Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Kanama Olur Mu?

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Kanama Olur Mu?

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra

Normalde kızlık zarı bozulduktan sonra bir iki damla açık kırmızı ya da pembe renkli kanama görülür. Ancak kanama olmadan da kızlık zarı bozulabilir.

Yeterli vajinal ıslaklık, kayganlığın artmasına neden olur. Bu da ilişki sırasında kızlık zarının bozulmadan genişlemesine yol açabilir. İlişki sonrası tekrar eski durumuna döner. Bu durumda kızlık zarı ilk ilişkiden sonraki tekrarlayan ilişkilerde kademeli olarak yırtılıp bozulacaktır.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Kanama Olur Mu?

Kızlık zarı bozulduktan sonra kanamanın olmadığı haller;

  • Kızlık zarı damarlanması zayıf olan bir kısmından yırtıldı ise,
  • Kızlık zarı kanaması vajina içine doğru olursa,
  • Kızlık zarı deliği geniş ve zar ince ise,
  • Kızlık zarı doğuştan yoksa.

Kızlık zarı 2-3 mm kalınlığında mukozal bir doku kıvrımıdır. Sinir ağı oldukça zayıf olsa da damarlanma açısından kişiler arası farklılık gösterebilir. Bazen oldukça zayıf kılcal damar yapıları içerirken bazen de daha belirgin bir kılcal damar yapısına sahiptir.

Kızlık zarındaki damarsal yapı yoğunluğu, kızlık zarı bozulduktan sonra olabilecek kanama miktarı ile ilişkilidir. Damarsal yönden zayıf bir kızlık zarı bozulduğunda anlamlı bir kanama görülmeyebilir. Ancak zengin bir damarsal yapı ağı normalde görülen bir iki damladan daha fazla bir kanamaya neden olur.

Kızlık zarı ilişki sırasında eğer damarlanması zayıf olan bir yerden yırtılırsa farkedilemeyecek kadar az miktarda bir kanama olur.

Kanamanın Ertesi Gün Gelmesi

İlişki sonrası kadın eğer sırtüstü yatmaya devam ederse kızlık zarı bozulduktan sonra oluşan kanama vajina içine doğru olabilir. Kızlık zarı bozulduktan sonra kanama vajina içine doğru olursa kan burada birikerek pıhtılaşır. Pıhtılaşan kan akışkanlığını yitirir ve vajina duvarına yapışarak bir süre dışarı atılmaz. 

Bazen vajina içinde biriken az miktardaki pıhtılı kan ertesi gün ya da bir iki gün sonra vajinadan dışa atılır. Bu kan aslında kızlık zarı kanamasıdır. Kızlık zarı deliğinin geniş olması, zarın ince olup zayıf damar içermesi ilişki sırasında kızlık zarının kanama olmadan bozulmasına neden olabilir.

Kızlık Zarının Olmaması

Kızlık zarı çeşitleri içinde nadiren kızlık zarının olmaması ya da kalıntı şeklinde bulunması görülebilir. Kızlık zarının kalıntı şeklinde olması durumunda ilişki sonrasında kızlık zarı kanaması görülmeyecektir. Bu kişilere bekaret kanaması sağlamak için kızlık zarı dikimi yapılabilir. 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621