Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle vajina daraltma işleminde amaç vajinanın azalan ve zayıflayan bağ dokusunun yenilenmesidir.

Lazer ışığı vajinadaki bağ doku yapısını aktive ederek yeni kolajen liflerinin yapımını sağlar. Ayrıca vajinal duvardaki kanlanma artışı, dokuda yenilenme sağlamaktadır. Genellikle işlemden sonra ilk 7-10 gün cinsel ilişki önerilmez.

Lazer cilt ve katmanlarında bağ doku uyarıcı etkisiyle kolajen üretimini artırır. Lazerle vajina daraltma dokuda sıkılaşma ve yenilenme sağlar.

Normal genişliğine kavuşan vajina ile cinsel haz alma sorunları ve diğer problemler ortadan kalkar.

Lazerle Vajina Daraltma Antalya

Lazer ışını ciltte bulunan kolajen bağ dokusunu uyarıcı etki gösterir. Böylece yeni kolajen dokusu üretilmeye başlar. Dokunun yenilenmiş kolajen dokusu ciltte sıkılaşma ve dolgunluk sağlar.

Ciltte yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklar bağ doku gerginliğinin ve sıkılığının geri gelmesi ile düzelir. Gelişen teknoloji lazerle yapılan estetik operasyonları hızla artırmıştır. Lazerle vajina daraltma, genital bölge beyazlatma, siğil tedavisi ve labioplasti bu ameliyatlar arasındadır.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazer cihazı tarafından sağlanan yüksek enerjili ve adaklanmış ışın demetleri, vajina içine yerleştirilen bir alet ile dokuya geçer. Dokuya geçen lazer ışını dokuda yaklaşık 50-60 santigrat dereceye kadar bir ısınma meydana getirir. Dokuda oluşan sıcaklık artışı vücudun tamir mekanizmalarını devreye sokar.

Fibroblast denen onarıcı hücreler dokuda kolajen ve elastin bağ doku yapımını artırarak, doku iyileşmesini başlatır. Vajina iç dokusunun lazere verdiği bu tepki sonucu kan akımı ve elastikiyet artar. Bu süreçte mukoza hassas olur ve kalınlaşır.

Lazerle vajina daraltma seansı yaklaşık 15-20 dakika sürer. Lazerle vajina daraltma ağrısız bir işlemdir. Seans içinde anestezi uygulanmaz.

Lazerle vajina daraltma işleminden 3 hafta sonra kolajen bağ doku yapımı artar. Vajina duvarında artmış kolajen, cinsel ilişki sırasında vajinal sıkılaşma hissi verir. Lazerle vajina daraltma kişinin vajinal sıkılığına bağlı olarak bir veya birkaç seans şeklinde yapılır. Ağrılı bir işlem değildir.

Lazer seansı sonrası birkaç gün hafif pembemsi, daha sonra 7-10 gün süreyle açık renkli bir vajinal akıntı olabilir. Aynı gün içinde banyo yapmanızda bir sakınca bulunmaz. Bazen vajina içinde hafif yanma ve sızlama görülebilmektedir. Bu şikayetler sıklıkla geçicidir. Devam ederse doktorunuza başvurunuz.

Lazerle vajina daraltma sonrası ertesi gün çalışabilirsiniz. Uzun süreli bir istirahat gereksinimi olmaz.

Vajina Neden Genişler

Vajina kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği genital organ bölümüdür. Vajina ortalama 8 -10 cm arasında uzunluğunda olup kas ve bağ dokudan oluşmuştur. Yaşla birlikte kas ve bağ dokusu zayıflar, direnci azalır. Bu da vajina genişlemesi ile sonuçlanır.

Vajina genişlemesi ilişkide haz almayı azaltarak cinsel sorunlara yol açar. Zamanla ilişkiden soğuma, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama görülebilir.

Vajina en sık doğum sırasında genişler. Birden fazla doğum yapmış olmak vajina genişlemesi için başlıca risk faktörüdür. Ayrıca vajina genişlemesine yol açan diğer faktörler şunlardır;

 • İleri yaş,
 • Menopoz,
 • Sık cinsel ilişki,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Genetik yatkınlık,
 • Bağ doku hastalıkları.

Lazerle Vajina Daraltma Kimlerde Yapılır?

Lazerle vajinal daraltma işlemi şu durumlarda uygulanır;

 • Ameliyatla vajina daraltma yapılamaması (en sık),
 • Vajina genişlemesi az olan hastalar,
 • Vajinal sıkılığın yeterli olmamasına bağlı cinsel haz alma sorunu olan kişiler,
 • Orgazm sorunu yaşayan kadınlar,
 • Menopoz ile birlikte vajinal kuruluk şikayeti olanlar,
 • Vajina genişlemesine bağlı sık enfeksiyon geçirenler,
 • Vajina genişlemesi ile birlikte idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalar.

Lazerle Genital Bölge Beyazlatma

Genital bölge kararması en sık dokudaki kadınlık hormonu yoğunluğuna bağlı gelişir. Kadınlık hormonu, güneş ışığı etkisiyle genital bölgede renk koyulaşmasını sağlayan melanosit hücrelerini uyarır. Melanosit hücreleri melanin denen bir pigment salgılayarak genital alada renk koyulaşmasına yol açar.

Lazerle genital bölge beyazlatma genital bölgedeki kararmaların rengini açmada kullanılan bir işlemdir. Genital renk açma işlemi yaklaşık 10-15 dakika sürer. Koyulaşmış kısımlarda yaklaşık %30-50 arası bir beyazlama sağlanabilir. Tek veya birkaç seansta işlem yapılır. Lazerle genital bölge beyazlatma dışında çeşitli renk açıcı krem ve solüsyonlarda kullanılabilmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma Teknolojisi

Lazerle vajina daraltma işleminde en sık erbium yag ve karbondioksit (CO2) lazerlerler kullanılır. Diğer lazer çeşitleri ise KTP ve Nd Yag lazerlerdir. Lazer teknolojileri doğru miktar ve sürede uygulandığında, seçilmiş hasta grubunda memnuniyet verici sonuçlar saplamaktadır.

Karbondioksit lazerler genital bölgede kullanıldığında ciltte renk açılması, gerginlik ve canlılık sağlar. Ayrıca karbondioksit lazerler vajinada sıkılaştırıcı ve yenileyici özelliğe de sahiptir.

Genital Bölge ve Vajinada Lazerler Uygulamaları

 • Vajinanın daraltılması, sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi,
 • Genital bölge renk açma, ağartma,
 • Dış dudakların dolgunlaştırılması ve sıkılaştırılması,
 • Vajinal kuruluk,
 • İlişki sırasında ağrı (disparoni),
 • Genital siğil,
 • Rahim ağzı yarası,
 • Menopoza bağlı cilt sorunları.
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621