Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

5 Adımda İlk Gece Korkusuna Çözüm

İlk cinsel ilişki bir çift için oldukça önemlidir. Çoğu çift cinsel bilgi ve tecrübe eksikliğinden dolayı bu günü korku ve endişe ile karşılar. Oysaki bazı ufak bilgilerin hem kadın hem erkek tarafından önceden öğrenilmesi, stresin azaltılması ve kafada endişeye yol açan nedenlerin giderilmesi ile ilk gece korkusu kolaylıkla atlatılabilir.

İlk cinsel ilişki sırasında oluşabilecek problemler sonraki cinsel hayatta bazı sorunlara yol açar. Bu yazımızda ilk cinsel ilişki ile ilgili bilmeniz gereken bazı ipuçları sunacağız.

1. Cinsel İlişkiye İlk Gece Girmek Zorunda Değilsiniz!

Bizim toplumumuzda, düğünden sonra gerdek gecesi adı verilen ilk birkaç günde ilk cinsel ilişkiye girilmeye çalışılır. Fakat bu dönemde düğünün yaratmış olduğu stres ve yorgunluktan dolayı vajina yeterince ilişkiye hazır değildir. Çünkü vücuttaki stres hormonlarının seviyesi oldukça yükselir. Stres hormonlarının yüksek olması vajinanın ilişkiye hazır hale gelme süresini uzatır ve zorlaştırır. Bu nedenle ilk cinsel ilişki denediğinizde mutlaka dinlenmiş olmalı ve kendinizi buna hazır hissetmelisiniz. Bedenen ve ruhen hazır değilseniz ilk ilişkiyi sonraki günlere ertelemeniz daha uygun olacaktır.

2. Ön Sevişmeyi Uzun Tutun!

Ön sevişme vajinanın gevşemesi, genişlemesi ve kayganlaşmasını sağlar. Ön sevişme olmadan penisin vajinaya penetre olması vajinal tahriş, zedelenme, vajina yırtılması, ağrı ve kanamalara neden olabilir. Buda kadını cinselliğe karşı soğutur. İlişki sırasında zorlanma ve ağrı olması vajinal kasları refleks olarak harekete geçirir. Vajinal kanal kapanır ve ilişkiye girmek daha da zorlaşır. Bu yüzden ön sevişmede vücut masajı, genital bölge, meme başı ve çevresine masaj yapılması gerekir.

Masaj için önemli noktalardan biri bebe yağı ya da özel bir masaj yağı kullanılmasıdır. Aynı zamanda ilk penis girişinde mutlaka kayganlaştırıcı kullanmak vajinal penetrasyonu kolaylaştıracaktır.

3. İlk İlişki Pozisyonu Nasıl Olmalı?

İlk cinsel ilişkide önerilen pozisyon erkeğin altta kadının üstte olduğu pozisyondur. Çünkü kadın altta olduğu zaman vajina hattı daha eğik olduğu için ilk cinsel ilişki daha zor olur. Kadın üstte iken hem kontrol kadında olur hem de vajina hattı daha düz olduğu için ilk cinsel ilişki daha kolay olacaktır. Eğer alt pozisyon tercih edilecekse kadın kalçasının altına bir yastık koyarak kalçasını biraz kaldırıp vajina hattını daha düz hale getirebilir.

4. Erkeğe Düşen Görevler

Bazen vajina ilk ilişkiye daha hazır olmayabilir. Kadın kendini kasabilir, korkabilir. Vajinal kaslar daha sıkı olabilir. Bu dönemde yine masajlar uzun tutulmalı, aynı zamanda yavaş yavaş yuvarlak ve yumuşak hareketlerle parmak girişi yapılarak vajinal kaslar gevşetilip, esnetilmelidir.

Tüm bunlara rağmen bir zorlanma veya ağrı oluyorsa ilişkiye kesinlikle devam etmemek gerekir. Hemen bir önceki aşamaya geçilip masajlar tekrarlanmalı, vajinal kayganlık için biraz daha fazla bebe yağı veya kayganlaştırıcı jeller kullanılmalıdır. İlişkiye girememe hali yine devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu durum vajinismus hastalığının bir belirtisi olabilir. Vajinismus hastalığında ilişki sırasında istemsiz vajinal kasılmalara bağlı ilişkiye girememe söz konusudur. Bu hastalığın tedavisinde erkeğe de birçok görev düşmektedir. 

5. İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk cinsel ilişkide mutlaka kızlık zarı kanaması ya da ağrı olacak düşüncesini kafamızdan atmalıyız. İlk cinsel ilişkide kanama ve ağrı olacağı düşüncesi kadında yoğun bir stres yaratarak vajinanın ilişkiye hazır hale gelmesini önler. Bilinçaltı ilişkiye girmeme yönünde koşullanır. Bu da vajinanın gevşemesi, kayganlaşması ve ilişkiye hazır hale gelmesini güçleştirir. Unutmayalım ki, eğer ilk cinsel ilişki doğru ve uygun şartlar atında yapıldığında kesinlikle ağrı ve kanama olmaz.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621