Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Doğuştan Mıdır?

Kızlık Zarı Doğuştan Mıdır?

Kızlık zarı doğuştan olan bir yapıdır. Gebeliğin ilk haftalarında oluşmaya başlar. Normal görünümüne ulaşması ergenliğe kadar sürer. Kızlık zarı deliği doğum dönemi civarında oluşur. Bazen kızlık zarı oluşmasına rağmen delik gelişmez. Bu duruma kapalı kızlık zarı denir. İlk adetin gelmemesi ile belirti verir. Tedavi olarak kızlık zarı açılması ameliyatı uygulanır. Kızlık zarının doğuştan bulunmadığı nadir durumlarda kızlık zarı dikimi uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı ne zaman oluşur?

Kızlık zarı kabarıklığı gebeliğin ilk haftalarında oluşur. Dış genital organların gelişimi ise 7-12’nci haftalar arasında gerçekleşir. Kızlık zarı çeşitleri içinde çok nadiren kızlık zarının tam gelişmediği durumu görülebilir. Bu durumda ilk ilişkide kanama isteniyorsa kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir.

Kızlık zarı neden vardır?

Kızlık zarı özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde kalın ve küçük delik yapısına sahiptir. Bu özelliği ile vajina içini dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir bariyer oluşturur. Normal görünüm ve yapısına ergenlik döneminde ulaşır. Ancak kızlık zarı dikiminin jinekolojik enfeksiyonlara karşı bir koruyuculuğu yoktur. Bu işlem düğün gecesi kanama sağlanması amacı ile talep edilebilmektedir.

Kızlık zarının doğuştan olmaması nedir?

Kızlık zarı normalde gebeliğin ilk ayında oluşmaya başlar. Ancak bazen nedeni belli olmayan bir şekilde kızlık zarı gelişmez. Bu duruma kızlık zarının olmaması ya da yokluğu adı verilir. Bazen de kızlık zarı vajinal girişi kısmen ya da tamamen çevreleyen ince zayıf bir doku şeklinde izlenir. Kızlık zarının olmaması ya da kalıntı şeklinde kalması durumunda kızlık zarı dikimi ameliyatı uygulanabilmektedir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621