Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık Zarı Kanı

Kızlık zarı kanı geçmişten günümüze bazı toplumlarda bekaretin bozulduğunu gösteren bir işaret olarak görülmektedir. Artık günümüzde kızlık zarının ilişki dışında birçok nedenle bozulduğu bilinmektedir. Mastürbasyon, çeşitli sporlar, düşme ve çarpma ile vajinal girişe temasın olması kızlık zarına zarar verebilir. Bu durumlarda kızlık zarı kanaması belli belirsiz ya da aşikar olarak görülebilir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Zaman Olur?

Kızlık zarının birçok nedenle yırtılması sonucu görülen kanamaya kızlık zarı kanaması adı verilir.

Kızlık zarı kanaması şüphesi varsa kızlık zarı muayenesi ile yırtık olup olmadığına bakılabilmektedir. Yırtık olması ya da bütünlüğünün bozulmuş olması durumunda kızlık zarı dikilerek sonraki ilişkide kızlık zarı kanaması sağlanabilir.

Kızlık Zarı Kanı Rengi 

Kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla pembe ya da kırmızı renkli olarak görülür. Ancak kızlık zarı kanaması sonrası kanın vajina içinde kalması ve beklemesi ile kahverengi bir görünüm olabilir.

Kızlık Zarı Kanı Miktarı

Kızlık zarı kanamasının miktarı genellikle birkaç damladır. Ancak kişiler arasında bir miktar farklılık gösterebilir. Kızlık zarı kanamasının normalden fazla olması durumunda vajinal yırtılma olabilir. Bu durum doktor müdahalesi gerektirebilir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı vajinanın birkaç santimetre içindedir. Bu nedenle kızlık zarı kanaması durumunda kan hem dışarı hem de vajina içine olabilir. Bu da ilişkiden sonra lekelenme tarzı kanama görülmesine neden olur. Kızlık zarı kanaması sonrası kanın içerde kalması renginin koyulaşmasına yol açar. Vajina içinde beklemiş kan kahverengi olabilir.

Kızlık Zarı Kanaması Mutlaka Olur Mu?

Kızlık zarı kanamasının vajina içine doğru olması, burada birikmesi ve ilişkiden birkaç gün sonra dışarı çıkması görülebilir. Bu durumla kızlık zarındaki yırtığın iç kısımda daha belirgin olduğu zaman karşılaşılır. İlişki sırasında kadın eğer altta olacak şekilde duruyor ise kızlık zarı kanaması vajina içinde doğru olabilir. Bu durumda da kızlık zarı kanamasının bir kısmı sonradan görülecektir.

Kızlık Zarı Kanamasının Olmaması

Kızlık zarı kanaması eğer zar yapısı esnekse ve deliği geniş ise görülmeyebilir. Ayrıca ilişki öncesi yeterli vajinal kayganlık sağlanırsa da kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda da kızlık zarı kanaması olmayacaktır.

Kızlık zarı kanamasının olmaması kızlık zarının bozulmadığı anlamına gelmez. Bu durumda kanama ya vajina içine olmuştur ya da kızlık zarının damarsal açıdan zayıf kısmı yırtılmıştır.

Kızlık Zarı Kanının Fazla Olması

Kızlık zarı kanının fazla olması ilişki sırasında vajinal duvarın yırtılmış olabileceğinin bir işareti olabilir. Bazen kanamayı durdurmak için vajinal tampon uygulaması ya da cerrahi onarım gerekebilir.

Vajinal duvar yırtığı olmadan da fazla kızlık zarı kanaması görülebilir. Kızlık zarının kalın ve damarsal yapıdan zengin olması durumunda kanama miktarı fazla olabilmektedir.

Kızlık Zarı Kanaması Ağrılı Mı?

Kızlık zarı kanaması ilişki sırasında yeterli vajinal ıslanma sağlandı ise ağrılı olmayabilir. Hatta bazen bozulduğu hissedilmez. Bazı bayanlarda ise hafif sızlama şeklinde bir ağrı görülebilir. Ağrının şiddetli olması vajinal enfeksiyon, iltihap ya da vajinal duvar yırtığı durumlarında görülebilmektedir.

Kızlık zarı her bayanda aynı şekilde değildir. Bazı bayanlarda kızlık zarı küçük delikli, bazılarında kalın, bazılarında ise sert yapıdadır. Bazen de normalin üzerinde sinir bağlantıları içerir. Bu durumların varlığında kızlık zarı kanaması ağrılı olabilmektedir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621