Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Dikimi Kilolu Kadınlara Yapılabilir Mi?

Kızlık Zarı Dikimi Kilolu Kadınlara Yapılabilir Mi?

Kızlık Zarı Dikiminde Kilo Sorun Olur Mu?

Kızlık zarı dikiminde kilo problem değildir. BMI (Vücut kitle endeksi) ne olursa olsun kızlık zarı onarımı yapılabilir. Ancak normal kiloda olanlara göre işleminin cerrahi zorluk derecesi daha fazladır. Ayrıca kişide kontrol altında olmayan şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği veya metabolik hastalıklar varsa doku iyileşme sorunları ile karşılaşılabilir. Bu yüzden onarımdan önce varsa diğer sağlık sorunlarının giderilmesi uygun olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Kilolu Kadınlara Yapılabilir İi?

Şişmanlık ya da obezite kızlık zarı dikimi için bir engel değildir. Kızlık zarı dikimi kilolu kadınlara da yapılabilir. Ancak şişman ve obez bayanlarda işlem cerrahi olarak biraz daha zordur. Kızlık zarı dikimi jinekolojik masada bacaklar açılarak yapılır. Kilolu kişilerde iç dudakların aralanıp kızlık zarına ulaşılması biraz daha zor olur. Ancak bu durum işleme engel değildir.

Genital Terleme Kızlık Zarı Dikimini Etkiler Mi?

Onarımdan sonra fazla kilo nedeni ile genital bölgedeki cilt kıvrımları arasında nemlenme sorununa dikkat edilmelidir. Kilolu bayanlarda genital bölge normale göre daha çok nemlenir. Genital bölgenin nemli kalması enfeksiyonlara zemin hazırlar. Bu yüzden banyo ve tuvalet temizliği sonrası nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca genital bölgenin nemli olması iyileşme süresini de uzatır.

Genital bölge kuru tutulmalı ve vajinal bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Kilolu bayanlarda bu bölgelerde nem ve terleme normal kişilere göre daha fazladır.  Bu da ciltte kızarıklık, tahriş ve enfeksiyon gelişimini kolaylaştırır.

Kilolu Kızların Onarım Sonrası Dikkat Etmesi Gerekenler

Kilolu olan kadınlarda operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

  • Genital bölge temizliği,
  • Genital bölge kuruluğu,
  • Bol kıyafetlerin tercih edilmesi,
  • Doktor önerilerine uyulması,
  • Kalıcı onarımdaki kontrolün aksatılmaması,
  • Vajinal enfeksiyonların ihmal edilmemesi.
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621