Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman İyileşir?

Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman İyileşir?

Kızlık zarının iyileşme sürecini anlamak için doku yapısını bilmek gerekir. Kızlık zarı orta sertlikte ağız içi dokumuzu andıran halkasal bir yapıdır. İçinde kılcal damarlar ve elastik bağ dokusu bulunur. Yüzeyi vajinal epitelle kaplıdır. Kas hücresi içermez. Yani istemli kasılıp gevşeme özelliği yoktur, ancak esneyebilir. Kızlık zarı her kadında aynı boyut, kalınlık ve şekilde değildir. Parmak izimiz gibi kızlık zarı da kişiler arasında farklılıklar gösterir. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi ne zaman iyileşir konusunu ele alacağız.

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürede iyileşir?

Kızlık zarı kimi kadında kalın ve sert iken kiminde ince ve esnektir. Bazı kişilerde vajina girişine bitişik, bazılarında ise 2-3 cm derinde olabilir. Kalınlığı yanında dış ve iç çapı da değişkendir. Kadınlarda genellikle yuvarlak ve oval kızlık zarı deliği bulunur. Ancak bunun yanında bölmeli, ara bölmeli, dudaksı, çok delikli, fimbrial ve girintili olmak üzere birçok çeşidi vardır. Doğal çentik özellikle muayene sırasında sık görülen özelliği olmayan doğal bir kenar girintisidir. Doğal çentik kenar zedelenmesi ile karışabilir.

Dikilen kızlık zarının iyileşmesi kalıcı ve geçici yöntemlerde farklıdır. Geçici kızlık zarı dikiminde iyileşme süresinin bir önemi yoktur. Çünkü 7 gün içinde ilişki olması istenir.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise onarım yeri 4-6 hafta gibi bir sürede iyileşir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi iyileşmesi bazı kişilerde 8 haftaya kadar uzayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi İyileşme Süresini Uzatan Nedenler

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra iyileşme süresini uzatan veya bozan bazı durumlar vardır. Bunlar;

  • Genital hijyenin bozuk olması,
  • Genital bölgenin nemli bırakılması,
  • Genital temizliğin önden arkaya yapılmaması,
  • Vajinal enfeksiyonlar,
  • Vajinaya parmak sokulması,
  • Vajinal tampon kullanmak,
  • İlk 2 ay küvet, havuz ve denize girmek,
  • Yoğun sigara ve alkol kullanımı.

Kızlık Zarı Dikimi İyileşme Süresi Doku Yanıtı

Kızlık zarı dikimine her kadının bünyesi aynı yanıtı vermez. Bazı kişilerde yapısal nedenlere bağlı doku iyileşme yanıtı uzamış olabilir. Ayrıca enfeksiyonlar, sigara ve alkol kullanımı, diyabet, hipertansiyon ve bazı damar hastalıkları doku iyileşme sürecini bozar ve kızlık zarı dikimi iyileşme süresini uzatabilir.

Kızlık Zarı Dikimini Hangi Tıbbi Branş Yapar?

Kızlık zarı dikimi cerrahi bir prosedürdür. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bu işlemi en çok yapan branştır. Ancak zar dikimi ayrıcalıklı bir işlemdir. Her doktor uygulamayabilir. Bu operasyon hakkında deneyimi olan hekimlerin uygulaması işlemin başarı oranını artıracaktır.

Onarılan Kızlık Zarı Ne Kadar Süre Dayanır?

Kalıcı kızlık zarı aylar, yıllarca dayanabilir. Geçici kızlık zarı ise 7-10 gün dayanır. Eğer düğün planı 2 ay içinde olacaksa geçici yöntem daha sonra olacaksa kalıcı yöntem tercih edilir.

Dikilen Kızlık Zarı Kesin Kanar Mı?

Kızlık zarı dikimi konu hakkında tecrübe ve deneyimi bulunan hekimler tarafından yapılmalıdır. Bunun yanında kızlık zarı iyi dikilse bile onarım sonrası temizlik, öneri ve kontrol zamanına uyulmadığı takdirde kanama sağlanamayabilir. Kızlık zarı dikimi sonrası kesin kanama sağlanabilmesi için hem dikimin başarılı yapılmış olması hem de doku iyileşme durumunun doktor tarafından kontrol edilmiş olması gerekir.

Kızlık Zarının Dikildiğini Başkası Anlayabilir Mi?

Kızlık zarı onarım yeri dış genital bölgede değildir. Vajinanın hemen girişine yakın iç kısmında bulunur. Onarımın yapıldığı dışarıdan bakmakla belli olmaz. Ayrıca ilişki sırasında da anlaşılmaz. Kızlık zarının dikildiğini başka bir doktor kızlık zarı kontrolü yaparak anlayabilir.

Doğum Sonrası Kızlık Zarı Dikilebilir Mi?

Doğum yapmış olmak kızlık zarı dikimi için engel değildir. Ancak normal doğum yapan bayanlarda vajina genişler. Özellikle birden fazla doğum yapmış olmak vajina genişlemesi için risk oluşturur. Kızlık zarı tamiri eğer doğum yapmış bir bayana uygulanacaksa birlikte vajina daraltma ameliyatı da gerekebilir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621