Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kalın Kızlık Zarı (Rigid Hymen) Belirtileri

Kalın Kızlık Zarı (Rigid Hymen) Belirtileri

Kalın Kızlık Zarı (Rigid Hymen) Nedir?

Kızlık zarı 2-3 mm kalınlığında, yapı olarak ağız ve yanak içi dokumuza benzer pembe kırmızı renkli, yüzük şeklinde vajinal bir doku parçasıdır. Kalınlığı kişiden kişiye göre değişebilir. 2,5-3,5 mm kalınlığında olmasına rigid hymen denr.

İç dudaklar yanlara doğru aralandığında hemen vajina girişinde görülebilir. Rengi vajina ile aynıdır. Ortasında 15-20 mm çapında ufak bir delik bulunur. Bebeklik ve çocukluk döneminde kızlık zarı açıklığı 10 mm’nin altında iken ergenlik dönemine doğru yaklaşık 15-18 mm’ye kadar ulaşır.

Kızlık Zarının Kalın ve İnce Olması

Kızlık zarı ince veya kalın olması yanında sert veya esnek yapıda da olabilir. Ancak zar dense de gerçek bir zar gibi şeffaf yapıda değildir. Yaşla birlikte ve hormonların etkisi ile doku kalınlığı, gerginliği ve esnek yapısı kadınlar arasında değişebilir. Kızlık zarı bozulduğunda iyileşerek kendini yenilemez. Ancak kızlık zarı dikimi ile onarım yapmak mümkündür.

Kalın Kızlık Zarı Belirtileri Nelerdir?

Kalın kızlık zarı belirtileri şunlardır;

  • İlişkiye girmede zorlanma,
  • İlişkiye girememe,
  • İlk ilişkide kanamanın fazla olması,
  • Muayenede kızlık zarı kalınlığının fazla olması (2.5 mm üzeri).

Kalın kızlık zarının (rigid hymen) tedavisi var mı?

Kızlık zarının normalden kalın, yüksek kenarlı ve sert olmasına rigid hymen adı verilir. Kalın kızlık zarı cinsel birleşmeyi zorlaştırabilir. Böyle bir durumda kızlık zarı açıklığı cerrahi olarak genişletilir. Kızlık zarının kalın olması vajinismus nedenleri arasındadır. Bu durumda ilk ilişkide zorlanma vajinismus hastalığını tetikler. Jinekolojik muayenede kızlık zarının kalın olduğu görülebilir.

Kalın kızlık zarının yaratabileceği bir diğer problem ilk gece kanamasının fazla olmasıdır. Kalın ve damarsal yapısı çok olan bir kızlık zarında kanama miktarının da normalden fazla olması beklenir. Eğer ilişkiye girmede zorlanma varsa kızlık zarı açıklığı insizyonla genişletilerek tedavi edilir.

Kalın kızlık zarı cinsel ilişkiye engel olur mu?

Kalın kızlık zarı cinsel ilişkiye bazı durumlarda engel olabilir. Bunlar;

  • Psikolojik nedenli ilişkiye girememe (vajinismus hastalığı),
  • Organik nedenlere bağlı ilişkiye girememe.

Bazı kadınlar ilk ilişkide kızlık zarının patlayacağı, çok kanayacağı ve dayanılmaz acı vereceği düşüncesiyle yoğun bir korku ve endişe duyarlar. Böyle bir durumda kalın kızlık zarı korkusuna bağlı olarak gelişen vajinal kasılmalar sonucu ilişki gerçekleşemez. Tedavi terapi ve çeşitli vajinal egzersizlerdir.

Organik nedenlere bağlı sorunların başında kalın kızlık zarı (rigid hymen) yanında kızlık zarına ait anatomik çeşitler gelir. Özellikle bölmeli, ara bölmeli, çok delikli, küçük delikli ve labial kızlık zarı gibi kızlık zarı çeşitlerinde ilişkiye girememe ya da ilişkiye girmede zorlanma yaşanabilir. Tedavi kızlık zarı açıklığının cerrahi olarak genişletilmesidir.

Kalın kızlık zarı dikilebilir mi?

Kalın kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunan membran tarzında halka şeklinde bir yapıdır. Dış çapı 2,5-3,5 cm arasında değişir. Kalınlığı ise 2,5-3,5 mm’dir. Yırtıldığında dikilebilir. Eğer yırtılması üzerinden aylar yıllar geçti ise flep yöntemi adı verilen bir teknikle kızlık zarı vajina iç duvarından kaldırılan canlı doku parçaları ile yeniden yapılabilir. Flep yöntemi halk arasında kalıcı kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Kızlık zarı yırtıldıktan hemen sonra onarım yapılırsa yırtılan uçlar kenar kısımlardan birleştirilerek onarılır.

Kalın kızlık zarı dikimi tecrübe ister!

İster geçici ister kalıcı onarım olsun kalın kızlık zarı (rigid hymen) ameliyatı deneyim ve tecrübe gerektiren bir operasyondur. Doktorun konu hakkındaki cerrahi tecrübesi işlem başarısını doğrudan etkiler. Gerekli kontrollerin yapılması ve önerilere uyulması halinde bekaret kanaması mutlaka sağlanacaktır.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621