Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Tekrar Kanar Mı?

Kızlık Zarı Tekrar Kanar Mı?

Kızlık zarı nerede yerleşir?

Kızlık zarı genital açıklığın 1-2 cm içinde yerleşir. Vajina kanalının bir parçasıdır. Halkasal, perde şeklinde bir yapıdır. Ortasında adet kanı ve vajinal salgıların dışarı akması için bir delik bulunur. Kızlık zarı her kadında aynı şekilde değildir. Onlarca kızlık zarı çeşidi bulunmaktadır. Bir kadında hangi kızlık zarı çeşidinin olduğu görsel muayene ile anlaşılabilir. Kızlık zarı tekrar kanar mı? Sorusu ilk ilişki yaşayan bayanlarda oldukça merak edilen bir konudur. Yazımızda konu hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Kızlık zarı tekrar kanar mı?

Kızlık zarı her cinsel ilişkide mutlaka kanayacak diye bir şart yoktur. İlişki öncesi yeterli ön sevişmenin olduğu durumlarda vajina daha kaygan ve çizgili kaslar daha gevşek bir hale gelir. Bu da penisin vajinal penetrasyonu sırasında nisbeten esnek bir yapısı olan kızlık zarı deliğinden kolaylıkla geçmesini sağlar. Bu durumda kızlık zarı bütünlüğü korunacağından kanama olmaz.

Eğer ilk ilişkide kızlık zarında zedelenme ya da ufak bir yırtık olduysa sonraki ilişkide kızlık zarı tekrar kanayabilir. Bu şekilde kızlık zarı ayrı zamanlarda birden çok defa yırtılıp kanar. Bazı kadınlarda ikinci, bazılarında ise üçüncü ilişkide dahi kanama görülebilir. Kızlık zarı birçok yerinden yırtıldıktan sonra artık vajina duvarına dayanır ve tekrarlayan kanamalar olmaz.

Kızlık zarı kanaması nasıldır?

Kızlık zarı kanaması genellikle bir kaç damla, kırmızı renkte olur. Ancak kızlık zarının yapısı, çeşidi, yırtılmanın derecesi ve şekline göre miktar, renk ve özelliği değişir.

  • Kızlık zarının esnek olması: Esnek zar yapısı varsa kızlık zarı yırtılmayabilir.
  • Küçük bir zedelenme varsa (tekrar kanayabilir): Kızlık zarı lekelenme şeklinde çok az kanar. Fark edilmeyebilir.
  • Belirgin bir yırtılma varsa: Birkaç damla şeklinde kırmızı parlak bir kanama olur.
  • Yırtık vajina mukozasını aşıp çizgili kasa uzanıyorsa: Fazla miktarda kanama olur. Kontrol altına almak için cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Vajina içinde beklemiş kan: Kızlık zarı kanaması vajina içine doğru olur ve beklerse sonradan hatta ertesi gün pıhtılı, kahverengi bir şekilde dışarı atılabilir.
  • Kızlık zarı kalınsa (etli, rijit): Kalın kızlık zarı ince olana göre daha fazla kanar.

Kızlık zarında damar var mı?

Kızlık zarı vajina duvarından gelen vasküler yapılardan beslenir. Ağız içi mukozamıza benzer ince kılcal damar yapıları barındırır. Bu yüzden yırtılması ile az miktarda birkaç damla kanama olur. Zayıf-orta derecede sinir ağı içerdiğinden aniden yırtıldığında acı hissetmek mümkündür.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621