Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Esnek Kızlık Zarı

Esnek Kızlık Zarı

Esnek kızlık zarı nedir?

Esnek kızlık zarı delik çapı büyük, ince, elastik doku yapısı fazla olan bir himen çeşitidir. Esnek zar cinsel ilişki sırasında kanamaz. Esnek zar yapısının genetik ya da doğuştan olduğuna dair bir bilgi yoktur. Her 10 kadından birinde esnek kızlık zarı bulunur.

Vajinal kuruluk, ilişki sırasında yeterli vajinal kayganlığın olmaması ve zorlayıcı vajinal penetrasyon zarın zedelenmesine ve bozulmasına neden olabilir. Esnek kızlık zarı olanlara bekaret kanaması sağlamak için kızlık zarı dikimi uygulanabilir.

Esnek kızlık zarı görülme oranı nedir?

Esnek kızlık zarı kadınların yaklaşık %5-10'unda görülür. Cinsel ilişkiye girmiş bir kadında kızlık zarı muayenesi sırasında zar bütünlüğünün sağlam olduğunun görülmesi esnek yapıda olduğunun bir göstergesidir.

Esnek kızlık zarı kanar mı?

Esnek kızlık zarı ilişki sırasında esneyip açılarak çoğunlukla kanamaz. Bu zar normale göre daha elastik yapıda olup ortasındaki delik daha geniştir. Bu nedenle ilişkide zorlanmadıkça kanama olmaz. Vajinal doğum sırasında yırtılarak kanar.

Esnek kızlık zarına dikim yapılabilir mi?

Esnek kızlık zarı olanlar ilişki sırasında kanama sağlamak için kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir. Esnek kızlık zarında geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi tekniği kullanılarak dikim yapılabilir.

Kızlık zarı neden esner?

Esnek kızlık zarı normale göre daha geniş delikli ve elastik yapıdadır. Bu nedenle ilişki sırasında dışa doğru esneyerek bozulmaz.   

Esnek kızlık zarı kürtaj sırasında yırtılır mı?

Esnek kızlık zarı kürtajda genellikle yırtılmaz. Kürtaj sırasında kızlık zarına zarar vermemeye dikkat edilir. Bu bayanlara himen zarar görmesin diye kürtaj sırasında daha ince kanüller kullanılır.

Esnek Kızlık ZarıEsnek zarda hamile kalınır mı?

Esnek kızlık zarı olan bir kadın kızlık zarı kanaması olmadan gebe kalabilir. Tam bir ilişki olmaması durumunda sürtünme yolu ile olan ilişkilerde de gebelik oluşabilir.

Esnek kızlık zarı olanda bekaret nasıl belli olur?

Esnek kızlık zarında muayene sırasında yırtık görülmeyecektir. Bu durumda kişinin bakire olup olmadığı ancak kendi ifadesi ile belli olur. Kızlık zarı muayenesi sırasında delik çapının geniş olması ile himenin esnek olabileceği tahminen söylenebilir. Antalya’da kliniğimizde esnek kızlık zarı muayenesi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Esnek kızlık zarı olanlar ne yapmalı?

Esnek kızlık zarı olanlara kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı esnek olanlarda flep yöntemi ya da geçici onarım tekniği ile fokal daraltma uygulanabilir. Her iki yöntem sonrasında ilişkide kanama sağlanacaktır.

Esnek zarda ilişkiye girildiği anlaşılır mı?

Esnek kızlık zarı olan birinin ilişkiye girdiği muayene ile anlaşılmaz. Kızlık zarı muayenesinde esnek olan zarda bozulma ya da yırtık görülmeyecektir.

Kızlık zarının esnek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının esnek olup olmadığı ilişki sırasında kızlık zarında kanama olmaması ve sonrasında kızlık zarı muayenesinde yırtık görülmemesi ile anlaşılır. Ayrıca bekaret kontrolünde deliğin normalden geniş olduğu görülür. Sadece kızlık zarı muayenesi yaparak kızlık zarının esnek alacağı düşünülebilir.

Esnek kızlık zarı tedavisi nedir?

Esnek kızlık zarı ilişkide kanamaz. Esnek kızlık zarı olanlara ilişki sırasında kanama sağlanması için kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Esnek kızlık zarı tedavisi halk arasında bunu ifade etmek için kullanılır.

Esnek kızlık zarının faydası var mı?

Kızlık zarının esnek olması şu hallerde faydalı olabilir;

  • İlk ilişkide zorlanma olasılığı daha azdır.
  • İlişkide ağrı ve acı daha az görülür. 
  • Adet kanı vajinadan daha rahat tahliye olur.
  • ilk ilişkide kanama olmadığından ilişkiye karşı olan korku ve endişe daha azdır.

 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621