Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtaj istenmeyen gebeliklerde 10 haftaya kadar uygulanabilmektedir. Kürtaj işlemi için en uygun zaman 5-6’ıncı hamilelik haftalarıdır. Bu haftalarda kürtajın başarısı daha iyi olup komplikasyon oranları diğer haftalara göre daha azdır. 5 hafta altındaki bir gebeliğe yapılan kürtaj işleminde gebeliğin devam etme ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca anormal kanama gibi komplikasyon oranları da artar.

Kürtaj işlemi günümüzde vakum yöntemi ile pipet benzeri kanüller kullanılarak yapılır. Dolayısı ile eskiden uygulanan metal küretle kazıma yöntemine göre daha etkin ve güvenlidir. Ancak her kürtaj işlemi rahim içinde yapışıklık için risk oluşturur.

Tekrarlayan kürtajlarda rahim içi zardaki yapışıklıklara bağlı halime kalmada sorun yaşanabilir. Bu yüzden kürtajı bir doğum kontrol yöntemi şeklinde kullanmamak gerekir. Kürtaj sonrası 2 hafta ilişki önerilmez. Ancak sonrasında korunmasız ilişki olursa tekrar gebelik oluşabilir. Gebelik istenmiyorsa eğer mutlaka kürtaj sonrası doktor kontrolünde uygun bir doğum kontrol yöntemi seçilmelidir.

Kürtaj olduktan sonra 1-1,5 ay geçmesine rağmen adet görülmedi ise mutlaka doktorunuza danışınız. Bu durum yeni bir gebeliğe bağlı olabileceği gibi yaşanan yoğun stres ya da rahim içi zarda yapışıklık gibi nedenlere bağlı da olabilir. Bazen de nadir olarak kürtaja rağmen hamilelik devam edebilir. Bu durum doktorunuzun kürtaj sonrası yapacağı 10-15. gün kontrol ultrasonu ya da gerekli görürse tetkikler ile belli olur. Böyle bir durum gelişirse ek bir müdahale ile gebelik sonlandırılabilir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621