Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı iç dudakların yanlara aralanması ile görülebilir. İç dudaklar yanlara aralandığımda yaklaşık 0,5-2cm içerde kırmızı renkli halkasal bir yapı şeklinde görülür. Her ne kadar zar şeklinde ifade edilse de kızlık zarı gerçek bir zar değildir. Ağız içi dokusuna benzer natürde bir halkasal kıvrımdır.

Kızlık zarı nerede?

Kızlık zarı anne karnında vajina kanalı girişinde bulunan bir kabarıklıktan gelişir. Vajina kanalı 12. gebelik haftasın da gelişmeye başlar. 20. haftada ise vajina kanalı oluşumu tamamlanır. Kızlık zarı anne karnında oluşsa da kızlık zarı deliği için durum farklıdır. Kızlık zarı deliği doğum öncesi ya da doğumdan kısa bir süre sonra meydana gelir.

Kızlık zarının özellikleri;

  • Derinlik: İç dudaklar aralanınca yaklaşık 0,5-2cm içerdedir.
  • Doku: Ağız içi mukozaya benzer.
  • Delik çapı: 12-18 mm.
  • Kalınlık: 2-3 mm.
  • Şekil: Oval.
  • Çeşit: 10’dan fazla tipi var.

Kızlık zarı vajina kanalının dış açıklığında bulunur. Normalde vajinal kanal girişini daraltır ancak kapatmaz. Çok nadiren kızlık zarı gelişirken ortasında olması gereken delik bulunmaz. Bu durumda deliksiz ya da kapalı kızlık zarı vajinal kanalın dış ortam ile bağlantısını önler. Fark edilmesi ergenlik çağını bulabilir. İlk adet kanaması vajinal kanalda birikir. Sonraki adetler yine vajina içinde birikerek şiddetli ağrı oluşturur. Bu durumun tedavisi kızlık zarı cerrahi olarak açılmasıdır.

Kızlık zarı kadınların çoğunda bulunur. Ancak çok nadiren doğumsal nedenli oluşmayabilir. Yeni doğan bir bebekte anneden geçen hormonların etkisi ile kızlık zarı açık pembe, kalın ve kabarık bir görünümdedir. 1-2 yıl bu şekilde kalır. Sonra delik çapı her yıl yaklaşık 1 mm artar. Ergenlik döneminde ise yaklaşık 12-18 mm çapa erişerek kalır.

Kızlık zarı normalde elastik bir yapıya sahiptir. Ancak ilk ya da sonraki ilişkilerde bozulacaktır. Kızlık zarı delik çapının ilişki sırasında 20 mm üzerinde olması ve bozulmaması durumu ise esnek kızlık zarı olanlarda görülür. Esnek kızlık zarı olanlarda genellikle delik çapı geniş olup 15-20 mm üzerindedir. Bu bayanlarda ilk ilişki sırasında kızlık zarı bozulmayabilir. Bu zar tipine geçişe izin veren duhule müsait kızlık zarı denir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621