Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıMENÜ
HPV Aşısı ve Testi Antalya

HPV Aşısı

HPV Testi Antalya'da bu tipten virüs ile enfekte olmuş kişilerde virüs DNA’sını saptamak için yapılan bir laboratuvar tahlilidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Virüsten korunmada ise HPV aşısı uygulanır.
HPV Aşısı

Human Papilloma Virüsü (HPV)

Human Papilloma Virüsü (HPV) başta genital bölge olmak üzere vücudun birçok yerinde siğile neden olan virüslerin ortak adıdır. Bu virüslerin Antalya’da HPV testi ile tipleri belirlenip korunmada HPV aşısı yapılabilmektedir. HPV ailesi 200’den fazla virüs tipini içerir. 40’tan fazla HPV tipinin ise cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir. Günümüzde bu virüse karşı korunmada HPV aşısı kullanılmaktadır.

Bulaşma virüs ile enfekte kişilerin cildine doğrudan temas ya da vajina mukozası ile olabilmektedir. HPV vajinal, anal ya da oral cinsel temas ile bulaşabilir. Genital bölge HPV’leri kanserle ilişkili olup olmadıklarına göre iki grupta incelenir. Bunlar kansere neden olmayan ancak genital ve anal bölgede siğil oluşturan HPV tipleri ile kansere neden olan yüksek riskli HPV tipleridir.

Kansere yol açmayan ancak genital siğil oluşturan HPV tipleri kondiloma akuminata denen cilt siğillerine neden olur. Tüm genital bölge siğillerinin %90’ından HPV tip 6 ve 11 sorumludur. Bu virüsler aynı zamanda ağız, burun ve hava yollarında respiratuar papillomatozis denen iyi huylu lezyonlara yol açabilir.

Kansere neden olan bir grup HPV tipi bulunmaktadır. Bunların içinde HPV tip 16 ve 18 bu virüslerin neden olduğu kanserlerin büyük kısmından sorumludur. HPV cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. Özellikle cinsel yönden aktif erkek ve kadınlar bulaşma açısından risk teşkil etmektedir.

HPV Aşısı Yaptıranlar Antalya

Günümüzde üç tip HPV aşısı bulunmaktadır. Bu 3 tip aşı HPV aşısı Antalya ilinde yapılabilmektedir. Her üç tip HPV aşısı HPV tip 16 ve 18 için koruyucudur. HPV tip 16 ve 18 rahim ağzı kanserlerinin büyük kısmından sorumludur. Ayrıca HPV ile ilişkili diğer bazı kanser tiplerine karşıda koruyucudur. Bu üç HPV aşısından biri ise genital siğillerin %90 nedeni olan HPV tip 6 ve 11 içinde koruyuculuk sağlar. Üçüncü aşı ise bu 4 HPV tipi yanında HPV tip 31, 33, 45, 52 ve 58 ile olan enfeksiyonları da önleyen 9'lu HPV aşısıdır.

HPV aşıları belirtilen HPV tiplerine karşı koruma sağlar. Ayrıca çapraz koruma adı verilen bir durum ile bazı diğer HPV tiplerine karşı da kısmi koruma sağladığı bilinmektedir.  HPV aşısı cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara karşı etkili değildir. HPV aşısı yaptıranlar kendinde bulunan mevcut enfeksiyonu ya da HPV'ye bağlı gelişen hastalığı tedavi etmez.

Mevcut HPV aşıları tüm HPV tiplerine karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle kişi HPV aşısı olsa dahi rahim ağzı kanserine karşı kontrol ve taramalara devam etmelidir.

9'lu HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı hedeflenen HPV tiplerine karşı koruyucudur.  9'lu HPV aşısı tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58'e karşı güçlü koruma sağlar. Ancak 9'lu HPV aşısı Türkiye'de bulunmamaktadır. HPV aşıları kişide bulunan mevcut enfeksiyonunu tedavi etmede etkili değildir.  Prezervatif kullanımı HPV’nin bulaşma riskini azaltır. Ancak HPV bulaşmasına karşı tamamen koruyucu olmamaktadır.

Yüksek riskli HPV tipleri ile olan enfeksiyonların çoğu herhangi bir belirti olmaksızın ortaya çıkar. Genellikle bir iki yıl içinde kendiliğinden geçer ve kansere yol açmaz. Ancak bazen HPV enfeksiyonları uzun yıllar  sebat edebilir. Yüksek riskli tipler ile gelişen kalıcı enfeksiyonlar tedavi edilmez ise hücre hasarı oluşturup kansere yol açabilir.

HPV Testi Nedir?

HPV Testi (HPV DNA testi) bu tipten virüs ile enfekte olmuş kişilerde virüs DNA’sını saptamak için yapılan bir laboratuvar tahlildir. Bu nedenle bu test HPV DNA testi olarak bilinir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. HPV testi Antalya ilinde birkaç gün içinde sonuçlanan bir tahlildir. Ancak smear testi ile birlikte uygulanması halinde sonucun çıkması bir miktar uzayabilir. HPV testi Antalya ilinde günümüzde birçok özel ve devlet hastanelerinde uygulanabilmektedir.

HPV Testi Antalya

HPV testi Antalya ilinde yapılması için doku örneği gerekir. Virüs ile enfekte siğil benzeri deri lezyonlarından ya da hastalıklı bölgeden alınan küçük bir örnek ile HPV DNA testi yapılabilir. HPV testi için örnek alma işlemi smear denen sürüntü yöntemi ile yapılabilir. Smear ile küçük fırça benzeri bir alet doku yüzeyine sürtülerek buradan milimetrik örnekler alınır. Alınan örnekler içinde hücreler bulunur. HPV testi ile bu hücrelerde virüs DNA’sı araştırılır.

HPV testi daha çok rahim ağzı kanseri taraması için yapılan smear örneklerinde bakılmaktadır. Bu işlemde rahim ağzından alınan sürüntü örneği laboratuvarda ayrıca HPV DNA analizi için de incelenir. Rahim ağzından örnek alınması basit ve kolay bir işlem olup birkaç dakika sürer.

HPV DNA Testi Nedir?

HPV DNA testi günümüzde en sık rahim ağzı kanseri taramaları için kullanılır. Rahim ağzı kanserlerinin büyük kısmı yüksek riskli HPV virüsleri ile meydana gelir. Bu nedenle rahim ağzı kanseri taramalarında HPV DNA testi, smear testi ile birlikte ya da ayrı olarak kullanılabilir. Bu iki testin birlikte kullanılması co-test olarak bilinir. Smear sonuçlarının değerlendirilmesi HPV DNA testi ile birlikte yapılabilir. Bu sonuçların ışığında başka yöntemlerin uygulanmasına karar verilebilir.

HPV tiplendirme nasıl yapılır?

HPV oldukça geniş bir virüs ailesidir. Bu virüsün 200 civarında tipi bulunmaktadır. Bu tiplerden bazıları el ve ayaklarda siğil yaparken, bazıları da genital bölge siğillerine yol açar. İçlerinde yüksek riskli HPV tipleri bulunur.

Yüksek riskli HPV tipleri ise rahim ağzı kanseri, vajina, vulva ve anal kanserlerin oluşmasında önemli rol alırlar. O nedenle virüsle enfekte kişilerde HPV tipinin bilinmesi oldukça önemlidir. En sık karşılaştığımız virüsler HPV tip 6, 11, 16, 18’dir. HPV tip 6 ve 11 genital siğillerin çoğundan sorumlu iken tip 16 ve 18 ise kanserle ilişkili virüs tipleridir. Bunun dışında tip 31, 33, 45, 52 ve 58 diğer bilinen önemli HPV tipleridir.

Lezyonda HPV virüsünü saptamanın yanında hangi tip HPV olduğunun da bilinmesi önemlidir. HPV DNA testi bu aşamada önem kazanır. HPV DNA testinin negatif olması virüs saptanmadığı anlamına gelir. HPV DNA testi pozitif ise tiplendirme yapılabilir.

HPV kaynaklı kanserler nelerdir?

Yüksek riskli HPV tipleri çeşitli kanser türleri ile ilişkilidir. Rahim ağzı kanserlerinin çoğu HPV kaynaklıdır. HPV tip 16 ve 18 tüm rahim ağzı kanser vakalarının çoğundan sorumludur. Anal kanserlerin de çoğu HPV ile oluşur. Bunlarda HPV tip 16 sık görülür. Ağız ve yutak kanserlerinin çoğu yine HPV kaynaklıdır. Bu kanser türleri dışında vajina , vulva ve penis kanserlerinin bir kısmı HPV ile oluşur. Çoğunda HPV tip 16 sorumludur.  Yüksek riskli HPV tipleri kadın ve erkeklerdeki tüm kanserlerin %2-5 gibi bir kısmından sorumludur.

HPV kimlere bulaşır?

HPV’nin cinsel olarak aktif olan kişilere bulaşma riski daha fazladır. Ancak cinsel ilişki dışında da HPV bulaşabilir. HPV cinsel ilişki sırasında çiftler arasında kolayca geçebilir. Birden fazla partner ile ilişkisi olanlarda HPV görülme olasılığı daha fazladır. HPV enfeksiyonunun bulaşması için tek cinsel temas yeterlidir. HPV bulaşan kişilerde semptom görülmeyebilir.

HPV dış ortam şartlarına oldukça dayanır.Bu durum HPV’nin kolay bulaşmasını sağlar. Ciltteki küçük çatlak ve zedelenmeler HPV için bir giriş kapısı oluşturur. Cinsel ilişki dışında banyo malzemelerinin ortak kullanımı, temiz olmayan tuvaletlerin ortak kullanımı ile HPV bulaşabilir. Dövme yaptıranlarda kullanılan malzemelerin temiz olmaması da HPV bulaşmasına neden olabilir. Oral ilişki sırasında genital bölgeden ağız içine bulaşma olabilmektedir.

HPV sadece genital bölgede siğile neden olmaz. Bazen de el ve ayaklarda siğile neden olabilir. HPV’nin yaklaşık 1/3’ü cinsel yolla bulaşır.

HPV aşısı kimlere yapılır?

HPV aşılarından ikisi 9-26 yaş aralığındaki kadınlarda HPV’nin neden olduğu genital siğiller, rahim ağzı kanseri, vajina ve dış genital bölge kanserleri ile anal kanserlerin önlenmesinde kullanılır. Bu iki aşı aynı yaş aralığında erkeklerde anal ve genital siğillerin önlenmesinde uygulanabilmektedir. Diğer üçüncü aşı ise 9-25 yaş aralığındaki kadınlara HPV’ye bağlı rahim ağzı kanserinin önlenmesi için uygulanabilir. 

HPV aşısı kaç doz ve ne zaman yapılır?

 • Her üç HPV aşısı 6 ay arayla 3 dozluk aşı programı şeklinde uygulanır. HPV aşısı kas dokusu içine enjeksiyon şeklinde yapılır. Ancak 9-14 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklara 2 dozluk bir aşı programı uygulanabilmektedir.
 • İkinci doz ilkinden 6-12 ay sonra yapılır. 15 yaş üzeri olanlar ya da immün sistemi baskılanmış olanlarda 3 dozluk programa göre aşılama yapılır. HPV aşısı ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
 • 11-12 yaşından sonra rutin HPV aşısı başlanabilir. Ancak 9 yaşından itibaren HPV aşısı uygulanabilmektedir. 11-12 yaşından önce 6 ay ara ile 2 doz HPV aşı uygulaması önerilmektedir.
 • 13-26 yaş aralığındaki erkek ve 13-21 yaş aralığındaki kadınlarda daha önce yapılmamış ya da 3 doz tamamlanmamış ise HPV aşısı uygulanır. 22-26 yaş aralığındaki kadınlara ise tercihen yapılabilir.
 • Daha önce uygulanan HPV aşısı ürünü bilinmiyor ise 4 ya da 9 tipi içeren HPV aşısı ile devam edilebilir.

HPV aşısı nasıl etki gösterir?

Mekanizma diğer viral enfeksiyonlardaki koruyucu immünizasyona benzerdir. HPV aşısı bu virüse karşı vücudun antikor üretimini uyarıcı etki gösterir. Bu üretilen antikor virüse bağlanarak hücrelerin HPV ile enfekte olmasını önler. Günümüzdeki mevcut HPV aşıları içerisinde HPV’nin yüzey bileşenleri tarafından oluşturulmuş virüs benzeri parçacıklar ile etki gösterir.

HPV aşısı içerisindeki bileşenler bulaşıcı değildir. Çünkü içerisinde viral DNA bulunmaz. Buna karşın doğal HPV’yi taklit ederek antikor üretimine neden olur. HPV aşısı içindeki yüzey bileşenleri içeren bu parçacıkların güçlü immünojen oldukları bilinmektedir. Bu da virüse karşı güçlü antikor üretimini tetikledikleri anlamına gelmektedir. Bu özellik HPV aşılarını oldukça etkili bir hale getirmiştir.

HPV aşısı ne kadar etkilidir?

HPV aşıları virüse maruz kalmadan önce uygulandığında hedeflenen HPV tipleri üzerinde oldukça etkili bir koruma sağlar. Bu etkinlik HPV aşısı uygulanan kişilerin cinsel aktiviteye girmeden önce bağışıklık kazandırılması ile sağlanır. Üretilen iki HPV aşısı tip 16 ve 18’e karşı ve bunlarla ilgili rahim ağzı lezyonlarında tama yakın koruma sağlamaktadır. Ek olarak tip 31,32,45,52 ve 58’i içeren dokuzlu aşı bu virüsler ile ilişkili vulva, vajina ve rahim ağzı lezyonlarından korunmada tama yakın oranlarda etkili bulunmuştur.  

HPV aşısı neden önemli?

HPV aşılarının yaygın kullanımı rahim ağzı kanseri görülme oranını belirgin şekilde azaltma potansiyeline sahiptir. Dokuz tipi içeren HPV aşısı ile bu oran daha fazla azalabilir. HPV aşısı virüse karşı korumanın yanında rahim ağzı kanser taramaları sırasında ortaya çıkabilecek tıbbi tedavi, biyopsi ve girişimsel işlem ihtiyacını azaltabilir. Böylece bu tip sağlık sorunlarından kaynaklanan maddi harcamalar ve takip sırasında oluşan endişeleri giderebilmektedir.

HPV sadece rahim ağzı kanserleri ile değil ağız ve yutak kanserleri ile de ilişkilidir. HPV aşılarının kullanımı ile rahim ağzı kanser görülme sıklığı azalmaktadır. Bu da HPV ile ilişkili diğer kanserlerin görülme sıklığını rahim ağzı kanserine yaklaştırır. HPV ile ilişkili rahim ağzı dışı kanserlerin çoğu erkeklerde görülür. Rahim ağzı dışındaki bu tür kanserler için rutin bir tarama programı bulunmamaktadır. Bu da HPV aşısının önemini ortaya koyan bir durumdur.

HPV Aşısı Rahim Ağzı Kanserine Karşı Korur Mu?

HPV aşısı uygulamak ve rutin rahim ağzı taramaları rahim ağzı kanserine karşı en büyük korumayı sağlamaktadır. Bu nedenle HPV aşısı uygulamaları toplumsal öneme sahiptir. Ayrıca HPV aşısı ile rahim ağzı dışında görülen HPV virüsü ile ilişkili kanser riski de azaltılabilir.

HPV aşısı uygulamak toplumda kişileri sadece HPV enfeksiyonuna karşı korumakla kalmaz. Hedeflenen HPV tiplerinin toplumdaki yaygınlığını da azaltır. Kişilerin aşılanması ile aşısı olmayanlarda da dolaylı olarak HPV ile ilişkili genital siğil görülmesi de azalmaktadır. 

HPV aşısı güvenli mi?

HPV aşıları lisanslanmadan önce ne kadar etkili ve güvenli oldukları belirlenir. Günümüzde kullanılan üç HPV aşısı hem Amerika hem de diğer birçok ülkede binlerce kişi üzerinde test edilmiştir. HPV aşılarına bağlı ciddi bir yan etki şimdiye kadar görülmemiştir.

HPV aşısına bağlı en sık rastlanan sorunlar enjeksiyon yerinde kısa süreli ağrı ve bölgesel cilt semptomlarıdır. Bu problemler diğer aşılarda da görülen sorunlardır. HPV aşısı ile ilişkili bayılma, kan pıhtıları ve toplardamar tıkanıklığı olası diğer yan etkilerdir. Kan pıhtısı daha çok doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ya da pıhtılaşma yatkınlığı olanlarda görülebilen bir yan etkidir. Bayılma durumu ise kişilerin HPV aşısı sonrasında 10-15 dakika oturtulup dinlendirilmesi ve gözlenmesi ile büyük oranda önlenebilir.

HPV aşıları hamilelik sırasında yeterince test edilmemiştir. Bu nedenle HPV aşılarının gebe kadınlarda uygulanması önerilmez. Ayrıca HPV aşı bağışıklığı denen bir durum da görülebilen olası yan etkilerdendir.

HPV aşısı virüsü tedavi eder mi?

HPV aşılarının bu virüs ile enfekte olmuş kişilere uygulanması güvenli bulunsa da mevcut enfeksiyonu tedavi etmede etkili değildir. Cinsel yönden aktif olunmayan dönemde bu aşıların uygulanması en fazla faydayı sağlayacaktır. HPV’ye maruz kalan bir bireyin HPV aşısı ile aşı içinde bulunan diğer tiplerden fayda görmesi muhtemeldir.

HPV aşısı rahim ağzı hücre değişiklikleri olan kadınlara yapılabilir mi?

HPV ile ilişkili anormal rahim ağzı smear testi sonuçları olan kadınlarda uygun yaş grubunda olmaları halinde HPV aşısı yapılması önerilmektedir. Çünkü HPV aşısı henüz karşılaşmadıkları yüksek riskli HPV tiplerine karşı onları koruyabilir. Bu kadınlara yapılan HPV aşısı mevcut HPV enfeksiyonunu tedavi etmez. Ayrıca mevcut smear testi sonuçları üzerinde de etkisi bulunmayabilir.

HPV aşısı olmuş kadınlara rahim ağzı kanseri taraması

HPV aşısı olan kadınlara da rahim ağzı kanseri taraması yapılmalıdır. Çünkü HPV aşısı tüm HPV tiplerine karşı koruyucu değildir. Aşıda olmayan diğer HPV tipleri ile gelişebilecek olası bir rahim ağzı lezyonunun erken dönemde saptanması için kişilerin tarama programında olması gerekir. HPV aşısı olmamış ya da enfekte kişilerde smear testi ve HPV DNA testi önemini korumaktadır. Antalya’da HPV DNA testi ve smear testi yapılabilir. Aşılanmış kadınlarda ise gelecekteki tarama önerilerinde değişiklik olabilir.

HPV enfeksiyonlarını önlemek için neler yapılıyor?

HPV aşısı ile ilgili yurt dışı kaynaklı uzun dönem çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda HPV aşılarının uzun dönemdeki güvenilirliği, etkinliği ve korumanın süresi gibi parametrelere bakılmaktadır. Ayrıca 3 doz altındaki koruma etkinliği de değerlendirilmektedir. HPV aşısı ve bunun bağışıklık mekanizması ile ilişkisine bakılmaktadır. HPV aşısı sonrası diğer tipler ile olan enfeksiyonlar incelenmektedir. Tüm bu araştırmalar ile HPV enfeksiyonlarına karşı en iyi koruma stratejileri belirlenebilecektir.

Antalya 9'lu HPV Aşısı Fiyatları 2024

HPV aşısı ülkemizde rutin aşılama programı içinde değildir. Bu nedenle ücretli yapılan bir aşıdır. Aşının fiyatı ülkelere ve şehirlere göre değişmektedir. Antalya 9''lu HPV aşısı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz. Yurt dışında bazı özel sigortalar HPV aşılarını karşılayabilmektedir.

Gizlilik taahhütnamesi

Antalya’daki kliniğimize başvurma sebebiniz ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır. Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

SORU SORABİLİRSİNİZ
 • M
  Mer***27.02.2023

  Muayene, smear ve hpv testi toplamının ücret bilgisini öğrenmek istiyorum

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ila***22.01.2023

  Kendimde hpv olduğundan şüpheleniyorum muayene ücreti ve tedavi için ücret öğrenenilir miyim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • F
  Frd***28.12.2022

  11 yaşındaki kızıma ve kendime hpv aşısı yaptırmak istiyorum fiyat bilgisi alabilir miyim.

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • I
  Ilk***14.12.2022

  Muayene, Genital siğil tedavisi ve hpv aşısı için fiyat bilgisi alabilir miyim? Tabii ki önce doktor hanımın görmesi gerekir fiyat bilgisi için ama ben aşağı yukarı bir fiyat istiyorum, fikir sahibi olabilmek için. Teşekkürler

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen gün içinde 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • N
  Nuh***17.01.2022

  Hem eşim hem kendim hpv aşısı olmak istiyoruz. Siz de fiyatlar ne durumda. Hangi aşı markasını kaç seans ta vurulması gerekiyor. Bilgi verebilir misiniz?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

 • E
  Esr***15.07.2020

  HPV taraması ve HPV aşısı getirtip yaptırma ücreti hakkında bilgi almak istiyordum. Yarın sabah mesai saati başlangıcında arayabilir misiniz. İyi günler dilerim

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Size geri dönüş sağlayacağız.

 • E
  Emr***26.12.2019

  Hocam merhabalar, bir yıl önce hpv teşhisi konulmuştu, şu an herhangi bir genital siğil yok, sadece hpv testi yaptırmak istiyorum, fiyatını öğrenebilir miyim? İyi çalışmalar

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi için lütfen 0 (242) 322 9773 numaralı hattımızdan bize ulaşınız.

 • M
  Mün***26.11.2019

  Hpv aşısı ve testi fiyatı ve süreci nekadar acaba?

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat bilgisi ve detaylar için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • G
  Giz***23.11.2019

  Elinizde hpv aşısı var mı ve fıyatı nedir

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Fiyat ve bilgi için lütfen 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımız dan bize ulaşınız.

 • B
  Bil***11.11.2019

  Eşim kızım oğlum ve ben hpv asısı yaptırmak istiyoruz bu konuda bize yardımcı olurmusunuz

  OP. DR. FUNDA YAZICI EROL

  Bilgi için 0 242 322 97 73 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşınız.

SORU SOR
En az 70 karakter
Yorum ve Fiyat Talebi Formu
En az 70 karakter

Formu doldurup gönderdikten sonra size geri dönüş sağlanacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Funda Yazıcı ErolOp. Dr. Funda Yazıcı ErolKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0242 322 97730536 439 6621