Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Gebelik Dışı Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Gebelik Dışı Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Probe kürtaj (P/C, doku örneği alma): Probe kürtaj rahim içi zardan tanısal amaçlı doku örneği alınmasıdır. Çok kısa süren kolay bir işlemdir. Alınan parça incelenmesi için patolojiye yollanır. Probe kürtaj rahim zarında kalınlaşma, düzensiz vajinal kanamaların olması, rahim zarında kanser şüphesi ve hormonal değişikliklerin saptanması amacı ile yapılabilir. Eskiden bu yöntem yumurtlama gününün saptanması için kullanılmakta idi. Ancak günümüzde bu amaçla kullanılmaz. Yumurtlama günü kan ve idrar testleri ile saptanabilir. Aşağıda gebelik dışı kürtaj çeşitleri listelenmiştir.

Gebelik Dışı Kürtaj Çeşitleri

Sakatlık bulunan bebekte (anomali saptanan) kürtaj: 10 hafta ve üzeri gebeliklerde ultrason ya da diğer testlerle saptanmış bir sakatlık ya da anomali varsa ailenin onayı ve 3 hekim imzalı heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Boş gebelikte kürtaj: Boş gebelikte bebeğe ait yapı yoktur. Sadece gebelik kesesi oluşmuştur. Kese içinde embriyo bulunmaz. Bu nedenle anembriyonik gebelik olarak adlandırılır. Boş gebelik durumunda kürtaj ile gebelik sonlandırılır.

Mol gebelikte kürtaj: Gebelik dokusunun anormal çoğalmasına mol gebelik denir. Normal bir durum değildir. Halk arasında görünümü üzüm salkımına benzediğinden üzüm gebeliği olarak bilinir. Mol gebelik saptanması durumunda kürtaj ile tedavi edilmelidir.

Bumm kürtaj: Bazen doğum sonrası plasenta dediğimiz bebek eşinin ya da amniyon zarının bir kısmı rahim içinde kalır. Bu kalan parçaların kürtaj ile rahim içinden temizlenmesi gerekir. Bu parçaların rahimde kalması kanama ve enfeksiyon riski yaratır. Doğum sonrası metal küret ya da winter denen aletler ile bu kalan parçaların temizlenmesi işlemine bumm kürtaj denir.

Rest kürtaj: Revizyon kürtaj olarak ta bilinir. Rest kürtaj düşük sonrası rahim içinde kalan gebelik parçalarının temizlenmesi işlemidir. Eğer kalan bu parçalar kürtaj ile alınmaz ise kanama ve enfeksiyon riski oluşturur.

Gecikmiş düşükte (missed abortus) kürtaj: Bu durum bebeğin anne karnında ölmesi sonrası yapılan küretaj işlemidir. Bebek aldırma ya da çocuk aldırma olarak ifade edilebilir. Ultrasonda bebek hareketleri ve kalp hareketleri yoktur. Bu durumda düşük olmasını beklemeden kürtaj yapılır.

Pipel ile kürtaj: Pipel ile küretaj genellikle menapoz sonrası kadınlara uygulanır. Bu dönemde rahim ağzı atrofik ve hassas olduğundan pipel adı verilen ince plastik kanüller ile rahim içinden örnek alınabilir.

Fraksiyone kürtaj (sıralı parça alma): Düzensiz ya da anormal adet kanamaları olan hastalarda kanser tanısı amaçlı yapılan bir işlemdir. Sırasıyla rahim ağzı ve içinden örnek alınmasıdır.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621