Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı İlişkiye Girmeyi Güçleştirir Mi?

Kızlık Zarı İlişkiye Girmeyi Güçleştirir Mi?

Kızlık Zarı İlişkiye Girmeyi Güçleştirir Mi?

Normal görünümlü bir kızlık zarı ilişkiye girmeyi zorlaştırmaz. Ancak kızlık zarı bayanlar arasında görünüm ve doku olarak çeşitlilik gösteren bir yapıdır. Kızlık zarının yapısı ve delik özellikleri nedeni ile ilişki sırasında zorluk yaşanabilir. Hatta bazen kızlık zarı deliği bulunmaz. Bu kızlık zarı tipine kapalı kızlık zarı adı verilir. Bu durumda ilişki gerçekleşemez. Kızlık zarının cerrahi olarak açılması gerekir.

Kızlık zarının kalın ve sert olması, kızlık zarı deliğinin küçük olması, kızlık zarının şekil bozuklukları (bölmeli, çok delikli ve kapalı kızlık zarı gibi) ilişkiye girmeyi güçleştirebilir.

Kızlık Zarına Bağlı İlişkiye Girememe Nedenleri

Kızlık zarına bağlı ilişkiye girememe sorunu yaşanabilir. Buna neden olan kızlık zarı tipleri şunlardır;

  • Kızlık zarının kalın olması,
  • Küçük delikli kızlık zarı,
  • Kızlık zarının kapalı olması,
  • Septalı (bölmeli) kızlık zarı,
  • Çok delikli kızlık zarı,
  • Labial (dudaksı kızık zarı).

Bu çeşid kızlık zarı olanlarda ilişki sırasında vajinal penatrasyon ya hiç sağlanamaz ya da kısmen olur. İlişkide zorlanmanın yanı sıra eşlik eden ağrı ve acı vajinal kaslarda kasılmaya ve ilişkinin gerçekleşememesine yol açar. Böyle bir durumda tedavi kızlık zarı açıklığının cerrahi olarak genişletilmesidir.

Kızlık Zarı Vajinismus İlişkisi

Vajinismus hastalığı ilişkiye karşı duyulan korku ve kaygılara bağlı istemsiz vajinal kasılmaların olmasıdır. Kasılmalar ilişkiye başlarken olur sonrasında geçer. Vajinismus hastalığının nedenlerinden biri de kızlık zarı ile ilgili korku, kaygı ve endişelerdir. Kızlık zarının ilişki sırasında patlayacağı, çok kanama olacağı ve dayanılmaz ağrılar yaşanacağı düşüncesi psikolojik olarak vajinal kasların ilişki sırasında kuvvetle kasılmasına neden olur. Erkekler için adeta etten bir duvar hissi yaratır. İleri evre vajinismusta neredeyse hiç vajinal giriş sağlanamaz.

Vajinismus tedavisinde kişinin kızlık zarı ile ilgili bu kaygıları ve düşünceleri giderilir. Tedavide cinsel bilgilendirme, terapi ve vajinal egzersizler vardır.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621