Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Patlar Mı?

Kızlık Zarı Patlar Mı?

Kızlık Zarı Patlar Mı?

Kızlık zarı patlaması kızlar arasında kızlık zarının yırtılması ya da bozulmasını ifade eder. Kızlık zarı ani bir gerilmeye maruz kalınca balon şeklinde patlayan bir yapıda değildir.

Kızlık zarı vajianın girişinde merkezinde bir açıklığı olan, ortası delik madeni paraya benzer bir yapıdır. Rengi ve doku yapısı iç yanak mukozamızı andırır. Nisbeten esnek bir yapısı vardır. Hatta bazı kızlarda ilişkide esneyerek bozulmaz.

Kızlık zarının patlamaması kızlık zarının bozulmadığını ifade eder. Esnek kızlık zarı olanlarda ilişki ile bozulma olmayabilir.

Kızlık Zarı Patlama Belirtileri

Kızlık zarı patlaması zarın çeşitli nedenlerle yırtılması halidir. İlişki sırasında bozulma genellikle kızlık zarının en çok gerilmeye maruz kaldığı saat 5 ve 7 hizaları arasında olurken, ilişki dışı nedenlerle olan bozulmalar her noktadan meydana gelebilir. Bu yüzden kızlık zarının yırtılma şekline bakarak nasıl bozulduğunu söylemek zordur. Kızlık zarının yırtılması ile birlikte birkaç damla, kırmızı pembe renkli ufak bir kanama görülür. Beraberinde ağrı, acı, sızlama ya da yanma gibi hisler olabilir.

Kızlık Zarı Patlayınca Acır Mı?

Kızlık zarında aniden patlama gibi bir olay olmaz. Bu zar ilişki ya da ilişki dışı sebeplerle serbest kenarından dışa doğru yırtılarak bozulur. Kızlık zarı zayıf sinir ağı içerir. Bu nedenle bozulması sırasında şiddeti kişiden kişiye değişen ağrı ve acı olabilir. Ancak ağrının yoğun ve dayanılmaz olması eşlik eden vajinal duvar yırtığının belirtisidir. Bu durumda doktora başvurmak gerekir. Vajinal duvar yırtığı derecesine göre cerrahi onarım gerektirebilir.

Kızlık Zarı Patlayınca Ne Kadar Kan Gelir?

Kızlık zarı patlayınca yani yırtılınca miktarı kişiden kişiye göre değişen birkaç damla kan gelir. Kızlık zarı ince ve zayıf olanlarda kanama az olabilirken kalın ve sert yapıdaki kızlık zarlarında kanama miktarı birkaç damlayı aşabilir. Kızlık zarı kanaması ara lekelenme şeklinde 1 hafta kadar sürer. Yırtılan yer iyileşerek nedbe dokusu oluşur. Kızlık zarı muayenesinde bunu görmek mümkündür.

Kızlık Zarı Patlaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kanama ve ağrı fazla ise ilişkiye ara verilmeli,
  • Kanama ve ağrı geçene kadar deniz ve havuza girilmemeli,
  • Kanama fazla ve durmuyorsa tampon uygulanarak doktora gidilmeli,
  • Kızlık zarı bozulduktan sonra enfeksiyon gelişmemesi için genital temizliğe dikkat edilmelidir.
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621