Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık Zarı Deliği

Kızlık zarı hamilelik için koruyucu bir bariyer değildir. Çünkü kızlık zarı vajina girişinde bulunan bir kıvrım olsa da ortasında küçük bir delik bulunur. Bu delik çapı yaklaşık 15-18 mm'dir. Adet kanı bu delik aracılığı ile dışarı atılır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamilelik

 1. Yeterli vajinal kayganlığın sağlanması
 2. Vajina girişine boşalmak
 3. Esnek kızlık zarı olması
 4. Kızlık zarının olmaması ya da kalıntı kızlık zarı olması
 5. Kızlık zarı deliğinin geniş olması
 6. Girişe izin vermeyen kızlık zarı tipleri olması

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak genellikle sürtünme ile olan ilişkilerde vajinal girişe boşalma sonucu oluşur. Meni kızlık zarı deliğinden vajinal kanala, buradan da rahim içine ulaşabilir. Bu durum eğer kadının yumurtlama zamanına yakın denk gelir ise hamile kalmak olasıdır. Eğer adet gecikmesi de varsa hemen bir gebelik testi yapılmalıdır. Kızlık zarı bozulmadan şu hallerde hamile kalınabilir;

 • Yeterli vajinal kayganlığın sağlandığı, ön sevişmenin uzun tutulduğu cinsel birlikteliklerde vajina çevresindeki kaslar gevşer. Vajinanın gevşemesi ve mukozal kayganlığın yeterli seviyede olması kızlık zarının yırtılmadan cinsel birlikteliğin meydana gelmesine olanak sunabilir.
 • İlişki sırasında vajina içerisine giriş olmasa da genital bölgeye boşalma oldu ise meni sıvısı kızlık zarı deliğinden içeri geçebilir. Bu durumda meninin vajinal kanaldan rahim ağzı ve rahim içine ulaşması olasıdır. Spermler hareketli olduğundan eğer ilişkinin gerçekleştiği o günlerde yumurtlama oldu ise tüplerde döllenme ve gebelik ihtimali gerçekleşebilir. Bu şekilde kızlık zarı bozulmadan hamile kalınmış olur.
 • Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmanın bir diğer şekli ise tam bir ilişki olsa da kızlık zarının yırtılmadığı durumlardır. Bu durum esnek kızlık zarı olan bayanlarda mümkün olmaktadır. Esnek kızlık zarı olan bir bayan da ilişki sonrası kızlık zarı bozulmayabilir. Esnek kızlık zarı varlığında kişi gebe kalsa bile kızlık zarı muayenesinde yırtılma ya da bozulma olmadığı görülecektir.
 • Bazen kızlık zarı doğuştan olmayabilir ya da kalıntı şeklinde bulunabilir. Bu durumda da kızlık zarı yırtılması ya da bozulmasından bahsetmek mümkün değildir. Bu bayanlar da kızlık zarı bozulmadan hamile kalma şeklinde bir durum ile karşılaşabilir. Çünkü kızlık zarı olmadığından ilk ilişkide kanama görülmeyecektir.
 • Kızlık zarı deliği her bayanda aynı şekilde olmayabilir. Kızlık zarının bilinen 15-16 ya yakın tipi bulunmaktadır. Küçük delikli, bölmeli, kalburumsu gibi şekillerde olduğu durumlarda kızlık zarını ilişki sırasında geçmek mümkün olmayabilir. Bu durumda da vajina girişine boşalma olursa kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür.
 • Kızlık zarı ince bir katlantı olsa da her kişide kalınlığı aynı değildir. Bazı bayanlarda normalden daha kalın olabilir. Kalın ve esnek doku yapısı var ise ilişki sırasında yırtılması güç olacağından bozulmama ihtimali bulunur.
 • Bir diğer durumda kızlık zarı deliğinin normalden geniş olmasıdır. Kızlık zarı deliği eğer normalden geniş ise ve yeterli kayganlık sağlanmışsa ilişki sırasında yırtılması zor olabilir. Bu durumda da kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak olasıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Hamile İken Yapılır Mı?

Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminin hamilelik varken yapılması uygun değildir. Kürtaj planı varsa eğer ondan sonraki dönemde onarım işleminin yapılması daha doğru olur. Hamilelik döneminde geçici onarım yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi yapılmadan önce kişinin gebe olup olmadığı mutlaka bilinmelidir. Son adet sonrası ilişki olup olmadığı öğrenilmelidir. Çünkü kızlık zarı dikildikten sonra hamilelik olduğu saptanırsa yapılacak olan kürtajda kızlık zarı dikimi bozulacaktır. Bu nedenle işlemin tekrar yapılması gerekir.

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı dikildikten sonra hamile kalmak mümkündür. Onarım sonrası sürtünme yolu ile olan ilişkiler ve vajinaya boşalma ile gebelik olabilir. Kızlık zarı dikildikten sonra hamile kalınmış ise kürtaj yapıldığında dikilen kızlık zarı bozulacaktır. Kızlık zarı dikimi olması hamilelik oluşumunu engellemez. Bu nedenle kızlık zarı diktirme sonrası gebelik gelişimi olabileceğinde korunma önerilir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621