Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Dikimi Garanti Mi?

Kızlık Zarı Dikimi Garanti Mi?

Kızlık Zarı Dikimi Garanti mi?

Kızlık zarı dikimi için en çok tercih edilen yöntem %80-90 kalıcı kızlık zarı dikimidir. %10-20 geçici onarım tercih edilir. Her iki yönteminde garanti olması için iyi bir dikim yanında, kalıcı onarım sonrası doktor kontrolü şarttır.

Yani özetle kızlık zarı dikimi garantili olabilimesi için hem iyi bir cerrahi işlem hemde sonrasında doktor kontrolü gerekmektedir.

Kalıcı onarımda işlemden aylar, hatta yıllar sonra kanama sağlanması mümkündür. Bu yüzden kadınların çoğu kalıcı yöntemi tercih etmektedir. Kalıcı yöntemde tek kat, çift kat flep veya daraltma ile birlikte çift kat flep uygulamaları yaparak kişiye özgü etkin bir çözüm sunmak olasıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi %10-20 civarında daha nadiren tercih edilir. Çünkü etkisi geçicidir. Ve düğün zamanına göre işlem zamanını iyi planlamak gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

Kızlık zarı dikiminin başlıca yapılma nedenleri şunlardır;

  • Kızlık zarının ilişki veya kaza sonucu bozulması,
  • Partnerin ilk ilişkide kanama olmasını istemesi,
  • Bekaret kanaması istenmesi (gerdek gecesi kanaması),
  • Kişinin psikolojik ve ruhsal yönden rahatlaması,
  • İlk ilişkide kanama olmaması (esnek zar varlığı),
  • Kızlık zarının doğuştan gelişmemesi,
  • Küçük yaşta genital bölge ameliyatı geçirmiş olmak.

Kızlık Zarı Dikimi Garantili Mi?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci yaklaşık 6-8 haftadır. Kalıcı onarım da ilk ilişki için mutlaka iyileşme süresinin bitmesi beklenmelidir. Aksi takdirde istenen sonuç ve garanti alınamayabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılan bir bayanda iyileşmenin sağlıklı bir şekilde tamamlanmış olduğunun görülmesi için işlemi yapan doktor bu süre sonunda kişiyi kontrole çağırır. Kızlık zarı dikimi garantisi ancak bu şekilde verilebilir.

Kalıcı onarım sonrası dikilen kızlık zarı, işlemi yapan jinekolog tarafından 2 kez kontrol edilir. İlk kontrol operasyondan 1-2 ay sonra yapılır. İkinci veya son kontrol ise düğüne 1-2 hafta kala yapılır. Kızlık zarı kontrolünde doktor sağlıklı bir iyileşme olduğunu görürse garantili olarak kanama sağlanacaktır. Ancak kontrol sırasında enfeksiyon, kanama, spora bağlı zorlama, kabızlık vs gibi çeşitli nedenlere bağlı dikiş açılması veya doku iyileşme sorunları saptanırsa ufak ek dikişlerle kızlık zarı restore edilir.

Geçici kızlık zarı dikiminde ise olay biraz farklıdır. Bu onarım yönteminde vajina girişine eriyen dikişlerle mekanik daraltma uygulanır ve etkisi geçicidir. Geçici onarımda dokuya kesi uygulanmadığı için bir iyileşme süreci söz konusu değildir. Aksine dikişler eridiğinde vajinal giriş eski halini alacağından işlem sonrası ilk 3-7 gün içinde ilişki olması istenir. Bir haftanın geçirildiği durumlarda kanama sağlanamaz.

Kızlık Zarının Garantili Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarının garantili dikimi, doku içinde kaldığı zaman 2-3 hafta içinde kendiliğinden eriyebilen cerrahi ipliklerle yapılır. Operasyon küçük cerrahi bir işlemdir. Operasyon öncesi kişinin 6-8 saat aç olması, genital temizliğini yapmış olarak hazır gelmesi istenir.

Kızlık zarı dikimi çoğunlukla kalıcı onarım şeklinde uygulanmaktadır. Kalıcı onarımda kızlık zarı eski anatomik şekline getirilmeye çalışılır. Onarım sonrası aylar yıllar sonra ilişki olsa dahi kanama sağlanacaktır. Etkisi kalıcıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi 2 şekilde yapılır;

  1. Flep kaldırma yöntemi,
  2. Kalıntı doku parçaları ile onarım.

Flep yönteminde vajina girişindeki mukozadan kızlık zarı oluşturmak için ufak birkaç adet doku parçası kaldırılır. Kaldırılan canlı doku parçalarının taban kısımları vajina duvarı ile bağlantılıdır ve beslenmesi bu şekilde sağlanır. En az 3 doku parçası elde edilip kenar kısımlarından birleştirilerek veya yanları vajina duvarına dikilerek halkasal bir görünüm kazandırılmaya çalışılır.

Obez veya vajinası geniş kadınlarda daraltma ile birlikte tek veya çift kat flep dikimi yapılabilir. Bu şekilde daha etkili bir kızlık zarı dikimi yapmak mümkündür. Dikişlerin erimesi 2-3 hafta alır. Onarılan kızlık zarının tam iyileşme süresi 6-8 haftadır. Kalıcı kızlık zarı onarımında ilk 2 ay cinsel ilişki olmamalıdır.

Geçici zar dikimi, düğüne veya ilişki süresine 2 aydan kısa bir zaman kaldığında tercih edilir. Çünkü etkisi 7-10 gün içinde geçer. Geçici kızlık zarı dikiminde vajina girişi eriyen cerrahi ipliklerle kısmen daraltılır. İlişki olduğunda atılan dikişler gerilerek mukozayı hafifçe kanatır. Böylece kızlık zarı kanaması sağlanmış olur. Geçici zar dikiminde bir iyileşme süresi söz konusu değildir. 7-10 gün içinde ilişki olmazsa dikişler eriyerek vajina girişi eski haline gelir.

Kaç çeşit kızlık zarı dikimi vardır?

Kızlık zarı dikimi 2 çeşittir. Bunlar kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimleridir. Her iki dikim de garantili olarak yapılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi de kendi içinde ikiye ayrılır. İlki kalıntı kızlık zarı parçaları ile yapılan uç uca onarım (acil kızlık onarımı) ikincisi ise vajina iç duvarından kaldırılan canlı doku parçaları ile yapılan bekaret yenileme işlemidir.

Her iki yöntem anestezi altında, standart steril şartlarda yapılan minör cerrahi prosedürlerdir. Geçici onarım düğüne 1-2 aydan az kalan kadınlara tercih edilirken, kalıcı onarım düğüne birkaç aydan daha fazla olan kadınlarda tercih edilir.

Esnek Kızlık Zarı Dikimi Garantili Mi?

Kızlık zarının esnek olması ilişki sırasında açılarak bozulmasını önler. Bu yüzden kızlık zarında esnek yapı varsa bu kadınlarda kanama sağlanması ancak yeni bir kızlık zarı oluşturulması ile sağlanır. Esnek kızlık zarına dokunmadan onun ön tarafına flep ve daraltma teknikleri ile ilişkide kanayabilen yeni bir zar yapılır. Penis penetrasyonu sırasında flep dokusunun veya dikişlerin gerilmesi ile bekaret kanaması sağlanır. Esnek kızlık onarımı kontrole gelindiği taktirde garantili olarak yapılabilir.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621