Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kürtaj Sonrası Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Kürtaj Sonrası Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Kürtaj Sırasında Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Kürtaj kızlık zarı bozulmadan yapılabilir. Ancak bu garanti değildir. Burada kadının gebelik haftası önemlidir. Çünkü kürtaj 8-10 hafta gebeliklere yapıldığında ince kanüller kullanılsa da rahim içi boşaltılamayabilir. Böyle bir durumda kalın kanüller tercih edilir. Bu yüzden bu hafta gebeliklerde işlem sırasında kızlık zarı bozulabilir. 5-7 haftalık hamileliklerde ince kanüller kullanılarak ileri ve geri yavaş hareketlerle kızlık zarı bozulmadan küretaj yapmak mümkündür.

Kürtaj Sonrası Kızlık Zarı Dikilir Mi

Kürtaj sonrasında kızlık zarının hemen dikilmesi önerilmez. Kürtaj cerrahi bir işlemdir. Kürtaj sırasında gebelik nedeni ile vajinal bölge kanlanması biraz daha fazladır. Ayrıca kürtaj sonrası küçükte olsa kanamalar görülebilir. Bu nedenlerden dolayı kızlık zarı dikimi planı varsa kürtajdan yaklaşık 2 hafta sonra işlem uygulanabilir. Bu süre sonunda hem rahim içi iyileşmiş ve toparlanmış olur hem de kürtaja bağlı ara kanamalar azalır ve biter.

İnce Kızlık Zarı Kürtaj Sırasında Bozulur Mu?

Kızlık zarı kalınlığı normalde 2-3 mm’dir. 2 mm altında olmasına ince, 3 mm üzerinde olmasına kalın kızlık zarı denir. Kızlık zarı ince ve önde yerleşimli ise kürtaj sırasında kalın kızlık zarına göre bozulma ihtimali biraz daha fazladır. İnce kızlık zarı yapı olarak zayıf olup kürtaj olurken yırtılmaya yatkındır.  

Kürtaj Sonrası Kızlık Zarı Sorunları Nelerdir?

Kürtaj sonrası doktor kadını 7-10. gün kontrole çağırır. Bu kontrolde ultrason ile rahim içini değerlendirir. Eğer rahim içinde parça kalması, gebeliğin devamı, enfeksiyon bulguları ya da başka bir komplikasyon saptanırsa ek müdahale gerekebilir. Bu durumda önceden kızlık zarı dikimi planlandı ise 2 hafta ya da daha fazla bir süre operasyon ertelenir. Doku iyileşmesi sağlandıktan ve komplikasyonlar düzeldikten sonra onarım yapılır.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621