Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Kızlık Zarının Bozulması

Kızlık zarı bozulduktan sonra eğer gebelik oluşmadı ise vücutta gözle görülür anlamlı bir değişiklik olmaz. Bununla ilgili henüz yayınlanmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Fakat toplumda kadın bedeninin bekaretini kaybettikten sonra değişebileceğine yönelik bir inanış bulunmaktadır. Bu inanış kalçanın genişlemesi, göğüslerin büyümesi gibi kadınsı özelliklerin biraz belirginleşmesi şeklindedir. Ancak bu değişimlerin olduğu ya da olabileceği konusunda bilimsel bir açıklama ya da veri yoktur.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Bununla birlikte bakirelik sosyal ve kültürel bir ifadedir. Toplumların bir kısmı bakireliği çoğunlukla kızlık zarı ile ilişkilendirilir. Aslında bakirelik el değmemiş olmanın tanımı şeklindedir. Kızlık zarı ile vücut değişimleri arasında ilişki kurmak oldukça zordur. Fakat kızlık zarı bozulduktan sonra vajinal kanal girişinde bazı geçici değişiklikler olur. Bu değişiklikler ilişki sırasında penisin giriş sayısı ve ilişki sayısı ile bağlantılıdır. Cinsel uyarılma ile vajinal bölgedeki kan akımı artar. Bazal vücut ısısı yükselir. Küçük kan damarlarında genişleme meydana gelir. Vajina duvarı bu değişimler sonucu daha kırmızı bir hal alır. Ayrıca kalınlaşır.

Cinsel ilişki sırasında penisin vajina duvarına sürtünmesi bu bölgede hafif inflamasyon ve koyulaşma şeklinde renk değişikliğine neden olabilir. Bu durum vajina kayganlığını artıracak bazı durumlar ile düzeltilebilir. Ön sevişmenin uzun tutulması ve vajina kayganlaştırıcıların kullanılması bu yangıyı azaltır ya da önler.

Vajina girişi oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte kanal vajinal mukoza ile çevrelenmiştir. Kızlık zarı vajinayı kapatan tıkayıcı bir zar değildir. Vajina girişini çevreleyen esnek elastik bir halkadır. Bu nedenle ilk ilişkide kızlık zarı kanaması sanıldığı kadar yaygın değildir.

İlk ilişki ya da sonraki ilişkilerde kızlık zarı tamamen kaybolmaz. Doğumdan sonra dahi kızlık zarı kalıntıları vajinal girişte seçilebilir. Kızlık zarı dikimi için bu kalıntı doku parçalarından faydalanılır. Bazı bayanlarda ise kızlık zarı normalden daha elastik yapıdadır. Birden fazla cinsel ilişkiye rağmen bütünlüğünü bozulmaz.

İlk ilişkilerde kızlık zarı kanaması görüleceği aslında toplumun bu yöndeki beklentisi nedeni ile oluşmuş bir düşüncedir. Yeterli cinsel bilgi ve deneyime sahip çiftlerde vajinal kayganlığın normal şekilde sağlanması durumunda kanama büyük oranda görülmez.

Tüm bunlara rağmen ilk ilişkisini yaşayan çiftler her ne kadar olsa da tecrübesiz olabilir. İlişki sırasında zorlanma, kendini kasma ve stres gibi nedenler kızlık zarı ile ilişkili ya da ilişkili olmayan kanamaların görülmesine neden olur. İlk ilişkide yaşanan orgazma bağlı şiddetli kasılmalar rahim içi zarda kısmen dökülmelere yol açarak vajinal kanama görülmesine neden olabilir. Bu aslında kızlık zarı kanaması değildir. Ama kızlık zarı kanaması ile karışır. Kızlık zarı dışı kanamalar ayrıca rahim ağzın dan da kaynaklanabilir.

Kızlık zarı bozulduktan sonra yaşanan değişikliklerden biri de vajinal salgılardır. İlişki sonrasında vajinal sıvı miktarı artar. Vajina içi böylece ilişkinin daha rahat gerçekleşebilmesi için kaygan hale gelir. Ancak ilişki sonrasındaki dönemde koyulaşarak yapışkan bir hal alır. Ayağa kalkıldığında ise yerçekiminin etkisi ile vajinal açıklıktan çıkar.

Kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta oluşan değişiklikleri bu şekilde özetleyebiliriz. Kızlık zarı bozulmasına bağlı onarım işlemi düşünüyorsanız kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız.

İlgili Konular:

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621