Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
Doğum Doktoru, Kadın Hastalıkları

Antalya Kadın Doğum Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı (jinekolog) başta gebelik takibi, normal ya da sezaryen doğum ile kadın jinekolojik hastalıkları ile ilgilenen tıp doktorudur. Halk arasında ise Kadın Doğum Uzmanı şeklinde kısaltılır.
Antalya Kadın Doğum Uzmanı

Kadın Doğum Uzmanı (Jinekolog)

Antalya Kadın Doğum Uzmanı (jinekolog) başta gebelik takibi, normal ya da sezaryen doğum ile kadın jinekolojik hastalıkları ile ilgilenen tıp doktorudur. Genellikle jinekolog doktor olarak ifade edilir. Halk arasında ise kadın doğum uzmanı şeklinde kısa bir ifade halinde kısaltılır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı gibi cerrahi branşlarda doktor isimlerinin önüne Operatör Doktor (Op. Dr.) şeklinde tanımlama eklenir. Operatör kelimesi o branştaki doktorun ameliyat yapan bir uzman hekim olduğunu gösterir. Antalya en iyi kadın doğum doktorları aynı zamanda operatör hekimdir.

Kadın Doğum Uzmanı Antalya

Kadın Doğum Uzmanı Antalya ilinde gebelik, doğum ve birçok jinekolojik hastalık yanında tüp bebek tedavisi ile ilgilenen doktorlardır.

Kadın doğum uzmanları jinekolog doktor olarak da bilinir. Dış genital bölge, vajina, rahim ve rahim ağzı, yumurtalık ve tüpler ile ilgili tüm jinekolojik sorunlar Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının ilgi alanındadır.

Antalya Kadın Doğum Doktorları

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmak için öncelikle eğitim süresi 6 yıl olan bir tıp fakültesine girmek gerekir. Tıp fakülteleri üniversite sınavlarında tercih edilebilmektedir. Tıp fakültelerinin çoğu ülkemizde yüksek puan sıralamasına sahiptir.

Tıp fakültesi mezunu olduktan sonra tıpta uzmanlık sınavı ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü tercih edilebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı 5 yıllık bir eğitim sonucunda tamamlanmaktadır. Antalya Kadın Doğum Uzmanı diploması bu eğitim sonrasında uzmanlık sınavını başarı ile tamamlayan asistan doktorlara Sağlık Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanı nelere bakar?

Kadın Doğum Uzmanı Antalya’da kendi alanında fazla konuda hizmet sunan oldukça geniş bir bölümdür. Gebelik ve doğum, jinekolojik hastalıklar ve tüp bebek tedavisi ana başlıkları altında birçok hastalık ve klinik durum ile ilgilenmektedir.

Kadın Doğum Uzmanlarının en önemli görevlerinden biri de koruyucu hekimlik çalışmalarıdır. Seçilmiş bazı hastalıklarda tarama yapılması, aşı uygulamaları ve bilgilendirme hizmetleri koruyucu hekimliğin en önemli uygulamalarıdır. Kadın hastalıklarının önemli bir kısmı tarama, risk faktörlerinin azaltılması ve aşı uygulamaları gibi yöntemlerle önlenebilir durumdadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları için diğer hastalıklarda olduğu gibi jinekolojik hastalıkların erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Jinekolojik sorunların erken saptanması hastalığın tedavi edilebilirliği ve hastanın sağ kalım süresi açısından önemli rol oynamaktadır.

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Antalya’da kendi uzmanlık alanı yanında toplumda sık görülen yaygın sağlık sorunları hakkında da bilgi sahibidir. Bu da hastalarında bulunan jinekoloji dışı problemlerin saptanması ve doğru kliniğe yönlendirilmesi konusunda oldukça önemlidir.  

Bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı için koruyucu hekimlikte kanser taramaları önemli yer tutar. Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir. Meme kanseri taramalarının uygun aralıklarla yapılması ve gerekli görülen durumlarda genetik danışmanlık hizmeti bu hastalıktan korunmada uygulanan hizmetlerdir. Rahim ağzı kanseri taramaları da benzer öneme sahiptir. Bunun dışında daha az görülen kanser türleri için yıllık jinekolojik muayeneler hastalığın erken saptanmasında faydalı olmaktadır.

Toplumda yaygın görülen diyabet, hipertansiyon ve obezite gibi sorunların tespiti ve erken önlem alınması Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanları için de önemlidir.

Kadın Doğum Uzmanı jinekolojik hastalıklar, doğum ve gebelik hizmetleri yanında gebelik öncesi danışmanlık hizmeti de vermektedir. Kadın Doğum Uzmanları gebelik düşünen bayanları gebe kalmadan önce değerlendirip sağlıklı bir gebelik geçirmeleri için hazırlar. Bunun için varsa önceki gebelik öykülerinin alınması ile başlanır. Önceki gebeliklerde geçirilen enfeksiyonlar, diyabet, hipertansiyon ve farklı klinik problemler öğrenilir. Ayrıca olası ailesel hastalıklar bilinmelidir. Bu gerekli olabilecek genetik testlerin yapılmasını kolaylaştırır.

Kadın Doğum Uzmanının anne adayını gebelik öncesi tıbbi yönden değerlendirmesi ve gebeliğin daha kontrollü ve güvenli geçmesini sağlayacaktır. Bulaşıcı enfeksiyonlar açısından yapılan testler, varsa kullanılan ilaçlar ve anne adayının beslenme durumu açısından değerlendirmeler yapılır.

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının en bilinen görevi normal ya da sezaryen ile doğum yaptırmasıdır. Doğum eylemi bebeğin doğum kanalına yerleşmesi ve burada ilerlemesini sağlayan bir dizi farklı mekanizma ve manevra ile olur. Ancak her doğum normal süreçte ilerlemeyebilir. Bu durumda Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı doğum eyleminin sağlıklı ve güvenli olarak gerçekleşmesinde aktif rol oynar.

Doğum eyleminin yönetimi Kadın Doğum Uzmanının kontrolü altında gerçekleşir. Gerekli durumlarda doğumun başlatılması ve doğum eyleminin ilerlemesinin değerlendirilmesinde aktif rol alır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı için kritik müdahalelerden biri de anormal doğum eylemidir. Anormal doğum eylemi olan gebelerde gebelik zarının açılması kararı, doğum eyleminin desteklenmesi ve rahim kasılmalarının izlenmesi gibi durumların yönetimi doğumun sağlıklı tamamlanmasında önem arz eder.

Kadın Doğum Uzmanı Antalya ilinde doğum eyleminin güvenli bir şekilde tamamlanması için doğum kesisi, vajinal doğum için forseps ve vakum denen aletlerin kullanımı, omuz geliş gibi anormal durumların tespiti ve gerekli hallerde sezaryen doğumun sağlanmasında önemli rol alır.

Jinekolog Yan Dalları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eğer yan dal eğitimi almak isterse jinekolojik onkoloji cerrahisi ve perinatoloji olmak üzere iki alanda eğitim görebilir. Her iki yan dal için eğitim süresi toplam 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Jinekolojik onkoloji uzmanı rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanserleri, tüplerde gelişen kanserler, dış genital bölge kanserleri ve vajina kanseri ile ilgilenir. Perinatoloji uzmanları ise yüksek riskli gebeliklerde gebelik öncesi, gebelik ve sonrasındaki dönemde hem anne hem bebek için tanısal yaklaşım ve tedavi planını uygulayan hekimlerdir.

Jinekolojik Muayene

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları yılda bir kontrol amaçlı olarak jinekolojik muayene önermektedir. Bu sayede bazı jinekolojik hastalıklar erken dönemde saptanabilmektedir. Bu da tedavi ve sağ kalım oranlarını önemli ölçüde etkiler. Rahim ağzı kanseri taraması için kullanılan smear testi kadın hastalıkları muayenesi sırasında alınır.

Jinekolojik muayene Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından hem gebelik döneminde hem de jinekolojik hastalıklarda yapılabilmektedir. Jinekolojik muayene ilk kez yapılacaksa genellikle bayanlar çekinme ve korku yaşar.

Jinekolojik muayene birkaç dakika süren genellikle ağrısız bir kontroldür. Daha önce jinekolojik muayene yaptırmamış bayanlar korku ve çekinme nedeni ile muayene sırasında kendilerini kasabilmektedir. Ancak bu kaygı ve korku tekrarlayan muayenelerde azalır. 

Jinekolojik muayene ne zaman yapılır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları acil bir durum yok ise genellikle jinekolojik muayeneyi adet dönemi dışında yapmak ister. Adetli iken rahim ağzını değerlendirmek zordur. Bu nedenle smear testi de alınamaz.

Kadın hastalıkları muayenesi öncesinde kişinin şikayetleri ve klinik hikayesi dinlenir. Kadın Doğum Uzmanı hastanın yaş, meslek, medeni durum, düşük ve gebelik öyküleri, geçirdiği cerrahi işlemler, varsa kullandığı ilaçlar ve ailesinde görülen kalıtsal hasatlıkları öğrenir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı da bilinmelidir. 

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı jinekolojik kontrolü muayene masasında yapar. Jinekolojik muayene masası özel tasarlanmış bir masadır. Hasta üzerine bir örtü alır ve bel bölgesinden aşağısını soyunur. Bacaklarını masanın her iki yanında duran desteklere yaslayarak açar. Bu pozisyon tıpta litotomi pozisyonu olarak ifade edilir. 

Kadın Doğum Uzmanı jinekolojik muayeneye karın ve dış genital bölgeyi inceleyerek başlar. Ameliyat izleri, ciltteki renk değişiklikleri, genital bölgedeki olası cilt lezyonları ve çeşitli patolojiler açısından değerlendirme yapar.

Dış genital bölgenin muayenesinden sonra vajina ve rahim ağzının değerlendirilmesi yapılır. Bunun için spekulum adı verilen özel bir alet kullanılır. Ancak kişi bakire ise spekulum muayenesi yapılmaz.

Spekulum metal ya da plastik malzemeden yapılmış olup vajina içine yerleştirilerek buranın rahat bir şekilde muayene edilmesine olanak verir. Spekulum iki parçalı bir alet olup vajina içine yerleştirildikten sonra açılır ve vajina bir ışık kaynağı ile aydınlatılarak değerlendirme yapılır.

Spekulum muayenesinde rahim ağzı renk değişikliği, yara ve polip benzeri lezyonlar açısından değerlendirilir. Gerekli hallerde rahim ağzından smear testi alınır. Smear testi basit ağrısız bir işlemdir. Vajinada akıntı varsa sürüntü ile örnek ve kültür alınır.

Spekulum ile vajina ve rahim ağzı değerlendirildikten sonra elle muayeneye geçilir. Elle muayenede rahim ve yumurtalıklardaki palpe edilebilen olası patolojiler açısından araştırma yapılır. Elle jinekolojik muayenede doktor eldivenlerini giydikten sonra iki parmağını vajina içine yerleştirir. Diğer eli ile alt batın bölgesine hafifçe bastırarak jinekolojik kist ve kitle gibi patolojileri hissetmeye çalışır. Ancak bakire hastalarda vajinal muayene yapılmaz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları için en ulaşılabilir ve kolay görüntüleme aracı ultrasonlardır. Ultrason hem alt batın hem de vajinal yoldan yapılabilir. Bakire bayanlarda alt batın ultrasonu tercih edilir.

Kadın Doğum Uzmanı ultrason ile rahim, rahim zarı ve yumurtalıkları değerlendirir. Yumurtalık kist ve kitlweleri, rahim miyomları ve rahim zarı kalınlaşmaları ultrason ile kolay ve hızlı bir şekilde saptanan patolojilerdir. Ayrıca varsa gebelik durumu erken haftalarda saptanabilir.

Jinekolojik hikaye, muayene ve ultrason bulguları doğrultusunda gerekli kan ve idrar tahlilleri istenerek tedavi planına geçilir.

Jinekolojik hastalıklar nelerdir?

 • Kadın genital bölge enfeksiyonları (genital siğiller, paraziter enfeksiyonlar, genital herpes, sifiliz, bakteriyel vajinitler, mantar vajinitleri, rahim ağzının enfeksiyöz hastalıkları, pelvik inflamatuar hastalık, rahim zarı iltihabı)
 • Dış gebelik (tüpler, yumurtalıklar ya da batın içi yerleşim)
 • Kronik pelvik ağrı
 • Mesane fonksiyon bazuklukları, idrar kaçırma, ağrılı mesane sendromu
 • Pelvik organların vajinal kanala ya da dışına uzanması
 • Rahim miyomları
 • Adet bozuklukları (endometriozis, ağrılı adet görme, adet görememe)
 • Rahim kaynaklı anormal vajinal kanama
 • Jinekolojik kanserler (dış genital bölge, vajina, rahim ağzı, rahim, rahim zarı ve yumurtalık kanserleri)
 • Hormonal bozukluklar
 • Cinsel İşlev bozuklukları
 • Menapoz

Kadın hastalıkları belirtileri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları açısından önem arz eden bazı jinekolojik belirti ve bulgular vardır. Bu belirti ve bulgular ışığında hastalardan gerekli tahlil ve testler istenerek tanıya kısa sürede ulaşılmaya çalışılır. Kadın Doğum Uzmanlarının günlük pratikte karşılaştığı jinekolojik belirti ve bulgular sıralanmıştır.

 • Dış genital bölgede kaşıntı, kızarıklık, şişlik, renk değişikliği, ülser, şişlik ya da kitle
 • Vajinal kanama
 • Adet bozuklukları (adet görememe, adet düzensizliği, sık adet görme, ağrılı adet görme ya da adet sayısında azalma)
 • Karında şişlik ya da şişkinlik
 • Alt batın ve kasık ağrısı
 • Bulantı, kusma, halsizlik, terleme, ateş
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı
 • Gebe kalamama

Doğum kontrol yöntemleri

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları açısından önemli bir konu da doğum kontrol yöntemleri konusunda çiftleri bilgilendirmek ve onlara uygun doğum kontrol yöntemini seçmektir.

Antalya doğum kontrol yöntemlerinden geri çekme, vajinal yıkama ve yumurtlama günü takibi halk arasında sık kullanılan ancak başarı oranları düşük uygulamalardır. Kondom kullanımı, vajinaya diyafram yerleştirilmesi, rahim ağzı başlıkları ve vajinal kondom ise mekanik bariyer oluşturan doğum kontrol yöntemleridir.

Hormonal doğum kontrol yöntemleri sık ve yaygın kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları, iğneler ve implantlar bunlara örnektir. Rahim içi araçlar ise yaygın kullanılan ve uzun süre etki gösteren doğum kontrol yöntemidir. Bakırlı, hormonlu ya da katkısız rahim içi araçlar bulunmaktadır.

Kadın Doğum Uzmanı bu yöntemlerden çiftler için en uygun olanı önerecektir.

Tüp bebek uygulamaları

Üremeye yardımcı tedavi uygulamaları sertifikası alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tüp bebek tedavisi ile ilgilenebilmektedir.

Antalya Kadın Doğum Uzmanları normal yollardan gebe kalamayan çiftlere farklı tüp bebek tedavi yöntemleri uygulayarak sağlıklı bir gebelik sağlamaya çalışmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı temelde iki şekilde tüp bebek uygulaması yapar. Bunlardan biri in-vitro fertilizasyon (IVF),diğeri ise intrastoplazmik sperm enjeksiyonudur (ICSI). İlk yöntemde yumurta hücresi labaratuvarda sperm hücreleri ile kendiliğinden döllenir. İkinci yöntemde ise bir diğer adı ile mikroenjeksiyon yönteminde sperm hücresi mikroskop altında yumurta içerisine enjekte edilir.

Kadın Doğum Uzmanı Antalya'da bu şekilde döllenmiş yumurtayı rahim içine transfer ederek gebelik oluşumunu başlatır.

Cinsel terapi

Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları aldıkları çeşitli eğitimler ve sertifikalar sonrası cinsel terapi ile de ilgilenebilmektedir. Cinsel sorunlar farklı şekillerde ortaya çıkan sorunları kapsamaktadır.

Günümüzde cinsel işlev bozuklukları, vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki bu konuda sık karşılaşılan problemlerdir.

Cinsel terapide çiftler ayrı ayrı ve birlikte değerlendirilerek sorunun tespiti, kaynağının saptanması ve çözüm yolları değerlendirilir. Çiftin yaşadığı cinsel sorunun sebebini bulmak tedavide temel noktadır. Bunun için çeşitli sorular ve diyaloglar ile Kadın Doğum Uzmanı problemin kaynağını saptamaya çalışır.

Vajinismus günümüzde jinekolog doktorların sık karşılaştığı bir sorundur. Genellikle ilk gece çiftin ilişkiye girememesi şeklinde ortaya çıkar. Eğer çiftler bu sorunu kabullenip erken tedaviye gelirse Kadın Doğum Uzmanının uygulayacağı tedavi daha kısa sürede sonuç vermektedir.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • D
  Ddf***02.03.2023

  Harika başarılı bir doktor güler yüzlü operasyon sırasında konuşarak heyacani stresi azaltmaya çalışıyor tanıdığım en iyi doktorlardan birisi teşekkür ederim ilginiz icin

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Çok teşekkür ederim.

 • I
  Ize***05.02.2023

  Muayene ücreti ne kadar acaba öğrenebilirimiyim. Teşekkür ediyorum sağlıklı günler dilerim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • N
  Nil***10.12.2022

  Merhabalar ben randevu almak istiyorum fiyat bilgisi alabilir miyim. Haftasonları açık mısınız

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • S
  Sed***17.09.2022

  Merhaba, vajinal kötü kokulu akıntı sebebiyle muayene olmak istiyorum, ağrı ateş gibi şikayetlerim yok. Fiyat bilgisi alabilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • Ş
  Şer***11.05.2022

  Hocam 11 gün sonra düğünüm var gebelikten korunmak için ne yapmalıyım adetim baya oldu biteli doğum kontrol hapı kullansam etki eder mi ya da ertesi gün hapı

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Size uygun doğum kontrol yöntemini belirlemek için öncelikli olarak muayene olup değerlendirilmeniz gerekir.

 • H
  Hav***06.04.2022

  Nasil randevu alabilirim . Muayene ücreti ne kadar acaba ? Teşekkürler .

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat, bilgi ve randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • H
  Hil***26.03.2022

  İyi günler muayene ücretini öğrenmek istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Fat***23.01.2022

  Merhaba kolay gelsin Eşimin testi pozitif çıktı, kontrole gelmek istiyoruz fiyat hakkında bilgi verebilir misiniz?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • C
  Car***30.10.2021

  Merhaba, 27 yaşındayım ve kontrol zamanim geldi. Asagidaki konular icin hem bilgi hemde ucret verebilir misini? Genel kontrol ? Smear testi ? Meme muayenesi ? Simdiden geri dönus icin tesekkur ederim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ina***21.09.2021

  Merhaba, 2 yasinda bir bebegim var. Dogumdan sonraki kontrollerimin ardindan jinekolojik muayene olmadim. Genel muayene ucretiniz hakkinda bilgi almak ve randevu almak istiyorum.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat, bilgi ve randevu için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621