Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Kızlık zarı dikimi vajina mukozasından kaldırılan flep adı verilen parçalarla kızlık zarının yeniden oluşturulmasıdır. Bu parçalar toplam 3-5 adet üçgen şeklinde yapılardır. Parçaların tabanı vajina duvarı ile devamlılık gösterir. Bu durum parçaların beslenmesi ve canlılığını sürdürmesi için gereklidir. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır? konusunu ele alacağız.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Kızlık zarı dikim tekniklerinden biri de kalıcı onarımdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu dayanır. Ancak düğüne yakın son kontrolün yapılması işlem başarısını kesinleştirir.

Vajina mukozasından aynı hizada kaldırılan parçalar daha sonra ameliyatla kenar kenara dikilir. Üçgenlerin yanlardan birbirine dikilmesi ortasında deliği olan halkasal bir yapı meydana getirir. Bu yönteme flep tekniği ile kızlık zarının kalıcı onarımı denir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi işlem süresi 20-30 dakikadır. İyileşme süreci 4-8 haftayı bulur. İyileşme süreci içinde yani ilk 2 ay ilişkiye girilmesi önerilmez. Onarım ömür boyu kalıcı olduğundan iyileşme süreci tamamlandıktan sonra istenildiği zaman cinsel ilişki olabilir. İlişki sırasında kızlık zarı yırtılır ve kanama sağlanır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Geçici kızlık zarı dikimi, kızlık zarının acil onarımıdır. Genellikle gerdek gecesine 3-7 gün kala yapılır. Geçici kızlık zarı dikimi 7-10 gün kadar dayanır.

Geçici onarımda kızlık zarının bulunduğu seviyedeki vajina girişi gizli dikişlerle birleştirilerek daraltılır. Cinsel ilişki sırasında penis vajene penetre olurken dar olan vajinal giriş açılarak küçük yırtıklar olur ve kanar.

Geçici kızlık zarı dikimi kendiliğinden eriyen dikişler ile yapılır. Bu onarım kesinlikle partner tarafından hissedilmez ve dışarıdan görülmez.

Kızlık Zarı Dikiminin Uzun Dönem Psikolojik Etkileri

Her ne kadar yaşanmış olaylar geriye sarılamasa da onların izlerinden kurtulmak ve en azından psikolojik olarak rahatlamak mümkün olabilmektedir. Kızlık zarı onarımı aslında sadece bir ameliyat değil kişiyi yaşamış olduğu durumun manevi kasvetinden kurtaran bir operasyondur. Kalıcı kızlık zarı dikiminin ömür boyu dayanması kişiyi oldukça rahatlatmaktadır.

Negatif psikolojik durumlar, stres, kaygı ve endişeler onları meydana getiren nedenlerin düzeltilmesi ile hafifler ve ortadan kalkar. Kızlık zarı onarımında da durum aslında benzerdir. Kızlık zarı dikimi ile tekrar bekaret kanaması elde edilebilirken aynı zamanda yenilenmiş olmanın verdiği huzurla psikolojik bir rahatlama da sağlanmaktadır.

Bekaretin önem kazandığı toplumlarda ve bunun elde olmayan nedenlerle tek bir seferde kaybedilebileceği de göz önüne alındığında, kızlık zarı dikimi yaşanan ruhsal sıkıntı, suçluluk duygusu ve pişmanlığın çözümü olabilmektedir. Oysaki kızlık zarı ahlaki değerlerle bire bir ilişkilendirilemez. Çünkü enfeksiyonlardan, spor kazalarına kadar farklı birçok neden kızlık zarında hasar oluşturabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Şartları Nelerdir?

Kızlık zarı 18 yaş üzeri, kızlık zarı kanaması ihtiyacı olan sağlıklı her bayana yapılabilir. Ancak trombositopeni, von Willebrand hastalığı, hemofili A, hemofili B, faktör 10 ve 13 eksikliği, fibrinojen eksikliği gibi kalıtsal kanama bozukluğu durumlarında yapılması önerilmez. Kızlık zarı dikimi için reşit yaşta olan kişinin kendi rızası ve onayı yeterlidir.

 • Kızlık zarı dikimi için kürtaj olmak, doğum yapmak, menapoz veya jinekolojik operasyon geçirmiş olmak engel değildir.
 • Geçmişte yaşanmış cinsel ilişki sayısı ve zamanının bir önemi yoktur. İlk ilişkilerinde kanama olmayan ancak kızlık zarı bütünlüğü korunmuş bayanlara da bekaret kanaması sağlanması için özel tekniklerle onarım uygulanabilmektedir.
 • Kızlık zarı dikimi ile birlikte genital bölge estetiği uygulanabilir. Tek seansta labioplasti, vajina daraltma, kliteroplasti, dış dudak dolgusu gibi genital estetik ameliyatları kızlık zarı dikimi ile birlikte yapılabilir. Bu operasyonlar için ayrı bir seansa gerek yoktur.

Kanama Kesin Olur Mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası doktor kontrolü ve önerilerine uyulduğu taktirde kesin kanama sağlanır. Kanamanın olmayabileceği durumlar şunlardır;

 • Doktor kontrolüne gidilmemesi,
 • Doku iyileşme sorunları yaratan hastalıkların olması,
 • Sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,
 • Ameliyat sonrası ağır kaldırma,
 • Ameliyat sonrası kabız olmak,
 • Ameliyat sonrası genital bölgenin nemli kalması,
 • Ameliyat sonrası deniz, havuz ve küvet kullanmak,
 • Vajinal gölgeye travma olması,
 • Vajina içine parmak ya da tampon sokmak.
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621