Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı (Bekaret) Testi

Kızlık Zarı (Bekaret) Testi

Kızlık Zarı Testi Nedir?

Kızlık zarı (bekaret) testi olarak kan, idrar ya da görüntüleme yöntemi bulunmaz. Kızlık zarı ancak muayene ile değerlendirilir. Kızlık zarı testi, kızlık zarı kontrolü ile eş anlamlı olarak kullanılacaktır.

Kızlık zarı testi kızlık zarının muayene edilerek görsel şekilde değerlendirilmesi ile yapılır. Kızlık zarı vajina girişinde kolaylıkla görülebilir. Doktor varsa zedelenme, yırtılma ya da bozulmayı doğrudan görerek ifade eder.

Kızlık Zarı Testi Zarın Muayene Edilmesidir!

Kızlık zarı testi ile kızlık zarı muayenesi kastedilmektedir. Kızlık zarı muayenesini de Kadın Doğum Uzmanı yani Jinekolog doktorlar yapar. Kızlık zarı muayenesi 2-3 dakika süren bir kontroldür. Muayene jinekolojik masada bacaklar yanlara açık, iç dudaklar dışa aralanarak yapılır.

Kızlık Zarı Testi Adet Döneminde Yapılır Mı?

Kızlık zarı testi yani kontrolü kolay, basit ve kısa süren bir muayenedir. Kızlık zarı değerlendirilerek varsa doku hasarı saptanmaya çalışılır. Eğer yırtık varsa kızlık zarı dikimi uygulanarak onarım yapılır.

Kızlık zarı kontrolü adet döneminde yapılabilse de genellikle adet dışı dönemler tercih edilir. Bazen adet kanaması tam bir değerlendirmeyi zorlaştırır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Kan Testi İle Anlaşılır Mı?

Kızlık zarının bozulduğu kan, idrar testi, ultrason, MR görüntüleme ya da bilgisayarlı tomografi ile anlaşılmaz. Sadece gözle direkt muayene ile belli olur. Kızlık zarını batın ya da pelvik ultrason ile görmek mümkün değildir. Transvajinal ultrason mutlak bir tıbbi gereklilik yoksa bakire bir kişiye yapılmaz. Çünkü kızlık zarını bozabilir. BT ve MRG tetkiklerinde de kızlık zarı görülemez.

Kızlık Zarı Testi Raporu

Kızlık zarı testi yani kontrolü ile kızlık zarındaki zedelenme, yırtık veya bozulmanın yeri saat hizasına göre belirtilir. Yırtığın yeri yanında derinliği ve varsa vajinal duvara uzanımı söylenir. Yırtık genellikle birden fazladır. Her bir yırtık ayrı olarak tariflenir.

 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621