Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Zedelenmesi Belirtileri

Kızlık Zarı Zedelenmesi Belirtileri

Kızlık zarı zedelenmesi yırtılmanın tam olmadığı küçük kenar travmalarında görülür. Zedelenme tam bir yırtık değildir.

Serbest kenarda bir girinti şeklindedir. Kızlık zarı vajina içine penis, parmak veya yabancı cisim ilerletilmesiyle yırtılabilir. Yırtılma bir veya birkaç yerden olur. Kızlık zarının nereden zedeleneceği sertlik derecesi, elastikiyeti, ne şekilde bir travma aldığı ve uygulanan kuvvete göre değişir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Serbest kenardaki mikro travmalara bağlı hasarlara kızlık zarı zedelenmesi denir. Kızlık zarı zedelenmesinde tam bir yırtılma olmaz. Kızlık zarı zedelenmesi birçok nedene bağlı olabilir. Bunlar;

 • Mastürbasyon,
 • Vajinal kanal enfeksiyonları,
 • Sürtünme ile olan ilişkiler,
 • Genital bölgeye çarpma, düşme olması,
 • Bisiklet, motosiklet kullanmak, ata binmek gibi sporlar sırasında,
 • Kasık ve bacak bölgesini ilgilendiren sporlar sırasında (karete, tekvando vs).

Kızlık Zarı Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı zedelenmesinde görülebilecek en önemli belirti ufak vajinal kanamalardır. Miktarı bir veya birkaç damladır, kendi kendine durur. Kızlık zarı zedelenmesinde kanın rengi pembe veya kırmızıdır. Doku hasarı ufak olduğundan kanamanın devam etmesi beklenmez. Ancak yırtılma ile ayrımı muayene ile yapılabilir.

Kızlık zarı zedelenmesi sırasında ufak bir acı olabilir. Çoğunlukla da kişi hiç bir şey hissetmez. Çoğu zedelenme ağrı ya da kanama olmadan ve kişi fark etmeden olur.

Kızlık zarı zedelenmesi olup olmadığı jinekolog hekimin yapacağı kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Kızlık zarı muayenesi en kolay değerlendirmelerden biridir. Gözleme dayalıdır, ek bir cihaz kullanılmaz. İç dudaklar yanlara aralanarak vajinal girişteki kızlık zarı gözle değerlendirilir.

Parmak muayenesi, kan testi, ultrason, MRI veya BT gibi görüntüleme modaliteleri kullanılmaz. Hatta TV (transvajinal) Ultrason kızlık zarı bozulmamış birinde tercih edilmez.

Kızlık zarı zedelenmesi için değerlendirmeyi mutlaka bir doktor yapmalıdır. Kişinin kendi kendine evde ayna ile kızlık zarını görüp muayene etmesi kafa karışıklığı dışında bir işe yaramaz.

Kızlık Zarı Zedelenmesinde Kanama

Kızlık zarı zedelenmesinde genellikle hissedilir düzeyde kanama olmaz. Kanama olursa da bir damla veya nadiren de birkaç damla kadar olur. Kanama kendiliğinden durur. Günler veya haftalarca aralıklı olarak devam etmez. Mastürbasyon, genital bölge travması veya sürtünme ile olan ilişkilerde bir damla kanama olması zedelenme lehine önemli bir belirtidir. Böyle bir durumda kanama nedeni kesin zedelenmedir demek için kızlık zarı kontrolü yaptırmak gerekir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Yırtılması Arasındaki Fark

Kızlık zarı zedelenmesi ve yırtılması arasındaki farklarlar şunlardır;

 • Zedelenmede genellikle kanama olmaz, yırtılmada olur.
 • Zedelenmede bir, yırtılmada birkaç damla kanama görülebilir.
 • Zedelenmede olan kanama devam etmez. Yırtılmada ise kanama lekelenme şeklinde 7 gün sürebilir.
 • Zedelenme sırasında genellikle ağrı olmaz. Yırtılma ile genellikle biraz ağrı ve acı olur.
 • Zedelenme sonraki ilişkide kanamaya engel değildir. Yırtılma sonrası sonraki ilişkide kanama olmayabilir.
 • Kızlık zarı zedelenmesinde dikim ve onarım gerekmez. Yırtılma ile bozulan zara onarım gerekir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Cinsel ilişki ile bozulan kızlık zarlarında yırtılma yeri genellikle saat 5-7 arasıdır. Kızlık zarının bu kısımları penisin korpus kavernosum denen kısımlarına denk gelir. Burası ilişki sırasında gerilme kuvvetininin en fazla olduğu yerdir. Tam olmayan birlikteliklerde zedelenme bu kısımlarda olabilir.

Kızlık zarının şekli, kılcal damar yoğunluğu, kalınlığı, esnekliği, travma veya sürtünme ile ilişkinin nasıl olduğu zedelenme yeri ve kanama miktarını belirler.

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında, vajinaya travma olması, masturbasyon, içeriye bir cisim veya parmak sokulması gibi nedenlerle de zedelenebilir. Bütünlüğü büyük oranda korunmuş kızlık zarı sonraki ilişkide tekrar kanayabilir.

Kızlık zarı bazı durumlarda yırtılsa da kanamaz. Eğer kızlık zarının zedelendiği veya yırtıldığı yerde kan damar ağı zayıfsa kanama fark edilmeyecek kadar az olabilir. Bu yüzden ilişki sonrası kanama olmaması kızlık zarının bozulmadığı anlamına gelmez.

Kızlık Zarı Zedelenmesi ve Bekaret

Kızlık zarı bütünlüğü ilk ilişkilerin yarıdan fazlasında bozulur. Bu özelliğine istinaden bekaret ile ilişkilendirilmektedir. İlişkiyi evliliğe saklayan toplumlarda bakirelik önemli bir yer tutar. Kızlık zarının herhangi bir şekilde bozulması da bekaretin kaybı anlamı taşır. Ancak kızlık zarı zedelenmesi bekaretin kaybedildiği anlamına gelmez. Çünkü zedelenmiş bir zar bozulmuş değildir. Sonraki ilişkide yırtılarak kanayabilir.

Eğer kızlık zarı yırtılmış ise bekaretin kızlık zarı üzerinden yeniden sağlanması ancak kızlık zarı dikimi ile olur. Bu onarım sonrası ilk gece kanaması sağlamak mümkündür. Bekaretin saflık, temizlik ve el değmemişlik anlamları da vardır. Kızlık zarı onarımı ile kişi aynı zamanda ruhen de huzura erme, rahatlama ve psikolojik kaygılardan arınma yaşayabilmektedir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621