Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılır Mı?

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılır Mı?

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir. Sürtünme ile kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkündür. Yine bu durumda uygun aletler kullanılarak kızlık zarını bozmadan kürtaj yapılabilir. Fakat işlem sırasında kızlık zarının bozulup bozulmayacağından emin olunamaz. İşlem sırasında kızlık zarının bozulma ihtimalide vardır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılır Mı?

Kızlık zarı deliği bazı bayanlarda normalden daha geniştir. Bazı bayanlarda ise esnek kızlık zarı bulunur. Bazı bayanlarda ise kızlık zarı daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kızlık zarının bu yapısal ve anatomik özellikleri işlem sırasında bozulmama ihtimalini artırır. 

Kızık zarı eliğinin küçük, yapısının zayıf ve doku natürünün elastik olmaması kürtaj sırasında bozulma ihtimalini yükseltir. 

Kürtaj günümüzde en sık vakum yöntemi ile yapılır. Vakum yöntemi ile kürtaj yapılırken değişik kalınlıklarda kürtaj kanülleri kullanılır. Bu kanüller vajinal girişten rahim içine doğru ilerletilerek kürtaj yapılır. Eğer kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılmak isteniyor ise daha ince kanüller kullanılarak işlem uygulanır. Bu da kızlık zarı bozulmadan kürtajın yapılabilmesine olanak sunar. 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621