Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Vajina Beyazlatma Doğal Yöntemler

Vajina Beyazlatma Doğal Yöntemler

Vajina Beyazlatma Nedir?

Vajina beyazlatma (genital renk açma) kadınlarda vulva ve çevresindeki cilt renginin bir ya da birkaç ton olacak şekilde açılmasıdır. Normalde kadınlarda koltuk altı, kasık, genital bölge ve anüs çevresindeki cilt rengi vücudun diğer kısımlarına göre biraz daha koyudur. Koyuluk ya da kararma her kadında aynı derecede olmaz. Kararmanın fazla olması estetik görünümü bozabilir.

Kararmanın olduğu bölgelerde dokuda melanin denen ve cilde koyu rengini veren pigment daha yoğundur. Kadınlarda doku östrojen düzeyinin bu bölgelerde artması melanin üretimini tetikler ve ciltte koyulaşma sağlar. Kasık ve koltukaltı bölgelerindeki kararmanın bir diğer nedeni de sürtünmeye bağlıdır. Cildin fiziksel temasının olduğu yerlerde melanin üretimi artar.

Vajina Beyazlatma Neden Yapılır?

Vajina beyazlatma genital bölge cildindeki fazla cilt koyulaşması nedeni ile yapılır. Normalde genital bölgede 1-2 ton daha koyu cilt renginin olması doğaldır. Ancak bazı kadınlarda genetik, hormonal ve yapısal nedenlere bağlı aşırı kararma görülebilir. Buda bikini kullanırken kadınları rahatsız eder.

Vulva ve iç dudakların cilt rengi yaşlandıkça, uzun yıllar ağda yapmakla, hamilelik sırasında ve hormonal değişikliklere bağlı koyulaşabilir. Bu değişiklikler aslında olağandır. Fiziksel bir sağlık sorunu olarak görülmez. Ancak kararma ileri düzeyde olursa kadınlarda estetik kaygılara yol açar. Bu durumda vajina beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Vajina Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma işlemi topikal kremler, lazer uygulaması ve kimyasal peeling gibi yöntemlerle yapılır.

Cildimize koyu rengini veren melanin pigmentidir. Melanin pigmenti suda eriyen koyu kahverengi bir maddedir. Bu pigment bizi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.

Melanin cildimizin en üst katmanı olan epidermis tabakasındaki melanosit hücreleri tarafınca üretilir. Vajina beyazlatma işleminde amaç melanin pigmenti içeren epidermis tabakasının çeşitli kremler ya da lazer ile soyularak renginin kademeli olarak açılmasını sağlamaktır.

Kimyasal peeling işlemi ile özel kremler kullanılarak vajina bölgesi beyazlatılabilir. Bu işlem evde kendi kendine yapılmaz. İlk uygulamayı doktor klinikte kendisi uygular. Bu işlem yaklaşık yarım saat kadar sürer. Daha sonra doktor kişinin evde uygulayabileceği devam kremlerini hastaya verir. Hasta devam kremlerini 30 gün kadar doktorun tarif ettiği şekilde kullanır.

Vajina beyazlatma için bir diğer yöntem lazer ışınıdır. Bu iş için tasarlanmış özel lazer cihazları ile epidermis soyularak cilt rengi açılabilir. Lazerle vajina beyazlatma uygulaması 4-6 seans şeklinde yapılır. Seanslar arasında 3 hafta süre olması istenir. Her seansın süresi 15-20 dakikadır. Her seans sonunda koyu renkli epidermis tabakası soyularak cilt rengi 1-2 ay içinde kademeli olarak açılmış olur.

Vajina Beyazlatma Doğal Yöntemlerle Mümkün Mü?

Genital bölge cildi kadınların en hassas yerlerinden biridir. Bu bölge cildine doğal dahi olsa avakado, havuç, zerdeçal, bal, süt, patates suyu, domates püresi, pirinç suyu ve hindistan cevizi gibi maske ve kremleri uygulamak genital bölgeye zarar verebilir.

Genital bölgenin çok hassas bir bakteriyel florası ve cilt pH değeri vardır. Bu bölgeye uygulanan doğal ürünler alerji, tahriş, kızarıklık, ödem, şişlik ve enfeksiyonlara neden olabilir. Doktor önerisi bulunmayan uygulamaların evde kendi başına yapılması geri dönüşü olmayan cilt sorunlarına yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı vajinanın doğal yöntemlerle beyazlatılmasını önermiyoruz.

Sağlıklı beslenmek, bol sıvı tüketimi, antioksidan meyve ve sebzelerin tüketilmesi ve sigara kullanımını azaltmak cilt sağlığını artırmanın en doğal yöntemleridir.

Vajina Beyazlatma Zararlı Mı?

Genital bölge cildi kadınların en hassas kısımlarından biridir. Olası bazı riskler nedeni ile vajina beyazlatma işleminin doktor tarafından uygulanması doğru olacaktır. Çünkü skleroderma, sedef, ürtiker, behçet ve benzeri cilt hastalığı olan ya da cildi hassas olan kadınlar bu işlemden olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle işlemin yapılıp yapılmaması ve yapılacaksa ne düzeyde bir renk açma uygulanacağına doktor kendisi karar verecektir.

Vajina beyazlatma riskleri şunlardır:

  • Kızarıklık,
  • Şişlik,
  • Ödem,
  • Enfeksiyon,
  • Alerji,
  • Kuruluk,
  • His kaybı,
  • Tahriş,
  • Leke.
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621