Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Doğuştan Mı?

Kızlık Zarı Doğuştan Mı?

Kızlık Zarı Doğuştan Var Mı?

Kızlık zarı doğuştan olan bir yapıdır. Gebeliğin ilk haftalarında oluşmaya başlar.Normal görünümüne ulaşması ergenliğe kadar sürer. Kızlık zarı deliği doğum dönemi civarında oluşur. Bazen kızlık zarı oluşmasına rağmen delik gelişmez. Bu duruma kapalı kızlık zarı denir. İlk adetin gelmemesi ile belirti verir. Tedavi olarak kızlık zarı açılması ameliyatı uygulanır. Kızlık zarının doğuştan bulunmadığı nadir durumlarda flep yöntemiyle kızlık zarı yapılabilir.

Kızlık Zarı Ne Zaman Oluşur?

Kızlık zarı kabarıklığı gebeliğin ilk haftalarında oluşur. Dış genital organların gelişimi ise 7-12’nci haftalar arasında gerçekleşir. Kızlık zarı çok nadiren tam olarak gelişmez. Genellikle bir ufak bir kalıntı halinde olur. Bu durumda ilk ilişkide kanama olmayacaktır.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarı özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde kalın ve küçük delik yapısına sahiptir. Bu özelliği ile vajina içini dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyan fiziksel bir bariyer oluşturur. Normal görünüm ve yapısına ergenlik döneminde ulaşır. Ancak kızlık zarının ergenlik sonrasında jinekolojik enfeksiyonlara karşı bir koruyuculuğu gösterilmemiştir.

Kızlık Zarının Doğuştan Olmaması Nedir?

Kızlık zarı bazen nedeni belli olmayan bir şekilde doğuştan gelişmez. Bu duruma kızlık zarının olmaması ya da yokluğu adı verilir. Bazen de kızlık zarı vajinal girişi kısmen ya da tamamen çevreleyen ince zayıf bir kalıntı doku şeklinde izlenir. Kızlık zarının olmaması ya da kalıntı şeklinde kalması durumunda onarılarak ilk gece kanaması sağlamak mümkündür. 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621