Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Doğum Sonrası Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Doğum Sonrası Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Doğum Sonrası Kızlık Zarı Dikilir Mi?

Kızlık zarının doğumdan hemen sonra dikilmesi önerilmez. Doğum sonrası genital bölge hassas olup doku kanlanması artmıştır. Vajinal kanal normalden geniş haldedir. Bu yüzden doğum sonrası iyileşme ve toparlanma süreci tamamlandıktan sonra eğer istenirse kızlık zarı onarımı yapılabilir.

Doğum Sonrası Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Doğum sonrası kızlık zarı dikimi planı varsa doğumdan en az 2-3 ay sonra rahim ve vajinanın toparlanmasını takiben işlem yapılabilir. Gebelik etkilerinin geçmesi 2-3 ayı bulur. Daha önceki günlerde vajina hamileliğe bağlı genişlemiş, ödemli ve doku kanlanması artmış haldedir. Bu dönemde işlemin yapılması dikişlerde açılma, iyileşme sürecinde bozulma gibi sorunlara neden olur. Doğum sonrası iyileşme sürecinin tamamlanıp vajinal sıkılığın geri kazanılması ile birlikte onarım daha sağlıklı olacaktır.

Kızlık Zarımın Dikildiği Belli Olur Mu?

Bir kişiye daha önce kızlık zarı dikimi yapıldığı doğum sırasında ve sonrasında hiçbir şekilde anlaşılmaz. Zaten doğumun başlaması ile birlikte rahim ağzı açılacak ve vajina genişleyecektir. Dikilen kızlık zarı suyun gelmesi ve doğum eylemi ile birlikte bozulur.

Kızlık Diktirme ve Genital Estetik Birlikte Yapılabilir Mi?

Doğumdan en az 8 hafta sonra kızlık zarı dikimi, labioplasti, vajina daraltma, dış dudak dolgusu ve kliteroplasti gibi genital estetik ameliyatlar birlikte yapılabilir. Özellikle birkaç doğum yapmış bayanlarda vajina gevşemiş ve genişlemiş olur. Vajinanın eski sıkılığını tekrar sağlamak için genital estetik operasyonlar faydalı olmaktadır. Bu operasyonların memnuniyet oranları da oldukça yüksektir.

 

Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621