Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Kaç Kişiyle İlişkiye Girildiği Nasıl Anlaşılır?

Kaç Kişiyle İlişkiye Girildiği Nasıl Anlaşılır?

Kaç Kişiyle İlişkiye Girildiği Nasıl Anlaşılır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayenede bir bayanın daha önce kaç kişiyle ilişkiye girdiği anlaşılamaz. Bunun yanında Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme, Ultrasonografi, kan veya idrar testleri ya da başka herhangi bir tıbbi görüntüleme yöntemiyle bir bayanın ilişkiye girme sayısını anlamak mümkün değildir.

Kaç Kişiyle İlişkiye Girildiği Anlaşılabilir Mi?

İlk ilişkide kızlık zarı yırtılma oranı %50 civarındadır. Kızlık zarı yırtılmamış bile olsa bu kişinin ilişkiye girmediği anlamına gelmez. Bazı bayanlar esnek kızlık zarına sahiptir. Kaç kez ilişkiye girerlerse girsinler kızlık zarları yırtılmaz. Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının sağlam olduğu söylenir. Oysaki bu bayanlar daha önce bir ilişkiye girmiş olabilir. 

Cinsel ilişki sırasında yeterli ön sevişmenin sağlandığı durumlarda vajina girişi salgı bezlerinin etkisi ile kayganlaşır. Kızlık zarı vajina girişine çok yakın yerleşimlidir. Vajinal girişin ıslanması ve kayganlaşması penisin kızlık zarı bozulmadan içeri girmesine izin verebilir.

Bozulmuş bir kızlık zarı jinekolojik muayenede kolaylıkla anlaşılabilir. Kızlık zarının olması gereken yerde kalıntı doku parçaları vardır. Vajinal açıklık genişlemiştir.

Doğumdan sonra tüm kenarları boyunca yırtılan ve vajina kenarına çekilen kızlık zarı kalıntıları nedbeleşerek bu şekilde kalır. Kızlık zarının bu görünümüne caruncula myrtiforme adı verilir. Bu şeklide olan bir hymen doğum yapmış kadınlarda görülebilir.

Bir diğer durum ise kızlık zarında doğal çentik bulunmasıdır. Kızlık zarında doğal çentik yaklaşık %20 oranında görülür. Genç kız herhangi bir cinsel birliktelik yaşamasa da kızlık zarının deliğe bakan serbest kenarında çentik ya da çentikler vardır. Bu durum kişinin bakire olmadığını göstermez. Ancak çok nadiren doğal çentik ile kızlık zarı kenar zedelenmesi karışabilir. Ancak her iki durum da kızlık zarı bütünlüğü korunmuştur.

Kızlık Zarının Bozulma Şekli İle İlişki Sayısı Arasında Bağlantı Var Mı?

Kızlık zarı vajinal giriş düzeyinde 2-3 cm çaplı halkasal bir yapıdır. Görünümü ortası delik bir madeni paraya benzer. İlişki sırasında en zayıf noktasından dışa doğru yırtılarak bozulur. Bozulma genellikle saat 5-7 hizaları arasındadır. Ancak herhangi bir yerinden yırtılabilir. Yırtığın sayı, yerleşim ve boyutu ile ilişki sayısı hakkında bir bağlantı yoktur. Kızlık zarı hiç bozulmadan da cinsel ilişki olabileceği gibi tek bir ilişkide birden fazla yırtıkta olabilir.

Jinekolojik Muayenede İlişki Sayısı Belli Olur Mu?

Jinekolojik muayene sırasında kızlık zarına bakarak ilişki sayısını söylemek zordur. Hatta kızlık zarı yırtık olsa bile ilişki olup olmadığı net olarak söylenemez. Çünkü kızlık zarı mastürbasyon, vajinaya parmak sokmak, çarpma, yere düşme sonucu kazara ve çeşitli bacak sporları sırasında istemeden bozulabilir. Nasıl bozulmuş olduğunu muayeneden anlamak mümkün değildir.

Kızlık Zarının Esnek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bazı kadınlarda ilişki ile bozulmaz. Normale göre daha esnek bir yapısı vardır. Bu durum kişinin ilişkiye girdiğini söylemesi ve muayene sırasında kızlık zarı bütünlüğünün korunmuş olduğunun görülmesi ile anlaşılır.

Kızlık Zarı Kontrolü Zor Mu?

Kızlık zarı kontrolü 2-3 dakika süren, anestezi gerektirmeyen kolay, görsel bir muayenedir. Zor değildir. Genellikle adet dönemi dışındaki bir günde yapılması tercih edilir. Kızlık zarı kontrolünde yırtık sayısı, yeri ve derinliği belli olur. Ancak ilişki sayısı muayene ile anlaşılamaz.

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621