Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kızlık Zarı Aynadan Görülür Mü?

Kızlık Zarı Aynadan Görülür Mü?

Kızlık Zarı Dışarıdan Görülür Mü?

Normalde kızlık zarı dışarıdan görülmez. Ancak bacaklar yanlara ve iç dudaklar dışa aralandığı zaman belli olur. Kızlık zarı normalde dışarı çıkmaz. Ayrıca dışarı doğruda sarkmaz. Bazen himene yapışık polip benzeri dokular olduğunda bu anormal doku parçası dışarı sarkıp görülebilir. Bu durumda doktor muayenesi gereklidir.

Kızlık Zarı Aynadan Görülür Mü?

Kızlık zarı ayna ile görülebilir. Ancak bu konuda uzman olmayan biri gördüğünü anlayamaz. Bacaklar yanlara açık ve iç dudaklar dışa aralandığında kızlık zarı aynadan görülür bir pozisyona gelir. Doktor olmayan ve bu konuda uzmanlığı bulunmayan birinin kızlık zarını ayna ile değerlendirmesi uygun değildir. Yırtık ya da zedelenme olsa bile bunu anlayamayabilir.

Kızlık Zarı Ultrason İle Görülür Mü?

Rutin uygulamada kızlık zarı ultrason ile değerlendirilmez. Ancak teorik olarak vajinal girişe yapılan ultrasonda, yüksek çözünürlüklü uygun prob kullanılarak seçilebilir. Bununla birlikte yırtık olup olmadığı direk muayenede belli olur. Ultrason ile bekaret zarında bozulma ya da yırtık olup olmadığına bakılmaz. Ayrıca karından yapılan ultrasonda bekaret zarı seçilemez.

Kızlık Zarı MRG ya da Bilgisayarlı Tomografi İle Görülür Mü?

Kızlık zarı MR görüntüleme (MRG) ya da bilgisayarlı tomografi cihazı ile değerlendirilmez. MRG’nin yumuşak doku çözünürlüğü iyidir. Ancak yine de bu yapıyı değerlendirmek için kullanılamaz. Kızlık zarı muayenesi ile direkt görsel olarak değerlendirmek daha doğrudur.

Kızlık Zarı Ne Kadar İçeridedir?

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içinde bulunur. Anatomik lokasyonu nedeniyle sadece görsel muayene ile değerlendirilebilir. Ultrason, röntgen, BT veya MR görüntüleme kızlık zarını göstermede ve değerlendirmede yetersiz kalır ya da kullanılamaz. Kızlık zarının görerek muayenesi en doğru ve sağlıklı olanıdır. 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621