Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kegel Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi vajina etrafını saran kasların güçlendirilmesi amacıyla yapılan aktivitelerdir. İlk defa Dr. Arnold Kegel tarafından 1948 yılında tanımlanmıştır. Kegel egzersizi ile amaç sıkıp bırakma şeklindeki aktivitelerle pelvik taban kaslarını çalıştırıp güçlendirmektir. 

Pelvik taban kasları vajina ve rektumu leğen kemiği içinde saran ve destek görevi gören bir dizi kas grubundan oluşur. Bunlar idrar ve büyük tuvalet yapma sırasında istemli olarak kontrol edilebilen çizgili kaslardır. 

Pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek vajina, rektum ve idrar kanalı için olan desteği artıracaktır. Böylece vajina gevşemesi, rahim sarkması, rektumda sarkma ve idrar tutamama gibi sorunların erken dönemde tedavisi ve şikayetlerin giderilmesinde faydalı bulunmaktadır.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda istemli ve istemsiz olarak çalışan kaslar bulunur. Kegel egzersizleri ile istemli çalışan pelvik taban kaslarımızı kontrol etmeyi öğrenerek bu kasları güçlendirebiliriz.

Aslında günlük yaşamımızda, cinsel ilişki sırasında, kadınlarda normal doğum esnasında, idrarımızı yaparken ve büyük tuvalet sırasında farkında olmadan bu kasları kullanırız. Ancak pelvik taban kaslarını kontrollü bir şekilde kullanmak ve egzersiz yaptırmak daha fazla güçlenmesini sağlayacaktır.

Pelvik tabak kaslarını çalıştırmayı öğrenmenin ilk yolu idrar yaparken tutma ve bırakma egzersizleri uygulamaktır. İdrarınız geldiğinde tuvalete oturup yaparken idrarınızı tutun ve birkaç saniye sonra bırakın. Bunu her oturuşta 3-4 kez tekrarlayın. İdrar yaparken tutup bıraktığınızda çalıştırdığınız kaslar pelvik taban kaslarıdır. İdrarınız bittiğinde bunu 1-2 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Böylece yapmış olduğunuz Kegel egzersizi iyice pekişmiş olacaktır.

Kegel egzersizi size vajinal kasları kontrol etmeyi öğretecektir. İlk başlarda idrar yaparken uygulanan bu egzersizler daha sonra öğrendikçe istirahat halinde yapılmalıdır.

Kegel egzersizi şu şekilde uygulanır;

 • Egzersize başlarken normal şekilde nefes alın ve odaklanın,
 • Öğrenmiş olduğunuz şekilde vajinal kasları istemli olarak kasın,
 • Birkaç saniye kasılı olarak bekleyin,
 • Daha sonra gevşeyerek birkaç saniye de gevşek olarak bekleyin,
 • Sonra tekrar birkaç saniye kasılı olarak tutun,
 • Bu döngüyü her seansta 10-15 kez tekrarlayın,
 • Gün içinde 2-3 seans Kegel egzersizini uygulayın.

Kegel egzersizleri kolay uygulanabilen güvenli egzersizlerdir. Doğru şekilde ve düzenli olarak yapıldığında oldukça faydalı olmaktadır. Ancak Kegel egzersizini uygulamadan önce mutlaka rutin bir jinekolojik kontrolden geçiniz. İdrar kaçırma, mesane ve rektumda sarkma, vajinismus hastalığı, cinsel sorunlar, ağrılı cinsel ilişki gibi durumlarda yalnızca bu egzersizleri yaparak fayda göremeyebilirsiniz.

Kegel egzersizleri bahsi geçen rahatsızlıklara karşı daha çok koruyucu ve önleyici niteliktedir. Tek başına tedavi edici bir aktivite olarak kullanılmaz.

Kegel Egzersizi Ne Zaman Etki Eder?

Pelvik taban kaslarının belli bir tonusa ulaşması ve beklenen etkinin sağlanması için Kegel egzersizlerinin doğru teknikle ve düzenli şekilde yapılması gerekir. Kegel egzersizlerinin beklenen etkiyi göstermesi en az 4-6 hafta sürer. Ancak egzersizlere sonradan ara vermek pelvik taban kaslarının tekrar eski haline gelmesine neden olur. Bu yüzden en az 6 ay süreyle yapılmalıdır.

Kegel Egzersizleri Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarının güçlü ve sıkı olmasını istediğimiz bazı klinik durumlar ve hastalıklarda fayda sağlamaktadır. Bunlar;

 • İdrar kaçırma sorununun önlenmesi ve tedavisi,
 • Mesane, rektum ve rahim sarkmalarının önlenmesi,
 • Doğum sonrası vajinanın eski sıkılığına kavuşması,
 • Vajinismus hastalığının tedavisinde,
 • Hamilelerin normal doğuma hazırlanma sürecinde,
 • Cinsel isteksizlik ve orgazm sorunlarının tedavisinin desteklenmesinde kullanılır.

Kegel Egzersizleri Farklı Şekillerde Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri başlangıçta idrarı tutup bırakma şeklinde öğrenildikten sonra ilerleyen günlerde istirahat halindeyken de yapılabilir. Günlük seans ve miktar kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Kegel egzersizlerinin diğer bir şekli de vajina içine parmak ilerleterek uygulamaktır. Aynı yöntem cinsel ilişki sırasında penis vajina içindeyken de yapılabilir.  Bu şekilde Kegel egzersizi uygulayarak cinsel hazzı artırmak mümkündür.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621