Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Dikimi Muayenede Anlaşılır Mı?

Kızlık Zarı Dikimi Muayenede Anlaşılır Mı?

Bir kişinin kızlık zarının dikildiği jinekolog doktorun yapacağı muayene sırasında anlaşılabilir. Ancak tek ve derin olmayan bir yırtığın onarıldığı muayene sırasında belli olmayabilir. Bu durumu örneklerle açıklamak anlaşılması açısından faydalı olacaktır.

İlk ilişki sonrası tek yerden kısmen bozulmuş ve erken dönemde dikimi yapılmış kızlık zarı diğerlerine göre daha kolay onarılabilmektedir.

Kişinin doku iyileşme yanıtı iyi ise onarım yeri neredeyse iz kalmadan iyileşebilir. Ancak bu durum kızlık zarı dikimi ameliyatlarının %5’ten azını oluşturmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Muayenede Anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikilebildiği genellikle çoğu kız tarafından bilinmez. Bu yüzden kızlık zarı bozulmuş olan kızların büyük bir kısmı daha geç dönemlerde onarım için başvurur.

Kızlık zarı muayenesi ve dikimi için doktora geldiklerinde genellikle çoklu yırtık ve bozulmaya bağlı kızlık zarı deforme görünümdedir. Bu durumda onarım genellikle kalıcı kızlık zarı dikimi ile yapılır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde kişinin vajinasından ufak parçalar kaldırılarak yeni bir kızlık zarı yapılmaya çalışılır. Ancak kalıcı onarım jinekolojik muayenede onarımı yapmamış diğer bir kadın doğum uzmanı tarafından anlaşılabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci açısından yeterli zaman olmadığında geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Geçici kızlık zarı dikimi vajinal girişe yapılan tam olmayan bir daraltma yöntemidir. İşlem sonrası vajina girişi 7-10 gün dar olarak kalır. Sonra cerrahi ipliklerin erimesiyle vajina eski haline döner. Bir kişiye geçici onarım yapıldığı 7-10 günden sonra anlaşılamaz.

Kızlık zarı muayenesinde kaç kişi ile ilişkiye girildiği belli olur mu?

Kızlık zarı muayenesinde bir kadının kaç kişi ile ilişkiye girdiği anlaşılamaz. Bunu gösteren herhangi bir test yoktur. Ayrıca muayene sırasında ne kadar önce ilişkiye girildiği de belli olmaz. İstisna olarak yeni bozulmuş bir kızlık zarında ilk 7 gün içinde muayene yapılırsa yırtığın yeni olduğu söylenebilir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621