlar da yapılabilir.

Genital estetik başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Genital bölgenin estetik ameliyatları ile yüz güldüren sonuçlar almak mümkündür. Operasyonun tecrübeli ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması en önemli noktadır.

Kişinin sigara kullanmıyor olması doku iyileşmesi açısından fayda sağlar. Sigara kullanan kadınlarda doku elastikiyeti zamanla bozulur. Bu da dikişlerin daha zayıf tutması ile sonuçlanır. İyileşme döneminde sigara tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması tavsiye edilir. 

Genital estetik ameliyatı sonrası temizliğe dikkat edilmesi oldukça önem arz eder. Bu bölge nemli kalmamalıdır. Nemli kalması mantar başta olmak üzere enfeksiyon riski yaratır. Enfeksiyon gelişmesi hem iyileşme sürecini uzatır hem de işlem başarısını düşürür.

Beslenme genital estetik başarısını etkileyen bir diğer önemli noktadır. Genital estetik ameliyatı geçiren bir kadının doku iyileşmesini hızlandıran protein ve vitaminden zengin gıdalarla beslenmesi gerekir. Sıvı tüketimini de ihmal etmemelidir. Antalya sıcak bir il olduğundan genital estetik sonrası yeterli sıvı tüketimi çok önemlidir.

Genital estetik ameliyatı tekrar yapılabilir mi?

Daha önce genital estetik ameliyatı olmuş ancak memnun kalmamış bir kadın tekrar bu ameliyatı olabilir. Daha önce genital estetik yaptırmış ve sonradan bize başvuran hastalarımızda olmaktadır. Bu kadınlarda da başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Genital estetik ameliyatları aynı seansta yapılır mı?

Genital estetik ameliyatlardan en sık labioplasti ve vajina daraltma uygulanır. Ancak doğum dikiş izlerinin alınması, kliteroplasti ve diğer genital estetik ameliyatları aynı seansta yapılabilir. Bu durumda işlem süresi sadece biraz uzar. Antalya’da anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde birkaç genital estetik operasyonunu aynı seansta yapabiliriz.

Genital estetik kızlık zarı bozulmadan yapılabilir mi?

Genç yaş gurubunda ve evlenmemiş bayanlarda vajina daraltmadan ziyade genellikle iç dudak estetiği ameliyatları talep edilmektedir. İç ve dış dudak ameliyatları, kliteroplasti kızlık zarı bozulmadan yapılabilir. Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm içinde bulunur. İç dudak estetiği sırasında bu bölgeye dokunulmaz. Dolayısı ile kızlık zarı sağlam olan bayanlara iç dudak estetiği ve kliteroplasti gibi genital estetik ameliyatlar yapılabilir.

Genital estetik yaptıranlar yorumları nasıl?

Genital estetik yaptıranlar yorumları içinde hiç şüphesiz cinsel hayatı olumlu etkilediğini belirtir. İç dudaklardaki sarkıklığın ve büyümenin düzeltilmesi, klitoris cildinin onarımı ve dış dudak dolgusu özgüveni artıracaktır. Eğer cinsellikle ilgili kaygı, korku ya da çekinceler varsa bundan hem kişinin kendi hem de karşı taraf etkilenir. O nedenle genital bölgenin güzel ve estetik olması bu çekince ve kaygıları giderip sağlıklı bir cinsellik için zemin oluşturur.

Antalya Genital Estetik Fiyatları 2024

Antalya Genital Estetik Fiyatları 2024 yılında tercih edilen ameliyat türü, doktor seçimine göre değişir. Genital estetik fiyatları için belirleyici bir diğer faktör kullanılan anestezi şeklidir. İşlem bölgesel ya da uyutarak anestezi ile yapılabilir. Anestezi seçimi hastanın ağrı eşiği ve ameliyatın zorluk derecesine göre doktor ile birlikte belirlenir. Operasyon lokal yani bölgesel uyuşturma şeklinde yapılacaksa genel anestezi yöntemine göre genital estetik fiyatı daha düşük olur.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • Ö
  Özg***17.02.2024

  Merhaba ben genital bölge beyazlatna tedavsinin 1 seans ücreti hakkında bilgi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat, bilgi ve dilerseniz randevu için lütfen sabit hattımızdan bize ulaşınız. Tel: 0(242) 322 9773

 • R
  Raz***11.01.2024

  2 normal doğum sonrası genıtal bölge de sarkma... Spıral sebebıyle ayda 20 güne yakın kanama olması..

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi ve dilerseniz randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fad***11.08.2023

  Merhabalar kimyasal peeling ile vajina beyazlatma işlemi için fiyat bilgisi almak istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat, bilgi ve dilerseniz randevu için lütfen sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ila***11.04.2023

  Merhabalar 18 yaşındayım vajinamda çok fazla kararma var vajina beyazlatma işleminin ücreti seans başına ne kadar

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sul***20.02.2023

  vajina gaz kaçırma sorunum var ve vajinal beyazlatma yaptırmak istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi ve dilerseniz randevu için sabit hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • S
  Sem***18.02.2023

  Merhaba ben lazer ile genital bölge beyazlatma yapmak istiyorum bilgi alabilir miyim?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Eli***07.01.2023

  Merhabalar doktor hanım ben 19 yaşındayım. Genital bölgemde kararma için lazer epilasyon sırasında kimyasal peeling önerildi. Ben de rahatsızlığımdan ötürü araştırmaya koyuldum. Süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve detaylı bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Baş***23.10.2022

  Kararmış bölgeleri beyazlatmak için fiyat nedir ve ne kadar süre gelinmeli?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • B
  Bet***19.10.2022

  Merhabalar. G noktası dolgu aşısının fiyatını öğrenmek istiyorum. Bir de işlem sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissedilir mi

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • A
  Azr***27.12.2021

  Genital bölge beyazlatma işlemi yapılıyor mu? Yapılıyorsa fiyatı nedir ve beyazlama işlemi hemen fark ediliyor mu?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621