Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Belirtileri

Gebelik belirtilerinden en önemlisi adetin 1 hafta ve üzeri gecikmesidir. Bu durumda önce olası bir gebelik durumu akla gelmeli ve test yapılmalıdır. Detaylı bilgi ve sorularınız için kliniğimizi arayabilirsiniz.
Gebelik Belirtileri

Gebelik belirtileri içinde en erken olanı genellikle o ay olacak adetin gecikmesidir. Gebeliğin oluşması ile birlikte bir hamilelik hormonu olan Beta-HCG kanda artmaya başlar. Daha gebelik belirtileri olmadan hamileliği saptamanın en erken yolu kanda gebelik hormonu bakılmasıdır. Gebelik belirtilerinden en önemlisi adetin 1 hafta ve üzeri gecikmesidir. Bu durumda önce olası bir gebelik durumu akla gelmeli ve test yapılmalıdır.

İdrarda gebelik belirtisi

İdrar testi eczanelerde bulunması ve kolay ulaşılabilir olması nedeni ile yaygın olarak kullanılır. Ancak çok erken dönemde gebelik olsa bile negatif sonuç verebilir. O nedenle kanda gebelik hormonu bakılması daha kesin ve doğru sonuç verir. 

Ultrasonda gebelik belirtisi

Gebelik belirtileri olan bir kadında ultrason ile gebelik en erken 4-5 haftalar arası saptanabilir. Ultrasonografi eğer karından yapılmış ise gebeliğin saptanması 5-6 haftalar arasını bulabilir.

Gebelik belirtilerinden genellikle hamilelik hormonu sorumludur. Gebelik hormonu olan kanda Beta-HCG değerinin artması ile göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet oluşur. Yine hamilelik hormonundaki artışa bağlı gebelik belirtilerinden bir diğeri olan bulantı ve kusma görülebilir.

En sık gebelik belirtisi

Gebelik belirtileri içinde sık görülen bir diğeri ise yemek kokularından tiksinmedir. Bunun dışında yorgunluk, halsizlik gibi gebelik belirtileri de görülebilir. Karında şişkinlik, dolgunluk gibi belirtilerde olabilmektedir.

Bebek büyüdükçe rahim genişler ve hamilelik döneminin ortasında göbek seviyesine çıkar. Bu da gebelik döneminde hamileliğe bağlı karın büyümesine neden olur. Rahim boyutunda artış karın içi organlara bası yapar. İdrar kesesine bası olması sık idrara çıkma, kasıklarda ağrı gibi gebelik belirtilerine yol açar.

Rahmin büyümesine bağlı belirtiler

Rahim boyutları arttıkça böbrekle idrar kesesi arasındaki kanala bası oluşabilir. Bu durumda böbrek kanallarında genişleme ve yan ağrısı ortaya çıkar. Gebelik belirtileri içinde yan ağrısı görülmesi bu açıdan önemlidir. Bu durumda böbrekler mutlaka ultrason ile değerlendirilmelidir.

Gebelik belirtileri hakkında detaylı bilgi ve sorularınız için kliniğimizi arayabilirsiniz.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • I
  Ism***07.02.2021

  Kız arkadaşımla sürtünmeli ilişki yaşadık arkadaşım çıplak ben de ise iç çamaşırı ve eşofman vardı kız arkadaşıma temas etmeden kendi iç çamaşırıma boşaldığımı hissettim önim ıslanmış 5 10 dakika sonra ise kız arkadaşım üzerime oturdu gebe kalma riski var mıdır çok korkuyoruz yardımcı olur musunuz?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bu şekilde gebe kalma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak ihtimal dahilindedir.

 • H
  Hat***20.07.2020

  2 haftadır kasık ağrılarım çoğalmaya başladı ve her ay bunu yaşıyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Muayene ve randevu için bize ulaşınız.

 • S
  Sam***06.07.2020

  18 yaşındayım. Reglim bittikten 5 gün sonra sürtünme yoluyla birlikte olduk. Bacağıma boşaldı. Ama iç çamaşırımda da ıslaklık vardı. Fakat özel bölgem kurruydu. Islak mendil yardımıyla temizledik daha sonra da iç çamaşırımı çıkardım. Hamile kalır mıyım

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Hamile kalma olasılığı için meni sıvısının vajina içine girmiş olması gerekir.

 • A
  Ack***13.09.2018

  adetim 5 gün gecikti ilk defa böyle bir gecikme yaşıyorum normalde düzenli en fazla 1 gün gecikir oda çok nadir. şuan sol kasığımda ağrı sık idrara çıkma tansiyon düşüklüğü yemek yedikten sonra midemde rahatsızlık hissediyorum. test yaptırmak istiyorum fakat çok fazla bebek sahibi olmak istediğim için negatif çıkar umudum yıkılır diye korkuyorum. sizin öneriniz nedir.?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Adet gecikmesi durumunda gebelik testi yapmak uygun olacaktır.

 • G
  Gül***30.07.2018

  Gebelikte Alerjenik alerji ilacı kullanmanin bi sakıncasi olurmu

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Konu ile ilgili bilgi ve randevu talebi için lütfen bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621