Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık zarı dikimi en bilinen şekli ile temelde geçici ve kalıcı olarak yapılır. Her iki yöntemin amacı aynı olsa da uygulanan cerrahi teknikler farklıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası onarım yeri uzun yıllar dayanırken geçici tamir ancak 7-10 gün kadar dayanabilir. Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunan halkasal bir dokudur. Vajina girişini tamamen kapatmaz. Rahim içi ve vajina içindeki salgılar ile adet kanının dışarı atılmasına izin verir. Kızlık zarı bazı toplumlarda bakirelik sembolü olarak görülür. Bu toplumlarda kızlık zarının yırtılması bakireliğin bozulduğu anlamına gelir.

Kızlık zarı günümüzde cerrahi teknikler ile onarılarak benzer anatomik yapı sağlanabilmektedir. Kızlık zarı onarımı isteyen kadınlar sonraki ilk ilişkilerinde kanama sağlanmasını beklemektedir. Amaç ilk ilişki kanaması sağlamaktır.

Kızlık zarı mastürbasyon sırasında, sürtünme ile olan ilişkilerde, karete, tekvando benzeri spor aktiviteleri sırasında, düşme ya da çarpmaya bağlı ya da ilişki sırasında bozulabilir. Her ne şekilde olursa olsun bütünlüğü bozulmuş bir kızlık zarının sonraki ilişkide kanama ihtimali oldukça zayıftır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası genital bölge kuru tutulmalıdır.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya ılık su ile yapılmalıdır.
 • Dikişlerin açılmaması için kuvvetli ıkınma ya da öksürmelerden kaçınılmalıdır.
 • Kabız kalmamak için lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • İyileşmenin sağlıklı tamamlanması için protein içeren gıdalar tüketilmelidir.
 • 2 ay bacak sporları ve egzersizlerinden kaçınılmalıdır.
 • 2 ay havuz, deniz, küvet, sauna ve hamam kullanılmamalıdır.
 • Dar ve naylon içeren iç çamaşır ve kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
 • Genital bölgede kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kanama gibi belirti ve bulgular açısından dikkatli olunmalıdır.
 • Kötü kokulu vajinal akıntı ve ağrı enfeksiyon belirtisidir.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi ile sonraki ilk ilişki arasında en az 2 ay süre olmalıdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde amaç uzun dönemli yani yıllar sonra dahi kızlık zarı kanamasının sağlanmasıdır. Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra 2-3 ay geçti ise sonraki günlerde ilişkiye girilebilir. Ancak kızlık zarı dış ortama açık bir yapıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi üzerinden yıllar geçmesi başarılı bir operasyona rağmen onarım yerinde geçirilmiş enfeksiyonlar ya da doku yapısındaki zayıflıklardan kaynaklı deformasyonlara neden olabilir. Bu da uzun dönem önce kızlık zarı dikilen kadınlarda kızlık zarı kanamasının görülmemesi ihtimalini doğurur. Bu durumu önlemenin yolu düğün dönemine yakın operasyon yerinin son kez kontrol edilmesidir. Böylece gerek duyulursa küçük müdahaleler ile birkaç dikiş atılabilir. Bunun sonucunda kızlık zarı kanaması tama yakın oranlarda sağlanmış olur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası kanama önerilere uyulduğu ve kontrole gelindiği taktirde kesin olur. Kalıcı onarımda kontrol zamanı işlemden 3-4 hafta sonra ve düğüne yakın 1-2 hafta içinde yapılır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yaparken vajina girişinin mutlaka kanama olsun diye belirgin daraltılması önerilmez. Çünkü bu durumda kişi ilişkiye giremeyebilir. Kalıcı kızlık zarı onarımı sonrası ilişkiye giremeyen kadın için dikilmiş olan kızlık zarına tekrar cerrahi müdahale ederek yeni bir işlem yapmak gerekir. Kızlık zarı açıklığı cerrahi yöntemler ile ilişkiye izin verecek şekilde genişletilir. İşte bu yüzden kalıcı kızlık zarı dikimi hassas bir işlemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi şu şekilde uygulanır;

 • Kalıcı kızlık zarı onarımı anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir.
 • Kızlık zarının bozulduğu erken dönemde yeterli sayı ve boyutta kalıntı doku parçası varsa uç uca onarım tekniği ile kızlık zarı dikilir.
 • Kızlık zarı aylar ya da yıllar önce bozulmuş olan kişilerde kızlık zarı yerinde yeterli sayı ve büyüklükte kalıntı doku bulunmaz. Bu kişiler için flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi uygulanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süresi

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası dikilen uçların iyileşme süreci hemen başlar.
 • Cerrahi iyileşme sürecinde granülasyon dokusu denen yapı alanın iyileşmesinde oldukça önemlidir.
 • Granülasyon dokusu beşinci günde oldukça belirginleşir ve cerrahi alanda yeni küçük damarlanmalar oluşur.
 • 2 hafta sonra ise bağ doku artışı daha da belirginleşerek dokunun saplamlığını artırır.
 • 4 hafta sonunda iyileşme büyük oranda sağlanmıştır. Doku direnci artmış ve bağ doku güçlenmiştir. Ancak iyileşmenin tamamlanması 6-8 haftayı bulabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Batma

Kızlık zarı dikimi sonrası batma nedenleri başlıca;

 • Dikiş yerinde açılma,
 • Enfeksiyon,
 • Hematoma (kan toplanması) bağlı olabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası erken dönemde kanama dikiş açılmasının en önemli belirtisidir. İşlemden birkaç gün sonra akıntı, batma hissi ve kızarıklık vajinal enfeksiyon belirtileridir. Dokuda şişlik ve mor ve yeşil renk değişikliği kan toplanmasının bir belirtisi olabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası batma hissi her 3 durumda da olabilir.

Kızlık Zarı Kontrolü

Kızlık zarı bozulan bir kadın bunu en doğru şekilde muayene ile anlayabilir. Kızlık zarının ayna ile kendi kendine kontrol edilmesi kafa karıklığına yol açar. Kızlık zarı hekimler tarafından değerlendirilebilen bir dokudur. Hekimler için de bu değerlendirme Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı (jinekolog) ya da adli tabiplerce yapılır. Kızlık zarını muayene edip değerlendirmek bilgi, deneyim ve tecrübe isteyen bir durumdur. Kalıcı Kızlık zarı dikimi öncesi rastgele yapılan muayene ve değerlendirmeler gereksiz müdahalelere zemin hazırlayacaktır.

Kızlık zarının bozulduğunu düşünen bazı kişilerde muayene sonrası onarıma gerek duyulmayan küçük zedelenmeler saptanmaktadır. Bu kişilerde ilişki sonrası kızlık zarı kanaması sağlanabilecektir.

Bazı bayanlarda kızlık zarı zedelenmesi ya da yırtılması ile karışabilen bir durumda doğal çentikli kızlık zarıdır. Doğal çentikli kızlık zarında kızlık zarı kenarında doğuştan gelen ufak bir çentik bulunur. Bu çentik zedelenme ya da yırtılmaya bağlı değildir. Kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak bazen kafa karışıklığına yol açar.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimine Hazırlık

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi öncesi uyutarak anestezi için 6 saatlik açlık istenir.
 • Genital bölge tüyleri 1 gün önceden temizlenmelidir.
 • Vajinal bir enfeksiyon varsa tedavi edilip işlem ertelenir.
 • Adet döneminde kızlık zarı onarımı yapılması tercih edilmez.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi adet dönemi bitince yapılır.
 • İşlem günü mümkünse bir refakatçi ile geliniz.
 • Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası için rahat kıyafetler giymeniz istenir.
 • İç çamaşırını pamuklu olanlardan tercih ediniz.
 • İşlem öncesi gün ilişkiye girmeniz tercih edilmez.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi düğün zamanı 1-2 aydan uzun olan bayanlar için uygulanır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde iyileşme süreci 4-8 haftayı bulacağından onarım sonrası ilk 2 ay ilişki önerilmez. Kalıcı kızlık zarı dikimi 18 yaş üzeri bayanlara uygulanabilir. Belirgin bir üst yaş sınırı bulunmaz.

İşlem adet dönemi dışında yapılır. İşlem günü alt batın ağrısı, vajinal akıntı gibi enfeksiyon bulguları varsa tedavi edildikten sonra onarım uygulanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikiminde Uç Uca Onarım

Kızlık zarı yeni bozulmuş kadınlarda kızlık zarı yerinde yeterli boyut ve sayıda kalıntı kızlık zarı dokusu bulunuyorsa uç uca onarım ile kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır. Uyutarak anestezi şekli daha sık tercih edilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi jinekolojik pozisyonda bacaklar yanlara açık iken yapılır. Kalıcı Kızlık zarı dikimi öncesi steril şartlar sağlanarak operasyon alanı işlem için hazırlanır.

2 ve 3 büyük boyutlu kalıntı kızlık zarı parçası varsa anestezi altında bu dokular dikilebilir. Kalıntı kızlık zarı parçaları üçgen şeklindedir. Dikilmesi planlanan kenar uçlarında canlı doku olması gerekir. Bunun için damarlanması olmayan kenar uçları cerrahi olarak çıkartılır. Canlı kenar uçları içeren kalıntı parçalar ise birbirine dikilir.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde yapılan onarım için kendiliğinden eriyebilen cerrahi sütürler kullanılır. Dolayısı ile işlem sonrası dikiş aldırmaya gerek duyulmaz.

Flep Yöntemi İle Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemi kızlık zarı yerinde yeterli kalıntı doku olmadığında tercih edilir. Yeterli kalıntı doku yoksa bu dokular komşu vajinal mukoza duvarından cerrahi olarak hazırlanır. Bu hazırlanan dokulara flep adı verilir. Flepler tabanı vajinal girişe tutunan canı doku parçalarıdır. Cerrahi olarak kaldırılan birkaç flep yan yana dikilerek kızlık zarı anatomik olarak oluşturulmaya çalışılır.

Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi çok tercih edilen bir cerrahi yöntemdir. Yıllar geçse de kızlık zarı kanaması sağlanabilir. Ancak bilinmelidir ki düğüne yakın son kontrol ile kızlık zarı kanaması tama yakın oranlarda elde edilebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kalıcı kızlık zarı dikimi 20-30 dakika süren cerrahi bir operasyondur. İşlem sonrası 1-2 saat kişi gözlem odasında dinlendirilir. Kanama kontrolleri yapıldıktan sonra gerekli önerilerle taburcu edilir. Uyutarak anestezi alındı ise aynı gün araç kullanılmaması önerilir. Şehir dışına gidecek olanların mümkünse bir gün dinlendikten sonra seyahat etmeleri daha uygun olacaktır. Ancak aynı gün de yolculuk yapılabilir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621