Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Dikimi Tutmaması

Kızlık Zarı Dikimi Tutmaması

Kızlık Zarı Dikimi Tutmayanlar Yorumları

Kızlık zarı vajina açıklığında bulunan mukozal bir katlantıdır. Kalınlığı yaklaşık 2-3 mm civarında değişmektedir. Kızlık zarı ilişki dışındaki birçok farklı nedene bağlı bozulabilir. 

Bozulmuş bir kızlık zarında bekaret kanaması olmayacaktır. Bekaret kanaması sağlanması için uygulanan kızlık zarı dikiminde mutlak başarı sağlanması için doktorunuzun verdiği önerilere uyulmalı ve gerekli son kontroller yaptırılmalıdır. Kızlık zarı dikimi tutmayanlar genellikle kalıcı onarım sonrası düğüne 10-15 gün kala yapılan kontrolü ihmal etmektedir. Onarım üzerinden aylar, yıllar geçmiş olacağından bu kontrol ile kızlık zarının son durumu mutlaka değerlendirilmelidir. Gerek duyulur ise ek 1-2 dikiş atılarak kanama sağlanır. Geçici onarımda ise genellikle böyle bir durum yaşanmaz. 

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonraki ilişkide kanama olmaması durumu son kontrolün yapılması halinde genellikle yaşanmaz. Ancak kontrolüne gelmeyenlerde, kızlık zarı dikimi tutmayanların yorumları için olası nedenler şunlardır.

Kızlık Zarı Dikimi Tutmaması Nedenleri

Kızlık zarı dikimi tutmaması nedenleri başlıca doku iyileşme sorunları, enfeksiyon, kanama, genital bölgenin nemli kalması, bacak sporu, deniz, sauna, hamam ve küvet kullanımından kaynaklı sebepler gibi birçok faktöre bağlıdır. Bunlar detaylı olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Doku iyileşmesi her bayanda aynı şekilde olmayabilir. Kronik hastalıklar özellikle doku kanlanmasını etkileyen diyabet, hipertansiyon ya da vaskülit (damar iltihabı) gibi durumlar dokunun kanlanmasını ve beslenmezini bozabilir. Bu durumda dokunun sağlıklı iyileşmesinde sorunlar meydana gelir.
  • Cerrahi doku iyileşmesini etkileyen bir diğer durumda sigara ve alkol kullanımıdır. Yoğun sigara ve alkol kullanımı doku iyileşmesini negatif yönde etkileyerek bozabilir.
  • Doku iyileşmesi lokal birçok faktörün eşlik ettiği karmaşık bir süreç sonucu gerçekleşir. İyileşmenin tamamlanması haftalar alır. Doku iyileşme yanıtı her kadında aynı olmayabilir. Kimi kişilerde normal seyrinde devam ederken kiminde ise az ya da abartılı bir doku yanıtı olabilmektedir. Tüm bunlar kızlık zarı dikiminde istenen sonucun değişmesine yol açabilir.
  • Enfeksiyon doku iyileşme sürecini olumsuz etkileyen bir durumdur. Enfeksiyon bakteri, virüs, mantar ya da paraziter kaynaklı olabilir. Dış genital bölgenin ya da vajinanın enfeksiyonu kızlık zarı dikimi yapılan bir bayanda doku iyileşmesini bozarak dikişlerde açılma ve deformasyona neden olabilir. Bu durumda sağlıklı iyileşme süreci sağlanamayacaktır. Enfeksiyonların mümkün olduğu kadar erken dönemde saptanıp tedavi edilmesi gerekir. İlerleyen enfeksiyonlar genital bölge apse nedenlerindendir. Apse gelişimi halinde tedavi süreci değişecektir.
  • Kanama cerrahi bölgede görülebilen bir komplikasyondur. Cerrahi sonrası kanama iki şekilde görülür. Kanama ya doku dışına ya da yumuşak doku içine doğru olur. Her iki durumda da kendini sınırlayabileceği gibi devam da edebilir. Erken dönemde cerrahi bölgedeki kanamanın en sık nedeni dikişlerde açılmadır. Dikişlerin açılması istirahat önerisine uyulmaması, bacak egzersizleri ya da çarpma ve düşme sonucu olabilir. Kanama ve dikiş açılması duruma göre cerrahi müdahale gerektirebilir. Doktorunuz bu gibi durumlarda bilgilendirilmelidir. Dikiş açılması ve kanama durumu müdahale edilmez ise kızlık zarı dikimi tutmaması nedenlerindendir.
  • Genital bölge ter bezlerinden zengin bir yapıya sahiptir. Genital bölgenin nemli kalması özellikle yaz aylarında mantar başta olmak üzere enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. O nedenle tuvalet temizliğine ve sonrasında bölgenin nemli bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Kızlık zarı dikimi sonrası erken dönemde havuz, sauna, deniz ve küvet kullanmak onarım yerindeki sağlıklı iyileşme sürecini bozabilir. Bu nedenle 8 hafta havuz, deniz, küvet ve sauna kullanımı önerilmez. Ayrıca genital bölgenin ve vajinanın nemli kalmasına yol açarak enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Kızlık Zarı Dikimi Yorumları

Kızlık zarı dikimi çoğunlukla iki nedene bağlı yapılır. 

  1. Evlilik sonrası bekaret kanaması sağlamak,
  2. Kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmek.

Kızlık zarı ilişki dışı birçok sebebe bağlı bozulabilir. Ancak ne şekilde bozulursa bozulsun bu durum çoğunlukla kızlarda suçluluk ve üzüntü yaratmaktadır. Kızlık zarı dikimi yorumları onarım sonrası kızların psikolojik açıdan rahatladığını göstermektedir. İçinde bulundukları suçluluk duygusu bu şekilde hafiflemektedir. Kendilerine olan özgüvenleri tekrar yerine gelmektedir. Aynı zamanda bu işlemle bekaret kanaması sağlamak mümkündür. 

Kızlık zarı dikimi yaptıranların yorumları ve görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621